Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Biblia adventista

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

ktulu22

ktulu22

Active Member

• Grup: Members

zexelica, on 14th March 2011, 23:18, said:

Stimabile, deci nu sunt comentariile jigodiei in CLEAR WORD? :lol:
Iar eu de la mine nu am inventat nimic despre adventisti, pt ca nu am atatea cunostinte despre ei. Am pus intotdeauna SURSA de unde am scris. Mi se pare corect. Tu, in schimb, barbatul curajos, ai dat repede cu butonul la moderatori :lol:

Normal, Clear Word este Biblia lor, cu comentariile jigodiei, ce "i-a mai zis si aratat satan" :lol:

M-as bucura ca cei de pe forum sa aiba putina rabdare sa citesca link-ul cu articolul. Ca sa vada si ei cu cine se contrazic aducand PROBA BIBLICA.
Daca esti habarnist de ce dai fugulita copy paste? Doar ca sa te aflii in treaba....

Am ajuns la concluzia ca esti un mare las si lipsit de caracter... si sa nu uit... un mare mincinos...

Studiaza mai mult din Scriptura si dupa aia mai vb ....  :rolleyes:

Daca Clear Word este Biblia adventistilor... interaba-i pe ei... dar tu vrei sa ti se dea un raspuns care sa placa urechilor tale...

Dar cum am mai spus esti un mincinos... si nu dau cu butonul la moderatori mai nou, dau la admin... te oftici?

Edited by ktulu22, 15 March 2011 - 09:31.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

• Grup: Senior Members

leoluke, on 14th March 2011, 10:03, said:

.....D-zeu sa mustre pe cel care minte !.....Amin !...... :rolleyes:
Uite numai o diferenta:

Deut. 5:3  The LORD made not this covenant with our fathers, but with us, even us, who are all of us here alive this day. KJV

Adventists teach that the Ten Commandments were not first given at Sinai, but were given to Adam and Eve before the fall of man, before sin began.

Now notice the same verse from the "SDA Bible".

Deut. 5:3 It wasn't only with our ancestors that He made a covenant , but with us and with all who are alive today.

Read those two verses again and notice the 180 degree difference. The REAL Bible says that the Lord did not make this covenant with our ancestors. The SDA bible clearly implies or states just the opposite. This leads to some questions.

Iar, cum de nu a aparut asa ceva la baptisti, penticostali, ortodocsi, catolici, etc? Cum numai la adventisti?

leoluke

leoluke

Active Member

zexelica, on 15th March 2011, 23:59, said:

Uite numai o diferenta:

Iar, cum de nu a aparut asa ceva la baptisti, penticostali, ortodocsi, catolici, etc? Cum numai la adventisti?

.....tu nu intelegi ca minti din capul locului.....biserica azs NU are o biblie oficiala....daca
ar fi fost cum zici tu .....atunci in doctrina bisericii ar fi fost impusa aceasta carte....nici
vorba de asa ceva.....in concluzie....daca vreunui membru sau grupari ii trece o idee prin
cap....asta nu inseamna ca se si aproba de Conferinta Generala.....exista si alte biblii cu
diferite comentarii....si chiar cu imagini...pentru copii....nu ti-ar strica sa incepi cu alea....poate
ai pricepe mai corect sensul versetelor.... :coolspeak:

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Si cum de tocmai niste adventisti au publicat asta? Cu comentariile jigodiei si tot tacamul......

Mai mult, cum de nu prostesteaza adventistii fata de aceasta Biblie? Ei se multumesc sa spune ca este orientativa, ca nu este oficiala, dar, de fapt, sunt cu totul de acord cu ea.

Edited by zexelica, 16 March 2011 - 10:30.

sergiu8606

sergiu8606

Member

leoluke, on 16th March 2011, 10:15, said:

.....tu nu intelegi ca minti din capul locului.....biserica azs NU are o biblie oficiala....daca
ar fi fost cum zici tu .....atunci in doctrina bisericii ar fi fost impusa aceasta carte....nici
vorba de asa ceva.....in concluzie....daca vreunui membru sau grupari ii trece o idee prin
cap....asta nu inseamna ca se si aproba de Conferinta Generala.....exista si alte biblii cu
diferite comentarii....si chiar cu imagini...pentru copii....nu ti-ar strica sa incepi cu alea....poate

si ce e Conferinta Generala asta? din ce e compusa si cine a constituit-o?....doctrina biserricii voastre...daca nu aveti o biblie oficiala asa cum spui tu inseamna ca voi studiati dupa tot felul de versiuni de biblii si nicdecum dupa ceea originala ca sa aveti cea maimare dreptate

CatunStelian

CatunStelian

Active Member

sergiu,
teologia serioasa nu se face pe o traducere, ci se face la nivel de limba originala, care poate insemna Textul Masoretic si manuscrisele de la Marea Moarta, precum si la nivelul celor mai vechi manuscrise traduse, ca de exemplu Septuaginta. O Biblie oficiala reprezinta un risc pentru cine o adopta pentru ca mai sunt unele probleme de critica textuala (cel putin una care da batai de cap si careia nu i se poate gasi solutii satisfacatoare), precum si multiplele variante in traducere. Nu exista traduceri perfecte. De aceea, pana nu se rezolva toate problemele la aceste nivele legate de Text este nesigur ca sa iei de buna o traducere care mai poate fi imbunatatita.

Edited by CatunStelian, 16 March 2011 - 15:09.

obadia

obadia

Active Member

CatunStelian, on 16th March 2011, 15:08, said:

sergiu,
teologia serioasa nu se face pe o traducere, ci se face la nivel de limba originala, care poate insemna Textul Masoretic si manuscrisele de la Marea Moarta, precum si la nivelul celor mai vechi manuscrise traduse, ca de exemplu Septuaginta. O Biblie oficiala reprezinta un risc pentru cine o adopta pentru ca mai sunt unele probleme de critica textuala (cel putin una care da batai de cap si careia nu i se poate gasi solutii satisfacatoare), precum si multiplele variante in traducere. Nu exista traduceri perfecte. De aceea, pana nu se rezolva toate problemele la aceste nivele legate de Text este nesigur ca sa iei de buna o traducere care mai poate fi imbunatatita.

Are dreptate stelica ,numai ca bietul de el citeste una si intelege alta ,e greu cu Scripturile ...

CatunStelian

CatunStelian

Active Member

badita, atunci de ce imi dai dreptate cand pun pariu ca nici nu stii care este cea mai mare problema de critica textuala la care fac referire?
Bietul de tine nici nu stie ce evalueaza.

obadia

obadia

Active Member

CatunStelian, on 16th March 2011, 15:24, said:

badita, atunci de ce imi dai dreptate cand pun pariu ca nici nu stii care este cea mai mare problema de critica textuala la care fac referire?
Bietul de tine nici nu stie ce evalueaza.

Critica textuala nu -ti deschide accesul la revelatie . :nonobad:

leoluke

leoluke

Active Member

sergiu8606, on 16th March 2011, 10:34, said:

si ce e Conferinta Generala asta? din ce e compusa si cine a constituit-o?....doctrina biserricii voastre...daca nu aveti o biblie oficiala asa cum spui tu inseamna ca voi studiati dupa tot felul de versiuni de biblii si nicdecum dupa ceea originala ca sa aveti cea maimare dreptate

.....vorbesti in necunostinta de cauza....punctele doctrinare se dezbat la intrunirile de
cel mai inalt nivel....adica unde participa  membrii reprezentativi din toate tarile.....iar
bibliile care in toate limbile sunt aproape la fel....sunt suficient de bune....eu si multi altii
de ex. folosim biblia ortodoxa de la anii 1600.... :rolleyes:

http://www.sfantascr...biblia_1688.php

obadia

obadia

Active Member

mai bine ati folosii Coranul...ca si ...asa ...nu ...intelegeti ...o iota ...din ea.

CatunStelian

CatunStelian

Active Member

badita, astept raspunsul tau la intrebarea mea. E ghinionul tau ca mi-ai dat dreptate dupa care sa ma evaluezi incorect.

obadia, on 16th March 2011, 15:27, said:

Critica textuala nu -ti deschide accesul la revelatie . :nonobad:
Aceasta este o alta discutie in care nu ai dreptate.
Dar cum se face ca ai fost de acord cu mine? Eu stiu cum si oricine poate sa isi dea seama cum, dar as vrea sa te vad pe tine ca realizezi asta.

obadia

obadia

Active Member

CatunStelian, on 16th March 2011, 16:00, said:

badita, astept raspunsul tau la intrebarea mea. E ghinionul tau ca mi-ai dat dreptate dupa care sa ma evaluezi incorect.

Aceasta este o alta discutie in care nu ai dreptate.
Dar cum se face ca ai fost de acord cu mine? Eu stiu cum si oricine poate sa isi dea seama cum, dar as vrea sa te vad pe tine ca realizezi asta.

Criticul textual era lipsit de material comparativ ptr studiu ,in special cel al Bibliei ebraice ,texte ebraice pre-masoretice erau necunoscute inainte de 1947.(cu exceptia papirusului Nasch).Criticul Noului Test.avea versiunile antice ,Targumii,Pesitta si Vulgata.Din cauza ca nu exista text ebraic mai vechi decat sec 3 si 2 D.H.este dificil sa se stabileasca gradul de incredere care poate fi acordat diferitelor traduceri care difera de textul masoretic.

Edited by obadia, 17 March 2011 - 08:21.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

leoluke, on 16th March 2011, 10:15, said:

Stiu ca Biblia aia nu este "oficiala" insa, cum si cumatrul tau stelica spune, este "devotionala"

1. Clear Word Bible este o Biblie parafrazata.
2. Are scop devotional.
3. A aparut in 1994 si nu constituie o noutate pentru nimeni.

In loc sa fie oripilat de adaugarea la Cuvantul Domnului si scoaterea din Cuvant, el si cu voi toti faceti front comun, satanic, cu acei idolatri care au scos-o. Ca, deh, si ei tot pe jigodia uait o cred, nu?

leoluke

leoluke

Active Member

zexelica, on 17th March 2011, 15:12, said:

Stiu ca Biblia aia nu este "oficiala" insa, cum si cumatrul tau stelica spune, este "devotionala"

In loc sa fie oripilat de adaugarea la Cuvantul Domnului si scoaterea din Cuvant, el si cu voi toti faceti front comun, satanic, cu acei idolatri care au scos-o. Ca, deh, si ei tot pe jigodia uait o cred, nu?

.....treaba e ca ai mintit.....ca sa poti spune ca e biblia adventista....tre sa fie
ceva oficial....asadar cine face ,,front,, cu primul mincinos ?..... :coolspeak:

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

leoluke, on 17th March 2011, 15:26, said:

.....treaba e ca ai mintit.....ca sa poti spune ca e biblia adventista....tre sa fie
ceva oficial....asadar cine face ,,front,, cu primul mincinos ?..... :coolspeak:
De cine e facuta aceasta Biblie, stimabile? De ortodocsi? Hai, zii tu de cine e facuta! Nu este introdus in ea din coana mare?

CatunStelian

CatunStelian

Active Member

obadia, on 17th March 2011, 08:21, said:

Criticul textual era lipsit de material comparativ ptr studiu ,in special cel al Bibliei ebraice ,texte ebraice pre-masoretice erau necunoscute inainte de 1947.(cu exceptia papirusului Nasch).Criticul Noului Test.avea versiunile antice ,Targumii,Pesitta si Vulgata.Din cauza ca nu exista text ebraic mai vechi decat sec 3 si 2 D.H.este dificil sa se stabileasca gradul de incredere care poate fi acordat diferitelor traduceri care difera de textul masoretic.
Mai desteptu lu' Google... tare josnic poti sa fii. De unde sa stii tu toate astea... Targumuri, Peshitta, etc.? Dar sa spui si prostii, crezand ca poti blufa.

Uite ce ai trunchiat chiar de pe un site "de al meu":

"Materiale. - pana de curand, critica textuala a Vechiului Testament a fost serios stingherita de raritatea materialului sursa comparativ. Cel mai vechi manuscris cunoscut pana in 1947 data din secolele al IX-lea si al X-lea al erei crestine. Toate acestea sunt produsele masoretilor, savanti iudei care au inventat un sistem de vocalizare pentru textul ebraic, care la origine era fara vocale si care au stabilit reguli pentru o transmitere credincioasa a textului Bibliei asa cum exista pe vremea lor (vezi vol. I., p.34-36). Cu exceptia Papirusului Nash (vezi vol. I., p.31), texte ebraice pre-masoretice erau necunoscute inainte de 1947.
In felul acesta criticul textual al Bibliei ebraice era lipsit de material comparativ pentru studiu. El nu putea, asemenea colegului sau din Noul Testament, sa compare manuscrisele ebraice din diferite epoci pentru a se asigura cu privire la masura in care textul original al scriitorului Bibliei fusese transmis cu credinciosie in decursul veacurilor. Unicul lui ajutor provenea de la cateva versiuni antice - LXX-a, Targumii, Pesitta si Vulgata. Aceste traduceri trebuie sa fie explicate si pe evaluate scurt."

Si sursa pe care ai trunchiat-o:
http://cercetatiscri...cle.php?id=5798

Edited by CatunStelian, 17 March 2011 - 18:49.

husand

husand

Senior Member

Deci cu situri adventiste ?

= 0

Edited by husand, 17 March 2011 - 22:49.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate