Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

E=mc2 Ce e energia?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
eu nu inteleg c2-ul.

#20
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005

View PosttheMisuser, on 28th June 2011, 21:40, said:

Dar te-as intreba totusi, unde stationare formate din ce ?

Multumesc pentru intrebare.
Nu am raspuns ca nu am ce sa raspund. As putea spune "unde ale campului electromagnetic", dar e tot "vrajeala".

Nu stiu, o chestie prin care se transmite interactiunea electromagnetica.
Cam asta ar trebui sa fie fotonul.
Dar prin ce se mai transmite interactiune electromagnetica pentru frecventa 0 ?

Adica doi magneti sau doua armaturi de condensator aflata la distanta fixa intre ele ?


View Postkosinus, on 29th June 2011, 08:52, said:

De ce E=mc2 si nu E=0,5mc2? :rolleyes:

Matematica intrebarea ! Asa este !
Eu am mai incercat sa discut asta, dar mi s-a dat cu flit.

Mi s-a raspuns ca asa arata experimetul. Bine, bine, dar datele experimetale au erori ? In ce limita sunt ele ?
Iarasi flit . Poate avea formula un coeficient in fata 1 sau 1.0000001. Matematic nu e tot aia. Poate diferenta ne spune ceva.

Edited by Gurban_Dan, 23 July 2011 - 12:14.


#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postm3th0dman, on 12th June 2011, 13:53, said:

Materie putem crea sau dezintegra;
serios? ia fa-mi si mie 2 kile de ceva :lol:

#22
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Da, serios. Aºa pe gratis, sã-þi fac 2 kile de ceva?

De exemplu:
http://www.google.co...s...280&bih=872

Edited by m3th0dman, 23 July 2011 - 17:05.


#23
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View PostGurban_Dan, on 23rd July 2011, 13:10, said:

Multumesc pentru intrebare.
Nu am raspuns ca nu am ce sa raspund. As putea spune "unde ale campului electromagnetic", dar e tot "vrajeala".

Nu stiu, o chestie prin care se transmite interactiunea electromagnetica.
Cam asta ar trebui sa fie fotonul.
Dar prin ce se mai transmite interactiune electromagnetica pentru frecventa 0 ?

Adica doi magneti sau doua armaturi de condensator aflata la distanta fixa intre ele ?
Intre cei 2 magneti (sau 2 armaturi) cu pozitie fixa interactiunea se transmite cu fotoni virtuali in campul quantic.
Cand ai o variatie a campului electric/magnetic, aceasta se va regasi si in celalalt camp (magnetic/electric), adica fotoni reali.

Deci, daca ai vrea sa aplici ideea undelor stationare care formeaza un electron si n-ai vrea sa fuga electronul, poate unde stationare din fotoni virtuali in camp quantic ?

#24
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005

View PosttheMisuser, on 28th July 2011, 21:11, said:

Intre cei 2 magneti (sau 2 armaturi) cu pozitie fixa interactiunea se transmite cu fotoni virtuali in campul quantic.
Cand ai o variatie a campului electric/magnetic, aceasta se va regasi si in celalalt camp (magnetic/electric), adica fotoni reali.

Deci, daca ai vrea sa aplici ideea undelor stationare care formeaza un electron si n-ai vrea sa fuga electronul, poate unde stationare din fotoni virtuali in camp quantic ?

Multumesc frumos pentru raspuns.
Adica fotoni virtuali ( intre doua armaturi sau 2 magneti) care dau o forta reala ? E ca si cum ar veni zmaul din poveste sa imi puna tigla pe casa.

Despre restul pe care le-ai scris trebuie sa ma mai documentez.


View Postkosinus, on 29th June 2011, 08:52, said:

Asa cum arata formula se pare ca E=mc2 ar fi un tip de energie cinetica nemanifestata.............si se stie ca energia cinetica a unui corp de masa m in miscare cu viteza v este de fapt integrala functiei impuls I=mv de la 0 la v adica Ec=0,5mv2.De ce E=mc2 si nu E=0,5mc2? :rolleyes:


Pe el de ce nu il intrebi: energie cinetica a cui ?

Deci putem creia substanta nu materie. E doar o confuzie de termeni.

Si daca am transforma toata masa unei particule in energie, energia va fi a cui ? Vor fi fotoni ? Dar si ei au masa !

#25
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View PostGurban_Dan, on 29th July 2011, 20:26, said:

Multumesc frumos pentru raspuns.
Adica fotoni virtuali ( intre doua armaturi sau 2 magneti) care dau o forta reala ? E ca si cum ar veni zmaul din poveste sa imi puna tigla pe casa.
Ciudata quantica asta nu-i asa ? :)

Quote

Despre restul pe care le-ai scris trebuie sa ma mai documentez.
Spor la munci :)

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postkosinus, on 29th June 2011, 08:52, said:

Asa cum arata formula se pare ca E=mc2 ar fi un tip de energie cinetica nemanifestata.............si se stie ca energia cinetica a unui corp de masa m in miscare cu viteza v este de fapt integrala functiei impuls I=mv de la 0 la v adica Ec=0,5mv2.De ce E=mc2 si nu E=0,5mc2? :rolleyes:


Formula Ek = mv2/2 este doar o aproximare, o varianta simplificata pt. fizica clasica, super-ultra-arhi-suficient de apropiata de adevar, chiar pana la viteze extrem de nesimtit de mari, fata de cele cu care se deplaseaza de regula un obiect cu masa.
Diferenta pana la formula relativista completa, este mai mult decat insignifianta chiar si la viteze de sute de km/s.
De fapt, diferenta luata in sine, la cateva sute de km/s ar putea reprezenta un nr. respectabil de jouli in plus, insa ca si procent din GJ-ii intregii energii cinetice a masei considerate, ar fi probabil de sute de ori mai mica decat marja de eroare a unei eventuale masuratori fizice :)


Formula relativista pt. energia cinetica este:

Attached File  E_cinetica.jpg   5.88K   36 downloads


Se observa ca la v = c se obtine E = mc2

Este foarte bine ca exista curiozitate si se pun intrebari legate de subiecte interesante.

Pe de alta parte, exista extrem de multa superficialitate.
Eu nu sunt fizician, si totusi pot sa atrag atentia care este formula exacta a energiei cinetice, sau mai demult, ca viteza luminii nu este simplu c, ci i x c, unde i este indicele de refractie al mediului prin care trece lumina.

Edited by loock, 30 July 2011 - 17:07.


#27
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postloock, on 30th July 2011, 16:43, said:

Formula relativista pt. energia cinetica este:
Attachment E_cinetica.jpg
Se observa ca la v = c se obtine E = mc2

Dumneata chiar ai facut inlocuirea?! Nu de alta, dar pentru v -> c avem E -> infinit. Pe chestie de 1/0.

Quote

Pe de alta parte, exista extrem de multa superficialitate.

... gura pacatosului adevar graieste. :)

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Da, este bine sa faci calcule, dar numai daca si intelegi ceva din ele.

  Chiar asta asteptam, niste calule, urmate insa si de concluzii utile.

   Insa cine este atent, observa altceva - pe la ~ 259807,6211.....km/s, deja se atinge E = mc2

  Atentie, viteza de mai sus este inca departe, semnificativ mai mica de c, si totusi este o bariera fizica, la care toata masa se transforma in energie.

Edited by loock, 31 July 2011 - 00:52.


#29
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postloock, on 31st July 2011, 00:35, said:

Insa cine este atent, observa altceva - pe la ~ 259807,6211.....km/s, deja se atinge E = mc2
Asta trebuie trimisa la Nature.

#30
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postloock, on 31st July 2011, 00:35, said:

Chiar asta asteptam, niste calule, urmate insa si de concluzii utile.

Culmea e ca am avut si o concluzie utila dupa calculul sumar expus. :)

Quote

Insa cine este atent, observa altceva - pe la ~ 259807,6211.....km/s, deja se atinge E = mc2

Hmmm. Avand in vedere ca valoarea lui c este prin definitie 299792458 m/s fix si ca, pentru a obtine ceea ce vrei dumneata, trebuie sa avem v/c = sqrt(3/4), rezulta valoarea lui v = 259627884,49... m/s in care toate cifrele sunt exacte. E dragut ca ai incercat sa faci un calcul cat de cat exact, insa retine ca nimeni din lumea stiintei nu da un numar atat de mare de cifre semnificative gresite pentru un rezultat calculabil cu toate zecimalele corecte.
Buun, am stabilit ca pentru valoarea aceea a lui v, energia cinetica a unui corp egaleaza energia sa de repaus. Si?! ceva concluzii exista?!

Quote

Atentie, viteza de mai sus este inca departe, semnificativ mai mica de c, si totusi este o bariera fizica, la care toata masa se transforma in energie.

Cu adevarat, asta e de Nature.
Energia cinetica este diferenta dintre energia totala si energia asociata masei de repaus. Ultima cantitate este constanta (nu depinde de viteza), celelalte doua sunt functii de viteza. Energia asociata masei de repaus a unui corp nu se transforma niciodata in energie cinetica a aceluiasi corp. Cel mult, la o anihilare particula/antiparticula la viteza neglijabila, energia asociata masei de repaus a obiectelor ce intra in proces se regaseste eventual ca energie totala a fotonilor emergenti (in caz ca nu sunt create alte particule masive; exercitiu tehnic: de ce am spus "fotoni" si nu "foton"?). Evident, acest proces nu are nimic de-a face cu ideea din fragmentul citat.

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Discutam de viteze relativiste aici, deci fizica si abordarea clasica nu mai este stapana.

Este de mult acceptat faptul ca masa nu poate fi accelerata in spatiu euclidian peste c, deoarece la un moment dat se transforma in energie dupa formula E = mc2

Era acceptata ideea ca transformarea respectiva survine in jurul vitezei c.

Dar asa cum spuneam, viteza luminii este i x c, unde i este indicele de refractie al mediului.

Ca sa terminam din start discutii inutile, eu nu m-am referit deloc la viteza luminii in vid.

Peste acea viteza calculata mai sus, este deja posibil sa apara un shift fotonic, care difera in functie de indicele de refractie al mediului.

Chiar revenind si abordand o interpretare mai clasica, referirea la energie cinetica, dincolo de calculul momentului, este pana la urma un studiu al energiei de impact.

Dar, asa cum aminteam mai sus, avand in vedere vitezele relativiste si fenomenele asociate, este destul de posibila aparitia unui shift fotonic la o viteza mai mica decat c.

Edited by loock, 31 July 2011 - 10:05.


#32
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postmdionis, on 30th July 2011, 22:47, said:

Dumneata chiar ai facut inlocuirea?! Nu de alta, dar pentru v -> c avem E -> infinit. Pe chestie de 1/0.
de ce numai fotonul poate atinge viteza luminii si in acelasi timp acesta are si masa?

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Fotonul nu are masa de repaos, doar masa de miscare, iar viteza lui poate varia de la 0 pana la mult peste c, in functie de indicele de refractie al mediului prin care trece.

#34
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
intrebarea ramane valabila

#35
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005

View Postloock, on 31st July 2011, 11:04, said:

Dar asa cum spuneam, viteza luminii este i x c, unde i este indicele de refractie al mediului.

Dar, asa cum aminteam mai sus, avand in vedere vitezele relativiste si fenomenele asociate, este destul de posibila aparitia unui shift fotonic la o viteza mai mica decat c.


Pentru apa indicele de refractie este 1.33, deci la formula aia ai incurcat niste semne:
http://en.wikipedia....efractive_index

In rest, nu inteleg ce vrei sa spui ca folosesti un limbaj impropriu.

#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Pai o parte din domnii de mai sus, tocmai sustineau contrariul, si anume ca masa poate atinge viteze apropiate de c, si eventual doar ca nu pot sa depaseasca c.

Eu pe de alta parte, tocmai aratam ca pragul de viteza pt. obiecte cu masa de repaos, poate fi ceva mai jos decat c.

View PostGurban_Dan, on 31st July 2011, 11:19, said:

Pentru apa indicele de refractie este 1.33, deci la formula aia ai incurcat niste semne:
http://en.wikipedia....efractive_index

In rest, nu inteleg ce vrei sa spui ca folosesti un limbaj impropriu.


Vorbirea vaga si neclara, este din pacate mult mai nestiintifica.

Nu am aratat pana acum calcule in care sa fi considerat un i diferit de 1.

Formula relativista pt. energia cinetica o gasesti usor, inclusiv pe wiki de unde dai citate.

Formula respectiva in sine, nu tine cont de indicele de refractie, deci concluzia mea vis-a-vis de superficialitate se reconfirma, prin evidenta faptului ca interlocutorii bat campii.

Edited by loock, 31 July 2011 - 10:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate