Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

EFI-X se merita sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

mithnick

mithnick

Member

• Grup: Members
Revin cu o intrebare la care vreau un raspuns la obiect. Se merita sa cumperi un efix ca sa rulezi mac os pe un pc? Adica cu un efix nu vei intampina probleme la instalare cum se intampla cu copiile de mac facute pentru pc?

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Incalci licenta, MAC OS e facut pentru hardware Apple, orice altceva inseamna timp pierdut.

Edited by neagu_laurentiu, 13 March 2011 - 21:14.

alamic05

alamic05

Junior Member

View Postneagu_laurentiu, on 13th March 2011, 21:13, said:

Incalci licenta, MAC OS e facut pentru hardware Apple, orice altceva inseamna timp pierdut.

off: ai incercat tu si nu ti-a mers ? si daca nu ti-a mers tie inseamna timp pierdut? nicidecum

on: nu merita , mai bine tragi cu ochiul la forumurile specializate.

easy90rider

easy90rider

Senior Member

nu, nu merita... incearca un DVD retail si nawcom's mod cd. bineinteles daca ai hardware compatibil apple.

Edited by easy90rider, 13 March 2011 - 21:48.

mirceavoda

mirceavoda

Senior Member

eu zic că nu se merită. Efixul costă destul de mult. Am văzut că e vreo 200 de dolari. Dacă ar fi mai ieftin, da, s-ar merita. Te-ai juca și cu Mc OS cum te joci cu Windows.
Nu înîmpini nimic la instalare. Eu zic că e o modă trecătoare. Unii tineri găsesc COOL să dea drumu la PC și să le arate la prieteni că ei au și Mc OS instalat.
Acum , cînd s-a făcut Windows 7, care e un sistem f bun ( au fost bune și W 2K și XP ) poți să-ți pui cu un efix și pe Mc OS, așa ..... de amoru artei. Asta ca să mai arunci niște bani, că mare lucru nu îți aduce.

Jax

Jax

Member

View Postmirceavoda, on 17th March 2011, 09:28, said:

...

Ai fi surprins să afli că os x merge destul de bine (pe o configurație intel mai ales) pe pc, dacă ești dispus să aloci timp întețegerii sistemului, cum se configurează un dsdt, să-ți găsești kexts (modificate) necesare hardware-ului pe care îl ai etc. Eu folosesc în acest fel OS X de mai bine de un an și pot spune că merge 99,5% perfect, update la zi, tot ce trebuie. Și pentru cârcotași, nu, nu deschid computerul doar ca să mă uit la desktop și la dock, lucrez 8-9 ore pe zi.  :rolleyes:

Și ca să răspund inițiatorului topicului: NU merită efi-x, există posibilitatea ca nici să nu funcționeze. În schimb au apărut multe alte soluții free, software, care îți permit să instalezi OS X retail, cumpărat etc. (nu vorbim dacă e legal sau nu, să spunem că e în scop educativ)  :photo:

Edited by Jax, 17 March 2011 - 09:42.

lenux

lenux

Active Member

View Postmirceavoda, on 17th March 2011, 09:28, said:

eu zic că nu se merită. Efixul costă destul de mult. Am văzut că e vreo 200 de dolari. Dacă ar fi mai ieftin, da, s-ar merita. Te-ai juca și cu Mc OS cum te joci cu Windows.
Nu înîmpini nimic la instalare. Eu zic că e o modă trecătoare. Unii tineri găsesc COOL să dea drumu la PC și să le arate la prieteni că ei au și Mc OS instalat.
Acum , cînd s-a făcut Windows 7, care e un sistem f bun ( au fost bune și W 2K și XP ) poți să-ți pui cu un efix și pe Mc OS, așa ..... de amoru artei. Asta ca să mai arunci niște bani, că mare lucru nu îți aduce.
Depinde, aici e de discutat.
Un PC la vreo 4500 ron, cu OSX instalat, isi face treaba la fel de bine ca si un iMac sau orice computer Apple.
Ca e ilegal, e alta mancare de peste.
Daca vrei sa-l folosesti pt " mess / facebook / hi5" e clar ca nu merita OSX-ul. Daca-l folosesti pt prelucrari video / foto / muzica, merita.
Dar cine se ocupa de asa ceva, la nivel profesional, cred ca nu se complica cu hackintoshuri.

vladtm

vladtm

Member

Nu vad ce e ilegal cat timp dau bani pe discu cu OS X, it's god damn mine. pot sa il folosesc pe post de hartie igienica, cat timp nu il multiplic cu scopul de a comercializa ilegal sistemul OS X.

Merge extrem de bine pe PC daca sti ce faci (si ce vrei sa faci), cele mai bune variante is cele cu bootloader custom si discul retail, restul de kexts si dsdt scrise manual unde e nevoie, asa poti fi sigur ca ce-i in mana nu-i minciuna.

Edited by vladtm, 30 March 2011 - 15:14.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Postvladtm, on 30th March 2011, 15:13, said:

Nu vad ce e ilegal cat timp dau bani pe discu cu OS X
Dai bani si primesti dreptul de utilizare a acelui soft in anumite conditii, nu poti face orice-ti trece prin cap (sa zicem decompilare, nu esti proprietarul codului etc). Citeste licenta.

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2011 - 15:39.

Pengoon

Pengoon

Ударник

Revin cu o intrebare la care vreau un raspuns la obiect. Se merita sa cumperi un efix ca sa rulezi mac os pe un pc? Adica cu un efix nu vei intampina probleme la instalare cum se intampla cu copiile de mac facute pentru pc?
depinde ce vrei sa faci.
io am construit un PC care era intre imac si mac pro cu efix. probleme cu osx-ul in sine nu-s exceptand anumite detalii ca de exemplu:
suport pentru controlere raid - poti sa-l uiti
bootcamp nu merge
cu diferite versiuni de firmware nu merge sleep, respectiv resume din sleep

o alta problema e cu firma care scrie firmware-ul. update-urile au loc din ani in pasti, sunt riscante, serverele sunt des down, iar daca faci un update de versiune (de ex. de la 10.5 la 10.6) sunt sanse bune sa nu-ti mearga, daca n-ai exact firmware-ul potrivit.
asta inseamna ca trebuie sa verifci forumuri inainte de orice upgrade major.
io operez un sistem pe efix de ceva peste 2 ani si l-am "inghetat" la 10.5.7, ca sa nu am probleme. anul asta il voi inlocui cu un imac.
merita ca sa testezi daca osx e ceva pentru tine sau nu. daca vrei sa-l folosesti in mod "productiv" si n-ai chef de probleme atunci ia un sistem de la apple.

Dai bani si primesti dreptul de utilizare a acelui soft in anumite conditii, nu poti face orice-ti trece prin cap (sa zicem decompilare, nu esti proprietarul codului etc). Citeste licenta.
depinde de legiile locale. in germania de-bundlingul este perfect legal. de aceea poti linistit sa vinzi si sa cumperi soft OEM fara vreo bucata de hardware. io mi-am luat la vremea respectiva vista ultimate la 160 EUR OEM din magazin. acelasi lucru si cu osx.

Edited by Pengoon, 03 June 2011 - 10:11.

c_baias

c_baias

Member

Nu, nu merita acel EFI-X. Mai bine mergi cu un hardware compatibil + bootloader (eu folosesc chameleon + Gigabyte EP45+GeForce 9800GT)+kexturi (insanelymac e o sursa buna, nu doar pentru kext-uri, cat mai ales pentru probleme, how to, etc). E gratis.

andreigherghe

andreigherghe

Think different

Tot cred că Hackintosh-ul e o maaare prostie. Am avut și hackintosh, și acum am Mac. Diferență enormă de viteză/stabilitate/etc :)

c_baias

c_baias

Member

View Postandreigherghe, on 21st August 2011, 00:48, said:

Tot cred că Hackintosh-ul e o maaare prostie. Am avut și hackintosh, și acum am Mac. Diferență enormă de viteză/stabilitate/etc :)
Dupa cum ziceam, am un Q8300+4Gb RAM+9800GT, pe care rulez osx. De asemenea am un MBP, [email protected], 2Gb RAM. Am avut ocazia sa lucrez si pe iMac 27" i5 quad, 4Gb RAM. Pot zice cu mana pe inima ca hackintosh-ul merge vizibil mai bine fata de MBP; e comparabil cu iMac, insa nitel mai lent, insa e la fel de stabil ca si iMac, MBP.
E drept, cand apar update-uri majore e mai tricky, ma trebuiesc repuse ceva kext-uri, mai trebuie studiat... dar merge(10.6.8 e ultima versiune de SL, nu?)!

andreigherghe

andreigherghe

Think different

A apărut Lion de mult  :rolleyes:

c_baias

c_baias

Member

View Postandreigherghe, on 26th August 2011, 01:21, said:

A apărut Lion de mult  :rolleyes:
Intrebare: Rosetta mai functioneaza pe Lion? Daca nu, o sa mai stau o vreme "agatat" in 10.6.8.
Un exemplu: deocamdata softul pentru spyder (de la Datacolor) nu a fost updatat pentru Lion, nu functioneaza pe Lion. Si eu cam am nevoie de calibrare pentru monitor (saptamanal).

Edited by c_baias, 28 August 2011 - 13:38.

andreigherghe

andreigherghe

Think different

Nu. Dar din moment ce softul nu e updatat pentru Intel, înseamnă ca e FOAAARTE vechi. Sigur nu sunt alte alternative?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate