Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

RETENŢIE Telekom România.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

#19
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

 riseof, on 17th May 2011, 15:14, said:

Ultima gogomanie a ROMTELECOMULUI. Nu mai exista oferta cu 2,7 eu +tva . Azi mi s-a oferit Dolce star+ un pachet la alegere cu 3,9 eu. Vad ca astia chiar nu mai au nevoie de clienti si tin cu tot dinadinsul sa scape de ei. Dupa ce ca m-au trecut la oferta standard cu tariful, dupa ce mi-a expirat perioada contractula nici nu mai pot beneficia de oferta pe care am avut-o. Tare sunt curios cum as fi putut beneficia de ea unchiujim?
Stiti ce e mai nasol , ca am refuzat oferta RDS de TV si acum sunt nevoit/obligat  sa trec la ei (puteam sa fiu la ei de 2 luni dar eu nu ca raman cu Dolce :) ). Asta e. Se mai tepuieste si omul :)

Nu, nu mai exista oferta respectiva! Ce ti se pare asa suspect?
Adica,  sincer, tu in calitate de client trebuia sa te interesezi cu cel putin 1 luna inainte de expirarea contractului ce alternative / oferte primesti.
Eu asa as proceda. Vreau sa vad ce imi ofera Orange INAINTE de expirarea termenului contractual. Daca nu imi ofera nimic interesant, mai trece o luna si ii pup din mers ... in schimb atitudinea ta - AOLEUUUUUUU ce gogomani sunt astia de la Romtelecom ... sincer ... este ...  :nonobad:

Parerea mea, evident!   :peacefingers:

#20
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 experthouse, on 17th May 2011, 22:59, said:

Nu, nu mai exista oferta respectiva! Ce ti se pare asa suspect?
Adica,  sincer, tu in calitate de client trebuia sa te interesezi cu cel putin 1 luna inainte de expirarea contractului ce alternative / oferte primesti.
Eu asa as proceda. Vreau sa vad ce imi ofera Orange INAINTE de expirarea termenului contractual. Daca nu imi ofera nimic interesant, mai trece o luna si ii pup din mers ... in schimb atitudinea ta - AOLEUUUUUUU ce gogomani sunt astia de la Romtelecom ... sincer ... este ...  :nonobad:

Parerea mea, evident!   :peacefingers:
Corect, parerea ta.
Parerea mea, e ca au mai pierdut un client si cu asta basta. Era asa doar o constatare ca acum 2 ani am fost sunat cu vreo luna inainte si mi s-a facut acea oferta dar acum nu a mai zis nimeni nimic (probabil atunci nu aveau asa de multi clienti) si m-au trecut direct la tariful standard. In contractul semnat acum 4 ani era stipulat ca dupa expirarea perioadei contractuale se continua contractul in aceleasi conditii (aceeasi grila si aceleasi tarife) fapt ce nu a fost modificat acum 2 ani cand s-a facut prelungire la telefon si nu s-a intamplat dupa expirarea perioadei contractuale in Aprilie 2011. Fapt ce a dus la incheierea contractului de TV urmat indeaproape de rezilierea de telefon si internet.
Asta a fost parerea mea.

#21
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

 riseof, on 18th May 2011, 17:53, said:

Corect, parerea ta.
Parerea mea, e ca au mai pierdut un client si cu asta basta. Era asa doar o constatare ca acum 2 ani am fost sunat cu vreo luna inainte si mi s-a facut acea oferta dar acum nu a mai zis nimeni nimic (probabil atunci nu aveau asa de multi clienti) si m-au trecut direct la tariful standard. In contractul semnat acum 4 ani era stipulat ca dupa expirarea perioadei contractuale se continua contractul in aceleasi conditii (aceeasi grila si aceleasi tarife) fapt ce nu a fost modificat acum 2 ani cand s-a facut prelungire la telefon si nu s-a intamplat dupa expirarea perioadei contractuale in Aprilie 2011. Fapt ce a dus la incheierea contractului de TV urmat indeaproape de rezilierea de telefon si internet.
Asta a fost parerea mea.

OK. Tu oferi informatiile de care am nevoie sa iti argumentez punctul de vedere total gresit!
Ai avut un contract la Dolce timp de 2 ani ... ok ... acolo ca scria ca pe lacu si pe masa ... ok ... dupa expirare ai prelungit pe exact aceeasi oferta ... ok ... inca 2 ani ... dar in contractul nou ce spune? in conditiile generale de furnizare a serviciilor ce scrie ? pai si atunci stimabile ...
Eu tot timpul am spus si spun in continuare - ESTE O PIATA LIBERA ! Primesti cat platesti!

#22
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 experthouse, on 19th May 2011, 21:14, said:

OK. Tu oferi informatiile de care am nevoie sa iti argumentez punctul de vedere total gresit!
Ai avut un contract la Dolce timp de 2 ani ... ok ... acolo ca scria ca pe lacu si pe masa ... ok ... dupa expirare ai prelungit pe exact aceeasi oferta ... ok ... inca 2 ani ... dar in contractul nou ce spune? in conditiile generale de furnizare a serviciilor ce scrie ? pai si atunci stimabile ...
Eu tot timpul am spus si spun in continuare - ESTE O PIATA LIBERA ! Primesti cat platesti!
Stimabile, tocmai ca noile conditii nu mi-au fost transmise si nici nu mi s-a spus ca s-au schimbat. Daca ai fi citit mesajul meu ai fi vazut ca prelungirea s-a facut telefonic si Romtelecom nu s-a mai chinuit sa ma instiinteze ca s-au modificat conditiile, daca astea nu s-au modificat cumva pe parcurs. Oricum am renuntat la Dolce si asa nu mai avem de ce sa ne contrazicem. Am mers pe singura carte care o aveam , rezilierea intrucat se pare ca numarul tot mai mare de abonati ai Romtelecomului au inceput sa-i incomodeze si folosesc toate tertipurile pentru a mai scapa de cativa. Scuza-mi ironia. Cu stima.

#23
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

 riseof, on 19th May 2011, 23:32, said:

Stimabile, tocmai ca noile conditii nu mi-au fost transmise si nici nu mi s-a spus ca s-au schimbat. Daca ai fi citit mesajul meu ai fi vazut ca prelungirea s-a facut telefonic si Romtelecom nu s-a mai chinuit sa ma instiinteze ca s-au modificat conditiile, daca astea nu s-au modificat cumva pe parcurs. Oricum am renuntat la Dolce si asa nu mai avem de ce sa ne contrazicem. Am mers pe singura carte care o aveam , rezilierea intrucat se pare ca numarul tot mai mare de abonati ai Romtelecomului au inceput sa-i incomodeze si folosesc toate tertipurile pentru a mai scapa de cativa. Scuza-mi ironia. Cu stima.

In situatia data nu prea am ce sa iti spun decat sa iti fie convorbirile placute, teava de net sa crape hardu' si televiziunea sa iti ofere tot ceea nu se putea pe Dolce.

Un weekend fain.

#24
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 experthouse, on 21st May 2011, 13:38, said:

In situatia data nu prea am ce sa iti spun decat sa iti fie convorbirile placute, teava de net sa crape hardu' si televiziunea sa iti ofere tot ceea nu se putea pe Dolce.

Un weekend fain.
Ms la fel.
Cu stima

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,272
  • Înscris: 01.12.2001
In cazul expirarii celor 2 ani de contract (era cu 2,7 E), imi va ramane pachetul Relax? (il am de o luna activat)
Acum am observat ca nici nu mai exista Relax in oferta.
Si pana la urma @riseof ce ai primit la oferta? Sau ai renuntat la RT?

#26
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 experthouse, on 21st May 2011, 13:38, said:

In situatia data nu prea am ce sa iti spun decat sa iti fie convorbirile placute, teava de net sa crape hardu' si televiziunea sa iti ofere tot ceea nu se putea pe Dolce.

Un weekend fain.
din urarea ta ,sa intelegem ca il sfatuiesti sa treaca la RDS? :)

#27
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 dorin_2k, on 22nd May 2011, 07:46, said:

In cazul expirarii celor 2 ani de contract (era cu 2,7 E), imi va ramane pachetul Relax? (il am de o luna activat)
Acum am observat ca nici nu mai exista Relax in oferta.
Si pana la urma @riseof ce ai primit la oferta? Sau ai renuntat la RT?
Am renuntat intrucat nu au fost fair-play (din punctul meu de vedere - sa nu se mai aprinda careva :) ) deoarece nu mi-au mai oferit decat dolce star + 1 pachet la alegere (nu stiu de ce pachete era vorba intrucat nu am mai intrebat) la 3,9 eu + tva. Am recurs la aceasta deoarece a ajuns FIBRA pe strada mea  si am inteles ca daca sunam eu puteam pastra oferta, dar asa nesunand am fost trecut la 4,9 eu+tva si mi-au taxat si celelalte pachete. Nu vroiam sa trec de pe Dolce dar am fost obligat de ei. :)

 maryus75, on 22nd May 2011, 10:43, said:

din urarea ta ,sa intelegem ca il sfatuiesti sa treaca la RDS? :)
Am trecut deja inainte de a ma sfatui el, stai linistit :)

Edited by riseof, 22 May 2011 - 21:02.


#28
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

 maryus75, on 22nd May 2011, 10:43, said:

din urarea ta ,sa intelegem ca il sfatuiesti sa treaca la RDS? :)

Marius, este o piata libera, fiecare client isi alege furnizorul dorit.
Daca in cazul de fata, vina o poarta Romtelecom, iar clientul nu este multumit a plecat. Nu este vina mea si ce-i drept nu ma intereseaza prea mult.
Nu sfatuiesc pe nimeni sa plece nicaieri. calm ...
Dar iti spun sincer, cu mana pe inima, la cate portari am facut din alte retele inapoi in RTC ... nu stau mult clientii, mai ales cei care doresc sa foloseasca serviciul de voce ... nu sa auda baraituri, bocnete, vajaituri si alte minunatii descrise zi de zi ... datorita cui ? operatorului privit pana atunci precum "MESIA TELEKOM"  :naughty:

#29
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 experthouse, on 23rd May 2011, 02:24, said:

Marius, este o piata libera, fiecare client isi alege furnizorul dorit.
Daca in cazul de fata, vina o poarta Romtelecom, iar clientul nu este multumit a plecat. Nu este vina mea si ce-i drept nu ma intereseaza prea mult.
Nu sfatuiesc pe nimeni sa plece nicaieri. calm ...
Dar iti spun sincer, cu mana pe inima, la cate portari am facut din alte retele inapoi in RTC ... nu stau mult clientii, mai ales cei care doresc sa foloseasca serviciul de voce ... nu sa auda baraituri, bocnete, vajaituri si alte minunatii descrise zi de zi ... datorita cui ? operatorului privit pana atunci precum "MESIA TELEKOM"  :naughty:
Avantajul meu, ca persoana fizica, e ca nu am nevoie de fix si nu o sa ma portez in Romtelecom. La cate minute se dau acum pe mobil ar trebui sa fi masochist ca sa vrei sa mai ai telefon fix.  
Ca persoana juridica, firma, este altceva. Acolo e nevoie de o linie de telefon fix deoarece inspira incredere (exista sediu, numar de contact, etc).

#30
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 experthouse, on 23rd May 2011, 02:24, said:

Marius, este o piata libera, fiecare client isi alege furnizorul dorit.
Daca in cazul de fata, vina o poarta Romtelecom, iar clientul nu este multumit a plecat. Nu este vina mea si ce-i drept nu ma intereseaza prea mult.
Nu sfatuiesc pe nimeni sa plece nicaieri. calm ...
Dar iti spun sincer, cu mana pe inima, la cate portari am facut din alte retele inapoi in RTC ... nu stau mult clientii, mai ales cei care doresc sa foloseasca serviciul de voce ... nu sa auda baraituri, bocnete, vajaituri si alte minunatii descrise zi de zi ... datorita cui ? operatorului privit pana atunci precum "MESIA TELEKOM"  :naughty:
confirm, re-portarile sunt la mare moda.desi unii zic ca tel fix nu e util sau ca nu-l folosesc ,dupa ce se porteaza la operatorii alternativi descopera brusc necesitatea unei linii fixe PSTN. nu vorbesc din amintiri ci din experienta zilnica.am ajuns sa-i deosebesc pe cei care vin din rcs fata de cei care vin din upc doar din cateva cuvinte spuse de acestia....de ce oare?? :naughty:

#31
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 unchiujim, on 23rd May 2011, 22:59, said:

confirm, re-portarile sunt la mare moda.desi unii zic ca tel fix nu e util sau ca nu-l folosesc ,dupa ce se porteaza la operatorii alternativi descopera brusc necesitatea unei linii fixe PSTN. nu vorbesc din amintiri ci din experienta zilnica.am ajuns sa-i deosebesc pe cei care vin din rcs fata de cei care vin din upc doar din cateva cuvinte spuse de acestia....de ce oare?? :naughty:
Pentru ca sunt persoane juridice si au nevoie de fix?
Sau pentru ca sunt nostalgici si /sau au parinti care stiu sa foloseasca doar fixul si o convorbire cu ei dureaza de obicei ore?
Tineretul a a renuntat de mult la fix.

#32
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 riseof, on 23rd May 2011, 23:23, said:

Pentru ca sunt persoane juridice si au nevoie de fix?
Sau pentru ca sunt nostalgici si /sau au parinti care stiu sa foloseasca doar fixul si o convorbire cu ei dureaza de obicei ore?
Tineretul a a renuntat de mult la fix.
e corect  ce spui dar nu complet.sunt si muuulte alte motive. sunt destui tineri care chiar folosesc fixul desi au si cate 2-3 mobile.am sufieciente cazuri de acest gen.trust me.

#33
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect, nu esti afectat de radiatiile de la terminalele mobile gsm. Cum ajung la finalul perioadei contractuale la abonamentul de voce, il dau la scadere sa raman doar cu netul (ala ramane batut in cuie, la 6mb), iar telefonul fix il vand (e din ala wireless, tot iau pe el minim 50 de lei).

Edited by Lucian_M, 24 May 2011 - 14:05.


#34
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 unchiujim, on 23rd May 2011, 23:40, said:

e corect  ce spui dar nu complet.sunt si muuulte alte motive. sunt destui tineri care chiar folosesc fixul desi au si cate 2-3 mobile.am sufieciente cazuri de acest gen.trust me.
Da-mi voie sa am rezervele mele referitoare la afirmatiile tale.
Cu stima  :arigato:

#35
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 unchiujim, on 23rd May 2011, 23:40, said:

sunt destui tineri care chiar folosesc fixul

 riseof, on 24th May 2011, 23:41, said:

Da-mi voie sa am rezervele mele referitoare la afirmatiile tale.
are dreptate de data asta. :thumbup:
eu nu l-as scoate nici de-al dracu', il folosesc destul de des.
ca nu e de la romtelecom asta e altceva, dar fixul inca mai este folosit.

apropo, unchiule...vreau sa recuperez un numar vechi de fix romtelecom.
a fost primul numar de telefon al lu' taica-miu, s-a renuntat la linia respectiva prin '99 si din cate am inteles de la romtelecom, numarul este liber.
am cerut contract pe perioada nedeterminata, fara gratuitati &shit.
concluzie: instalarea platita, 25 EUR. abonament la pret de lista, 8,6 EUR.

marfa, dar ma gandeam daca nu pot "cumpara" cumva numarul ala, mai scutim din bataia de cap aferenta ambelor parti. vreo idee?

Edited by dygey, 25 May 2011 - 03:33.


#36
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 dygey, on 25th May 2011, 04:33, said:

are dreptate de data asta. :thumbup:
eu nu l-as scoate nici de-al dracu', il folosesc destul de des.
ca nu e de la romtelecom asta e altceva, dar fixul inca mai este folosit.

apropo, unchiule...vreau sa recuperez un numar vechi de fix romtelecom.
a fost primul numar de telefon al lu' taica-miu, s-a renuntat la linia respectiva prin '99 si din cate am inteles de la romtelecom, numarul este liber.
am cerut contract pe perioada nedeterminata, fara gratuitati &shit.
concluzie: instalarea platita, 25 EUR. abonament la pret de lista, 8,6 EUR.

marfa, dar ma gandeam daca nu pot "cumpara" cumva numarul ala, mai scutim din bataia de cap aferenta ambelor parti. vreo idee?
Ma bucur pentru tine dar cred ca esti exceptia care confirma regula.
Cu bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate