Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Diriginte de santier - DA sau NU?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
Sa inteleg ca la sat pentru casa parter + etaj mansardat nu trebuie?
S-a mai schimbat ceva in aceasta privinta?

#38
laurmanolescu

laurmanolescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.09.2009
se supara lumea, sau nu....eu sunt diriginte de santier si ca orice om imi apar meseria.
pe langa fapatul ca legal dirigintele este obligatoriu (exceptie constructiile P+1+pod din mediul rural!!!!!!!!!!), consider ca este de bun simt ca sa ai certitudinea ca structura de rezistenta este facuta ok. am vazut o groaza de constructori care spun: eu am lucrat in Germani, este prea mult fier, nu se face asa pentru ca eu stiu cel mai bine,,,,etc. Daca la finisaj toata lumea se pricepe, la rezistenta ....prea putini; si din pacate se merge pe ''experienta executantului'', care lasa de multe ori de dorit (aproape in toate cazurile).
Aici intervine dirigintele; bine exista diriginti si diriginti, dar cred ca lucrarea trebuie sa fie supervizata de un diriginte. sunt o groaza de detalii care nu se respecta in constructii, detalii forte importante si omise de constructori, mai ales la executia structurii!

concluzie: contributia unui diriginte de santier este esentiala si nu sunt subiectiv!!!!
daca aveti nevoie de sfaturile mele va stau la dispozitie.

Edited by ech, 26 September 2012 - 10:52.


#39
cosmin_tm

cosmin_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2012
Pe langa faptul ca e obligatoriu, este chiar vital sa ai un diriginte de santier independent de arhitect sau constructor in cazul in care nu ai habar de constructii, si desi e iritant este necesar sa il ai chiar daca iti faci casa in regie proprie si te si pricepi sa citesti planurile, in caz contrar  trebuie sa dai spaga la urma, tot suma care o dadeai unui diriginte pentru un minim de vizite(din stiinta mea si spusele altor utilizatori 200..300 de euro pentru vizitele la executie lucrari ascunse) Posted Image (nu ma refer la exceptii).
Poate odata cu inaintarea noastra in civilizatie(peste 200 de aniPosted Image ) va disparea atat iritatia cat si spaga.

#40
lecuionut

lecuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.07.2008
Buna ziua,

Sper sa incep si eu in Octombrie constructia unei case P+1, suprafata totala construita cca. 185 m2, in Bucuresti si nu am inca un diriginte de santier.
Daca se poate va rog sa-mi recomandati un diriginte si eventual un pret (PM).

Multumesc

#41
laurmanolescu

laurmanolescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.09.2009

View Postlecuionut, on 27 septembrie 2012 - 13:03, said:

Buna ziua,

Sper sa incep si eu in Octombrie constructia unei case P+1, suprafata totala construita cca. 185 m2, in Bucuresti si nu am inca un diriginte de santier.
Daca se poate va rog sa-mi recomandati un diriginte si eventual un pret (PM).

Multumesc

Sunt diriginte de santier; daca mai aveti nevoie va stau la dispozitie

Edited by ech, 27 September 2012 - 23:46.
eliminare reclama


#42
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postlaurmanolescu, on 27 septembrie 2012 - 18:38, said:

daca mai aveti nevoie va stau la dispozitie
te asteptam si pe jurnale cu sugestii/pareri/indicatii referitoare la problemele userilor care construiesc. astfel vei avea o sansa in plus sa acaperi clienti ..p'aci .

#43
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
pana la urma este nevoie de diriginte daca iti faci o casa fara etaj ? cei de la ISC conform legii nu vin in control daca e casa unifamiliala si are un singur nivel

"Cu toate acestea, proiectele tehnice nu vor fi verificate atunci cand este vorba de locuinte unifamiliale care au doar parter si de anexe gospodaresti ale persoanelor fizice, situate in mediul rural si in satele ce tin de municipii si orase. Aceeasi regula se va aplica si pentru constructiile provizorii ce nu necesita autorizatii de construire."

parter+mansarda intra la casa fara etaj ? :) intreb si eu

#44
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postalios24, on 29 august 2016 - 09:10, said:

pana la urma este nevoie de diriginte daca iti faci o casa fara etaj ? cei de la ISC conform legii nu vin in control daca e casa unifamiliala si are un singur nivel

"Cu toate acestea, proiectele tehnice nu vor fi verificate atunci cand este vorba de locuinte unifamiliale care au doar parter si de anexe gospodaresti ale persoanelor fizice, situate in mediul rural si in satele ce tin de municipii si orase. Aceeasi regula se va aplica si pentru constructiile provizorii ce nu necesita autorizatii de construire."

parter+mansarda intra la casa fara etaj ? Posted Image intreb si eu
Nu vine ISC-ul in control, dar diriginte de santier trebuie, chiar si la casele doar cu parter. Parter+mansarda NU intra la casa fara etaj, este casa cu 2 niveluri. Difera doar impozitul fata de P+E.

#45
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Cum putem identifica acea diferenta de impozitare intre p+m si p+e ?



#46
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostdoarUNom, on 30 august 2016 - 21:01, said:

Cum putem identifica acea diferenta de impozitare intre p+m si p+e ?
O fac cei de la Primarie, nu noi. Tine cumva de suprafata utila a casei.

#47
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ok. Credeam ca ai cunostiinta de cum se face diferentierea. Deci ii spui omului sa.si faca p+m ca sa iasa mai bine la impozitare..dar il lasi sa fie trecut prin ceata de cei din primarie ..dupa ce omul are deja facut proiectul :)


#48
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
probabil e in stilul romanesc

"in functie de cata spaga dai pe la primarie, asa iti trece si casa" :D

#49
claudetta

claudetta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.06.2017
Pentru recompartimentare apartament am obtinut autorizatie. E nevoie de diriginte de santier??

#50
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Pentru orice lucrare la care se emite autorizatie de construire ai nevoie de diriginte de santier. Vezi art. 13 (3) din legea 10
http://www.mdrap.ro/...ata_MO_2015.pdf

In aceeasi lege la art. 36 se precizeaza ca amenda pentru lipsa dirigintelui e de la 5.000 de lei la 10.000 de lei.

Dincolo de prevederile legale, in Romania multi nu inteleg rolul dirigintelui. Cei mai multi cred ca e unul care stie sa "faca hartiile" si pe care il platesc foarte putin (aici e si vina dirigintilor, care iau bani putini, dar nici nu-si fac meseria).

Dirigintele ar trebui sa fie "omul beneficiarului", care verifica daca ce a facut constructorul este "ca la carte". Fiecare beneficiar ar trebui sa-si caute un diriginte extrem de exigent, care sa urmareasca absolut tot ce face executantul si care-l pune sa refaca pana iese totul ca in proiect / conform normelor si care nu accepta absolut nici un rabat la calitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate