Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Trecere de la 5:4 la 16:9

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
rakus

rakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2011
Buna,

Momentan folosesc un monitor CRT de 21" si vreau sa trec la unul LCD. M-am uitat pe toate modelele posibile, dar ma cam sperie faptul ca in toate locatiile gasesc numai monitoare wide. La prime vedere, mi se pare incomod aspectul acesta lat, fara inaltime.

Probabil sunt pe forum persoane care au experimentat faza cu trecerea de pe 5:4 la 16:9. Se poate obisnui repede?

Ma gandesc sa-mi cumpar mai degraba unul second-hand, daca nu gasesc nou la un aspect asemanator. Am gasit un LCD DELL 1908 FP 19" refurbished la pretul de 360 lei (are 3 ani). Merita sa cumpar asa ceva?

Multumesc.


P.S. Are vreun avantaj aspectul wide fata de cel clasic? Nu ma voi uita la filme pe el.

Edited by rakus, 11 March 2011 - 01:53.


#2
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
La ce vrei sa-l folosesti ? Jocuri ?
Eu recomand wide screen. . In cateva zile o sa te obisnuiesti cu el, si n-o sa mai vrei aspect ratio 4:3
Ce placa video ai ?

Edited by lenux, 11 March 2011 - 01:58.


#3
rakus

rakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2011

View Postlenux, on 11th March 2011, 01:58, said:

La ce vrei sa-l folosesti ? Jocuri ?
Eu recomand wide screen. . In cateva zile o sa te obisnuiesti cu el, si n-o sa mai vrei aspect ratio 4:3
Ce placa video ai ?

Il voi folosi mai mult pentru lucru (pachetul Office, Corel, SPSS, internet, etc). Din pacate nu mai am timp sa joc, desi mi-ar placea.
Placa de baza e VC SAPPHIRE ATI HD5450 1GB DDR2 11166-14-20R.

#4
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Ce buget ai pt monitor ? Cam la ce diagonala te-ai gandit ?
La ce faci tu, as recomanda de la 22 inch in sus

#5
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
Poti cauta un monitor cu forumatul 16:10 . Poti sa te uiti la Samsung T220 (22" 1680x1050 timp de raspuns 2 ms , are intrare prin vga si dvi si contrast 20000:1)

Edited by yo_cristi, 11 March 2011 - 07:57.


#6
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008
[quote name='rakus' date='11th March 2011, 03:31' post='9589910']
Il voi folosi mai mult pentru lucru (pachetul Office, Corel, SPSS, internet, etc). Din pacate nu mai am timp sa joc, desi mi-ar placea.

Refurbished ala e ok, am si eu 1 ibm de 3 ani refurbished , merge si azi la fel de bine. E mai bun  patratosul ptr corel si ce faci tu, dar nici unu wide (nu foarte wide) nu e de lepadat.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Cred ca te vei obisnui repede cu formatul 16:9 sau 16:10, dupa care chiar ti se va parea un chin daca va trebui sa treci inapoi la 5:4 unde nu ai atat loc pe orizontala pentru destule programe in start/taskbar, daca vrei sa-ti pui widgeturi pe sesktop mai fura si alea din spatiu, pe cand la un 16:9/16:10 nu observi prea tare asta.
Eu cand a trebuit sa trec de la laptop cu rezolutie 16:10 inapoi la desktop cu rezolutie 4:3 mi s-a parut un chin, plus ca filmele si videoclipurile HD cam sunt in format 16:9 sau 16:10.

Edited by Hider141, 11 March 2011 - 09:15.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Monitor foarte bun 16:10:
http://www.emag.ro/m...-bf--pW2220P-BF
si 16:9:
http://www.emag.ro/m...98728-271824872
Ambele au panel IPS ,unghiuri bune, culori mult peste un TN (Samaungul ala T220- e tot TN) si timp de raspuns bun si pt. gaming.

#9
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Vad ca astia: http://www.marketonl...ormat-ecran-43/ spun ca ar mai avea si monitoare 4:3...

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View PostHider141, on 11th March 2011, 09:10, said:

Cred ca te vei obisnui repede cu formatul 16:9 sau 16:10, dupa care chiar ti se va parea un chin daca va trebui sa treci inapoi la 5:4 unde nu ai atat loc pe orizontala pentru destule programe in start/taskbar, daca vrei sa-ti pui widgeturi pe sesktop mai fura si alea din spatiu, pe cand la un 16:9/16:10 nu observi prea tare asta.
Eu cand a trebuit sa trec de la laptop cu rezolutie 16:10 inapoi la desktop cu rezolutie 4:3 mi s-a parut un chin, plus ca filmele si videoclipurile HD cam sunt in format 16:9 sau 16:10.
Asta nu ține de proporții, ci ține de rezoluții. Tu probabil ai trecut de la 1280x800 înapoi la 1024x768 (sau mă rog, orice rezoluție mai mică pe lățime la PC decât la laptop), și-atunci da, ți s-a părut mai puțin spațiu.
Dar între o rezoluție wide 1280x800 și una 4:3 de 1280x1024, lățimea ecranului e fix aceeași, dar înălțimea este mai mare, iar spațiul total este mult mai bun. Iar ăsta e doar un exemplu.

De asemenea, depinde de activitate. La jocuri și video (și în general la activități ce se desfășoară ”pe lățime”), da, e mai bună rezoluția wide. Dar dar la editare de documente/poze, atunci e cam aiurea să ai limitare wide. Degeaba ai lățime de 1km la ecran, că pagina unui document îți va sta pe mijlocul ecranului, iar în laterale va fi o groază de spațiu pierdut inutil. Iar în astfel de cazuri ai da orice să ai cât mai mult spațiu pe înălțime. :)

Nu există o soluție universală pentru orice problemă. Totul stă în circumstanțe și condiții de utilizare. Iar în cazul de față, rezoluția trebuie luată în calcul cel mai mult, abia apoi proporția. Părerea mea. ;)

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Ai dreptate, am trecut de la laptop cu ecran de 17", rezolutie 1440x900 inapoi la monitor de 19" cu rezolutie 1280x1024.
Daca ar fi fost 1280x800 probabil ca nu mi-ar fi lipsit rezolutia wide asa mult.

Edited by Hider141, 11 March 2011 - 10:25.


#12
rakus

rakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2011

View Postalexcrist, on 11th March 2011, 10:06, said:

Asta nu ?ine de propor?ii, ci ?ine de rezolu?ii. Tu probabil ai trecut de la 1280x800 înapoi la 1024x768 (sau mă rog, orice rezolu?ie mai mică pe lă?ime la PC decât la laptop), ?i-atunci da, ?i s-a părut mai pu?in spa?iu.
Dar între o rezolu?ie wide 1280x800 ?i una 4:3 de 1280x1024, lă?imea ecranului e fix aceea?i, dar înăl?imea este mai mare, iar spa?iul total este mult mai bun. Iar ăsta e doar un exemplu.

De asemenea, depinde de activitate. La jocuri ?i video (?i în general la activită?i ce se desfă?oară ?pe lă?ime?), da, e mai bună rezolu?ia wide. Dar dar la editare de documente/poze, atunci e cam aiurea să ai limitare wide. Degeaba ai lă?ime de 1km la ecran, că pagina unui document î?i va sta pe mijlocul ecranului, iar în laterale va fi o groază de spa?iu pierdut inutil. Iar în astfel de cazuri ai da orice să ai cât mai mult spa?iu pe înăl?ime. :)

Nu există o solu?ie universală pentru orice problemă. Totul stă în circumstan?e ?i condi?ii de utilizare. Iar în cazul de fa?ă, rezolu?ia trebuie luată în calcul cel mai mult, abia apoi propor?ia. Părerea mea. ;)

La asta m-am gandit si eu. Daca editez de ex. o imagine care va avea dimensiunea A4 (layout portrait), voi avea spatii mari in stanga si dreapta care nu imi sunt de folos. Aceeasi problema la editarea unui document sau la lucrul cu baze de date.

Daca ma uit la monitoarele wide de dimensiuni mari (>22") inaltimea nu creste significativ in comparatie cu cel clasic de 21" pe care il am eu. Latimea e mai mare, dar folosesc numai centrul displayului.

Din curiozitate, stie cineva care e motivul pentru care s-a trecut mai mult la aspectul wide?

Edited by rakus, 11 March 2011 - 10:43.


#13
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Postrakus, on 11th March 2011, 10:36, said:

Din curiozitate, stie cineva care e motivul pentru care s-a trecut mai mult la aspectul wide?
Pentru că sunt multe activități care se desfășoară mai mult pe lățime decât pe înălțime. Spre exemplu, activități multimedia, în special video sau gaming. La un joc, de exemplu, te ajută foarte puțin să vezi cerul și podeaua, însă te ajută mult mai mult să ai cadru vizual larg (în primul rând, pentru că asta se ”mulează” mai bine pe planul vizual real). La TV, când te uiți la un talkshow (sau altă emisiune), nu te interesează să vezi tavanul și becurile din studio, ci te interesează să vezi invitații (iar dacă aceștia sunt mulți, e cam aiurea să îi înghesui grămadă să încapă în 4:3).
Sau, spre exemplu, la programare, unde se lucrează cu IDE-uri. E aproximativ similar cu scrierea de documente, însă în stânga/dreapta mai poți avea o groază de utilitare, ferestre de debug, monitoare/watch-uri în timp real, etc... care te ajută foarte mult la scrierea de cod și la rezolvarea problemelor. Pe o rezoluție 4:3, toate utilitarele alea ar ocupa din spațiul unde scrii codul și te-ar încurca.

De asemenea, se poate spune că pe un ecran wide poți lucra mai bine în mai multe documente simultan. Dacă ai un ecran cu diagonală și rezoluție destul de mare, poți de exemplu să deschizi în paralel două documente (unul pe dreapta, unul pe stânga).

Etc... exact cum spuneam mai sus: totul depinde de scopul și utilizarea sistemului. Nu există un sistem perfect, nici software, nici hardware. Te gândești bine ce ai de făcut, și alegi soluția optimă pentru tine. Și tot din cauza asta, când se cer sfaturi de achiziții, e bine să detaliezi cât poți de mult scopurile, ca să nu apară confuzii. :)

Eventual, dacă ai posibilitate de împrumut de la cineva, poți împrumuta un monitor wide (cu cel 4:3 zici că deja ești obișnuit), și vezi exact cum te simți, și cum poți folosi spațiul pe care ți-l oferă. Nu-ți va lua foarte mult să observi diferențele, și să vezi dacă te ajută (sau nu) cu ceva schimbarea formatului.

#14
rakus

rakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2011
Va multumesc pentru sfaturi. Cred ca voi imprumuta un monitor wide sa vad cum ma descurc pe el si ma decid dupa.

#15
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007

View Postrakus, on 11th March 2011, 12:05, said:

Va multumesc pentru sfaturi. Cred ca voi imprumuta un monitor wide sa vad cum ma descurc pe el si ma decid dupa.
Asa cum spunea cineva mai sus, incearca prima data un monitor cu aspect ratio 16:10
Eu, personal, n-as vrea sa am 16:9

#16
rakus

rakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2011

View Postlenux, on 11th March 2011, 13:51, said:

Asa cum spunea cineva mai sus, incearca prima data un monitor cu aspect ratio 16:10
Eu, personal, n-as vrea sa am 16:9

Vreu sa testez unul cu 16:10, sa nu fie o schimbare chiar atat de brusca.

#17
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
am 16/10 la laptop si vreau sa spun ca atunci cand ma duc pe acasa la vechiul LCD 4:3 innebunesc. Atat de mult spatiu irosit aiurea de butoane mari :lol: (laptop: ecran 15.6", 1680*1050, desktop: 17" 1280*1024)

#18
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Ai putea sa folosesti unul pivotabil, daca tot vrei sa ai inaltime mai mare, cum ar fi un BenQ BL2400PT

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate