Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

Salariile in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators
Am dubii mari c-o să primești vreo ofertă fără un interviu față-n față.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

• Grup: Senior Members
Eu sunt curios de o treaba .. voi sunteti dispusi sa va relocati pentru un salar de sub 2000euro net pe luna? SIncer. Intrebarea vine mai ales ca vad ca sunteti calificati.

Edited by ro_explorer, 20 December 2013 - 17:44.

Pengoon

Pengoon

Ударник

oferta = gasesti un contract din partea angajatorului in posta, semnat de el, in 2 sau 3 exemplare, pe care poti sa-l semnezi si sa-l trimiti inapoi. asta-i o oferta de job concreta. restu-s povesti sau negocieri in cel mai bun caz.

mufa

mufa

Porc misogin

View Postro_explorer, on 20 decembrie 2013 - 17:43, said:

Eu sunt curios de o treaba .. voi sunteti dispusi sa va relocati pentru un salar de sub 2000euro net pe luna? SIncer. Intrebarea vine mai ales ca vad ca sunteti calificati.

În general de pe la 1800 euro net pe lună ar trebui să fie relativ ok. Plus că e salariu de start, arați că ești bun și va mai crește.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Imi pare rau .. oferta e oferta, contractul e contract.
Oferta e o scrisoare in care se specifica faptul ca esti "dorit" si ca in cazul in care accepti, salariul va fi de xx brut pe luna/an si sa se va semna pe o perioada de x (sau nelimitat). Asta inseamna oferta.
Oferta vine de obicei dupa un interviu face2face in cadrul caruia ti se prezinta atributiile postului pe care il vei ocupa eventual, esti pus in tema cu ce poti fi pus in tema (fara a fi divulgate informatii confidentiale daca e cazul) si esti intrebat ce salariu vrei Apoi se negociaza ...
Daca raspunzi cu DA la oferta, ti se trimit hartiile. In cazul meu a fost vorba de un PDF caruia i-am printat ultima pagina, am semnat-o, am scanat-o si am trimis-o inapoi.

Evident, unele aspecte pot diferite de la caz la caz, dar in mare asa se procedeaza daca se vrea sa se mearga "ca la carte". Eu unul nu as accepta altfel.

View Postmufa, on 20 decembrie 2013 - 18:02, said:

În general de pe la 1800 euro net pe lună ar trebui să fie relativ ok. Plus că e salariu de start, arați că ești bun și va mai crește.
Uf .. asa-s de mici salariile? Eu am plecat din .ro de la un salar mai mare decat ala ...

mufa

mufa

Porc misogin

View Postro_explorer, on 20 decembrie 2013 - 18:06, said:

Uf .. asa-s de mici salariile? Eu am plecat din .ro de la un salar mai mare decat ala ...
Nu vorbeam de salarii, ci care ar fi suma minimă pentru care ai putea pleca și să nu mori de foame. Posibil să mă înșel, Pengoon știe mai bine costul vieții în Germania.

f300

f300

30k si ma duc

1800 NET este hiper-ok. Si evident se poate mult mai bine, in Romania se bat oamenii calificati si pe 500 euro salariu pe cind in Germania ai sanse mari sa-ti gasesti mult mai bine daca pleci de la 1800.

De asemenea sa nu uitam ca "banii pe care nu-i vezi" includ servicii reale, respectiv pensie, asigurare medicala unde nu trebuie sa dai spaga si chiar nu te omoara la 30 de ani, indiferent cine esti si ce ai (in Romania daca ai o problema mai grava te lasa sa mori cu zile daca nu vine careva non-stop sa aibe grija de tine, sa-ti cumpere medicamente, sa dea spagi, etc), ajutorul de somaj chiar iti permite sa traiesti si dureaza extraordinar de mult (si se continua cu tot felul de ajutoare care iti permit in continuare sa traiesti decent fara probleme), nu ai stresuri de-astea extreme ca trafic de Bucuresti, etc.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

View Postf300, on 20 decembrie 2013 - 18:21, said:

1800 NET este hiper-ok.
Daca zici tu, nu te contrazic ... eu unul nu ma dau jos din pat pentru 1800 euro net pe luna, in afara granitelor Romaniei.

DKN1

DKN1

Active Member

• Grup: Members
Salariile ca salariile dar preturile? Chiar daca afli un salariu net e degeaba pana nu ai habar cat vei cheltui acolo, mancare, transport, utilitati, haine.

http://www.expatista...rest/dusseldorf

Daca viata te costa dublu 2000 la ei echivaleaza cu 1000 la noi, adica meh.

Edited by DKN1, 20 December 2013 - 18:54.

mufa

mufa

Porc misogin

View Postro_explorer, on 20 decembrie 2013 - 18:46, said:

Daca zici tu, nu te contrazic ... eu unul nu ma dau jos din pat pentru 1800 euro net pe luna, in afara granitelor Romaniei.

Fă tu foamea vreo 2-3 luni și să vezi pe urmă ce-o să te dai jos din pat și pentru mai puțin. :)

f300

f300

30k si ma duc

DKN1: Nu e nici un meh. La nemti salariul mediu e 2200 euro (nu departe de ce se spunea ca nu te-ai da jos din pat) si la romani e 1600 ... RON (ambele luate de pe wikipedia si nete). De 2200 iti ramin 1000 (PE LUNA) fara sa stringi deloc cureaua, doar sa nu arunci cu banii. In Romania de 1600 RON o sa ai probleme sa te imprumuti de la salariu la salariu, daca mai trebuie sa dai spagi pe la doctori sau sa cumperi medicamente ajungi la camatari.

Astia cu fite ca nu s-ar muta din Romania au cel putin un apartament si un salariu de 3 ori cit ala mediu. Daca ar face overtime neplatit pe un job de sub 2000 RON (pe care cu greu l-au gasit) ar vorbi cu totul altfel.

Pengoon

Pengoon

Ударник

Oferta e o scrisoare in care se specifica faptul ca esti "dorit" si ca in cazul in care accepti, salariul va fi de xx brut pe luna/an si sa se va semna pe o perioada de x (sau nelimitat). Asta inseamna oferta.
asta spui din cauza ca inca n-ai avut treaba cu firme de imprumut de personal. aia-s mai talhari ca bransa de telefonie mobila. una vorbesti la interviu, complet altceva scrie in contractul care-l trimit. been there, seen that.
pana nu-i scris si semnat, is povesti cu zane&shit.

nici io. dar noi avem de ales. marea majoritate a populatiei (inclusiv in germania) nu are. pentru aia 1800 net e "boah! ce tare!". d-aia-i bine sa stii ceva special, dar asta s-a repetat de atea ori deja, ca nu mai zic nimica nou.

Lenin_

Lenin_

Junior Member

View Postro_explorer, on 20 decembrie 2013 - 18:46, said:

Cand o sa ajungi la liceu sa vorbesti, bai pustiule. Ai facut si tu 12 ani si ai fantezii ca esti bine platit.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

View PostLenin_, on 20 decembrie 2013 - 21:33, said:

Cand o sa ajungi la liceu sa vorbesti, bai pustiule. Ai facut si tu 12 ani si ai fantezii ca esti bine platit.
M-ai facut sa rad, azi, cand am avut o zi nu prea buna ...  Tack så mycket ! ("dacaaaa, stci cum zic")

Edited by ro_explorer, 20 December 2013 - 21:56.

HEX2FUN

HEX2FUN

Senior Member

1800 eur reprezinta costul unei "gospodarii" normale pe luna. Practic, la banii astia nu pui nimic  deoparte.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Probabil ca preturile de trai in DE sunt mai mici ca in SE dar eu unul pot spune ca am doar chiria 1100 euro (3 camere, bloc nou, pretul include si intretinere + caldura) pe langa care se adauga costurile de genul mancare, abonament la transportul in comun, benzina la masina, haine, TV, internet ... din astea, de'ale vietii ... conditii in care ajung la minim 2500 euro pe luna.

Dupa cum spuneam, nu m-as da jos din pat pentru 1800.

Bine, acum daca poti sa traiesti intr-o camera obscura de 12mp cu bucatarie si baie la comun si nu ai pretentii la masina personala sau la o iesire in oras din cand in cand ... atunci in mod cert iti ajung 1800 si mai ai si de unde sa pui deoparte (chiar si in tari mai scumpe, gen NO).

Oricum, nu ma ascultati pe mine, ca eu am de abia 12 ani si visez ...

algorab

algorab

Member

Eu imi caut acum un job in Germania si ma gandesc ca daca nu reusesc sa obtin un salariu net cam dublul celui din RO, nu prea merita sa fac pasul, avand in vedere ca raman cu credit in RO, am rata la masina si ma mut si cu familia, iar eu as fi singurul cu venituri. Problema este ca eu deja am un salariu bun si nu imi este clar care sant sansele sa obtin ceea ce doresc.

Domeniul meu este IT / Software development si specializarea este de nisa. Deci daca as reusi sa gasesc ceva care sa mi se potriveasca precum o manusa, ma gandesc ca si banii ar trebui sa fie pe masura.

Sant de acord cu ro_explorer ca 1800 eur nu este o suma pentru care sa "te dai jos din pat". La urma urmei, scopul cand faci un asemenea pas este sa ai un stil de viata la un anumit nivel. Si asta cere bani. 1800 nu reprezinta bani, nu in sensul acesta.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Tu traiesti exact ceea ce am trait eu acum cca. un an de zile. Si eu am o specializare de nisa, numai ca in hardware ... dar tocmai asta face ca lucrurile sa fie bune. Acum, industria e pe trend ascendent si prin urmare se vede lucrul asta in ofertele de munca de pe piata. Eu cand m-am decis sa plec (la fel, cu familie, singurul aducator de venituri in casa pentru o perioada nedeterminata) stiam ca daca plec plec doar la ceva ce im iva permite sa imi intretin familia. Si eu am rate in tara, rate de care sper sa scap in curand ca imi stau de gat ca o piatra de moara. Oricum, unde sunt aici, pot sa traiesc decent (fara excese) atat eu cat si familia, sa platesc ratele in tara si chiar sa incep sa sting din datorii.
Acelasi lucru il puteam face si in Romania doar ca nu puteam sa sting din datorii in rata actuala .. ritmul fiind mult mai lent. Deci da, daca alegi cum trebuie, e mai bine ca in .ro.

Later edit: am uitat sa spun ca tot ce am scris mai sus sunt fantezii ... si inca visez.

Edited by ro_explorer, 20 December 2013 - 23:11.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate