Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Mariana1970

Mariana1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2011
Am auzit ca in Cuba se poate lua un medicament pt tratarea de cancer din venin de scorpion.
Stie cineva o agentie din Brasov de unde pot sa iau un bilet mai ieftin pentru aceasta colatorie? Sau un pret mai bun daca cineva deja a fost pe acolo. Ma intereseaza sa fie avion si cazare pt 2-3 nopti.

#2
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 Mariana1970, on 13th March 2011, 12:36, said:

Am auzit ca in Cuba se poate lua un medicament pt tratarea de cancer din venin de scorpion.
Stie cineva o agentie din Brasov de unde pot sa iau un bilet mai ieftin pentru aceasta colatorie? Sau un pret mai bun daca cineva deja a fost pe acolo. Ma intereseaza sa fie avion si cazare pt 2-3 nopti.

Cel mai bun pret il gaesti la Cubana de Aviacion 600 euro cu plecare din Madrid. Din pacate avioanele lor sunt rusesti (IL 96) si nu sunt f sigure. Acu 2 luni cand eram in Mexic s-a prabusit unul intr-o padure tropicala din Cuba.
Cazarea e destul de ieftina. N-are sens sa rezervi la o ag de turism cand ai posibilitatea sa rezervi mai ieftin pe net.

#3
Mariana1970

Mariana1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2011

 razvanait99, on 13th March 2011, 14:05, said:

Cel mai bun pret il gaesti la Cubana de Aviacion 600 euro cu plecare din Madrid. Din pacate avioanele lor sunt rusesti (IL 96) si nu sunt f sigure. Acu 2 luni cand eram in Mexic s-a prabusit unul intr-o padure tropicala din Cuba.
Cazarea e destul de ieftina. N-are sens sa rezervi la o ag de turism cand ai posibilitatea sa rezervi mai ieftin pe net.

Am intrebat la o agentie si zboara si avionele de la compania Condor insa 2100 euro e biletul din Romania pana in Havana.
Oricum si cu rusii aia tot mai costa biletul pana la Madrid. Nu am curaj sa merg cu avionele alea rusesti oare cine vrea sa treaca oceanul in asemenea avioane.
O sa mai caut ...
In privinta cazarii asa o sa fac, o sa iau de pe internet.
Merci mult pentru ajutor.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Mariana1970, on 13th March 2011, 12:36, said:

Am auzit ca in Cuba se poate lua un medicament pt tratarea de cancer din venin de scorpion.
Stie cineva o agentie din Brasov de unde pot sa iau un bilet mai ieftin pentru aceasta colatorie? Sau un pret mai bun daca cineva deja a fost pe acolo. Ma intereseaza sa fie avion si cazare pt 2-3 nopti.
Cubana de Aviacion este cea mai ieftina. Apoi, la vreo 1000 si ceva euro poti gasi Air France Bucuresti - Paris - Havana. Cel mai ieftin poti gasi niste Thompsonfly sau poate Monarch cu plecare din Londra. Cazare - la casa particular, super cazare la 20 - 30 dolari camera pe noapte.

#5
Mariana1970

Mariana1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2011

 Imperator, on 15th March 2011, 10:29, said:

Cubana de Aviacion este cea mai ieftina. Apoi, la vreo 1000 si ceva euro poti gasi Air France Bucuresti - Paris - Havana. Cel mai ieftin poti gasi niste Thompsonfly sau poate Monarch cu plecare din Londra. Cazare - la casa particular, super cazare la 20 - 30 dolari camera pe noapte.
Merci foarte mult pentru ajutor sper sa pot pleca cu  Air France asa cum ai spus tu.
Din Londra am incercat sa gasesc si nu e nimic ieftin in prioada urmatoare.
Am scris si la o casa particulara din Havana si costa 30euro pe naopte plus 8 euro micul dejun. O sa mai caut si la un pret mai bun.

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Mariana1970, on 15th March 2011, 10:55, said:

Merci foarte mult pentru ajutor sper sa pot pleca cu  Air France asa cum ai spus tu.
Din Londra am incercat sa gasesc si nu e nimic ieftin in prioada urmatoare.
Am scris si la o casa particulara din Havana si costa 30euro pe naopte plus 8 euro micul dejun. O sa mai caut si la un pret mai bun.
Eu aici am stat:
http://www.casantigu...uba.com/casaen/

#7
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
M-am uitat si Condor zboara Bucuresti-Havana cu escala prin Germania pe la 900 de euro biletul. Pana in Germania au code-share cu Lufthansa, din ce zicea fabian23.

Quote

Oricum si cu rusii aia tot mai costa biletul pana la Madrid. Nu am curaj sa merg cu avionele alea rusesti oare cine vrea sa treaca oceanul in asemenea avioane.

Cubana de Aviacion sunt cubanezi, nu rusi. Desi razvanait99 e de parere ca nu sunt prea sigure, IL-96 are, cred, cel mai bun safety record din aviatia civila (bine, a fost construit intr-un numar relativ mic), as zbura cu el fara probleme daca-i intretinut cum trebuie. Conform paginii wikipedia n-a fost nici un accident cu victime de 20 de ani de cand e produs. Singurul incident major pe care-l stiu eu l-au avut tot Cubana, pe Londra Gatwick, cand au fost fortati sa se reintoarca de urgenta fiindca aveau o problema cu pilotul automat, cred, avionu "tragea" dreapta.

Quote

Cel mai bun pret il gaesti la Cubana de Aviacion 600 euro cu plecare din Madrid. Din pacate avioanele lor sunt rusesti (IL 96) si nu sunt f sigure. Acu 2 luni cand eram in Mexic s-a prabusit unul intr-o padure tropicala din Cuba.

Razvan, te rog, ai vreun link catre accidentul cu IL-96 de acum 2 luni de care vorbesti? M-am tot uitat pe net si n-am gasit nimic. M-am uitat si la pagina cu accidente a Cubana si ultimul accident e din 1999. Chiar sunt curios, n-am auzit nimic la TV, la noi televiziunile de stiri sunt ocupate cu alte balarii. Merci mult!

#8
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 alexxxxx, on 15th March 2011, 11:43, said:

M-am uitat si Condor zboara Bucuresti-Havana cu escala prin Germania pe la 900 de euro biletul. Pana in Germania au code-share cu Lufthansa, din ce zicea fabian23.



Cubana de Aviacion sunt cubanezi, nu rusi. Desi razvanait99 e de parere ca nu sunt prea sigure, IL-96 are, cred, cel mai bun safety record din aviatia civila (bine, a fost construit intr-un numar relativ mic), as zbura cu el fara probleme daca-i intretinut cum trebuie. Conform paginii wikipedia n-a fost nici un accident cu victime de 20 de ani de cand e produs. Singurul incident major pe care-l stiu eu l-au avut tot Cubana, pe Londra Gatwick, cand au fost fortati sa se reintoarca de urgenta fiindca aveau o problema cu pilotul automat, cred, avionu "tragea" dreapta.



Razvan, te rog, ai vreun link catre accidentul cu IL-96 de acum 2 luni de care vorbesti? M-am tot uitat pe net si n-am gasit nimic. M-am uitat si la pagina cu accidente a Cubana si ultimul accident e din 1999. Chiar sunt curios, n-am auzit nimic la TV, la noi televiziunile de stiri sunt ocupate cu alte balarii. Merci mult!

N-a zis nimeni ca era un avion IL-96 implicat in accident.
In ultimul accident a fost implicat un avion ATR-72 al Companiei Aero Carribean companie detinuta de Cubana de Aviacion.
Link-ul mai jos:

http://www.boncherry...th-68-on-board/

Legat de siguranta am discutat cu multi spanioli care isi petrec vacanta in Cuba si evita mereu sa zboare cu Cubana de Aviacion din cauza zgaltaielilor care sunt frecvente pe zborurile transatlantice.

Edited by razvanait99, 15 March 2011 - 12:52.


#9
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Merci de raspuns.
Din ce scrisesei tu, am tras concluzia ca era vorba de un avion rusesc  al Cubana de Aviacion, IL-96, de aici confuzia mea.

Quote

Cel mai bun pret il gaesti la Cubana de Aviacion 600 euro cu plecare din Madrid. Din pacate avioanele lor sunt rusesti (IL 96) si nu sunt f sigure. Acu 2 luni cand eram in Mexic s-a prabusit unul intr-o padure tropicala din Cuba.

Din ce zici tu s-a prabusit un ATR-72 (italiano-frantuzesc) al unei companii cubaneze, detinute si ea, ca si Cubana, de statul cubanez.

Merci inca o data de lamuriri, acum am inteles despre ce era vorba.

Edited by alexxxxx, 15 March 2011 - 13:00.


#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 alexxxxx, on 15th March 2011, 12:57, said:

Merci de raspuns.
Din ce scrisesei tu, am tras concluzia ca era vorba de un avion rusesc  al Cubana de Aviacion, IL-96, de aici confuzia mea.



Din ce zici tu s-a prabusit un ATR-72 (italiano-frantuzesc) al unei companii cubaneze, detinute si ea, ca si Cubana, de statul cubanez.

Merci inca o data de lamuriri, acum am inteles despre ce era vorba.
Si eu stiu ca avioanele Cubana chiar daca sunt rusesti sunt safe. Nu am zburat cu Cubana, dar am zburat cu Ilyushin (nu mai stiu ce model) al Aeroflot cu ani in urma si a fost ok. Ultimul accident al Cubana a fost parca un atentat instrumentat de teroristi din SUA, dar asta a fost cu multi ani in urma

#11
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
IL-96 nu a picat niciunul din cate au fost fabricate , insa nu s-au produs foarte prea multe aparate si nu e tocmai relevant . Are aceleasi motoare ca Boeing 757

#12
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 Mariana1970, on 13th March 2011, 13:36, said:

Am auzit ca in Cuba se poate lua un medicament pt tratarea de cancer din venin de scorpion.
Stie cineva o agentie din Brasov de unde pot sa iau un bilet mai ieftin pentru aceasta colatorie? Sau un pret mai bun daca cineva deja a fost pe acolo. Ma intereseaza sa fie avion si cazare pt 2-3 nopti.

Mariana, ai fost in Cuba?

Despre medicament, ne spui cate ceva, poate la subiecte medicale?

Sanatate multa!

#13
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007
Voi incerca sa va povestesc cate ceva din experienta noastra traita in Cuba in perioada 22 martie – 5 aprilie 2011 si sper ca informatiile oferite sa le fie de ajutor si altor persoane.
Biletele de avion le-am cumparat in decembrie 2010 profitand de niste oferte atat la Tarom cat si la Iberia: Bucuresti – Madrid – Bucuresti cu Tarom – 351,52 E si Madrid – Havana – Madrid  cu Iberia – 1179,56E, costuri pentru 2 persoane.
     Itinerariul nostru de calatorie, pe care l-am stabilit in mare de acasa, si l-am imbunatatit cu ajutorul lui Horacio a fost:
22 – 26.03 Havana, sa inchiriem o masina,
26.03 Havana – Las Terrazas – Soroa – Viñales,
27.03 Viñales – Cayo Levisa – Viñales,
28.03 Viñales,
29.03 Viñales – La Boca de Guama – Playa Larga – Playa Giron - Cienfuegos,
30.03 Cienfuegos – Trinidad – Playa Ancon – Trinidad,
31.03 Trinidad – Parque Natural Topes de Colantes (Parque Guanayara – Salto El Rocio) – Trinidad
01.04 Trinidad – Valle de San Luis (Torre de Manaca Iznaga) – Sancti Spiritus – Ciego de Avila –      Moron
02.04 Moron – Cayo Guillermo – Moron – Caibarien – Remedios
03.04 Remedios – Cayo Santa Maria – Santa Clara – Cardenas – Varadero – Boca de Camarioca,
04.04 Boca de Camarioca – Varadero – Havana,
05.04 Havana – Madrid.

   Ma voi stradui sa respect in descrierile mele aceste date si sa va detaliez cum a decurs calatoria noastra.
Havana
   In Havana ne-am rezervat cazare pe net luand legatura cu Horacio, proprietarul de la Casa Antigua, despre care am aflat de la Imperator (Multumim!). De la Aeroport am ajuns la Casa Antigua, situata in cartierul Vedado, cu taxi (20 CUC).
   Trebuie sa precizez pentru cei care nu stiu ca, CUC-ul este moneda pentru turisti, iar CUP este moneda cubaneza traditionala. In perioada in care am fost noi 1 Eur = 1,3 CUC, iar 1 CUC = 24 CUP. Cel mai bine este sa aveti la voi euro, pentru ca la dolari se oprea un comision de 10% (asta datorita neintelegerilor dintre guvernele USA – Cuba).
Desi am ajuns seara tarziu in Havana, Horacio ne-a asteptat, ne-a aratat camera unde urma sa stam urmatoarele zile. Casa frumoasa, Horacio prietenos, vorbitor fluent de engleza ne-a oferit foarte multe informatii despre ce sa vizitam, unde sa mancam, itinerariul din afara Havanei si ne-a aranjat cazarea pentru urmatoarea destinatie Viñales.
   In Havana am mers in Plaza de la Revolucion unde am urcat cu liftul in turnul Memorial Jose Marti (3 CUC/pers, pentru studenti era insa mai ieftin), de unde am avut o panorama frumoasa asupra Havanei. Din turn se vede intraga piata si cladirile invecinate, inclusiv palatul guvernamental.
   Am vizitat Fabrica de Tabaco Partagas (10 CUC/pers), aflata in spatele Capitoliului (Capitolio, ce imita Capitoliul din Washington), un tur foarte interesant legat de procesul de fabricatie al trabucurilor, unde am avut ocazia sa ne familiarizam (vizual nu si olfactiv) cu faimoasele trabucuri cubaneze Cohiba, Montecristo, Romeo y Julieta, Partagas, Vegas Robaina etc.
   Zona cea mai frumoasa insa din Havana este zona centrului istoric (Habana Vieja, acum patrimoniu UNESCO), cu minunatele ei piete Plaza de Armas, Plaza de  San Francisco, Plaza Vieja , Plaza de la Catedral…, unde iti incanta privirea numeroase cladiri din perioada colonialismului timpuriu, biserici si stradute inguste cu un farmec aparte. Cea mai mare parte a acestor cladiri a fost renovata cu fatade in culori pastelate, iar altele erau in renovare. Din pacate frumusetea centrului istoric poate fi descrisa prea putin in cuvinte, sper ca pozele facute sa va dezvaluie mai mult. Trebuie neaparat sa intrati in farmacia Taquechel, cu rafturi pe care se odihnesc in cilindri gradati sau borcane din ceramica pictata diverse potiuni, substante chimice sau plante medicinale.
   Un pranz de doua persoane servit in zona centrului istoric, la Factoria Plaza Vieja a fost 23 CUC (incluzand un fel de mancare, bere si bacsis, dar si minunata muzica cubaneza, care este nelipsita la terase).
Cel mai frecvent am mancat insa in Club Jazz Café, ce ne-a fost recomandat de Horacio, unde portiile erau mai mari, iar pretul mai mic (9 CUC/2 pers).
   In centrul istoric am mers si la celebrele baruri La Bodeguita del Medio si El Floridita, renumite pentru ca au fost frecventate de Ernest Hemingway, care servea aici mojito sau daiquiri dublu fara zahar. In El Floridita se gaseste la bar statuia lui din bronz in marime naturala.
   Desi cei mai multi il urasc pe Fidel, pot spune insa ca acesta nu a ajuns la fanatismul lui Ceausescu, nu a daramat  niciodata case pentru a construi blocuri, cu atat mai putin biserici si cimitire, in momentul de fata aveau cel putin vreo sase posturi de radio, la care puteai asculta muzica buna si nu ode inchinate partidului si “conducatorului iubit", vreo patru posturi de televiziune, iar tehnologia a patruns si pe piata lor cu televizoare color si chiar telefoane mobile. Marea nemultumire a cubanezilor este ca nu-si pot cumpara masini din import, doar pe cele vechi, pe care le ingrijesc ca pe niste “bijuterii”, si doar cativa, dintre apropiatii regimului, detineau lada. In rest singurele masini noi din import le detin firmele de inchirieri (masini cu numar grena). Pentru noi a fost o incantare vizuala sa vedem acele masini vechi (Cadillac-uri, Studebak-ere, Chrysler-e, Ford-uri …), desprinse parca din filme, dar care se potrivesc perfect cu imaginea Cubei. Un impatimit de masini cred ca se va intoarce “bolnav” din Cuba dupa ce vede acele “bijuterii” pe patru roti.
   Noi am profitat sa mergem in fiecare zi in centrul vechi cu taxi colectivo sau share taxi (masini vechi ce au numar galben), acesta fiind si un prilej de a interactiona cu cubanezii care calatoreau cu noi. Trebuie sa va spun ca merg destul de putini turisti cu aceste masini, care sunt preferatele cubanezilor. Pretul pentru o astfel de calatorie este de 10CUP/pers sau 0,5CUC/pers pe orice distanta intre Vedado si centrul vechi (Capitolio). Acestea circula doar pe bulevardele Linea si La Rampa(Avenida 23), care se intersecteaza in apropierea H. Nacional de unde continua pe Malecon si apoi pe stradute inguste spre Capitolio.
Ca mijloace de transport mai sunt taxiurile oficiale cu numere albastre, coco taxi, sau autobuzele locale, dar  pe acestea nu le-am incercat. In general pentru a merge cu autobuzul local se statea la coada, iar aglomeratia era foarte mare.
   Merita sa mergeti pe terasa de la Hotel Nacional (hotel de care cubanezii sunt foarte mandrii pentru ca este singurul din cate spun ei care nu a inchis niciodata portile pentru cubanezi, spre deosebire de altele care erau doar pentru straini) si sa savurati un mojito, cuba libre sau orice mai doriti, ascultand salsa si privind cum apune soarele deasupra oceanului. Intr-unul dintre  restaurantele hotelului ii puteti asculta pe cei de la Buena Vista Social Club si Compay Segundo.
   O experienta interesanta a fost sa mergem sa mancam o inghetata la Coppelia. Cu o zi inainte am mers acolo, in cladirea mare unde am vazut un rand de vreo zece persoane si dezorientati am inceput sa ne uitam pe o lista cu meniuri, dar nimic din ce citeam nu semana cu vreo denumire de inghetata, ci mai degraba de salata (Ensalada). Paznicul a citit probabil uimirea pe fetele noastre si ne-a spus ca pentru turisti se merge pe terasa din stanga si ca acolo in cladire merg cubanezii. Am vazut ca preturile difereau, desi era aceeasi cifra, pentru turisti era in CUC, iar pentru cubanezi in CUP. Seara i-am povestit lui Horacio si i-am spus ca eu imi doresc foarte mult sa merg sa mananc inghetata, dar cu cubanezii, nu cu turistii. El ne-a povestit ca de fapt nu a mai ramas nimic din vestita inghetata Coppelia, care inainte avea peste 20 de arome diferite, iar acum doar 5,  dar ca oamenii si in special tinerii merg acolo pentru a se intalni si a discuta, ca un fel de loc de promenada. Ne-a spus ca putem merge si noi cu cubanezii, ca trebuie sa avem CUP la noi, iar daca cineva ne intreaba ceva sa spunem ca suntem studenti la medicina (au foarte multi studenti straini la medicina), deoarece la ei studentii beneficiaza de aceleasi drepturi ca si cubanezii. L-am intrebat ce fel de inghetata ne recomanda si ne-a spus “Ensalada”. A doua zi am schimbat CUC-ii in CUP-i si ne-am asezat cuminti la un rand de vreo 20-30 de persoane (in partea pentru turisti nu era nici un rand, toti stateau cuminti la mese). Am vazut ca oamenii intrau si ieseau in grupuri, dar nu intelegeam ce se intampla. Ne-a venit si noua randul si am intrat impreuna cu vreo 8 persoane, fiind indrumati spre o masa de la etaj. Ne-am asezat impreuna cu doua cubaneze, si cineva a venit si ne-a pus in fata cate un pahar mare cu apa, apoi o doamna a venit si ne-a luat comanda (ca la restaurant). Cand toate persoanele au dat comanda, au inceput sa se aduca la masa inghetatele (5 CUP/persoana), care intr-adevar nu sunt grozave, mai mult gheata decat inghetata, dar atmosfera este super. Multi tineri discutau animati, inclusiv doamnele de la masa noastra care nu se cunosteau anterior, dar isi povesteau una alteia despre copii, care au incercat sa intre in vorba si cu noi (din pacate la vremea aceea nu reuseam sa purtam o conversatie, doar fraze simple si asta daca interlocutorul vorbea rar ca sa putem intelege intrebarea). Noi insa eram destul de stresati sa nu fim “descoperiti” ca nu suntem cubanezi. Cand toata lumea a terminat de mancat inghetatele, grupul nostru a iesit si a intrat urmatorul.
   Este bine ca inainte sa mergeti in Cuba sa invatati ceva spaniola, pentru ca foarte putini cubanezi vorbesc engleza si chiar daca inteleg engleza va vor raspunde in spaniola (noi vorbeam in engleza ei in spaniola). Desi copiii studiaza in scoala generala si liceu engleza, li se pare mult prea grea ca sa o vorbeasca si mai degraba intelegeau cuvinte in romana decat in engleza.
   La apusul soarelui este minunata o plimbare pe Malecόn, soseaua sinuoasa de pe faleza Havanei, unde isi dau intalnire indragostitii sau tinerii, se canta la saxofon sau diverse instrumente muzicale, unde copiii se balacesc in ocean iar cei in varsta se intalnesc pentru a le admira pe tinerele doamne si domnisoare, unde atmosfera este de relaxare, incantare si bucurie. Asa cum spunea un cubanez ei nu dispun de foarte multi bani, dar viata in Cuba este foarte linistita (“En Cuba no tenemos dinero, pero la vida es muy tranquila!”), si poate aceasta lipsa a banilor ii face sa stie sa se bucure de fiecare lucru pe care il au.
  Cazarea la Casa Antigua a fost de 30 CUC/noapte (Horacio m-a dezamagit aici pentru ca initial pe net ne-a spus de 25CUC/noapte, dar in ultima seara cand a trebuit sa platim ne-a spus ca a crescut pretul), iar micul dejun a fost de 4 CUC/persoana/zi.
In data de 26 martie am inchiriat o masina pentru urmatoarele zece zile, un Hyundai Atos pentru care am platit 849 CUC (55CUC/zi masina + 10 CUC/zi asigurarea + 150 CUC garantia + un plin de benzina). Din Havana am plecat spre urmatoarea noastra destinatie Viñales, dar despre calatoria in restul Cubei va voi povesti in zilele urmatoare, asta daca nu v-am plictisit deja.

  Daca vreti sa vedeti poze click aici:  poze_Havana

Attached Files

  • Attached File  cuba.JPG   71.82K   54 downloads


#14
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007
:) am gresit sectiunea

#15
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
ce frumos povestesti despre Cuba,sper sa ajung si eu intr-o zi acolo,dar sa vad cu cine.
poate ne mai povestesti si despre alte locuri din Cuba,eu as vrea sa aflu mai multe.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tare poza cu Loganul :-)

#17
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Caut poveste din Cuba

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum vine asta ? Cauți un jurnal de călătorie adică ? Sau la ce te referi ? E plin netul de ele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate