Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum v-a apucat dragostea pentru p...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

inmatriculare autoturism reprezen...
 2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)

1 milion de japonezi in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ma gandesc ca dupa cataclismul de la centrala nucleara vor trebui sa evacueze zona. Aici e o problema: Japonia e f mica ca si suprafata. Nu prea ai unde sa-i evacuiezi decat in alta tara.

Ar fi oare bine ca statul roman sa zica: oferim 1.000.000 de vize temporare pe 10 ani (cu posibilitate de permanente) pentru cetatenii japonezi care vor sa se mute in Romania? Am vazut ca tot mai multi ciumpaleti de prin Bangladesh si India imigreaza in Romania. Decat sa ne umplem tara cu din astia mai bine importam niste japonezi. Plus ca japonezii nu vin rupti in fund, au conturi, de multe ori au facultate etc.  Am putea sa le oferim satele parasite de nemtii plecati in Germania. Pe termen lung eu zic ca ar fi o afacere cu multe castiguri:
1 Am imbunatati gradul de seriozitate al populatiei bastinase
2 Ar putea iesi un mix de culturi interesant
3 Am avea dupa aia deschidere catre Japonia pt exporturi (produse bio etc)
4 Multe altele..

Deci? Ii invitam sau nu?

enoxcj

enoxcj

Senior Member

Tu crezi ca aia sunt tampiti? Ce te face sa crezi ca o sa aleaga sa vina in Romania noastra? Mai ales aceia cu facultate, cu conturi, etc. crezi ca nu ar gasi ORICE mai bun decat Romania?
LE. Mai ales dupa ce vad cum e la noi, cred ca fug inapoi si se iradiaza intentionat. :)

Edited by enoxcj, 13 March 2011 - 00:05.

driftking91

driftking91

Freak on a leash

Fix în România o să se înghesuie japonezii...

haskell444

haskell444

Senior Member

View PostStan_Patzitul, on 12th March 2011, 21:52, said:

De acord cu tine, dar sa vina mai multe femei decat barbati :naughty:

Courage

Courage

Founder

Au si Japonezii onoarea loc, chiar nu ar gasi loc pe planeta mai aproape si mai bun decat plaiurile mioritice?

marce

marce

Senior Member

marea problema ar fi daca ei vor sa vina...si apoi, sa presupunem ca ar veni, cred ca in cel mult 2-3 zile ar renunta la vize si s-ar intoarce in Japonia lor, chiar si asa radioactiva cum ar fi ea
cred ca ei ca si popor ar face orice sa isi reconstruiasca tara, chiar si dupa o a treia explozie nucleara (dupa cele din al doilea razboi mondial)...decat sa isi paraseasca tara

Alexutsa

Alexutsa

Member

• Grup: Banned
trebuie sa fie complet cretini sa renunte la salariile de 5000$/luna (- vreo $500 datorita cutremurului) pt $100 pe luna + manele  :lol:
dar daca teoretic ar veni, cred ca intr-un an creste pibul romaniei de vreo 34853453245 de ori :)

DarXXX

DarXXX

Member

• Grup: Members
1. Cataclism? Cataclisma poate, zona evacuata e f. mica.
2. Pe langa faptul ca Japonia e cu mult mai mare ca Romanica, e compusa si din vreo 7000 de insule, deci au unde merge baietii.
3. Deci Japonezii aia educati si cu conturi in banca vor sa stea in satele romanesti parasite de nemti acum zeci de ani? hah.

Edited by DarXXX, 13 March 2011 - 01:06.

_darthmaul

_darthmaul

Member

:lol:
Acel milion de japs s-ar romaniza in 10 ani, incat vor impune in tot imperiul soarelui codul muncii mioritic. Sa vezi atunci economie ...
Sunt convins ca ar veni cel putin 1 mil de japonezi in Ro. Ei sunt curiosi si doresc sa descopere cat mai mult, insa isi vor da seama rapid ca suntem inapoiati. Avem trenuri care fac 500Km in 10 ore, nu avem automate de bilete, nu avem info points dotate cu calaculatoare, avem drumuri ciuruite, etc.

Alexutsa

Alexutsa

Member

• Grup: Banned
voi ati vazut ce putin a scazut yenul dupa catastrofa?? si asta tinand cont ca pagubele sunt uriase! increderea care o au investitorii in japonia e f f mare, chiar daca ar fi fost distrusa jumatate de tara, yenul tot s-ar fi tinut tare...

in Ro e destul ca boc sa taie salariile bugetarilor cu 25% ca toti strainii sa-si retraga banii din banci..

Edited by Alexutsa, 13 March 2011 - 01:10.

planner26

planner26

European sadea

dar de ce 1 milion de japonezi, si nu 1 milion de japoneze? :)) ehe glumesc!
nu cred ca se ajunge in situatia in care ar fi nevoie de evacuare in alte tari! si chiar daca ar fi asa, cred ca mai degraba ar prefera China, Filipine, Korea, tarile asiatice in general!

nighthawk101

nighthawk101

Member

Am ras cu pofta cand am citit ce s-a scris pe aici, mai ales primul post.
:photo: :photo: :photo:
Decat sa stea aici, ar prefera sa-si faca singuri un "kamikaze-Hiroshima"  :naughty: :naughty: :naughty:

View PostStan_Patzitul, on 12th March 2011, 23:52, said:

Ma gandesc ca dupa cataclismul de la centrala nucleara vor trebui sa evacueze zona. Aici e o problema: Japonia e f mica ca si suprafata. Nu prea ai unde sa-i evacuiezi decat in alta tara.

Ar fi oare bine ca statul roman sa zica: oferim 1.000.000 de vize temporare pe 10 ani (cu posibilitate de permanente) pentru cetatenii japonezi care vor sa se mute in Romania? Am vazut ca tot mai multi ciumpaleti de prin Bangladesh si India imigreaza in Romania. Decat sa ne umplem tara cu din astia mai bine importam niste japonezi. Plus ca japonezii nu vin rupti in fund, au conturi, de multe ori au facultate etc.  Am putea sa le oferim satele parasite de nemtii plecati in Germania. Pe termen lung eu zic ca ar fi o afacere cu multe castiguri:
4 Multe altele..

Deci? Ii invitam sau nu?
Dar tu ai cumva impresia ca Romania e o super-putere economica ?
hahahahahahahahaha, fraza asta a ta m-a amuzat la maxim
"oferim 1.000.000 de vize temporare pe 10 ani (cu posibilitate de permanente) "  
Adica, le dam viza pe 10 ani, iar daca-s baieti cuminti, nu fura, nu fac marlanii, nu arunca coji de seminte pe jos, nu asculta manele, le dam voie sa stea definitiv.
Am lacrimi in ochi, atat am ras  :thumbup:

View Postenoxcj, on 12th March 2011, 23:55, said:

Tu crezi ca aia sunt tampiti? Ce te face sa crezi ca o sa aleaga sa vina in Romania noastra? Mai ales aceia cu facultate, cu conturi, etc. crezi ca nu ar gasi ORICE mai bun decat Romania?
LE. Mai ales dupa ce vad cum e la noi, cred ca fug inapoi si se iradiaza intentionat. :)
LOL

Edited by nighthawk101, 13 March 2011 - 01:53.

unbeliver

unbeliver

Senior Member

Unii oameni chiar trăiesc în propria lor lume ficțională.

Nu cred că mai are rost să comentez primul post... Dacă inițiatorul e vreun puști sau dacă cineva a vrut să facă o glumă... e scuzabil.

Viața e complicată și are multe aspecte.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bLw6smj0iyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

934

934

Rain Man.

Nu-i primim, ca sunt negri, au pusca mare si ne fura toate femeile care nu-s inca la indreptat de banane prin spania.

dan84

dan84

Senior Member

Din cate am auzit eu despre japonezi si obiceiurile lor nu cred ca or sa plece din tara lor mai ales acum cand sunt probleme. Aia sunt extrem de devotati pentru tarisoara aia, dovada ca au facut ce au facut dintr-o saracie lucie chiar muncind voluntar.

27081laur

27081laur

New Member

View PostStan_Patzitul, on 12th March 2011, 23:52, said:

4 Multe altele..

Deci? Ii invitam sau nu?
sunt perfect de acord cu asta

View Post27081laur, on 13th March 2011, 13:15, said:

sunt perfect de acord cu asta
cea mai buna idee, dar sa fie ei de acord sa vina la noi

luk4

luk4

Senior Member

Cu propunerea asta nu am reusi decat sa ii facem sa rada pentru cateva minute. Asta nu ar fi un lucru rau pentru ca ar mai uita de problemele pe care le au :)

Pengoon

Pengoon

Ударник

idee nascuta din pahar. mai realist e, sa crezi ca steaua o sa ia champions league in urmatorii 50 de ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate