Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

RETENŢIE Telekom România.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

#55
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007

 unchiujim, on 31st May 2011, 22:25, said:

... Pacat ca pana si Rcs Rds a ajuns mai profi la serviciul de relatii cu clientii. -o gluma buna ! sunt abonat si la rcs si am avut de a face deseori cu cei de la rel cu clientii asa ca daca si astia sunt profi.... no comment.
PS: bine ca ai rezolvat  cu rtc.
Am mutat un nr de RTC intr-o alta locatie oferindumi-se Voce Zero pe perioada nedeterminata (convorbire telefonica-ca vroiam sa renunt la RTC)
M-a asigurat ca va ramane pe Voce Zero atat timp cat eu il doresc si ca orice modificare de abonament RTC nu o poate face fara acordul meu,nu stiu cat e de real.
Imi poti confirma sau infirma?

#56
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
[quote name='csachiri' date='15th June 2011, 16:45' post='10021141']
confirmarea o poti avea si la 1930 ,apel gratuit din rtc. confirm ,este adevarat.

Edited by unchiujim, 15 June 2011 - 23:26.


#57
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am anuntat acum doua saptamani ca la mine in localitate (la intrare) e un stalp doborat (de furtuna). Abia acum cateva zile mi s-a spus (cand am sunat din nou) ca nu era inregistrata sesizarea, iar acum mi s-a dat numar- 21238445. Le-am spus ca probabil se asteapta sa vina cineva sa taie cablul (cateva kile de cupru nu fac rau nimanui) si sa se ciordeasca si stalpul (e bun de pus pe foc sau de facut scanduri). Mai nasol e ca ramane localitatea fara net si telefon, deci implicit si subsemnatul.

#58
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 Lucian_M, on 16th June 2011, 00:27, said:

Am anuntat acum doua saptamani ca la mine in localitate (la intrare) e un stalp doborat (de furtuna). Abia acum cateva zile mi s-a spus (cand am sunat din nou) ca nu era inregistrata sesizarea, iar acum mi s-a dat numar- 21238445. Le-am spus ca probabil se asteapta sa vina cineva sa taie cablul (cateva kile de cupru nu fac rau nimanui) si sa se ciordeasca si stalpul (e bun de pus pe foc sau de facut scanduri). Mai nasol e ca ramane localitatea fara net si telefon, deci implicit si subsemnatul.
de regula stalpii sunt imbibati cu creuzot si asta pute rau de tot daca e pus pe foc! cat despre facut scanduri....

#59
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Romanii sunt extrem de inventivi. 4 stalpi au furat anul trecut si un km de cablu.

Scuze, abia acum am vazut pe ce topic sunt.

#60
KaDaVeR

KaDaVeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.01.2007

 Lucian_M, on 16th June 2011, 00:32, said:

Romanii sunt extrem de inventivi. 4 stalpi au furat anul trecut si un km de cablu.

Scuze, abia acum am vazut pe ce topic sunt.

scuze de offtopic: daca ar fi DOAR 1 km si 4 stalpi, ar fi muuuulti oameni fericiti. Realitatea este ca se fura saptamanal kilometri intregi de cablu (inclusiv fibra optica, ca deh, unii nu intelege ca nu are cupru).

#61
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
S-a rezolvat joi (sau vineri?) cu stalpul, e in picioare, la locul lui. Curios, nu s-a atins nimeni de el, nici de cablul gros cat mana. Haleluiah!

#62
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
"CITAT (aaa1 @ 21st June 2011, 19:51) *
Am fost pe romtelecom dar mi-a expirat contractul si mi-au taiat reducerile de pana acum asa ca am fost nevoit sa platesc in loc de 65 ron, vreo 100 ron pe internet+voce."

In aceeasi situatie sunt eu acum, am "voce nelimitat" cu reducere(expirat de o luna) si surf 4,1 E fara tva ultima factura tot cam saizeci si ceva de lei. I-am sunat si mi-au zis ca nu imi pot face o oferta si a ramas sa ma sune aia de la rezilieri in 10 zile. Sincer as vrea sa raman la ei desi am TV deja de la RDS. Ce as putea sa le cer eu de aceeasi bani voce plus internet? La voce am nevoie nelimitat in romtelecom la orice ora din zi si din noapte ca si pana acum dar la internet ... deja o conexiune cu 512 viteza de upload si 2048 (in teorie) download e penibila indiferent de pret. As accepta o viteza de 6 Mbps dar tot la pretul de 4,1 fara tva! Iar la voce as accepta acelasi pret "redus" cu 3 euro pentru acelasi abonament. Nici un dect nou nu mi-ar strica sau un modem wifi de patru ani si ceva nu mi-au mai dat nimic. Dar oricum daca nu obtin la acelasi pret ca si pana acum aceleasi servicii de voce dar viteza superioara de net sunt dispus sa reziliez contractul pe ambele servicii si sa ma portez la RDS. E foarte important sa pastrez numarul de fix! Sfaturi ceva, oferte pe PM din partea angajatilor RTC? Multumesc. Dupa cum vedeti nu prea ma acopera cu servicii in zona... Ma asteptam sa ma sune ei sa-mi faca o oferta de prelungire...

Edited by costables, 22 June 2011 - 16:49.


#63
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 costables, on 22nd June 2011, 17:48, said:

La voce am nevoie nelimitat in romtelecom la orice ora din zi si din noapte ca si pana acum dar la internet ...
Iar la voce as accepta acelasi pret "redus" cu 3 euro pentru acelasi abonament.
Ce ai zice de un pret de 2 euro pentru un abonament care iti ofera nelimitat in 3 retele de telefonie fixa.
Chiar exista asa ceva, si iti poti pastra numarul de RTC.

#64
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008

 danutz1, on 23rd June 2011, 09:50, said:

Ce ai zice de un pret de 2 euro pentru un abonament care iti ofera nelimitat in 3 retele de telefonie fixa.
Chiar exista asa ceva, si iti poti pastra numarul de RTC.


sa vedem cum o sa raspunda romtelecom de aceasta oferta,e clar ca rds e peste ei la capitolul asta,se gandesc si la oamenii cu venituri putine

#65
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 danutz1, on 23rd June 2011, 09:50, said:

Ce ai zice de un pret de 2 euro pentru un abonament care iti ofera nelimitat in 3 retele de telefonie fixa.
Chiar exista asa ceva, si iti poti pastra numarul de RTC.
aceea e o tentativa de telefonie fixa,penibila dealtfel.nu compara mere cu pere ,voip cu pstn pe CU.

#66
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 unchiujim, on 23rd June 2011, 23:10, said:

aceea e o tentativa de telefonie fixa,penibila dealtfel.nu compara mere cu pere ,voip cu pstn pe CU.
Ma tem ca nu mai reprezinta o calitate acest aspect in vremurile noastre, ci mai degraba o povara:
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...com-139293.html
http://www.jurnalgiu...vean.ro/?p=5069
http://informatorulm...ablu-telefonic/
http://www.covasname...o/beta/?p=16576
http://www.monitorul...cablu-telefonic

Ia uite la penultimul link:

Quote

Pentru că furturile cablurilor, care ajung apoi să fie vândute de hoți în diverse centre de valorificare a fierului vechi, au provocat Romtelecom pagube de mii de euro la noi în județ, societatea a decis să nu mai înlocuiască aceste cablu cu cupru ci să schimbe sistemul în sensul realizării unor linii telefonice cu fibră optică ori cu legătură radio prin satelit.
Adica vor sa treaca la o "tentativa de telefonie fixa,penibila dealtfel"?  :console:

Edited by soft0811, 23 June 2011 - 23:25.


#67
romeo27

romeo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2009
M-a sunat in  aceasta seara  de la departamentul retentie sa ma intrebe de ce vreau sa renunt la serviciile romtelecom. Dupa ce m-a ascultat politicos mi-a propus  2 oferte speciale: 35 ron pe luna pentru internet 6 Mbps sau in jur de 6 ron pe luna sa-mi pastreze linie telefonica activa pana va aparea vreo oferta avantajoasa pentru mine,  i-am spus ca sunt de acord sa dau 35 ron pe luna dar nu pentru 6 Mbps ci pe 12 Mbps dar a refuzat categoric drept urmare am cerut incetarea serviciilor si i-am urat o seara buna. Am ramas surprins de limitarea ofertelor si de usurinta cu care se renunta la un client  vechi, probabil au ajuns la numarul de clienti dorit iar restul nu mai prezinta interes.

#68
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

 romeo27, on 24th June 2011, 23:12, said:

M-a sunat in  aceasta seara  de la departamentul retentie sa ma intrebe de ce vreau sa renunt la serviciile romtelecom. Dupa ce m-a ascultat politicos mi-a propus  2 oferte speciale: 35 ron pe luna pentru internet 6 Mbps sau in jur de 6 ron pe luna sa-mi pastreze linie telefonica activa pana va aparea vreo oferta avantajoasa pentru mine,  i-am spus ca sunt de acord sa dau 35 ron pe luna dar nu pentru 6 Mbps ci pe 12 Mbps dar a refuzat categoric drept urmare am cerut incetarea serviciilor si i-am urat o seara buna. Am ramas surprins de limitarea ofertelor si de usurinta cu care se renunta la un client  vechi, probabil au ajuns la numarul de clienti dorit iar restul nu mai prezinta interes.

Ti-ai fi luat teapa oricum, la banii astia pana si la UPC iesi mai bine. 35 de lei, adica peste 8 euro pe luna, pentru 6 Mbps?!
Romtelecom mai are de unde sa piarda clienti (a fraierit pe multi cu contracte pe trei ani), altfel retentia ar fi ceva atat de serios incat n-ai avea cum sa nu ramai.

Mie mi-au taiat netul cu o saptamana inainte de data la care i-am notificat in scris, cu numar de inregistrare, ca reziliez, desi factura era platita in avans pentru respectiva perioada.
Telefonul functioneaza la misto, ca sa pot suna gratuit la 1930 sa faca ei pe prostii ca eu am cerut rezilierea netului si ca nu-mi mai aduc aminte data, jocuri de-astea tampite.
I-am atentionat ca am trimis sesizare catre ANPC si ANCOM si ca ar face bine sa-si revina, insa azi n-au catadicsit sa-mi repuna in functiune serviciul platit in avans. Au preluat a nu stiu cata sesizare la care au promis un raspuns in 24 de ore. Penibili, nu vor da nici un raspuns, m-am obisnuit sa depun sesizari la care nu raspund. Nici cand gafeaza la modul evident nu-si recunosc greseala. Vreun inteligent care opereaza rezilierile a confundat data de 24 care este scadenta facturii cu data de 1 cand se emite factura si de aici toate belelele... Oare de ce in Romtelecom lucreaza atatia oameni prost pregatiti, dar bine platiti?!

Mi-as dori ca Romtelecom sa se aleaga cu o amenda care sa-i razbune pe toti clientii care au fost tratati in bataie de joc de catre angajatii Romtelecom.  :peacefingers:

#69
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Din cate vat eu pe saitul lor ofera pachete de genul Clicknet Surf + Voce Fix Nelimitat = 4,4 + 9,1(35%reducere) = 13,5 E(inclusiv TVA) si modem Wifi si Tel Dect sau Clicknet Play + Voce Fix Nelimitat = 16 Euro Inlcusiv Tva etc. In cazul meu E vb de tehnologie ADSL nu cred ca am acoperire VDSL sau Fibra din cate imi spune saitul.  Vocea mi-a expirat luna asta si netul in august. Mie daca imi dau combinatia de 13,5 E inclusiv tva(surf +Fix nelimitat)   si posibilitatea de a schimba tehnologia inainte de expirarea contractului (chiar si cintra unei taxe de 10 euro) astept si eu sa ajunga si pe aici netul pe fibra optica, m-as declara partial multumit chiar daca de la RDS la pretul asta obtin mai multe. Ce ziceti, ca nu stiu ce sa le cer, probabil o sa ma sune maine sa ma intrebe ce vreau si sunt cam in ceata? Pana acum plateam aproximativ 15,3 Euro Surf + fostul voce nelimitat la care de luna asta mi-au anulat reducerea de 3 euro ceea ce m-ar duce la un pret complet inacceptabil, m-ar duce spre 19 de euro! M-ar tenta si combinatia cu Voce oriune 4000+ la 11 E(inclusiv TVA)

Edited by costables, 26 June 2011 - 09:41.


#70
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Conform configuratorului online: Voce Fix Nelimitat + Clicknet Play(maxim 6Mbps in cazul meu) + un router Wi-Fi+Dect = 15,85 Euro (inclusiv TVA) Sunt dispus sa accept asa ceva pentru o prelungire de contract pe doi ani. Daca nu imi dau router si telefon fac doar pe un an prelungire de contract. Daca nici asa nu or sa vrea ma portez la RDS, chiar daca e un discomfort pentru mine care m-am invatat de atata timp cu RTC.  Aveti vreo idee mai buna pentru mine in legatura cu RTC? In general sunt multumit de RTC dar m-au enervat cu chestia asta ca mi-au crescut pretul la voce fara sa ma anunte si ca imi tin doar 512 upload la net! Ma gandeam si eu ca daca vrei sa-ti fidelizezi clientii procedezi altfel! Nu vreau sa fie moca dar nici asa.....

Edited by costables, 26 June 2011 - 12:56.


#71
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

 unchiujim, on 23rd June 2011, 23:10, said:

aceea e o tentativa de telefonie fixa,penibila dealtfel.nu compara mere cu pere ,voip cu pstn pe CU.


Lasa, ca si Romtelecom da un VoIP de toata jena (cu beep-uri si fasaieli pe convorbiri) la acelasi pret cu PSTN... Am eu asa ceva la clicknet fiber, am facut reclamatii, au venit oamenii, n-au putut reproduce problemele in momentul ala si au plecat. Deci, din punctul meu de vedere, incepe si Romtelecom sa se apropie de calitatea RDS. Din pacate, nu si de preturile RDS....

#72
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Dupa cum spuneam, mi-a expirat contractul pe voce si mai am mai putin de trei luni contract pe internet, dupa mai multe telefoane am cumparat online la pretul de15,85 E (inclusiv TVA) Voce Fix Nelimitat + Clicknet Play(6Mbps). Au zis ca-mi trimt si un router Wi-Fi dar telefon dect au zis ca nu pot sa-mi mai dea. Prin telefon imi propuneau altceva la 18 euro si ceva si nu voiau sa-mi dea asa dar pana la urma mi-au zis sa fac comanda pe internet. Asta e, gherila asta penibila..., pana nu incerca sa te pacalesca si nu te fac sa dai zece telefoane sa rezolvi,  nu te lasa!

Edited by costables, 28 June 2011 - 10:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate