Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teren agricol intravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Marjano

Marjano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2011
Va salut!
  Am o intrebare pentru cei avizati.
Detin u teren agricol in intravilanul unei comune [chiar in centrul comunei] , terenul fiind in spatele rindului de case , invecinanduse la N cu calea ferata. Intre calea ferata si limita gardurilor este distanta de 12 metri. Intrebarea este:pot face un drum de acces la terenul meu pe o distanta de 50 metri ca sa pot intra la teren?

#2
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Marjano, on 12th March 2011, 20:42, said:

Va salut!
  Am o intrebare pentru cei avizati.
Detin u teren agricol in intravilanul unei comune [chiar in centrul comunei] , terenul fiind in spatele rindului de case , invecinanduse la N cu calea ferata. Intre calea ferata si limita gardurilor este distanta de 12 metri. Intrebarea este:pot face un drum de acces la terenul meu pe o distanta de 50 metri ca sa pot intra la teren?

Terenul ala are un drum de acces undeva altfel NU se putea parcela.
Daca vrei sa faci ceva pe langa calea ferata ai mare grija unde este limita CF (de cele mai multe ori este marcata cu niste borne de beton albe (gen borne hectometrice). Daca ajungi sa ceri avize/acord celor de la Cf..... mai bine nu, pe acolo sunt numai bosorogi tipicari care te freaca pentru toate prostiile.

#3
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Îi vor comunica cei de la primărie că în cazul unei construcții este necesar si avizul celor de la CF,respectiv ei dau niste hirtii și le semnezi că esti de acord sa construiesti acolo(în cazul unor probleme(deraieri,accidente feroviare) la ei nu te despăgubesc că doar ai dat declaratie că nu ai pretenții).La noi asa se practică pentru toti care cosntruiesc în limita a 50 m de calea feartă.(sau 100 metri asta nu stiu sigur).

#4
Marjano

Marjano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2011
Da , avize voi cere dar problema mea este ca mainebunesc vecinii aia de langa mine. Ba ca nu ai voie sa construiesti ba ca e calea ferata si nu ai pe unde sa faci drum....etc
  Efectiv de la si na caii ferate pana la limita terenurilor sunt 12m, iar terenul are 10m/90 asa ca pot sa ma duc 50m de la calea ferata. Cred ca mai mult i ar interesa pe vecini sa renunt la teren ca sa poata ei sa  puna ma na pe el, pentru ca sunt inconjurat de frati si verisori pe acolo[deci am intrat in familia lor ]

Practic asta nu stiu : Daca pot face un drum de acces intre calea ferata si limita vecinlor, adica pe o fasie de 12 m latime sa fac un drum de acces de 3,5 metri macar

Attached Files



#5
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Marjano, on 19th March 2011, 09:07, said:

Da , avize voi cere dar problema mea este ca mainebunesc vecinii aia de langa mine. Ba ca nu ai voie sa construiesti ba ca e calea ferata si nu ai pe unde sa faci drum....etc
  Efectiv de la si na caii ferate pana la limita terenurilor sunt 12m, iar terenul are 10m/90 asa ca pot sa ma duc 50m de la calea ferata. Cred ca mai mult i ar interesa pe vecini sa renunt la teren ca sa poata ei sa  puna ma na pe el, pentru ca sunt inconjurat de frati si verisori pe acolo[deci am intrat in familia lor ]

Practic asta nu stiu : Daca pot face un drum de acces intre calea ferata si limita vecinlor, adica pe o fasie de 12 m latime sa fac un drum de acces de 3,5 metri macar

Cel mai probabil in planuri este deja un drum prevazut acolo unde vrei tu sa-l faci.
Terenurile alea NU se puteau parcela asa fara sa aibe un drum de acces.

Vecinii sunt obligati prin lege sa-ti acorde drept de acces, chiar daca asta inseamna sa cedeze din terenul lor pentru drum. Doar ca acest drum de servitute ar fi de max 3m (sau 3,5 nu stiu exact).

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 Marjano, on 19th March 2011, 09:07, said:

Da , avize voi cere dar problema mea este ca mainebunesc vecinii aia de langa mine. Ba ca nu ai voie sa construiesti ba ca e calea ferata si nu ai pe unde sa faci drum....etc
Ca sa te edifici soliciti un certificat de urbanism primariei. Acolo se va preciza ce ai voie si ce nu.

#7
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
drumul de servitute are 4 metri,daca vrei sa il faci mai mic de 4 metri e dificilă procedura.Cel mai bine te duci si vorbesti cu persoana de la primărie care se ocupă cu terenuri si are harta cadastrală a comunei si ea te poate lamuri (acolo este prevăzut drum de acces ca altfel nu se putea parcela terenul acolo asa cum a scris si colegul anterior).

#8
Marjano

Marjano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2011
O.K. , va multumesc mult tuturor!

#9
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 gabian22, on 19th March 2011, 11:06, said:

Vecinii sunt obligati prin lege sa-ti acorde drept de acces
E fals. Cel obligat era vanzatorul terenului. Practic, fara sa iti acorde o cale de acces la lotul tau de teren el nu putea vinde terenul. Vezi ca ai undeva in actul de VC prevazut cum se face accesul inspre lotul tau.

#10
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 dacis2, on 20th March 2011, 12:41, said:

E fals. Cel obligat era vanzatorul terenului. Practic, fara sa iti acorde o cale de acces la lotul tau de teren el nu putea vinde terenul. Vezi ca ai undeva in actul de VC prevazut cum se face accesul inspre lotul tau.

Nu neaparat. Atata timp cat si legea face referire la servitutea de trecere e clar ca au fost cazuri de terenuri vandute/cumparate fara drum de acces, sau poate drumul a fost blocat de lucrari publice ulterior vanzarii..... mai putin conteaza. La ora actuala intradevar nu se poate vinde fara drum de acces dar nu cred ca a fost mereu asa.

Problema este ca atunci cand se va constitui acest drum de servitute proprietarii pe al caror teren vor trece sunt obligati sa acorde acest drept dar numai pe acolo pe unde le convine lor. Pana la lotul cu pricina fiind mai multe loturi de traversat (probabil cu mai multi proprietari) + zona CF prevad ca se va incerca aruncarea pisicii in curtea vecinului la infinit.

#11
Marjano

Marjano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2011

 gabian22, on 20th March 2011, 14:13, said:

Nu neaparat. Atata timp cat si legea face referire la servitutea de trecere e clar ca au fost cazuri de terenuri vandute/cumparate fara drum de acces, sau poate drumul a fost blocat de lucrari publice ulterior vanzarii..... mai putin conteaza. La ora actuala intradevar nu se poate vinde fara drum de acces dar nu cred ca a fost mereu asa.

Problema este ca atunci cand se va constitui acest drum de servitute proprietarii pe al caror teren vor trece sunt obligati sa acorde acest drept dar numai pe acolo pe unde le convine lor. Pana la lotul cu pricina fiind mai multe loturi de traversat (probabil cu mai multi proprietari) + zona CF prevad ca se va incerca aruncarea pisicii in curtea vecinului la infinit.

Ma gandesc totusi ca 12 metri latimea terenului care cred ca apartine Cailor fereate  pot sa o folosesc pentru un drum de acces , iar de la vecini nu imi trebuie .

#12
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Marjano, on 20th March 2011, 13:23, said:

Ma gandesc totusi ca 12 metri latimea terenului care cred ca apartine Cailor fereate  pot sa o folosesc pentru un drum de acces , iar de la vecini nu imi trebuie .
Da, ramane de vazut ce se cred si cei de la CF

#13
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 gabian22, on 20th March 2011, 13:13, said:

La ora actuala intradevar nu se poate vinde fara drum de acces dar nu cred ca a fost mereu asa.
Sunt cativa ani buni (8-10 ori poate chiar mai multi) de cand nu se pot vinde terenuri fara a asigura in prealabil drum de acces. Sfatul meu pentru Marjano este ca mai intai sa se uite bine in actul de proprietate si sa citeasca acolo cum este rezolvata problema accesului la lotul sau de pamant. Functie de ce anume scrie acolo poate primi un sfat ori altul.

#14
etre

etre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 01.10.2007

 Marjano, on 12th March 2011, 20:42, said:

Va salut!
  Am o intrebare pentru cei avizati.
Detin u teren agricol in intravilanul unei comune [chiar in centrul comunei] , terenul fiind in spatele rindului de case , invecinanduse la N cu calea ferata. Intre calea ferata si limita gardurilor este distanta de 12 metri. Intrebarea este:pot face un drum de acces la terenul meu pe o distanta de 50 metri ca sa pot intra la teren?

Daca ai cumparat terenul cu cadastru, ai drum de acces prevazut. Altfel nu se putea intabula.
Din ce vad eu, banuiesc ca vrei sa construiesti in gradina din spatele unei case si probabil nu ai facut inca actele, sau stiu eu ... este terenul bunicilor spre exemplu. In acest caz, cel mai probabil, accesul era prevazut prin fata, dinspre drumul national.

Ca informatie, in mare, regimurile de proprietate in Romania sunt urmatoarele :
- proprietate de stat, domeniu public
- proprietate de stat, domeniu privat
- domeniu privat

Daca ar fi sa ghicesc, terenul din spate este teren neproductiv aflat o parte in proprietatea comunei, domeniu public, iar o parte apartine celor de la SNCFR.

Daca cei de la primarie au prevazut acolo, in planurile parcelare, drum comunal sau drum de exploatare, esti salvat. Daca nu ... situatia se complica. Primaria trebuie sa refaca planul parcelar, lucrarea se executa de catre un topograf, presupune hotarari de consiliu local, judetean, aviz CFR , se depune la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara pentru verificare si aprobare. Si ca timp ... dureaza luni de zile.

Pe scurt, situatia juridica a terenului din spate poate fi lamurita la primarie.

#15
Marjano

Marjano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2011

 etre, on 27th March 2011, 12:39, said:

Daca ai cumparat terenul cu cadastru, ai drum de acces prevazut. Altfel nu se putea intabula.
Din ce vad eu, banuiesc ca vrei sa construiesti in gradina din spatele unei case si probabil nu ai facut inca actele, sau stiu eu ... este terenul bunicilor spre exemplu. In acest caz, cel mai probabil, accesul era prevazut prin fata, dinspre drumul national.

Ca informatie, in mare, regimurile de proprietate in Romania sunt urmatoarele :
- proprietate de stat, domeniu public
- proprietate de stat, domeniu privat
- domeniu privat

Daca ar fi sa ghicesc, terenul din spate este teren neproductiv aflat o parte in proprietatea comunei, domeniu public, iar o parte apartine celor de la SNCFR.

Daca cei de la primarie au prevazut acolo, in planurile parcelare, drum comunal sau drum de exploatare, esti salvat. Daca nu ... situatia se complica. Primaria trebuie sa refaca planul parcelar, lucrarea se executa de catre un topograf, presupune hotarari de consiliu local, judetean, aviz CFR , se depune la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara pentru verificare si aprobare. Si ca timp ... dureaza luni de zile.

Pe scurt, situatia juridica a terenului din spate poate fi lamurita la primarie.
Birocratia asta ma da peste cap.
Cei de la primarie spun ca trebuie sa cer acordul vecinilor pentru drum(si sunt 7 parcele pana la mine).
  DE CE SIMPLU CAND SE POATE COMPLICAT

   In acte ma invecinez la N cu zona CFR. Bun , am fost la OCPI si au spus ca este domeniu public dar ca nu este drum.Pai lanaiba sa cer de la vecini daca este domeniu public.
   Cred ca ar trebui sa ma duc eu la primarie , sa depun o cerere de refacere a planului parcelar pe zona respectiva , sa iau nr de inregistrare si sa astept.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate