Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sa boicotam....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#1
sertorius

sertorius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.02.2007
Dupa ce protestul televizat la adresa pretului benzinei nu a dus la nimic (asta pentru ca cei care bagau cu pipeta benzina azi peste 3 zile faceau plinul ) ,eu am ajuns la concluzia ca trebuie boicotat un producator pana da faliment sau reduce substantial preturile. Si anume PETROM (OMV). Asta pentru ca intotdeauna Petrom este primul care scumpeste ,are profitul cel mai mare ,are costurile de productie cele mai mici (iar in opinia mea nici benzina lor nu e prea buna).
Nu vreau sa zic sa alimentati de la toate benzinariile no name ,dar daca nu am mai cumpara de la PETROM (OMV) cateva luni poate le-ar mai veni mintile in cap

Ce parere aveti?

#2
alfred70

alfred70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2008
Subscriu!Hai DA-i drumul pe facebook pe yahoo... poate iese ceva!

Edited by alfred70, 09 March 2011 - 16:51.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Ar fi foarte bine daca am reusi sa avem aceasta mentalitate,  sa vazut ca se poate cand au fost acele actiuni cu ,,pipeta'' si maruntisul.

Oare noi romanii putem merge mai departe ?!!

Am devenii o forta si am baga mintile in cap la toti comerciantii... in timp.

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Cand o sa intelegeti ca statul roman are 49% din actiunile Petrom si detine si "actiunea de aur", iar accizele si alte taxe reprezinta 50% din pretul benzinei, o sa va piara cheful de boicot.
Data viitoare aveti grija unde puneti stampila de vot.

#5
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004

View Postsertorius, on 9th March 2011, 17:34, said:

Dupa ce protestul televizat la adresa pretului benzinei nu a dus la nimic (asta pentru ca cei care bagau cu pipeta benzina azi peste 3 zile faceau plinul ) ,eu am ajuns la concluzia ca trebuie boicotat un producator pana da faliment sau reduce substantial preturile. Si anume PETROM (OMV). Asta pentru ca intotdeauna Petrom este primul care scumpeste ,are profitul cel mai mare ,are costurile de productie cele mai mici (iar in opinia mea nici benzina lor nu e prea buna).
Nu vreau sa zic sa alimentati de la toate benzinariile no name ,dar daca nu am mai cumpara de la PETROM (OMV) cateva luni poate le-ar mai veni mintile in cap


asa are mai multa logica decat sa nu alimentezi 3 zile apoi sa faci plinul.

toti soferi sa nu alimenteze la petrom la nivel de tara o luna 2 cate o fi nevoie si nu are cum sa nu se simta si in buzunarul lor.

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Posttrestie-de-balta, on 9th March 2011, 17:04, said:

Data viitoare aveti grija unde puneti stampila de vot.

Crezi ca daca vine Zambila si cu Prostanacul secund se iefteneste benzina ?

#7
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Mi se pare cel mai benefic protest. Cu ce anume l-ar afecta pe un roman daca nu alimenteaza de la o anumita companie? Motorina si Benzina tot veti gasi, benzinarii? Slava Domnului, sunt destule!

#8
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010
Daca eram eu patron la PETROM te impuscam.Mai informeazate cat se duce pe taxe si impozite si cat ii ramane profit, si cu cat au scumpit barilul de petrol furnizorii.
Grele domle .........................

#9
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Tot raul spre bine, au scazut accidentele, a scazut traficul, au scazut pisicutele de Bulgaria.
Sustin: Nu am nimica de pierdut, sunt tot asa de afectat de cresterea pretului, la TV anunta doar o zi, la statia peco = creste pretul zilnic.

#10
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
io am trei luni de cand ii boicotez

#11
sertorius

sertorius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.02.2007
Si ce daca statul roman detine 49% din Petrom? Stim cu totii ca accizele reprezinta un procent important din pretul benzinei. Insa marja de profit este mult mai mare la Petrom datorita faptului ca ei nu importa titei ci il folosesc pe cel romanesc mult mai ieftin. Si in profitul lor nesimtit trebuie loviti .
Ceilalti au o marja mai mica de profit pentru ca aia chiar cumpara de pe piata internationala ,insa si aceia scumpesc doar dupa ce Petrom da tonul.

#12
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

View Postsertorius, on 9th March 2011, 15:37, said:

Ce parere aveti?

O prostie. la fel de mare cat nr. Romanilor. rad austrieci de noi si cu curu.

#13
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postady1981, on 9th March 2011, 17:25, said:

O prostie. la fel de mare cat nr. Romanilor. rad austrieci de noi si cu curu.
argumenteaza putin, ne-ai facut curiosi!

#14
sertorius

sertorius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.02.2007
De ce ar fi o prostie? Daca austriecii nu ar mai face profitul cu care s-au obisnuit nu cred ca ar mai rade . Si cu ce te afecteaza pe tine ca nu mai alimentezi la Petrom (OMV)?

#15
dura-

dura-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 30.04.2009
"Președintele CN al PSD punctează că există clauze favorabile statului român, precum cea care prevede că "…În situații de criză, membrii CA vor lua de asemenea în considerare și interesele consumatorilor, precum și interesul național al României, încercând să realizeze un echilibru între acestea și interesele acționarilor…". "Prin urmare, Boc minte cu nerușinare atunci când afirmă că s-au încheiat contracte în defavoarea statului", susține Năstase, care precizează că Guvernul, de comun acord cu OMV, ar trebui să renegocieze nivelul redevenței."

http://www.realitate...scu_811707.html

#16
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postunic_jul, on 9th March 2011, 17:06, said:

toti soferi sa nu alimenteze la petrom la nivel de tara o luna 2 cate o fi nevoie si nu are cum sa nu se simta si in buzunarul lor.

pe piata exista furnizorul X si furnizorul Y.
cetatenii se hotarasc brusc sa  boicoteze pe X, deci vor cumpara toti de la furnizorul Y.
Y isi va epuiza rapid stocurile, deci pentru a satisface cererea de pe piata va cumpara de la X si va vinde cetatenilor boicotari.

de unde rezulta ca cetatenii isi fura singuri caciula.


singura metoda este sa renuntam la stilul de viata modern. :)

#17
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

View Post>ficus, on 9th March 2011, 16:27, said:

argumenteaza putin, ne-ai facut curiosi!


In Romania sa ajuns sa ne  batem joc si sa aruncam la gunoiul istoriei cuvantele   MITING.PROTEST si GREVA FOAMEI. mai lipseste de la acest protest dansul pinguinului.
Dupa ""mitingul ala cu pipeta cat creierul"" un reprezentant de la o benzinarie a spus la tv. ca ei nu au avut nici o pierdere. ba in urmatoarele zile au iesit in castig.


Daca tot vor romani sa faca miting chemati pe Greci.Spaniloi.Francezi. sa va invete. Voi nu ati vazut mitingul din alte tari cand sau blocat toate rafinariile zile intregi. Ala este miting si pierdere pentrui ei. Nu bancul asta.

Edited by ady1981, 09 March 2011 - 17:40.


#18
sertorius

sertorius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.02.2007

View PostPollux, on 9th March 2011, 17:32, said:

pe piata exista furnizorul X si furnizorul Y.
cetatenii se hotarasc brusc sa  boicoteze pe X, deci vor cumpara toti de la furnizorul Y.
Y isi va epuiza rapid stocurile, deci pentru a satisface cererea de pe piata va cumpara de la X si va vinde cetatenilor boicotari.

de unde rezulta ca cetatenii isi fura singuri caciula.


singura metoda este sa renuntam la stilul de viata modern. :)

Gresit:
-nu toti vor cumpara de la furnizorul Y
-furnizorul Y nu va vinde mai scump decat furnizorul X altfel cumparatorul se va intoarce la X sau va cumpara de la Z

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate