Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Gard - stalpi din beton (spalieri) si plasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
revin cu feedback de la primele posturi ale mele pe subiect.
asta toamna mistretii mi-au rupt un stalp, incercand sa treaca pe plantatia vecinului. Gardul a rezistat, stalpul a fost retezat de la nivelul pamantului. Gardul prezinta deformari in mai multe locuri cam cat o minge de tenis. :-) Cred ca trec pe spalieri :-)

#38
Crirus

Crirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.04.2004

View Postlowpy, on 30 iulie 2012 - 14:19, said:

Prin Timisoara stie cineva unde as putea gasi astfel de spalieri pe la 10 lei bucata?
Pe la depozitele de materiale nu prea au sau daca au sunt scumpi.
As avea nevoie de aprox 58 bucati pentru o imprejmuire temporara.

Am inteles ca ar mai fi varianta cu stalpi de salcam dar nici din astia nu am prea gasit.

@filip: de unde ai luat plasa? Ceva local sau vre-un magazin prezent si in alte orase?


Salut

Si eu caut similar in Timisoara, ai reusit sa gasesti acceptabil?

#39
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Am renuntat la spalierii de beton si am facut pana la urma cu stalpi de lemn. Se gasesc stalpi de lemn de salcam pe la depozitele de lemn.

Edited by lowpy, 08 August 2013 - 12:35.


#40
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Desi e vechi topicul, e bine. Poate obtinem un feed-back.
Cat ar trebui bagati in pamant spalierii?
Am de facut 100 de metri de gard. As vrea sa fie inalt de 2.
Am gasit spalieri la 2,5 m. Nu ii pot baga in beton. Gardul va fi pe proprietatea mea. Oare daca ii ingrop 50 de cm o fi suficient?...


#41
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Rezistenta sia 50 cm ,nu se pot smulge, nu vor fi doborâți de animale dar probabil cu timpul se va mai inclina cate unul de la ciclurile îngheț-dezghet.

Edited by PoeOvidiu, 05 August 2020 - 20:35.


#42
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Depinde de adancimea de îngheț a zonei.
Fă si tu un compromis si bagă i la 60-70.


#43
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Am inceput sa procur materiale pentru al meu 900 metri liniari de gard pentru imprejmuire.
Am gasit pe OLX  cateva oferte dar sunt asa de multe oferte ca m-am blocat...
Care sunt mai buni,cei plini sau cei ce au gauri prin ei ?
Am inteles ca treba sa aiba fire de otel / fier inauntrul lor.
Dimensiuni,circa 10cm pe 10cm si minim 240cm.

Intentionez sa ii instalez asa,ca mai jos:

Dau gaura de 80cm cu un burghiu de pamant,montat in spatele cardanic al unui tractor,din 2m in 2m (sau 2.5m in 2.5m)
Fac un sant de 10cm lat pe 20cm adanc cu o masina speciala, numita "trencher",de alungul gardului si prin gaurile de spalieri
Iau un stalp de 240cm,il bag in pamant 60cm,il acoper intregime in beton.
Imi ramane circa 180 inaltime utilizabila
Pun plasa impletita cu ochi mici jos si cu mai mari in varf,de 170cm.
O bag in sant 20cm si o prind din metru in metru cu niste pari metalici si torn beton peste ei.
Acoper inapoi santul cu pamantul doar ce l-am scos de acolo.
Intind sarmele de sustinere si de intindere,rola avand 1m sau 2 metri lunginme,nu stiu care va fi mai usoara de carat prin iarba.
Deasupra plasei de sarma,voi pune unul sau doua randuri de sarma inghimpata,pe toata lungimea gardului.

Va rog sa imi spuneti daca fac bine sau nu...

Multam.

Edited by EmeraldCountryHouse, 29 December 2020 - 23:46.


#44
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Eu zic că e ok, cu un mic amendament.
Nu mai acoperi șanțul cu pământ, îl umpli cu beton si dacă ai putea chiar să te ridici putin -10 cm deasupra nivelului solului ar fi f bine.
Indiferent ce plasă împletită ai folosi nu ii face bine să stea în pământ, in umezeală.
Vezi prețul la acei stâlpi și fă o comparatie cu pretul la bara metalică, eu am preferat stâlpi metalici.

#45
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Buna sugestia cu sarma si cu rezistenta in pamant... am sa mai caut sa vad cum s erezolva dar sarma parese ca este zincata
https://www.olx.ro/o...html#e794573d19

Nu pot pune beton peste tot,este enorm de costisitor ca instalare,facere,cost...il fac manual la marginea ierbii cu 2-3 betoniere elctrice si carat cu roaba,umplut cu lopata si cu spatele.
Si, apoi Primaria mi-ar cere proiect ca virgula cica gardul are fundatie !! Posted Image

Al meu teren este in mijlocul la nicaieri,acele bare d emetal vor disparea a doua zi cu Luna mare sus pe cer... !

Edited by EmeraldCountryHouse, 30 December 2020 - 19:19.


#46
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Am gasit un producator in Ungaria vecina care produce si vinde plasa de sarma zincata TERMIC !

Ia uite pe acest link ce spun ei:
http://gard.hupont.hu/23/srm-zincat

Zincare termică:
În cazul zincării termice, zincul este încălzit în vane uriaşe, la temperaturi de circa 450°C. Sârma este cufundată în vana plină de zinc, şi este lăsată acolo o perioadă de timp, răstimp în care zincul aderă  la suprafaţa sârmei.
Este cunoscut faptul că materialul nu rugineşte, nici în cazul  unor mici deteriorări ale suprafeţei zincate (ex.: zgâriere).

Avantaj: Oferă o protecţie deosebit de durabilă şi de rezistentă. Zincarea termică oferă o protecţie suficientă, de chiar 20-25 de ani pentru sârma tratată în sine, iar cu un înveliş de plastic corespunzător chiar şi până la 30 de ani.
Dezavantaj:Procedura este costisitoare.
Nu cunoaştem nici un fabricant de plasă de sârmă care ar împleti plasa de sârmă zincată, din sârmă care a fost zincată prin electro-galvanizare. Însă cunoaştem fabricanţi care împletesc plasa de sârmă acoperită cu plastic din acest tip, spunând că "oricum, nu se vede ce este sub plastic".

Noi fabricăm produse care au fost fabricate exclusiv din sârmă zincată termic!

#47
verzet

verzet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007
Salut,

Desi e mai vechi topicul dar probelemele raman de actualitate..Posted Image
As dori sa montez un gard cu stalpi de 2.4m (stalpii sunt cu 4 fire de 6mm si 4 etrieri) si plasa impletita de 1.5m inaltime si 1.8mm grosime, se va monta si sarma de sustinere de 3 mm pe 3 nivele(sus,jos is mijloc).
Stalpii intentionez sa ii montez toti in beton la o adancime aprox de 70cm.

Si acuma intrebarea ,se pot monta stalpii la o distanta de 4 m ? Daca nu as dori o explicatie logica sau tehnica.

Mersi anticipat de ajutor!

Edited by verzet, 23 May 2021 - 09:18.


#48
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Se pot monta, dar sarmele alea si plasa vor face ''burta''.
Cat le vei intinde, tot n-o sa le ai la orizontala.

#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pune sârmă de sus mai sus decât plasa cu 10 cm si coși plasa de ea, lăsând sârma să facă burtă când coși plasa de ea. In felul ăsta va arăta decent, varful plasei va sta drept.
Plasa o întinzi cel mai bine cu o furcă pentru fân. Bagi coarnele furcii prin 3-4 ochiuri (depinde câte coarne are furca) si faci pârghie pe stâlp. Stâlpii de pe capete trebuie contrafișați, să nu cedeze când întinzi plasa.

#50
verzet

verzet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007
Ok, pt plasa intinsa am cateva solutii, sa stea bine. Ma gandeam mai mult la rezisteanta stalpilor, adica toti care fac garduri sau vand stalpi mi-au zis "domne maxim 3 m" intr-adevar ei monteaza doar in pamant nu betoneaza, dar nici unul nu a stiut sa explice de ce 2.5 sau 3 si nu 4 m, decat "asa se face".

Mersi de sfaturi.

#51
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi e f mult 4 m.
Se va intinde atât plasa aceea împletită cat și sârmele. Si vor face burtă.

Ai văzut vreun gard cu stâlpi zdraveni  doar in colțuri si in rest doar plasă ?
Nu e posibil, chiar 3 m mi se pare cam mult, 2m e rezonabil.

#52
verzet

verzet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007

View PostDarthBane, on 23 mai 2021 - 19:51, said:

Păi e f mult 4 m.
Se va intinde atât plasa aceea împletită cat și sârmele. Si vor face burtă.

Ai văzut vreun gard cu stâlpi zdraveni  doar in colțuri si in rest doar plasă ?
Nu e posibil, chiar 3 m mi se pare cam mult, 2m e rezonabil.

Am vazut gard la 4 m , da .Nu va face nici o burta, sarmele se prind cu carlige de intindere. Le tensionezi atat cat e nevoie, nu va mai face nici o burta.
2m la stalpi in beton...? Numa daca vrei sa intri cu tancul in ele.

Intrebarea mea era mai mult pt rezistenta stalpilor , nu de aspect , care este OK cum am zis mai sus , am vazut.

Edited by verzet, 23 May 2021 - 22:48.


#53
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă pui stâlpi contrafișați pe capete/colțuri ceilalți rezistă. Practc cei din capete o sa fie solicitați când întinzi plasa si sârma, ceilalți doar țin plasa în picioare.

#54
verzet

verzet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007

View PostPoeOvidiu, on 24 mai 2021 - 06:51, said:

Dacă pui stâlpi contrafișați pe capete/colțuri ceilalți rezistă. Practc cei din capete o sa fie solicitați când întinzi plasa si sârma, ceilalți doar țin plasa în picioare.


Da, vor fi cu contrafise cei pe capeti si din 40 in 40 de m vor fi iar ca am latura lunga.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate