Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Biblia adventista

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

#37
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 zexelica, on 17th March 2011, 19:42, said:

De cine e facuta aceasta Biblie, stimabile? De ortodocsi? Hai, zii tu de cine e facuta! Nu este introdus in ea din coana mare?
Tu mananci bataie la capitolul religie cu orice traducere a Bibliei.... pentru ca esti zero...
Aberezi doar de dragul de a fi bagat in seamna... :deadtongue:

#38
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 17th March 2011, 18:42, said:

De cine e facuta aceasta Biblie, stimabile? De ortodocsi? Hai, zii tu de cine e facuta! Nu este introdus in ea din coana mare?

.....e clar.....ai mintit.....e irelevant ca cineva neoficial a vrut sa tipareasca o biblie cu
anumite comentarii....treaba lui.....si nu cred ca a facut-o cu intentii rele.....exista
si in alte culte astfel de editii....eu am gasit editii ale NT de la alte culte care au
treadus f. diferit si chiar nerespectand numerotarea capitolelor si versetelor.... :rolleyes:

#39
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 leoluke, on 18th March 2011, 11:06, said:

.....e clar.....ai mintit.....e irelevant ca cineva neoficial a vrut sa tipareasca o biblie cu
anumite comentarii....treaba lui.....si nu cred ca a facut-o cu intentii rele.....exista
si in alte culte astfel de editii....eu am gasit editii ale NT de la alte culte care au
treadus f. diferit si chiar nerespectand numerotarea capitolelor si versetelor.... :rolleyes:
Mie tot nu-mi place ca inca nu exista cult crestin care sa fi tradus corect cuvantul "Elohim" ce nu inseamna nici pe departe Dumnezeu.
Elohim = pluralul la Eloha. "Elohim" in Ebraica inseamna de fapt... "cei veniti de sus".
Nu trebuie sa fii de acord cu mine dar ar fi mai rapid asa ;)

Oricum, nu este nimic gresit in a tipari o biblie cu anumite explicatii.
Stii ce este gresit?
Eu am o biblie de peste 15 ani. Este vai de capu' ei, iti dai seama.
Am vrut sa-mi iau o biblie mai mare (format A4) dar sa aiba cuvintele lui Iisus cu rosu si sa fie imbracata in piele.
Chiar vroiam sa arate frumos, sa-mi fie drag s-o tin in mana cand citesc (chiar daca sunt ateu).

Am intrat pe diverse site-uri pentru a cauta una pe plac si am gasit cam asa ceva:
- biblie normala - 45 lei
- biblie normala + cuvintele lui Iisus cu rosu - 98 lei
- biblie normala + cuvintele lui Iisus cu rosu + coperta piele - 170 lei
- biblie A4 + cuvintele lui Iisus rosu + coperta piele + 3-4 harti - 270 lei

Evident, ar fi  meritat toti banii aruncati pentru acea biblie A4 dar nu mi-am permis, sincer.
Mi-am luat pana la urma, dupa mult timp (cu greu) una de aprox. 200 lei avand coperti din imitatie de piele.

Insa vezi tu... aici nu-i altceva decat marketing. Se fac bani seriosi din biblii.
O biblie A4, fara cuvintele lui Iisus cu rosu, costa cam 100 lei.
Pentru coperti piele si 3-4 harti (ce oricum nu le vroiam), m-ar fi costat  270 lei - cu 170 lei mai mult.
Mai avea din cate-mi amintesc si marginile suflate cu aur.
Numai ca ei pentru asta nu au folosit nici macar 0.5g aur (pana in 15 lei) - folosesc electroliza pentru placare si stiu exact cam cat aur se consuma pentru procedeul de suflare.

Sunt curios cam cat ar costa o biblie cu textele EGW. Stiu ca la voi in cult se dau gratuit (respect pentru asta).
Insa nu este pusa deloc si la vanzare?

Edited by Metallman, 18 March 2011 - 11:37.


#40
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 Metallman, on 18th March 2011, 12:24, said:

Sunt curios cam cat ar costa o biblie cu textele EGW. Stiu ca la voi in cult se dau gratuit (respect pentru asta).
Insa nu este pusa deloc si la vanzare?
Unde ai auzit tu de Biblie cu textele lui EGW? Ai baut apa dupa zexe? :deadtongue: :deadtongue:  

Ia arata tu asa ceva...

#41
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on 18th March 2011, 11:06, said:

.....e clar.....ai mintit.....e irelevant ca cineva neoficial a vrut sa tipareasca o biblie cu
anumite comentarii....treaba lui.....si nu cred ca a facut-o cu intentii rele.....exista
si in alte culte astfel de editii....eu am gasit editii ale NT de la alte culte care au
treadus f. diferit si chiar nerespectand numerotarea capitolelor si versetelor.... :rolleyes:
Stimabile, o astfel de biblie, scrisa de adventisti, cu comentariile cotoroantei, cu explicatiile doctrine dventiste si cu acordul tacit al adventistilor, este o scriere adventista.

#42
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 zexelica, on 19th March 2011, 18:24, said:

Stimabile, o astfel de biblie, scrisa de adventisti, cu comentariile cotoroantei, cu explicatiile doctrine dventiste si cu acordul tacit al adventistilor, este o scriere adventista.
Intre o Biblie, care e cuvantul lui Dumnezeu si o carte simpla in care sunt explicate versete biblice din punct de vedere azs... e o mare diferenta... deci minti cu nerusinare... te minti pe tine...

#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Metallman, on 18th March 2011, 11:24, said:

Am vrut sa-mi iau o biblie mai mare (format A4) dar sa aiba cuvintele lui Iisus cu rosu si sa fie imbracata in piele.
King James gasesti pe e-bay.

Quote

Sunt curios cam cat ar costa o biblie cu textele EGW. Stiu ca la voi in cult se dau gratuit (respect pentru asta).
Insa nu este pusa deloc si la vanzare?
Mai repede fa rost de discursurile lui Kim Ir Sen, sunt mai bune decat tampeniile jigodiei uait :lol: :lol:

#44
nemonavicusrino

nemonavicusrino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.10.2006

 zexelica, on 20th March 2011, 01:51, said:

King James gasesti pe e-bay.


Mai repede fa rost de discursurile lui Kim Ir Sen, sunt mai bune decat tampeniile jigodiei uait :lol: :lol:



folosirea excesiva a cuvintului jigodie (la adresa cuiva care nu ti-a provocat nici un rau direct), lipsa suficientei documentari inainte de a ataca un subiect sau o denominatiune , nu dovedeste decit superficialitate, prejudecata excesiva si eventual un joc de culise cu scop in defaimarea si ponegrirea azs. Problema generala a religiilor dominante de stat (catolici, ortodoxi. islamici etc) este ca pierd tot mai multi adepti care incep sa cerceteze si sa puna intrebari, cautind sa dea la o parte valul aruncat pe ochii populatiei de-a lungul secolelor, in cautarea unei relatii corecte cu creatorul lor.(Fie ca e Dumnezeu, fie ca e "Cel venit de sus").
Pe scurt : cred ca altfel se incepe o discutie civilizata. Posturile tale nu dovedesc decit fiere si o documentare insuficienta.
Stima.
Sorin.

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 nemonavicusrino, on 26th March 2011, 14:12, said:

folosirea excesiva a cuvintului jigodie (la adresa cuiva care nu ti-a provocat nici un rau direct), lipsa suficientei documentari inainte de a ataca un subiect sau o denominatiune , nu dovedeste decit superficialitate, prejudecata excesiva si eventual un joc de culise cu scop in defaimarea si ponegrirea azs. Problema generala a religiilor dominante de stat (catolici, ortodoxi. islamici etc) este ca pierd tot mai multi adepti care incep sa cerceteze si sa puna intrebari, cautind sa dea la o parte valul aruncat pe ochii populatiei de-a lungul secolelor, in cautarea unei relatii corecte cu creatorul lor.(Fie ca e Dumnezeu, fie ca e "Cel venit de sus").
Pe scurt : cred ca altfel se incepe o discutie civilizata. Posturile tale nu dovedesc decit fiere si o documentare insuficienta.
Stima.
Sorin.
Eu cu adventistii nu am nimic, nici nu-i ponegresc. Dau doar in idolul spurcat, jigodia uait. Care e moarta. Nu jignesc pe nimeni in viata, stimabile.
Iar relatia cu Creatorul se dovedeste prin corectarea greselilor doctrinare. Ceea ce nicio biserica nu doreste sa faca.

#46
Dumitru56

Dumitru56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 21.04.2010
Alo..Dom ZEXE..fiindca veni vorba de Biblie. Din care Biblie ai scos tu,,ca pe data de 20-12-2012  vine sfarsitul lumii..Asa ai facut reclame pe mai multe Forumuri..Si apropo ..nu ti-e suficient  ca-ti bati joc de EGW..prin toate postarile tale..ai mai scos ..una ca Adventistii au Biblia ..EGW.. Auzi mă..ratoiul Donald..Ma intreb ce ti-a facut TIE ..EGW..Te ROADE ce a scris ea..Ea a scris  despre ADEVAR..despre ISUS.. Tu daca ai fi corect cu TINE..i-ai citi doar una din carti-ca o recomandare-si aceea sa fie TRAGEDIA VEACURILOR...Citeste-o  si-ti vei schimba optica  vizavi de EGW..

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
NEEEEEEXXXTTT!!!!

#48
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Nu jignesc pe nimeni in viata, stimabile.

Uita aici un limbaj clasic de birjar

Quote

Sa-i dam si noi lu' franc multa, multa, multa.m....din fata zic sa-i dam, ca s anu mai stea la coada.

Zexe lasa-ne ...lasa-ne ... :nonobad:

#49
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 Dumitru56, on 2nd April 2011, 18:42, said:

Alo..Dom ZEXE..fiindca veni vorba de Biblie. Din care Biblie ai scos tu,,ca pe data de 20-12-2012  vine sfarsitul lumii..Asa ai facut reclame pe mai multe Forumuri..Si apropo ..nu ti-e suficient  ca-ti bati joc de EGW..prin toate postarile tale..ai mai scos ..una ca Adventistii au Biblia ..EGW.. Auzi mă..ratoiul Donald..Ma intreb ce ti-a facut TIE ..EGW..Te ROADE ce a scris ea..Ea a scris  despre ADEVAR..despre ISUS.. Tu daca ai fi corect cu TINE..i-ai citi doar una din carti-ca o recomandare-si aceea sa fie TRAGEDIA VEACURILOR...Citeste-o  si-ti vei schimba optica  vizavi de EGW..

....neavand argumente....ce sa faca si zexe.....o ponegreste pe egw.....cu toate ca
i s-au adus doar citate biblice....in dezbaterile pe subiecte.... :rolleyes:

#50
Alberto95

Alberto95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2011
Minciuni! ! UNDE E BIBLIA AIA SA O CUMPAR SI EU;)

Edited by Alberto95, 04 April 2011 - 19:14.


#51
ronec

ronec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2011

 zexelica, on 13th March 2011, 01:51, said:

Adventistii au o bibliein care au adaugat la cuvintele Domnului si comentariile idolului lor, Ellen G. White.

Parerile voastre referitor la acesti "crestini" care adauga la Cuvantul Domnului minciunile unei femei nerusinate?
De unde ai aceste informatii?ca nu poti veni cu afirmatii defaimatoare la adresa cultului adventist cu afirmatii nefondate...cand vii cu biblia adventista (cu Ellen G. White) atunci poti sa vorbesti...pana atunci lasa-ma sa te informez ca adventistii folosesc Biblia Cornilescu.

#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 ronec, on 4th April 2011, 20:39, said:

De unde ai aceste informatii?ca nu poti veni cu afirmatii defaimatoare la adresa cultului adventist cu afirmatii nefondate...cand vii cu biblia adventista (cu Ellen G. White) atunci poti sa vorbesti...pana atunci lasa-ma sa te informez ca adventistii folosesc Biblia Cornilescu.
Si atunci de ce nu condamni biblia in discutie, stimabile? Eu condamn coranul, ca este o minciuna. Condamn pt ca nu am de-a face nimic cu coranul. Voi.....mai subtire. Nu condamnati idolatria asta. Incepeti cu explicatii gen "sunt explicatii mai pe intelesul oamenilor", nu condamnati adaugarea la Cuvant, deci, ca si cult, sunteti parte cu cei care au scris-o, btw, ei sunt tot adventisti.
Prezenta cuvintelor jigodiei in acea carte va obliga la acceptarea cartii.

#53
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 5th April 2011, 11:30, said:

Si atunci de ce nu condamni biblia in discutie, stimabile? Eu condamn coranul, ca este o minciuna. Condamn pt ca nu am de-a face nimic cu coranul. Voi.....mai subtire. Nu condamnati idolatria asta. Incepeti cu explicatii gen "sunt explicatii mai pe intelesul oamenilor", nu condamnati adaugarea la Cuvant, deci, ca si cult, sunteti parte cu cei care au scris-o, btw, ei sunt tot adventisti.
Prezenta cuvintelor jigodiei in acea carte va obliga la acceptarea cartii.

.....iar minti ?....parca am lamurit odata acest aspect....ca sa spui ca aceasta biblie e
oficiala ar trebui sa apara in punctele doctrinare ale cultului....oricine ca membru poate
sa-si tipareasca variante cu explicatii si poze...daca depaseste anumite limite....este
exclus pe plan local....ca sa fie ceva oficial trebuie aprobarea membrilor din lumea intreaga...
....in Europa....putini membrii au auzit de aceasta versiune....eu si inca multi altii folosim
biblia ortodoxa...prima traducere..... :coolspeak:

http://www.sfantascr...biblia_1688.php

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si de ce nu condamni aceasta scriere? Ca sunt explicatiile jigodiei acolo, desigur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate