Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Credit prima casa + credit de nevoi personale (cu/fara ipoteca)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

relu_24

relu_24

Active Member

• Grup: Members
vezi ca la o banca e dobanda la ipotecar de 4.99 % adica mai mica decat la prima casa (marja de 3,7%). Intradevar mai ai si un comision lunar de 0,1% din sold, dar poate iesi la aceasi bani si nu te mai complici cu 2 credite.
Banca este OTP (daca considerati ca fac reclama va rog stergeti numele banci)

Silkk

Silkk

Junior Member

Ca fapt divers, nu am nici un fel de problema cu faptul ca 5 ani nu voi putea vinde imobilul achizitionat prin prima casa. De altfel, ar fi oarecum ciudat sa pot face rost de o diferenta pentru o casa mai mare, si sa-mi doresc sa o cumpar, in conditiile in care daca aveam disponibil cash mai mare, o luam din prima (ce vreau sa spun ca in 5 ani, cu aceste rate, nu o sa-mi pice nici un sac de bani din cer (cred:) ) care sa ma faca sa-mi doresc o casa si mai mare - implicit cheltuieili mai mari). Nu ma intelege gresit, nu am zis ca nu stiu care sunt implicatiile pe care le comporta o modificare a dobanzii de la 5% la 8%, am afirmat doar ca am luat in calculs ia cest risc.

Spui ca ai 8 ani experienta in banci: atunci stii foarte bine ca piata bancara nu comporta diferente majore intr-un final la costurile totale ale unui credit, si ca daca iau acum un credit ieftin la Banca Romaneasca (dau un exemplu) nu cred ca voi putea sa il refinantez mai tarziu avantajos la un BCR sau BRD decat poate daca dau de vreo promotie ce va dura 1-2 ani. Cam toate bancile sunt o apa si un pamant intr-un final, eu diferente de costuri mai mari de 10-15% nu am vazut intre ele (cele mai mici avand clar un avantaj al unui cost al creditului mai redus).Eu am dosarul de Prima Casa preaprobat, deci nu trebuie sa mai mai grabesc nicaieri. Avandu-l la BCR, nici nu cred ca va dura mai mult de 3 saptamani sa fac tranzactia.

In ceea ce priveste ipoteca, nici aici nu sunt in risc, in conditiile in care ai mei detin 2 apartamente, deci si in caz extrem nu ramane absolut nimeni in strada, deci nu ma expun unui risc extrem cum s-a sugerat in sus...

Eu sunt de parere ca piata creditelor va suferi majorari in perioada urmatoare, si ma foarte indoiesc ca peste 2-3 ani cand economia isi va mai reveni, sa avem niste credite mai ieftine ca acum...deci pareta cu refinantarea e doar o supozitie, nu o certitudine ca maine-poimaine voi gasi credite mai ieftine decat acum.

In privinta altui credit ipotecar decat cel Prima Casa, am facut deja 4 simulari la 4 banic diferite si costurile sunt clar mai mai mari decat un Prima Casa +20K credit de nevoi personale cu ipoteca. Concret, o cea mai mica dobanda la un imprumut 75k pe 30 de ani a reiesit la BCR, 490 Euro/luna plus comisionul de administrare, pe cand varianta Prima Casa + nevoi personale tot de la ei (care e extrem de neavantajos) a reiesot 478 Euro...

Nu vad la OTP in nici un caz o dobanda mai buna la creditul lor ipotecar, cea mai mica DAE fiind 6.84%, fata de Prima Casa unde dobanda DAE e actualmente 5.8%.

Concret, nu mia- oferit nimeni un raspuns concret pana acum (din experienta propie), ci toata lumea s-a legat strict de supozitii vis-a-vis de bonitatea mea, evolutia Euribor si alte chestiuni, mai mult sau mai putin pe langa subiect...dar totusi pe langa subiect:)

Concret, din investigatiile mele (simulari de credite), daca mai ajuta si pe altcineva, un credit Prima Casa + credit nevoi personale de pana in 35.000 Euro, clar mai avantajos la ora actuala decat credit ipotecar direct (si asta in cazul oricarei banci din top 10).

derbedea

derbedea

Junior Member

Legat de intrebarea la care zici ca nu ti-a oferit nimeni un raspuns, si anume daca poti accesa cele doua credite in paralel, raspunsul era ca da, fara nicio problema, parintele poate fi garant ipotecar (in unele cazuri chiar si un tert oarecare) atata timp cat venitul iti permite si garantiile acopera in masura necesara imprumuturile.

Silkk

Silkk

Junior Member

Merci, asta era deja ceva ce stiam deja. Intrebarea la care nimeni n-a raspuns (si eu faceam de fapt referire) este urmatoarea:

Credit Prima Casa + Credit de nevoi personale in valoare de 20.000 Euro (cu garantii imobiliare) este mai avantajos decat un credit ipotecar (de 75.000 Euro, pe 30 de ani)?

Ceea ce am investigat eu pana acum la 8 banci este ca prima varianta e mai avantajoasa. Specific inca odata ca venit si garantiile imi permit sa accesez simultan atat creditul Prima Casa cat si cel de nevoi personale in limita a 40.000 Euro (cu garantii ipotecare).

derbedea

derbedea

Junior Member

Eu intelesesem ca tu deja ai ajuns la concluzia ca e mai ieftina prima varianta decat ipotecarul, de aceea am zis de ipotecar, ca s-ar putea sa gasesti o oferta mai buna decat cele doua cumulate. Ia vezi la RZB oferta de ipotecar pe cont de salarii, poate iesi mai bine (asta daca ai sau poti sa iti muti contul la ei). Eu nu pot sa iti fac simulari fara CNP, asa ca va trebui sa mergi tu sa verifici. Lasa DAE, ca nu intotdeauna e exhaustiv, vezi exact cat iese rata ca e mai concludenta.

Edited by derbedea, 15 March 2011 - 18:04.

derbedea

derbedea

Junior Member

Inca o varianta de care nu mi-am amintit de moment, dar nu stiu daca poti beneficia de ea daca mergi direct in banca. Eu am varianta sa cer de la Unicredit un pricing special pentru clientii care au oferta de la alta banca, si de multe ori am obtinut discount de dobanda semnificativ. Incearca sa vezi daca poti cere un pricing de la o sucursala de a lor, eventual du-te cu oferta pe care o ai si zi-le: eu am primit o oferta pe aceste doua credite cumulate de 478 EUR, daca imi dati un singur credit de achizitie cu (sa zicem) 460 de euro cumpar de la voi. Sau: cat puteti scadea sub suma asta sa cumpar de la voi.

Silkk

Silkk

Junior Member

Da, din pacate nu pot muta contul de debit salarii la alta banca (angajatorul nu agreeaza aceasta), asadar nu pot beneficia de oferetele actuale de la OTP sau RZB din pacate...Am luat deja 12 calculatii si am si incercat negocierea in diverse sucursale ale bancilor, bazata pe cea mai avantajoasa oferta.Momentan n-am incercat sa negociez cu toti varianta " eu am oferta asta la credit nevoi + Prima Casa de X Euro cumulata ca rata pe luna, imi oferiti X-1 voi la un ipotecar direct", dar e de luat in seama. Pana una alta, imi ia foarte mult timp sa analizez cu mare atentiei draft-urile de contracte care ascund zeci de chicite si comisioane "camuflate" mai mult sau mai putin abil :)

derbedea

derbedea

Junior Member

Vezi ca de azi a scos RZB pe piata o oferta foarte buna la achizitie de prima locuinta, cu DAE de 6.14%. Mi se pare ffoarte buna oferta, si aici poti lua orice suma, nu te plafonezi la cei 57.000 (de fapt e maxim 200.000 dar in cazul tau te incadrezi). Urmareste-o si pe asta, e valabila pana in iunie.

tipareth

tipareth

Senior Member

• Grup: Senior Members
Tot ce stiu e simplu - creditul de nevoi personale va lua coaja de pe tine! Nu se merita.

As incerca la OTP Bank. Am mers pe la ei pt un credit, si am facut simulare de rate, suna foarte bine. Vor insa 30% avans, si se uita foarte atent la venituri!

Nu m-am calificat la venituri, desi aveam 6000 euro avans la 22000 euro ( garsoniera, Sibiu ). Asa ca am mers la prin programul Prima Casa, unde ratele is usor mai mari, dar m-am calificat!

Mult noroc  :kisstogether:

Edited by tipareth, 29 March 2011 - 20:42.

iDorin

iDorin

Senior Member

View PostSilkk, on 10th March 2011, 18:42, said:

Baieti, nu stiu cum sa fie mai clar, dar eu chiar vroiam un sfat real de oferta de credit mai ieftina (sau eligibila macar).Ca sa fie mai clar pentru toata lumea (caci vad ca toti imi duceti grija ca ce o sa fac, sau ca n-am bani de avans si alte cele)etc., rectific:

- am posibilitatea finaciara (a se citi venit salarial lunar) sa realizez un imprumut ipotecar care sa acopere intregul cost al apt-ului pe care mi-l doresc, dar in naivitatea mea am ales varianta ca o parte majoritara din costul acestei locuinte sa o achit prin creditul "Prima casa", din cauza dobzanzii celei mai avantajoase (asta este, nu vreau sa imbogatesc bancile!).Altfel, pot oricand sa-mi sustin o rata la banca aferenta unui credit ipotecar la ING,BCR,BRD or whatever.
Baiete, sa-ti fie si tie mai clar, intreaba-te daca posibilitatea aia financiara pe care o ai acum mai e valabila si peste 10 ani, 15 ani, 20 de ani ! Baiete, la mine dupa doi ani s-au schimbat unele aspecte de natura finaciara si abia mai pot plati ratele la creditul ipotecar.
Azi daca as putea sa dau timpul inapoi, preferam sincer sa stau cu chirie toata viata si sa-mi asigur cu diferenta de bani batranetea.

Si sa va mai spun ceva: Euribor va creste ! O, si va creste mult in doi-trei ani ! E foarte posibil ca ratele voastre sa fie cu 20-30% mai mari ! :naughty:

Edited by iDorin, 30 March 2011 - 00:34.

derbedea

derbedea

Junior Member

Sau chiar cu 80 daca e vorba de prima casa unde marja era de 3-4% ;)

iDorin

iDorin

Senior Member

View Postderbedea, on 30th March 2011, 12:52, said:

Sau chiar cu 80 daca e vorba de prima casa unde marja era de 3-4% ;)
Sa nu exageram. Pot admite ca poate urca indicele EURIBOR la 4% dar asta numai pe fondul unor tulburente majore in lume.

derbedea

derbedea

Junior Member

Euribor a fost si 5%. Ce te face sa crezi ca nu va ajunge la 3-4?

Silkk

Silkk

Junior Member

iDorin, sau baiete (cum preferi) , faptul ca tu ti-ai luat o teapa cu un credit de nevoi personale acum 2-3 ani, e o experienta trista, dar totodata personala. Stiu, asa putem divaga ore intregi pe seama a ce se poate intampla maine sau peste 5 ani cu job-ul meu (si-ti multumesc pentru grija pe care mi-o porti si sfaturile izvorate din lectia ta, dura, de concubinaj cu banca), dar as prefera totusi un raspuns constructiv, si mai putine referiri la ce mi se poate intampla dpdv al solvabilitatii peste x ani sau luni.

Ca sa revenim totusi la subiectul initial, pana acum din aproximativ 15 oferte studiate, OTP are de departe cea mai avantajoasa oferta la creditele de nevoi personale cu garantii ipotecare (DAE 6.5%,  comision analiza dosar 0, comision lunar administrare cont 0,11%, cea mai mica suma finala de rambursat si cea mai mica rata lunara fata de concurenta). In afara de asta, pentru cei interesati, se zvoneste prin presa ca de Luni, 4 Aprilie, CEC-ul va lansa un credit ipotecar (produs propriu) care sa vine ca o alternativa viabila si relativ similara ca si costuri cu programul "Prima casa" (avans 10%, suma maxima creditata 100k Euro, perioada rambursare maxima 35 ani si valoare DAE aproximativ cu 0.2pp mai mare decat in cazul Prima Casa).

iDorin

iDorin

Senior Member

View PostSilkk, on 1st April 2011, 16:18, said:

iDorin, sau baiete (cum preferi) , faptul ca tu ti-ai luat o teapa cu un credit de nevoi personale acum 2-3 ani, e o experienta trista, dar totodata personala. Stiu, asa putem divaga ore intregi pe seama a ce se poate intampla maine sau peste 5 ani cu job-ul meu (si-ti multumesc pentru grija pe care mi-o porti si sfaturile izvorate din lectia ta, dura, de concubinaj cu banca), dar as prefera totusi un raspuns constructiv, si mai putine referiri la ce mi se poate intampla dpdv al solvabilitatii peste x ani sau luni.
Nu e vb de un credit de nevoi personale, dupa cum spuneam si mai sus vb de un credit ipotecar la care abia mai fac fata cu platile. Fii mai atent.
Eu chiar cred ca e cazul sa te intrebi la modul cel mai serios la ce ti se se poate intampla dpdv al solvabilitatii peste x ani sau luni. Aici e vb de maturitate si responsabilitate. Succes !

derbedea

derbedea

Junior Member

Silkk, incearca totusi si un calcul pe creditul "Prima ta casa" de la Raiffeisen. E un produs nou scos pe piata (dupa epuizarea plafonului de Prima Casa), are DAE undeva la 5.75 si nu are comisioane.

iDorin

iDorin

Senior Member

View Postderbedea, on 1st April 2011, 23:03, said:

Silkk, incearca totusi si un calcul pe creditul "Prima ta casa" de la Raiffeisen. E un produs nou scos pe piata (dupa epuizarea plafonului de Prima Casa), are DAE undeva la 5.75 si nu are comisioane.
Cred ca aici e avansul mai mare si omul nu are.

derbedea

derbedea

Junior Member

E 15%, si el a spus de la inceput ca avans are, era problema de costuri. Avea si 25%, presupun ca are si 15.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate