Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sa boicotam....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#19
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View Postsertorius, on 9th March 2011, 16:37, said:

Ce parere aveti?

"hai mindro sa ne imbracam
sa mergem sa stampilam ...."

ca tata le-a vandut petromul..
si acum mai da 10 % daaa civilizat...pe bursa ...

garantezi tu ca falimentul unuia sau altuia reaseaza preturile la pompa?
da dupa mintea aia a ta pe cine platim noi toti din munca noastra ca sa nu se intample fenomenul ca o vitica iese la tv si zice ca de miine cartofii is 6 lei si piata isi freaca miinile ?

zii prietene ? !! pe cine platim sa intretina mecanica pietei?

#20
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postady1981, on 9th March 2011, 17:37, said:

serios acum, ai idee despre ce este vorba in topic? :confuzzled:

#21
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

View Postdura-, on 9th March 2011, 16:31, said:

"Președintele CN al PSD punctează că există clauze favorabile statului român, precum cea care prevede că "…În situații de criză, membrii CA vor lua de asemenea în considerare și interesele consumatorilor, precum și interesul național al României, încercând să realizeze un echilibru între acestea și interesele acționarilor…". "Prin urmare, Boc minte cu nerușinare atunci când afirmă că s-au încheiat contracte în defavoarea statului", susține Năstase, care precizează că Guvernul, de comun acord cu OMV, ar trebui să renegocieze nivelul redevenței."

http://www.realitate...scu_811707.html


Ala ar trebui pus la zid  si sa ajunga vecin cu Ceausescu. Cine ai a .....BIP BIP BIP .  au vandut petromul nu ei, Madam Nastase cu javrele din PSD.?

#22
sertorius

sertorius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.02.2007

View Poststalnet1, on 9th March 2011, 17:39, said:

garantezi tu ca falimentul unuia sau altuia reaseaza preturile la pompa?
da dupa mintea aia a ta pe cine platim noi toti din munca noastra ca sa nu se intample fenomenul ca o vitica iese la tv si zice ca de miine cartofii is 6 lei si piata isi freaca miinile ?

zii prietene ? !! pe cine platim sa intretina mecanica pietei?

Nu vreau falimentul nimanui . Vreau doar ca sa se gandeasca de 10 ori daca merita sa scumpeasca sau sa accepte sa castige mai putin .

Edited by sertorius, 09 March 2011 - 17:47.


#23
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View Postsertorius, on 9th March 2011, 17:44, said:

Nu vreau falimentul nimanui . Vreau doar ca sa se gandeasca de 10 ori daca merita sa scumpeasca sau sa accepte sa castige mai putin

coleg drag de forum !
fii consecvent si raspunde la ce te-am intrebat ...punctual,repet:
1.garantezi tu ca falimentul unuia sau altuia reaseaza preturile la pompa?
2.pe cine platim sa intretina functionarea decenta a pietei caburantilor,alimentelor de baza etc?
3. esti constient ca nu te poti tu erija in pedepsitorul unei companii ?
p.s. daca puneai problema ca toti utilizatorii de carburant sa ne facem compania noastra te iertam de comunism !

Edited by stalnet1, 09 March 2011 - 17:51.


#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mai bine cumparati actiuni la Petrom.

Multi romani, probabil si de pe forum, au, in caz ca va intrebati de ce va loviti ca oile de un zid, cu protestele astea.

#25
sertorius

sertorius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.02.2007

View Poststalnet1, on 9th March 2011, 17:49, said:

coleg drag de forum !
fii consecvent si raspunde la ce te-am intrebat ...punctual,repet:
1.garantezi tu ca falimentul unuia sau altuia reaseaza preturile la pompa?
2.pe cine platim sa intretina functionarea decenta a pietei caburantilor,alimentelor de baza etc?
3. esti constient ca nu te poti tu erija in pedepsitorul unei companii ?
p.s. daca puneai problema ca toti utilizatorii de carburant sa ne facem compania noastra te iertam de comunism !

1.Eu nu garantez asta . Nici o grija ca nu dau ei faliment iar in cazul ipotetic ca ar da , ceilalti s-ar gandi de doua ori inainte sa repete greselile si politicile care i-au falimentat pe primii.
2. din cate stiu piata functioneaza dupa principiul cererii si ofertei
3. Pe banii mei pot sa pedepsesc pe cine vreau . Imi convine -cumpar ,nu-mi convine-cumpar de la altii sau nu mai cumpar deloc.

#26
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
statul mareste constant accizele, iar taxele per total sunt mai mult de jumatate din pret

evenimentele din africa-orintul mijlociu maresc pretul petrolului la bursa

iar retardatii cu cacat in loc de creier dau vine pe firmele locale si "protesteaza"

:death:

#27
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004

View Postgtk, on 9th March 2011, 19:05, said:

statul mareste constant accizele, iar taxele per total sunt mai mult de jumatate din pret

evenimentele din africa-orintul mijlociu maresc pretul petrolului la bursa

iar retardatii cu cacat in loc de creier dau vine pe firmele locale si "protesteaza"

:death:


retardati sunt aia care au impresia ca de asta a crescut la noi pretul din cauza evenimentelor din libia etc.inainte o bagau pe aia cu raportarea la dolar.

mai am putin si incep sa plang de mila firmelor locale ca sunt asuprite de stat.eu propun sa i sustinem in  loc sa protestam si sa cerem crestere pretului la 10 lei ca sa nu mai sufere din cauza accizelor :deadtongue:

#28
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

View Postunic_jul, on 9th March 2011, 17:11, said:

retardati sunt aia care au impresia ca de asta a crescut la noi pretul din cauza evenimentelor din libia etc.inainte o bagau pe aia cu raportarea la dolar.

mai am putin si incep sa plang de mila firmelor locale ca sunt asuprite de stat.eu propun sa i sustinem in  loc sa protestam si sa cerem crestere pretului la 10 lei ca sa nu mai sufere din cauza accizelor :deadtongue:


Nu zi hop pana nu sari gardul.

Eu cred ca pretul in romania este foarte mic, Ex. in spania este 1,12,euro. in Romania doar 60 de mii :D  :roflmao: :roflmaofast:  Eu abia astept sa se faca 70. mii

#29
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Protestul asta e in Romania de o luna. A fost next step la protestul de 3 zile, insa televiziuniule nu l-au mai promovat deloc, ba chiar l-au... boicotat! E lesne de inteles de ce: Petrom este unul din cei mai mari consumatori de publicitate...

Oricum, cu sau fara boicot, uite un articol destul de interesant.

http://businessday.r...nuarie-cu-15-4/

#30
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004

View Postady1981, on 9th March 2011, 19:15, said:

Nu zi hop pana nu sari gardul.

Eu cred ca pretul in romania este foarte mic, Ex. in spania este 1,12,euro. in Romania doar 60 de mii :D  :roflmao: :roflmaofast:  Eu abia astept sa se faca 70. mii


pai asta am zis si eu sa nu i mai lasam sa sufere sa iesim noi cu o initiativa pentru a curma suferinta si sa cerem inca de azi marirea la 10 lei :coolspeak:

#31
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postunic_jul, on 9th March 2011, 18:11, said:

retardati sunt aia care au impresia ca de asta a crescut la noi pretul din cauza evenimentelor din libia etc.inainte o bagau pe aia cu raportarea la dolar.

mai am putin si incep sa plang de mila firmelor locale ca sunt asuprite de stat.eu propun sa i sustinem in  loc sa protestam si sa cerem crestere pretului la 10 lei ca sa nu mai sufere din cauza accizelor :deadtongue:
cine crede ca pretul petrolului la bursa, cursul dolarului, marirea accizelor, cresterea tva-ul si alte asemnea minuni nu au efect asupra pretului combustibilului la pomapa, e un retard cu cacat in loc de creier ce nu are nici cea mai mica tangeta cu logica elementara si realitatea inconjuratoarea, si ar merita impuscat doar pt. cat e de prostovan! incredibil cat de fenomenal de prost trebuie sa fii sa nu vezi ca statul are un rol esential in marirea pretului prin marirea continua a accizelor, care evident se adauga la pret, insa prostovanii nu pricep... culmea, ei chiar iau apararea statului, in loc sa iasa sa PROTESTEZE IMPOTRIVA STATULUI, si nu impotriva firmelor... :death: ca si cum accizele ar fi o treaba interna de negociere intre firme si stat, iar consumatorii finali nu ar trebui afectati... NU PUISORILOR! e vorba de TAXA PE CONSUM, adica sa va arda la buzunarele VOASTRE, iar STATUL SA VA IA BANII! sau sa nu mai consumati produsele accizate!asta e rolul accizelor! de asemenea asta e si rolul TVA-ului!

Edited by gtk, 09 March 2011 - 18:26.


#32
Teodov

Teodov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 25.05.2010

View Postmotanul13, on 9th March 2011, 17:08, said:

Crezi ca daca vine Zambila si cu Prostanacul secund se iefteneste benzina ?

cand vor veni astia la putere vei primi bani de la primarie ca sa alimentezi  :lol:

#33
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View Postgtk, on 9th March 2011, 18:18, said:

cine crede ca pretul petrolului la bursa, cursul dolarului, marirea accizelor, cresterea tva-ul si alte asemnea minuni nu au efect asupra pretului combustibilului la pomapa, e un retard cu cacat in loc de creier ce nu are nici cea mai mica tangeta cu logica elementara si realitatea inconjuratoarea, si ar merita impuscat doar pt. cat e de prostovan! incredibil cat de fenomenal de prost trebuie sa fii sa nu vezi ca statul are un rol esential in marirea pretului prin marirea continua a accizelor, care evident se adauga la pret, insa prostovanii nu pricep... culmea, ei chiar apararea statului... :death:
corect !!
poate asa o intelege si pu*imea !
moooo daca nu le-o tragea statul anul trecut alora cu cimentul azi era 1000ron sacul...
mergi tu ca si companie petrolira in state si fa ghidusii de astea pe sub masa ...esti mincat ...
da cand nemtii i-au taxat pe samsung pt ridicarea preturilor la cipurile de memorii de ce nu s-a gasit nici un forumist sa indemne la "nu cumparati mem .samsung?"
acestea sunt lucruri pe care le reglementeaza STATUL

Edited by stalnet1, 09 March 2011 - 18:27.


#34
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004

View Postgtk, on 9th March 2011, 19:18, said:

cine crede ca pretul petrolului la bursa, cursul dolarului, marirea accizelor, cresterea tva-ul si alte asemnea minuni nu au efect asupra pretului combustibilului la pomapa, e un retard cu cacat in loc de creier ce nu are nici cea mai mica tangeta cu logica elementara si realitatea inconjuratoarea, si ar merita impuscat doar pt. cat e de prostovan! incredibil cat de fenomenal de prost trebuie sa fii sa nu vezi ca statul are un rol esential in marirea pretului prin marirea continua a accizelor, care evident se adauga la pret, insa prostovanii nu pricep... culmea, ei chiar apararea statului, in loc sa iasa sa PROTESTEZE IMPOTRIVA STATULUI, si nu impotriva firmelor... :death:


ma gicule nu a zis nimeni ca nu influenteaza INSA nu doar de asta a tot crescut pretul in Romania.

in 2008 cand pretul barilului ajunsese la 147 dolari au crescut preturile insa cand pretul barilului a scazut sub suta nu s-a vazut scaderea pretului la pompa.

nu zice nimeni sa nu protestezi la adresa statului insa sa crezi ca marile companii sunt niste fecioare neprihanite e penibil ca sa nu zic altceva.

#35
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
Un protest mai eficient normal ar fi pichetarea Consiliului Concurenței care permite formarea acestor carteluri mafiote.

Într-o țară normală aceste companii petroliere ar fi fost de mult amendate cu sume uriașe.

Austriecii aceștia nenorociți de la OMV fac profituri enorme vânzându-ne nouă petrolul nostru.

Edited by unbeliver, 09 March 2011 - 18:38.


#36
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Posttrestie-de-balta, on 9th March 2011, 17:04, said:

Cand o sa intelegeti ca [...] accizele si alte taxe reprezinta 50% din pretul benzinei, o sa va piara cheful de boicot.

View Postgtk, on 9th March 2011, 18:05, said:

statul mareste constant accizele, iar taxele per total sunt mai mult de jumatate din pret
In conditiile in care pretul fara accize si taxe (da click pe ce-i subliniat) al combustibililor vanduti in Romania se situeaza aproape de medie iar pretul final de vanzare este cel mai mic din UE inseamna ca taxele si accizele, procentual, sunt cele mai mici.

View Postdura-, on 9th March 2011, 17:31, said:

"Președintele CN al PSD punctează că există clauze favorabile statului român, precum cea care prevede că "…În situații de criză[/b], membrii[...]
Presedintele CN al PSD ne crede pe toti prosti? Poti prevedea in contracte cazuri de forta majora insa nimeni nu prevede criza pentru ca nu are o definitie juridica deci ap iors, tembelule!

Cel mai bun mod de a boicota il reprezinta instalarea GPL/achizitionarea masinilor electrice/plantarea de biocombustibili pe toate marginile de drum/orice alta metoda care sa te elibereze de dependenta de petrol.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate