Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte
 Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...
 Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Salariile in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

• Grup: Senior Members
Sunt de acord ca discriminarea nu trebuie tolerata dar ea totusi exista, fiind o slabiciune umana. In cazul tau daca pe specificatiile jobului era scris "limba germana" ca fiind obligatorie, nu prea ai ce face ...
Si eu, muncesc aici, in Suedia, intr-o firma unde engleza este limba de baza de comunicare caci este o filiala a unei multinationale americane (@Lenin_ ... stiu, astea sunt doar in capul meu, dar asa, pentru interesul convesatiei, continui in aceasta fantezie). Totusi, faptul ca nu vorbesc suedeza (inca) se vede in relatiile sociale, cei cu care ma inteleg bine fiind ori ... romani (dooh ... Posted Image ) ori colegi suedezi umblati la randul lor prin lume. Oricum, lucrez la asta Posted Image ... sper ca intr-un an de acum incolo sa pot sa ma descurc onorabil in suedeza.

Concluzia: cand mergi intr-o tara straina, e spre binele tau sa vorbesti limba locala altfel orizontul tau de interactiune devine limitat in principal pe plan social dar cateodata, din pacate, si pe plan profesional.

Edited by ro_explorer, 22 December 2013 - 15:25.

beastie

beastie

Member

• Grup: Members

View Postalgorab, on 22 decembrie 2013 - 14:59, said:

am fost respins pentru un job [...] pe motiv ca nu vorbesc germana. Nu mi-a picat bine, stiind ca as fi performat la un nivel de excelenta in jobul respectiv
Cumva una din cerintele postului era cunoasterea limbii germane? Inseamna ca nu ai corespuns. Daca cerinta nu era mentionata explicit in anunt atunci poti teoretic sa-i reclami pentru discriminare (cum zicea si pengoon, good luck with that!)
Cat ce spui tu ca ai fi "performat la un nivel de excelenta", e discutabil si nu sunt sigur ca fara stapanirea limbii locale reusesti sa "performezi". A, sa te descurci poate, dar nu sa "performezi". E oarece diferenta.

algorab

algorab

Member

In descrierea jobului erau trecute limbile germana si engleza.

@beastie : te asigur ca as fi performat la nivel de excelenta, atata vreme cat se cerea si engleza, pe care o vorbesc aproape nativ. in ultimii 14 ani am lucrat numai in medii multi culturale si multi lingvistice si intotdeauna m-am descurcat excelent cu limba engleza in domeniul meu de specializare. Pana si in tari care sant traditional bata la limbi straine, engleza in special : Ungaria, Polonia, Bulgaria, Egipt, Turcia, chiar si Croatia si Serbia.

Deci nu se pune problema sa nu ma pot descurca intr-o tara mult mai dezvoltata, precum Germania.

In plus, germana se invata, si in nici un caz nu este la fel de dificila precum finlandeza, pe care am renuntat sa o invat dupa 4 luni de cursuri intensive.

Edited by algorab, 22 December 2013 - 15:42.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

View Postalgorab, on 22 decembrie 2013 - 15:39, said:

Daca scria SI atunci nu ai ce comenta .. daca scria SAU atunci da, poate poti ridica pretentii.
Poti sa vorbesti fluent (intre fluent si nativ este o mare diferenta) si 7 limbi .... daca nu o stii pe cea ceruta in hartii, degeaba.

beastie

beastie

Member

@beastie : te asigur ca as fi performat la nivel de excelenta, atata vreme cat se cerea si engleza, pe care o vorbesc aproape nativ. in ultimii 14 ani am lucrat numai in medii multi culturale si multi lingvistice si intotdeauna m-am descurcat excelent cu limba engleza in domeniul meu de specializare. Pana si in tari care sant traditional bata la limbi straine, engleza in special : Ungaria, Polonia, Bulgaria, Egipt, Turcia, chiar si Croatia si Serbia.

Deci nu se pune problema sa nu ma pot descurca intr-o tara mult mai dezvoltata, precum Germania.
Deci oamenii aia cereau engleza SI germana, nu? Atunci pe ce mai discutam? Aveau ei motivele lor sa ceara asta care tin prea putin de discriminare, ci strict de comunicare. In plus ti-am zis, una e sa te descurci si alta e sa prestezi munca de calitate, sa inovezi, sa optimizezi si asa mai departe. Pentru astea din urma trebuie sa te poti face inteles pe limba omului care, desi poate parea socant, nu e intotdeauna engleza. Cel mai simplu exemplu, ca vad ca nu intelegi: intr-o sedinta in care sunt prezente mai multe persoane angajatorul nu e obligat nici sa forteze angajatii sa foloseasca engleza si nici sa contracteze translator pentru cei care nu cunosc limba locala.
Nu mai insista pe faptul ca toti care lucreaza in IT cunosc, sau ar trebui sa cunoasca engleza fiindca nu o sa ajungem nicaieri cu discutia asta, care oricum a deraiat de la subiect.

Edited by beastie, 22 December 2013 - 15:53.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

@beastie ... scriem in sincron sau ce ? :)

beastie

beastie

Member

@ro_explorer, dada, am observat si eu chestia asta :)
Chiar ma gandeam cum ar fi sa-mi faca firma la angajare instructajul de protectia muncii in mai multe limbi. Sau la fire drill sa vina ofiterul responsabil cu evacuarea sa inceapa in enspe limbi: "Achtung! Achtung! Meine damen und herren, ladies and gents, evacuati now" and all that. Pai necunoasterea limbii locale in situatii de-astea e risc major, safety hazard si nu te joci cu asa ceva :)

Pengoon

Pengoon

Ударник

si in IT, daca nu stii germana in germania, e un handicap major. sunt cateva exceptii la firme internationale unde-i suficient engleza (si la mine la firma is cativa nevorbitori de germana), dar daca ai un pic de treaba cu un client, deja ai nevoie si la nivel ridicat din prima. al meu client refuza consistent sa trimita requesturile in altceva decat germana. a trebuit sa-l trimitem acasa pe un slovac in perioada de proba, ca nu stia destula germana.

edv_ro

edv_ro

New Member

Am 40 de ani, lucrez in IT (database analyst) de aproximativ 14 ani, experienta acumulata in doua companii multinationale, desi la baza sunt economist (marketing), cu un master in IT.

De curand, am gasit un job in Frankfurt, unde se cere experienta in lucrul cu baze de date (analiza de date), dar cu cunostinte de.....marketing. Jobul este de limba engleza. Activitatea firmei respective este in domeniul auto, dar ceea ce i-a facut sa-mi aleaga CV-ul a fost, cred eu, combinatia dintre cele doua domenii, mai ales ca lucrarea de diploma a fost 'program de marketing' in domeniul auto.

As dori o parere legata de salariul pe care l-as putea cere, la un eventual interviu, in concordanta cu cele specificate mai sus. O a doua intrebare ar fi legata de grupa de impozitare in care as putea fi incadrat, avand in vedere ca sotia si cei doi minori (scolari) vor ramane in tara, pentru inceput.

Multumesc.

Edited by edv_ro, 23 February 2014 - 20:23.

avenirv

avenirv

Guru Member

In plus, germana se invata, si in nici un caz nu este la fel de dificila precum finlandeza, pe care am renuntat sa o invat dupa 4 luni de cursuri intensive.

dupa mine motivul principal pt a cere limba tarii gazda este ca documentatia de orice fel vine si pleaca in limba tarii, bineinteles cu exceptia companiilor la care limba oficiala este SI engleza.
dar am remarcat o chestiune: cu cat o tara este mai nenorocita economic si din alte puncte de vedere, oamenilor le este mai multa rusine de tara si limba lor si doritori sa arate ca si ei vorbesc engleza...poate considera aceasta ca o nota distinctive.
dar uite ca majoritatii americanilor li se rupe de alte limbi. si asta este pt ca nu au nevoie. la fel cum si romanii nu vorbeau limbile cuceritilor, francezii ale invinsilor si englezii ale supusilor.

apropos, o sa fii uimit de cati turcaleti vorbesc germana; cele mai renumite licee de la ei sunt in engleza si franceza. bineinteles ca pe absolventii acestor licee nu ii gasesti in constantinopole ci in Istanbul.

Edited by avenirv, 24 February 2014 - 10:20.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

View Postavenirv, on 24 februarie 2014 - 10:18, said:

cu cat o tara este mai nenorocita economic si din alte puncte de vedere, oamenilor le este mai multa rusine de tara si limba lor si doritori sa arate ca si ei vorbesc engleza...
De asta in SUedia 80% din populatie vorbeste engleza: de rupti un fund ce sunt si de rusine ce le e (valabil si pentru Norvegia) ....

Pengoon

Pengoon

Ударник

View Postedv_ro, on 23 februarie 2014 - 20:02, said:

As dori o parere legata de salariul pe care l-as putea cere, la un eventual interviu, in concordanta cu cele specificate mai sus. O a doua intrebare ar fi legata de grupa de impozitare in care as putea fi incadrat, avand in vedere ca sotia si cei doi minori (scolari) vor ramane in tara, pentru inceput.

Multumesc.

poti sa ceri cat crezi tu, intrebarea-i, cat o sa primesti. io unu as estima 60K pentru inceput, poate 65K. mai mult o sa fie greu din prima, fara cunostinte de germana.
cat timp nevasta-i abroad, esti Steuerklasse 1. poti profita doar de Kinderfreibetrag (vezi sa fie trecut complet pe Lohnsteuerkarte).

avenirv

avenirv

Guru Member

""cu cat o tara este mai nenorocita economic si din alte puncte de vedere, oamenilor le este mai multa rusine de tara si limba lor si doritori sa arate ca si ei vorbesc engleza..."

De asta in SUedia 80% din populatie vorbeste engleza: de rupti un fund ce sunt si de rusine ce le e (valabil si pentru Norvegia) ....""

si unde am spus eu ca intr-o tara dezvoltata lumea nu vorbeste engleza sau alta limba !?!
citarea trunchiata este o chestie clasica...

fredy2007

fredy2007

Senior Member

View Postro_explorer, on 24 februarie 2014 - 10:37, said:

De asta in SUedia 80% din populatie vorbeste engleza: de rupti un fund ce sunt si de rusine ce le e (valabil si pentru Norvegia) ....

Pentru ca limbile suedeza si norvegiana se invata foarte usor de catre oricine si pentru ca nu au nevoie imediat de forta de munca in anumite domenii de activitate, ci peste 2-4 ani, din plictiseala si lipsa de pragmatism nordiciii invata lb engleza.

-bogdan-

-bogdan-

Junior Member

Hello,

Compania a carei angajat sunt de 4 ani in Romania mi-a propus transferul in Germania, langa Dusseldorf, unde ar trebui sa lucrez ca System Engineer, ocupandu-ma de solutionarea diferitelor probleme care se pot ivi la computere si servere.

Ieri am primit oferta si suma oferita este de 28.500/an. La un scurt calcul, observ ca as castiga 1800 euro pe luna, bani din care ar trebui sa platesc o chirie si, pentru inceput, sa supravietuiesc impreuna cu sotia.

Este suma de 1800 euro suficienta pentru un trai decent? Nu ne consideram mari cheltuitori. De asemenea, urmarim sa plecam in alta tara pentru a trai acolo, nu pentru a strange bani pentru Romania.

Multumesc!

Pengoon

Pengoon

Ударник

28500 e cam bataie de joc pentru un inginer in Düssledorf, dar nu te obliga nimeni sa imbatranesti acolo. stai pana inveti limba (pune-i sa-ti plateasca niste cursuri) si o tai ulterior.
1800 pentru 2 persoane e relativ putin, dar nu mori de foame pentru inceput.

avenirv

avenirv

Guru Member

View Post-bogdan-, on 01 mai 2014 - 12:21, said:

Hello,

Compania a carei angajat sunt de 4 ani in Romania mi-a propus transferul in Germania, langa Dusseldorf, unde ar trebui sa lucrez ca System Engineer, ocupandu-ma de solutionarea diferitelor probleme care se pot ivi la computere si servere.

Ieri am primit oferta si suma oferita este de 28.500/an. La un scurt calcul, observ ca as castiga 1800 euro pe luna, bani din care ar trebui sa platesc o chirie si, pentru inceput, sa supravietuiesc impreuna cu sotia.

Este suma de 1800 euro suficienta pentru un trai decent? Nu ne consideram mari cheltuitori. De asemenea, urmarim sa plecam in alta tara pentru a trai acolo, nu pentru a strange bani pentru Romania.

Multumesc!

in NWR, in oras cum este Koln, in cartier muncitoresc dar curat, un apartament cu 2 dormitoare, 2 locuri de parcare se in chiriaza cu 900 euro/luna.
un programator incepator ia (totul este brut) pe la 40-40K, un intermediar pe la 60K si un senior incepe de la 70K.
pe contract ratele sunt de la 300/zi in sus.

http://www.immobilie...one_step_search

poate da o idee bineinteles ca este subiectiva si neprecisa:

http://www.numbeo.co...ity2=Dusseldorf

bafta.

-bogdan-

-bogdan-

Junior Member

Ai presupus corect ca nu stim limba germana, jobul necesitând engleza. Avem de gând, logic, s-o învătăm.

Mi s-a părut si mie putin când am primit oferta, mai ales ca anterior mi-a fost oferit un job în Elvetia pe aproximativ 5000 euro net. Cheltuielile sunt însă mai mult decât duble acolo si de-asta speram să mă însel si să putem trai decent pentru început în Germania cu 1800 lunar si eventuale bonusuri la 3 luni. Mai este si un spor de noapte si de Duminica (25%) dar ăsta e un detaliu infim. Sunt 8.5 ore de muncă pe zi, in 3 schimburi cu 6 zile lucrate consecutiv, urmate de 3 libere.

Btw, în Elvetia a picat totul dupa ce dosarul pentru permis de muncă a fost rejected si apoi rejected din nou după recursul făcut de firmă. Nu au vrut să accepte că firma nu a putut găsi un angajat local.

EDIT:
Hai totusi să punem putin deoparte jobul prestat si salariul care ar trebui plătit pentru acesta. Vorbind strict de cei 1800 euro, acestia ar permite acoperirea chiriei, hranei si eventualelor alte mini cheltuieli?

Tin să precizez că ne dorim intrarea pe piata muncii din Germania pentru stilul de viată si sistemul medical, care mi s-a spus ca ar fi foarte OK.

Sunt constient ca pot fi n factori care sa influenteze costurile si ca nu pot primi decât păreri si eventuale sfaturi, dar asta caut, pareri :)

Multumesc pentru răspunsuri. Foarte OK so far.

LATER EDIT:
Avenirv, reprezentanta HR cu care comunic mi-a spus ca în împrejurimile Dusseldorfului as găsi lejer de închiriat cu 500 euro. Alte detalii nu stiu. Mersi pentru sfat!

Edited by -bogdan-, 01 May 2014 - 13:30.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate