Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Salariile in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

avenirv

avenirv

Guru Member

• Grup: Senior Members
pe langa astea:

http://www.immobilie...one_step_search

poate da o idee bineinteles ca este subiectiva si neprecisa:

http://www.numbeo.co...ity2=Dusseldorf

uite preturi pt calitate:

http://www.galeria-kaufhof.de/store/

mancare destul de ieftina:

http://www.edeka.de/...le/homepage.jsp

mancare ieftina:

http://www.aldi-nord.de/

si apoi un google pt mediamarkt te va lamuri cu electricele si electronicele.

de asemenea

http://translate.google.com/

te va ajuta sa traduci.

deci ai:

inchirieri
mancare
lucruri pt casa
comparative de preturi

bafta.

in elvetia pana si englezii si francezii, chiar si nemtii au cota acum.
de romani ce sa mai vorbim...

dar cum a mai spus cineva, este foarte important sa intri pe piata de munca, apoi gasesti ceva si in acelasi timp inveti germana (grea...) si tehnologii ce se cauta (si care se platesc).

bafta.

Edited by avenirv, 01 May 2014 - 13:28.

-bogdan-

-bogdan-

Junior Member

• Grup: Members
Multumesc mult, Avenirv. Informatii foarte utile, intr-adevar. Prioritatea numarul 1 va fi gasirea unei locuinte de inchiriat si voi avea doar o saptamana pentru asta, compania asigurandu-mi doar primele 7 zile de hotel platit.

Un fost coleg roman care a plecat, de asemenea, acolo tocmai mi-a sugerat sa incep sa aplic pentru locuinte de inchiriat postate pe net, in speranta ca voi reusi sa gasesc ceva inainte sa ajung acolo. Mi spus si sa incerc sa evit intermediarii din cauza comisioanelor mari, insa observ aproape un monopol al intermediarilor. Voi mai cauta.

Edited by -bogdan-, 01 May 2014 - 18:02.

Pengoon

Pengoon

Ударник

View Post-bogdan-, on 01 mai 2014 - 13:19, said:

Mi s-a părut si mie putin când am primit oferta, mai ales ca anterior mi-a fost oferit un job în Elvetia pe aproximativ 5000 euro net. Cheltuielile sunt însă mai mult decât duble acolo si de-asta speram să mă însel si să putem trai decent pentru început în Germania cu 1800 lunar si eventuale bonusuri la 3 luni. Mai este si un spor de noapte si de Duminica (25%) dar ăsta e un detaliu infim. Sunt 8.5 ore de muncă pe zi, in 3 schimburi cu 6 zile lucrate consecutiv, urmate de 3 libere.
sporul legal pentru duminca e 50% neimpozabil. poate sa fie altul, daca pentru tine se aplica un Tarifvertrg.
avand in vedere reglementari de genul 6+3, ma gandesc ca exista un Tarifvertrag care merita studiat.

-bogdan-

-bogdan-

Junior Member

Am decis ca voi merge. Am emotii cu locuinta de inchiriat, pe care ar trebui sa o gasesc in primele 7 zile, asta fiind singura perioada in care-mi este platit hotelul de catre firma. Dupa gasirea locuintei lucrurile isi vor urma cursul normal si in limita posibilitatilor.

Ideal ar fi sa gasesc cu bucatarie (am vazut ceva anunturi) si doar provisionfrei.

Pengoon

Pengoon

Ударник

Ideal ar fi sa gasesc cu bucatarie (am vazut ceva anunturi) si doar provisionfrei.
flori nu vrei? :D
se gaseste, dar mai rar in 7 zile. io zic sa te uiti la un motel prin zona si sa calculezi cu vreo 2-3 sapt. minim, daca nu ai noroc iesit din comun (sau accepti o naspietate).

-bogdan-

-bogdan-

Junior Member

Am spus "Ideal", context in care puteam spune ca as dori si sa gasesc totul mobilat. Nu inseamna ca ma astept sa gasesc asta, ci ca as considera ideala o situatie in care cele mai sus mentionate s-ar intampla.

Trebuie insa luat in calcul tot, sunt de acord, si de-asta am sa-ti urmez sfatul.

Pengoon

Pengoon

Ударник

totul mobilat gasesti mai usor. astea-s apartamente dedicate celor in delegatie. numai ca acolo scorurile is dincolo de ce vei putea plati.
io unu as calcula cu 4-8 sapt. in idea ca n-as fi dispus sa accept orice.
daca nu gasesti cu bucatarie montata, pana la urma poti sa iei bucatarie de la ikea, cu bani putini. e cam naspa, dar nici nu dai 10.000 pe bucatarie la comanda si stai 8 saptamani pana la livrare.
anu trecut am umblat pana la refuz prin magazine de mobila. este ceva pentru toate bugetele. totul e sa nu pleci cu mana-n buzunar, fara rezerve.

adipelcz

adipelcz

Senior Member

Poti sa cauti ceva apartament de vacanta. Eu cand am venit in Germania (tot prin zona de nord-vest) am inchiriat un apartament cu 1 dormitor (adica living, baie, bucatarie, dormitor) de 65mp utili cu 650 Euro pe luna si am stat in el 2 luni. Era complet mobilat, utilat, aveam tot de la linguri si furculite pana la prosoape in baie. Puteau locui fara probleme acolo 2 adulti si eventual 1 copil. Insa e de mentionat ca nu era intr-un oras mare, ci intr-un sat mai mic, la vro 20 km de un oras de genul 150.000-200.000 locuitori, insa mie imi convenea ca era la 10 km de firma unde lucram si ajungeam la munca in 10 minute cu masina si 30 cu bicicleta. E mai bine sa cauti ceva de genul asta decat o locuinta pe termen lung luata in graba.

Asa o sa ai timp sa cauti ceva ok (eventual cu o bucatarie mobilata si utilata).

Daca dai pe chirie pana in 700-800, or sa te mai coste restul de chestii gen intretinere, incalzire si alte maruntisuri cat sa ajungi la 1000. Cu 800 pe luna te descurci in 2 persoane cu restul chestiilor daca nu faci extravagante gen mancat des prin restaurante, distractii scumpe, cumparaturi de firma gen pantofi de 150-200 euro, geci de 300 samd.

Eu zic ca dupa ce lucrezi aici o vreme si inveti limba, o sa ai orizonturi mai largi spre a creste acel venit.

Edited by adipelcz, 06 May 2014 - 16:14.

sushimic

sushimic

Senior Member

View PostPengoon, on 05 mai 2014 - 09:36, said:

flori nu vrei? Posted Image
se gaseste, dar mai rar in 7 zile. io zic sa te uiti la un motel prin zona si sa calculezi cu vreo 2-3 sapt. minim, daca nu ai noroc iesit din comun (sau accepti o naspietate).
Eu cred ca este destul de usor sa gasesti locuinta fara provision. Sunt si alte site-uri de imobiliare; voi v-ati axat pe Scouts. Faza e ca trebuie sa negociezi si sa convingi proprietarul. Iar daca esti tanar si singur poti locui si in regim WG pt o perioada, la o adica. Multi studenti si angajati tineri o fac iar apartamente si preturi sunt pentru toata lumea.

Personal n-as da niciodata 2 chirii provision. Posted Image

de ex: http://www.wg-gesuch...e3a280e16ea86be

Pengoon

Pengoon

Ударник

de gasit, gasesti. o gasit un preten d-al meu recent in Riedberg. dar e exceptie, mai ales daca cauti ceva urgent si n-ai timp sa astepti. nu prea poti sa pleci de la idea ca gasesti in 7 zile, cat are el platit hotelul.
daca as fi in the 20ies, m-as baga la WG, amu nu mai mere. si omu vrea sa vina cu nevasta cu tot. cel mai simplu ar fi sa vina singur la inceput, sa stea cateva luni singur in conditii "de student" si sa caute o locuinta in liniste. asa mai pune si un ban deoparte, ca la 30K/an conteaza.

-bogdan-

-bogdan-

Junior Member

Va multumesc pentru sfaturi. Mi-a fost aprobat deja un buget pentru 2 saptamani de hotel in caz de nevoie si am primit niste mailuri de la viitorii colegi germani care se ofera sa ma ajute sa gasesc o locuinta.

Nu e o chiar asa de mare diferenta dar cele 7 zile in plus pot face diferenta. Referitor la sotie, estimez ca ea va veni dupa aproximativ 2 luni.

mannes

mannes

Active Member

Tipp:

daca mergeti intr-un oras mare (mai ales München), pe forumul site-ului toytowngermany.com se gasesc tot felul de piese de mobilier gratuite. eu am dat acolo niște farfurii și încă câteva obiecte care îmi erau de prisos și am luat un covor.

Recomandarea mea: evitați apartamentele mobilate. Nemții sunt imposibili ca oameni și ori vă vor cere tot felul de asigurări în cazul unui apt mobilat (Haftpflichtversicherung, pe care eu nu am făcut-o și nici nu mi-o fac) ori vă vor taxa cu niște sume imense pentru cea mai mică stricăciune.

Dacă închiriați un apt mobilat, faceți un tur al FIECARUI obiect din cameră, stabiliți dacă apartine proprietarului sau nu, notați în procesul verbal de predare-primire (Protokoll) fiecare obiect impreună cu starea lui, eventual poze. Fiți cât mai meticuloși posibil și nu vă așteptați la discuții umane în caz de probleme. Să nu vă surprindă dacă vă veți trezi cu un avocat pe cap în caz de probleme. așa că mai bine vă luați toate măsurile de precauție posibile.

Uitați de umanitate. Totul e controlat de reguli.

Pentru nimic în lume să nu semnați un Mietvertrag în germană fără a cunoaște limba. Ori luați un cu voi un prieten care vorbește germana, ori luați contractul cu voi și cereți ajutorul cuiva să vă traducă clauzele.

Fazit: nemții chiar sunt idioți! O să ajungeți și singuri la concluzia asta. Toți Ausländerii o zic.

Pengoon

Pengoon

Ударник

Fazit: nemții chiar sunt idioți! O să ajungeți și singuri la concluzia asta. Toți Ausländerii o zic.
ca sa nu zic ce spun nemtii despre ausländeri...

Aribert

Aribert

Member

Cred că nu există niciunde oameni mai buni sau mai idioți, mâncare mai bună sau mai rea, vreme mai frumoasă sau mai proastă, obiceiuri mai bune sau mai rele.
Când aterizezi undeva observi doar că unele lucruri sunt pur și simplu altfel. Și pentru că ai venit de bună voie te adaptezi sau rămâi un outsider toatâ viața.

Revenind la salarii, am văzut că se vorbește uneori de sume foarte mici. Cu 1800 se poate trăi, unii au mai puțin, dar nu faci cine știe ce salturi. Gândiți-vă că chiria și mâncarea nu sunt totul. Ai un abonament de telefon și net, de televizor, de mobil, trebuie să ajungi zilnic la lucru, tranportul în comun nu e chiar ieftin. Dacă ai mașină trebuie să o asiguri și durează câțiva ani până îți scad procentele. Dacă colegii merg în pauză la o cafea nu vrei să stai de o parte. Poate vrei din când în când o revistă care te interesează. Vine iarna și îți trebuie palton. Și caciucuri noi. Și duminica poate vrei să ieși pe undeva, nu extravaganțe dar nici  să te plimbi prin oraș cu sticla de apă și sandwichul de acasă în rucsac și să te uiți la alții. E normal și omenesc și în fond de aia ai venit. Poate mai pui ceva deoparte, dacă se strică brusc televizorul sau mașina de spălat? Nu sunt sume mari dar se adună. Și la început tentațiile sunt mari.
Deci ca trambulină pentru un start în noua viață merge, dar nu vă vindeți sub valoarea voastră. Zic eu, după 23 de ani.

Edited by Aribert, 07 June 2014 - 00:31.

DanielD1

DanielD1

New Member

Buna ziua.
Sunt dintre voi persoane care lucreaza in domeniul medical, mai exact asistenta medicala in Germania?

moki

moki

Active Member

Intrebarea ta denota dorinta de a afla ceva informatii.
Cum probabil ca sunt persoane pe aici care ti le-ar putea da,ce ai dori sa stii?

DanielD1

DanielD1

New Member

View Postmoki, on 25 iunie 2014 - 14:29, said:

Intrebarea ta denota dorinta de a afla ceva informatii.
Cum probabil ca sunt persoane pe aici care ti le-ar putea da,ce ai dori sa stii?
Ma intereseaza daca exista locuri de munca, care sunt conditiile de munca si salariul NET pentru un asistent medical debutant, fara experienta-n domeniu.
Multumesc.

cabral223

cabral223

Junior Member

Vad pe aici numai ingineri etc, da un tanar care a terminat liceu, a luat bacul dar fara facultate, are vreo sansa acolo? Stiu engleza bine, germana deloc

Edited by cabral223, 25 June 2014 - 21:38.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate