Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Penitenciarul Bacau

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Dupa o saptamana in care mi s-au verificat documentele am primit aprobarea de a vizita penitenciarul Bacau. Da, penitenciar si nu puscarie sau inchisoare, asa cum ne place tuturor sa-i spunem. Chiar daca educatorii de acolo urasc acest cuvant, niciun detinut de acolo nu-l foloseste. Tot "puscarie" ii zic toti.

Prin urmare, dimineata la ora 9 eram la poarta penitenciarului unde eram asteptat de persoana care urma sa ma insoteasca in turul penitenciarului. Una din primele conditii puse inca de acum o saptamana cand faceam cererea spre ANP, a fost ca vizita sa nu se prelingeasca dupa ora 15. Acest lucru mi-a fost reamintit si cand am intrat pe poarta.

Inca de la intrare esti rupt de realitate. In prima faza esti rugat sa lasi documentele si telefoanele mobile la poarta. Mi s-au lasat tigarile si bricheta. Apoi mi-au dat o legitimatie de acces. In prima faza ai senzatia ca "cerberii" de la poarta principala au uitat ceva. Nu...n-au uitat nimic. De la prima poarta ajungi la a doua usa de acces. Acolo e ca in aeroport. Treci prin detectorul de metale si daca ai vreun bagaj il trec prin aparatul acela cu raze X care scaneaza bagajele. Pentru un vizitator normal care merge sa viziteze o ruda sau un prieten aceste masuri de siguranta sunt suficiente. Probabil din cauza asta sunt atat de multe lucruri nepermise in perimetrul unei inchisori.

Dupa ce trec si de acest al doilea control intri in curtea interioara. Pana acum nimic nu-ti da de inteles ca acolo ar fi o inchisoare. Trei corpuri de cladire frumoase, cu aer conditionat, copaci si spatiu verde, ceva oameni care merg de colo-colo. Merg pe alee pana la biroul directorului adjunct. Acolo mi se spun iar conditiile ce trebuiesc respectate si sunt rugat insistent (a treia oara) sa termin turul pana la ora 15. Le spun ca-s de acord si astept sa mergem mai departe. Ies din cladire si mai merg cativa metri. Dupa colt abia incepi sa realizezi unde esti de fapt. Pe un podet din otel, la vreo 3 metri deasupra solului patruleaza un gardian cu kalasnikovul pe umar. Pardon...nu-i gardian ci "functionar public cu regim special". Da! Nu le convine daca le spui "gardieni". Gardianul acesta pazeste un gard inalt din sarma groasa, gard care separa cladirile administrative de accesul spre interior. Dupa gard era miscare multa deoarece politistii aduceau un grup de 6 condamnati. Am asteptat sa intre cu totii si abia apoi a venit alt gardian care a deschis prima poarta sa ne lase sa trecem. E liniste...multa liniste si nu se aude nimic decat ciorile si de undeva din spate un fluier. Mai facem cativa pasi si ajung de fapt la adevarata intrare in inima penitenciarului. Aici deja se schimba datele problemei.

E un perete de otel vopsit in negru si inalt. Al dracu' de inalt. Ies din "birou" 3 gardieni. Unul din ei vine la mine si ma roaga sa stau la perchezitie. Incepe si ma verifica, par in regula. Il intreb ce cauta si-mi spune ca a cautat arme si alcool. Apoi deschide o usa grea din peretele acela de otel si ma lasa sa intru. Abia acum esti la puscarie.

#2
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
pozele si continuarea?

#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Frumos scris. :)
Asteptam continuarea.

#4
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008
cu ce ocazie pe acolo?

#5
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
amintiri din copilarie?

#6
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
am fost recent si eu la cineva in vizita in penitenciarul din TM si n-am vazut pe nimeni cu kalasnikov-uri  :lol:
si mai rau, am auzit ca "gardienii" sunt cam terorizati de puscariasi.

#7
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
bun, continua

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Despre scoala.

Intru pe usa de grea de otel si gata. Chiar nu mai ai nicio legatura cu lumea. Cand te uiti in sus vezi sarma ghimpata si placute negre pe care scrie "Zona interzisa". Gardianul din foisorul de care va povesteam mai devreme vede si curtea interioara. In dreapta, undeva sus mai e un gardian. Li se zice ca-s "pe craca". Curtea interioara e la randul ei impartita in doua de alt gard de zabrele. Deja zabrelele-s o obisnuinta. In partea cealalta a curtii niste pustani. Niciunul din ei nu are 18 ani. Joaca fotbal, arbitrati fiind de un "monitor de sport".  Si vreo 6-7 gardieni care sprijina un perete si-i privesc plictisiti. Au portile de fotbal facute din scaune din sala de clasa. O poarta e cu spatele la gardul de sarma iar cealalta poarta e cu spatele la capela. Cand dau gol nimeni nu tipa de bucurie. Doar iau mingea si alearga la centrul terenului. Stau si ma uit la ei vreo 10 minute. Initial s-au uitat lung la mine...nu fac parte din lumea lor. N-am ce cauta acolo. Ma ignora insa repede si continua cu joaca lor. Intru in stanga unde-i scoala. Clasa a II-a, clasa a III-a si clasa a VII-a. E ca la o scoala normala. Au cataloage, caiete, profesorii au cancelarie (ma rog...un birouas de cativa metri patrati dar scrie "cancelarie" pe usa). Si este chiar si un director de scoala. Oamenii sunt platiti de ministerul educatiei nu de ANP. Pur si simplu vin la un altfel de scoala. Ii intreb daca si ei sunt supusi acelorasi controale si daca nici ei nu au acces la mobile. Mi-au raspuns ca absolut toti cei care trec de poarta de otel negru au acelasi regim. Directorul chiar mi-a zis ca de o bucata de timp nici macar nu-si mai ia telefonul mobil la el. Intru in laboratorul de informatica. 8 tineri stau la calculatoare si le butoneaza. Pe un monitor de calculator era sprijinita o carte despre metale. Nimeni nu facea mare lucru la calculatoarele alea. Jocuri nu au, internet nu au, doar dadeau copy/paste la niste iepurasi desenati si umpleau  paginile cu iepurasi. Ceilalti dadeau click pe diferite foldere. Nu prea mi-am dat seama cam ce fac ei la laboratorul ala de informatica.

Ies de acolo si merg la sala de sport. Sala de forta dotata cu absolut tot ce trebuie. Au pana si banda de alergat! Era un pusti acolo, la vreo 14 ani care "batea" un sac de box. "Antrenorul", tot un gardian, zicea ca pustiul are foarte mult talent la box si o sa vorbeasca cu Relu Auras sa-l ia la box dupa ce se elibereaza, in speranta ca tanarul isi va gasi pana la urma o cale in viata.
As mai fi stat dar m-a invitat directorul sa beau un ness si sa fumam o tigara...

Edited by December, 10 March 2011 - 19:52.


#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 bubalus, on 10th March 2011, 19:29, said:

pozele si continuarea?

Poze nu prea cred . Asteptam continuarea.

#10
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
yami...ness frecat si o pipa.....imi aduce aminte de armata :P

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 mihai!, on 10th March 2011, 19:54, said:

Poze nu prea cred
Cel putin una cu gardianul inarmat o sa pun pentru Alexutsa.

Despre capela.

Am fumat tigara cu directorul scolii si intru in capela. Capela este exact o biserica normala doar ca mai mica. Preotul le vorbea oamenilor despre pacate si despre faptul ca Dumnezeu are grija de toti fiii sai (rog ateii sa nu provoace flame pe acest topic deoarece au o ditamai sectiune pe forum unde pot vorbi despre asta). In biserica nu era multa lume. Patru femei in varsta in stanga(60-70 de ani), 4 mai tinere (pana in 50 de ani) in dreapta si pe ultima banca doua fete tinere-la vreo 20-25 de ani.In dreapta preotului mai era un barbat despre care am aflat mai tarziu ca este bibliotecarul penitenciarului. In prima faza am crezut ca-i vreun dascal, sau ceva de genul. Discursul preotului n-a fost foarte lung. S-a cantat un cantec si apoi toata lumea s-a ridicat in picioare si au recitat "Tatal nostru" in cor. Apoi femeile s-au dus si au aprins lumanari si asta a fost totul. Biserica e frumoasa...pictata pe toti peretii, icoanele-s frumoase iar la intrarea in biserica, deasupra usii este pictat "Intoarcerea fiului risipitor". Preotul mi-a zis ca nu vine foarte multa lume la biserica. Barbatii nu vin mai deloc iar femeile tinere evita acest loc. Doar femeile in varsta vin des si se spovedesc si se impartasesc. Insa nu trece nicio zi fara sa aiba cel putin 5-6 oameni in biserica.

#12
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Faina analiza....
Interesant articolul.

@Alexutsa
Nu stiu de unde ai auzit, dar ai auzit...putin cam gresit.  :peacefingers:

#13
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Bravo! Asteptam continuarea...

#14
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nimic interesant, da' sa nu te superi! ;)

Cat despre gardieni, in administratia penitenciara nu exista o asemenea functie sau grad, sau orice altceva. Singurii gardieni, erau cei apartinand Corpului Gardienilor Publici, sub autoritatea consiliului local.  
Revenind la "gardieni", functionarii publici cu statut special(lucratorii de penitenciare sau de politie) ocupa functii specifice de agenti sau ofiteri.

#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Sectia femei.

Penitenciarul Bacau este un penitenciar pentru copii, tineri si femei. Chiar daca primul contact l-am avut cu copiii, acestia erau sa zicem intr-o relativa "libertate". In curte, se jucau, la scoala... inca nu am vazut ce este de fapt adevarata detentie.

Si asa intru pe sectia 1 femei. O usa grea de otel, vopsita bej. Sunam la usa, usa bazaie si se deschide. Dau intr-un hol care are detectorul de metale la usa. E o cladire cu etaj, un corp de cladire construit nou. Asa mi se spune dar nu stiu cand anume a fost construit acest corp de cladire. Initial am un soc dupa ce trec de detector. Gresie pe jos, merg 3 metri si ajung intr-un hol blocat de o usa cu gratii. Iese o femeie gardian care deschide usa cu gratii si intru. In stanga holului "biroul" gardiencei, cu geamurile acoperite cu folie. Nu vezi din hol in birou dar din birou se vede tot culoarul. Un culoar lung...foarte lung. Totu-i curat, frumos, cu o mocheta pe mijloculu holului, dintr-un capat pana in altul. Pe stanga holului geamuri. Mari, bate soarele, totu-i atat de frumos...Cand insa te uiti pe geam vezi gratiile groase. Dupa gratii vezi zidul inchisorii care are deasupra sarma ghimpata. Culoarul e plin de flori. Multe...foarte multe. In ghivece pe jos, in ghivece pe pereti, flori... Pe partea stanga in schimb sunt usi grele de otel. Si culoarul este impartit din 4 in 4 usi de pe dreapta de alte zabrele. Usi cu zabrele de sus pana jos. Deci practic, daca vrei sa mergi dintr-un capat in altul trebuie sa treci de prima usa, mergi cativa metri apoi descui urmatoarea usa. Treci de ea, o incui si apoi o descui pe cealalta. Si tot asa...

E liniste. Doar 3 femei pe hol care vorbesc la telefon. In fiecare "interval" de usi cu zabrele se afla cate un telefon pe perete. La care poti vorbi cat vrei. Mi-au spus ca nu este niciun fel de restrictie la telefon. Insa nu-s telefoanele alea cu cartela care le stim noi. Sunt niste telefoane normale de birou, fixate pe perete pe o cutie in care se afla un sistem in care treci un card care ti-l da gardianul.

Detinutii nu au voie sa aiba bani (asta nu inseamna ca ei nu au bani). Oficial insa acestia pot primi o suma de bani care este pastrata de administratie si au contul respectiv din care cheltuie bani. Pe telefon, la chioscul din curte - de care nu am aflat ca este decat atunci cand am iesit. Din nefericire nu m-am uitat sa vad care sunt preturile produselor si nici nu am vazut ce vand acolo.

Sa revin la sectia femei. Am intrat intr-o celula. Nu e mare...vreo 5-6 metri lungime si cam 4 latime. Sunt 8 paturi - 4 randuri de paturi suprapuse. Pe o masuta in colt era un televizor unde era o telenovela.

Eram intr-o celula cu femei aflate in regim inchis. Regimul inchis e pentru pedepse mai mari de 5 ani. Acolo era o femeie care fusese condamnata pentru omor. Nevinovata, bineinteles. Concubinul ei disparuse de acasa si l-a gasit politia dupa vreo 4 luni ingropat in curtea ei. Ea nu stie cum a ajuns mortul acolo. 14 ani de inchisoare, facuse 7 si mai avea 3 ani si 8 luni pana sa iasa in fata comisiei. Din 2009 nu o mai vizitase nimeni deoarece mama ei a murit si nu mai avea niciun fel de rude decat o sora pe care nu a mai vazut-o din 2005.
In aceeasi celula mai era o femeie care era mai volubila. Era vesela, facea glume...fusese condamnata la 5 ani de inchisoare pentru inselaciune (sau delapidare, nu mai retin exact) si era acolo de abia 5 luni. Inca nu se obisnuise cu regimul.

In celula era cald. Un aer destul de inchis dar nu imbacsit. Nici nu am fost atent (si acum imi pare rau ca nu am intrebat) daca geamurile alea se deschid in vreun fel sau cum se aeriseste in celule. La etaj nu am mai urcat dar cred ca era la fel ca la parter.

#16
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Ai mers insotit? Ai putut discuta cu detinutii?
Frumos scris, interesant.

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 Lipsum, on 10th March 2011, 20:32, said:

Nimic interesant, da' sa nu te superi! ;)
Pentru tine nu e interesant dar pentru mine a fost. Si vad ca mai sunt persoane interesate.

Quote

Cat despre gardieni, in administratia penitenciara nu exista o asemenea functie sau grad, sau orice altceva.
Cam ce am zis eu in primul meu post.

 adish1k, on 10th March 2011, 20:33, said:

Ai mers insotit? Ai putut discuta cu detinutii?
Am mers insotit, bineinteles, dar am putut discuta cu detinutii.

Edited by December, 10 March 2011 - 20:36.


#18
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Pe sectia de femei, nu ti-au atras atentia niste ciorapi ... ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate