Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Numai aici despre decodor R.C.S.

- - - - -
  • Please log in to reply
1809 replies to this topic

#1765
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
Ar fi super ok sa mearga, cu cel UPC nu mi-a functionat (am incercat doua card-uri diferite), se vedeau numai "patratele" pe ecran.
Totusi, chiar si cel UPC i-a functionat unui coleg de aici de pe forum pe un TV identic, dar care, culmea, avea firmware mai vechi. Cu scuze de offtopic-ul legat de UPC, daca nu merge nici pe RCS il duc la Plaza Romania sa ii faca ceva sa mearga Posted Image

#1766
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
De ce cu decodorul nu prind unele canale ? De exemplu pe cele din Craiova ( orasul in care locuiesc ) nu le mai prind .

Edited by ciprianned, 16 April 2014 - 19:23.


#1767
DeCeDaT

DeCeDaT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 07.05.2009

View Postticodriver, on 31 martie 2014 - 15:29, said:

Imi cer scuze daca postez gresit. A testat cineva un Smart Card CI+ RCS pe un televizor Samsung PS42C450? Televizorul nu apare in lista de pe site-ul RCS, dar poate e totusi compatibil, din manualul sau reiesind ca e compatibil CI+.
Multumesc.

Cat timp are tuner digital DVB-C + CI+ trebuie sa functioneze CI+ -ul. Lista RDS-ului nu este completa, se actualizeaza mereu.

View Postciprianned, on 16 aprilie 2014 - 18:58, said:

De ce cu decodorul nu prind unele canale ? De exemplu pe cele din Craiova ( orasul in care locuiesc ) nu le mai prind .

Poti da mai multe detalii? Ce tip de decodor ai? Pe analogic (fara decodor) se vede bine?

#1768
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008

View Postciprianned, on 16 aprilie 2014 - 18:58, said:

De ce cu decodorul nu prind unele canale ? De exemplu pe cele din Craiova ( orasul in care locuiesc ) nu le mai prind .
Posturile locale fac parte din grila digitala ? S-ar putea ca acele posturi sa fie incluse numai in grila analogica.

#1769
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005

View PostDeCeDaT, on 18 aprilie 2014 - 08:33, said:

Cat timp are tuner digital DVB-C + CI+ trebuie sa functioneze CI+ -ul. Lista RDS-ului nu este completa, se actualizeaza mereu.



Si totusi pe Samsung-ul meu PS42C450 cardul refuza sa mearga, ba chiar cu el bagat nu imi mai merg nici posturile necodate de pe digital. Pe TV-ul din dormitor, LG32LN570R, acelasi SmartCAM functioneaza perfect. Am facut si testul dat de Samsung pt CI (mute 247 exit), acolo totul pare ok.
Stie cineva cum se poate face downgrade de fw la Samsung seria C? Intreb pentru ca user-ul D4m4g3 are acelasi model de TV, dar el nu a facut update la ultimul fw aparut si lui ii functioneaza card-urile CI+ (cel putin cele de UPC). Cei de la Samsung mi-au spus ca numai la service se poate rezolva, dar as putea scuti un drum si o cheltuiala (TV nu mai e in garantie), fisierele de fw mai vechi le am deja.

#1770
Resonantz

Resonantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 24.02.2007
Am vazut pe un topic alaturat ca cineva avea un monitor Dell U2713hm si spunea ca nu primeste pe hdmi semnalul tv de la decodorul rds hd2. Din postari a reiesit faptul ca monitorul avea plaja la frecventa pe verticala 56-86Hz iar semnalul transmis de Humax pe hdmi este de 1080i/50Hz. Nu exista vreo setare la decodorul Humax sau vreun update de firmware astfel incat semnalul transmis de Humax pe hdmi sa fie 1080i/60Hz ca sa intre in plaja monitorului? Mentionez ca momentan detin un monitor Samsung 940NW care are plaja la fel ca Dell-ul (frecventa pe verticala 56-86Hz)
Vreau sa achizitionez si eu monitorul Dell U2713HM in care sa pot vedea si eu programele tv prin decodorul Humax de la RDS pe HDMI.

Edited by Resonantz, 21 May 2014 - 18:35.


#1771
GiulianoD

GiulianoD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2013
În urmă cu câteva luni am schimbat SmartCam-ul cu un decodor Kaon pentru ca SmartCam-ul făcea probleme la înregistrarea conținutului TV cu hard atașat televizorului.
Toate bune și frumoase cu noul decodor care funcționa bine cu hard atașat și își făcea treaba bine cu înregistrările, până de curând, când decodorul tot se blochează și astfel dă rateuri și la înregistrări.
Pur și simplu se blochează imaginea foarte des și în mod aleatoriu ca și timp. Nu am reușit să rezolv problema nici cu restarturi, nici cu revenire la setările din fabrică, nici cu băiatul de la tehnic care a venit să verifice situația.
Voi ați întâmpinat astfel de probleme?
Ce aș mai putea face?

#1772
al3xiss

al3xiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.12.2007
Acum 2 ani am luat un decodor Humax-HD si am ramas si cu SD ul in casa pus in cutie fara sa il folosesc. Nu l am dus inapoi pt ca doamna din pop a zis ca nu ma costa nimic daca nu il duc inapoi, Acum am aflat (de pe forum, ce e drept ) ca platesc chirie pt HD pt ca este considerat al 2 lea echipament. Daca duc SD ul inapoi, va fi trecut automat in custodie decodorul HD si nu mai platesc chirie?

#1773
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Da.

#1774
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postiulian-dronca, on 14 iunie 2014 - 10:18, said:

În urmă cu câteva luni am schimbat SmartCam-ul cu un decodor Kaon pentru ca SmartCam-ul făcea probleme la înregistrarea conținutului TV cu hard atașat televizorului.
... se blochează imaginea foarte des și în mod aleatoriu ca și timp. Nu am reușit să rezolv problema nici cu restarturi, nici cu revenire la setările din fabrică, nici cu băiatul de la tehnic care a venit să verifice situația....
Ce aș mai putea face?
Probeaza decodorul in alte locatii. Daca functioneaza ok, chemi iar "baiatul de la tehnic", daca se poate, unul mai bun ;) Daca functioneaza tot cu probleme... il duci la garantie. Daca nici dupa asta nu functioneaza ok, inseamna ca "baiatul de la tehnic" trebuie sa se duca si la locatiile unde l-ai probat pe cel defect ;) (ceea ce este foarte probabil).

#1775
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009
salut, am luat din gresala un decoder hd pt un televizor cu tub eboda ulta silm, decodorul are cablu hdmi, televizorul are decat geva gen usb cu 4 sau 6 pini. pot face o adaptare sa l pot folosi?

Edited by alexxxz, 11 December 2014 - 09:49.


#1776
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
http://forum.softped...2#entry16338237

#1777
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Se gasesc disponibile la mine in zona Decodoare SD HUMAX DIGI cu tonele.
Nici nu ai nevoie de comanda numai mergi in pop si gata.

#1778
DeCeDaT

DeCeDaT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 07.05.2009

View PostVladutzU2013, on 05 februarie 2015 - 10:47, said:

Se gasesc disponibile la mine in zona Decodoare SD HUMAX DIGI cu tonele.
Nici nu ai nevoie de comanda numai mergi in pop si gata.

Şi "la mine" în zonă sunt disponibile.
Sunt în Belgravistan.

Dacă tot vrei să ajuţi lumea, postează cu date concrete să ştim exact UNDE te referi.

#1779
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
In pop Zarnesti .

#1780
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007
Buna ziua,
Am televiziune digitala de la RCS, internet, tel. fixa, tel. mobila si am o intrebare referitoare la televiziune:
Am un Tv SONY KDL P3000, nu este Full HD, este HD ready, are rezolutia 1366 x 768 , 16:9.
Acum am la el un decodor SD Humax.
Daca voi schimba decodorul SD care il am acum cu un decodor HD, va merge televizorul cu acel decodor HD?
Se va schimba calitatea imaginii?
Nu as vrea sa-l comanda degeaba.

Voi putea viziona programele HD?
Se va observa vreo modificare la calitatea receptiei programelor?
Daca inlocuiesc decodorul SD care il am acum cu un decodor HD trebuie sa achit vre-o chirie sau alta taxa?
Multumesc anticipat.

#1781
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,409
  • Înscris: 04.08.2010
Dacă vei schimba decodorul SD cu cel HD, vei vedea posturile HD la calitatea maximă a televizorului (HD Ready, în cazul tău). Posturile SD se vor vedea la fel.
Nu ţi se va adăuga nicio chirie, dacă decodorul HD va fi singurul tău echipament.

Edited by Cipry7, 28 March 2015 - 12:58.


#1782
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Da vei vedea si canalele la HD Ready

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate