Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ati dat mita pentru a obtine un loc de munca ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

Poll: Ati dat mita pentru a obtine un loc de munca ? (48 member(s) have cast votes)

Ati dat mita ("atentii") pentru a obtine un loc de munca ?

  1. da, Medical (2 votes [4.17%])

    Percentage of vote: 4.17%

  2. da, Guvern/institutii (2 votes [4.17%])

    Percentage of vote: 4.17%

  3. da, Consultanta (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. da, Protectie/Militar (1 votes [2.08%])

    Percentage of vote: 2.08%

  5. da, Educatie (2 votes [4.17%])

    Percentage of vote: 4.17%

  6. da, Altul (8 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  7. Nu se aplica (33 votes [68.75%])

    Percentage of vote: 68.75%

Vote

#1
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009

"Capital" said:

Peste jumătate dintre români recunosc că au dat mită pentru a obține un loc de muncă atât în mediul bugetar, cât și în cel privat
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...nca-144718.html

Ati dat mita ("atentii") pentru a obtine un loc de munca ? , Daca da, pentru ce domeniu profesional ?

#2
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Sincer nu am dat pana acum si am tot schimbat cateva locuri de munca. Sper sa nu fiu nevoit sa o fac.

#3
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010

View Postchestionar, on 7th March 2011, 22:02, said:

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...nca-144718.html

Ati dat mita ("atentii") pentru a obtine un loc de munca ? , Daca da, pentru ce domeniu profesional ?


cati nu or fi dat...

crezi ca vor spune?

de cele mai multe ori se da mita pt un loc de munca in sistemul medical si pt a ocupa o parohie, ca preot

#4
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009
Nu am dat niciodata mita si nici nu mi se pare normal. Adica sa dau bani ca sa muncesc??? Mi se pare normal sa primesc bani pentru a muncii!
Sincer am CV pe BestJobs si primesc fel si fel de oferte atat in tara cat si in strainatate. In secunda 2 ii intreb:
"Tre` sa platesc comision?"
Toti incearca sa ma ia cu vrajeala ca se plateste in rate, ca se plateste dupa semnarea contractului, ca se opreste din salariu.. Le raspund simplu:
"Imi pare rau dar eu nu dau bani sa muncesc! Eu vreau sa primesc bani pentru a muncii!" Si am incheiat discutia!

Nu stiu daca "se pune" comisionul ca mita in acest topic, dar daca nu "se pune" scz de off topic!

#5
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View Postdjpadrecito, on 7th March 2011, 22:19, said:

cati nu or fi dat...

crezi ca vor spune?

de cele mai multe ori se da mita pt un loc de munca in sistemul medical si pt a ocupa o parohie, ca preot

Cine-a dat mita sa se angajeze... mai degraba se va abtine sa voteze, nicidecum n-o sa sa minta.

Edited by whoswho69, 07 March 2011 - 23:15.


#6
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
topic inutil, deschis aiurea... daca esti bun la ceva, esti cunoscut si cautat.  daca esti prost,  incerci sa dai spaga la stat, sa fi angajat. pt ca un privat, are nevoie de "meseriasi", n-o sa ia spaga, angajand handicapati care sa-i falimenteze afacere.  buba poate apare la firmele foarte mari, unde s=a pierdut demult controlul, nu patonul e cel ce controleaza tot, un angajat decide, deci au ajuns ca o firma bugetara... diferenta aici poate fi, ca, dupa o vreme, se trage linie, zboara si angajatul cu pile, si cel care l-a angajat.

#7
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View Postkorsar, on 7th March 2011, 23:58, said:

topic inutil, deschis aiurea... daca esti bun la ceva, esti cunoscut si cautat.  daca esti prost,  incerci sa dai spaga la stat, sa fi angajat. pt ca un privat, are nevoie de "meseriasi", n-o sa ia spaga, angajand handicapati care sa-i falimenteze afacere.

Cam asa ceva!
In general (parerea mea) ca spaga se da pentru posturi de bugetari unde nu toata lumea munceste. Acolo unde se freaca duda toata ziua, se plimba de colo colo cu niste hartii, in spitale unde abia astepti sa se imbolnaveasca vreunul sa-ti mai bage niste bani in buzunar, in politie unde sa mai primesti o mita pentru mici manarii, la vama pentru a mai trece cu vederea pe unu altu si sa iti bage si el la randul lui in buzunar, iar la ziua de salariu iei mai multi bani decat unu` care se surmeneaza muncind cinstit.
Nu cred ca cineva da spaga sa sape la cazma si la lopata sau sa vanda ziare la o taraba. (exemple sunt multe)

Off topic:
"Ziua unu vames. Toti colegii lui faceau planuri pentru cadou:
Sa-i luam un Lambourghini zice unu!
Ce draq ma e si el colegu nostru.. e prea putin pentru el!
Sa-i luam o vila la Snagov!
Hai ma da-o draq ca asta isi permite si el! E colegul nostru tre` sa-i aratam ca il respectam si o vila e prea putin!
Sa-l lasam singur pe tura, zice altu!
La care toti sar revoltati:
Ba da-l draq ca nu e bine! O fi el colegul nostru dar e prea mult!"

Edited by marian78ro, 08 March 2011 - 09:56.


#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
avind in vedere ca nu cunosc pe nimeni care sa fi dat mita pentru angajare, as merge pe partea ca aia de la capital & myhandjob sint niste handicapati care habar n-au sa faca un sondaj

explicatia se afla chiar in inceputul retardatului articol scris de un retardat "Potrivit cercetării efectuate online". cercetarile astea nu se fac "online". cind faci ceva online, tot ce iese e un cacat, nu un sondaj si in nici un caz nu poti zice "majoritatea romanilor", ci majoritatea "luzarilor care au pierdut timpul pe un site de kkt". chiar daca faci un sondaj ca la carte risti sa te faci de tot kkt-ul, vezi geoana, presedinte pentru o noapte, in capu lui

acuma cea mai tare intrebare este "ce cauta threadu asta la muzica?"

#9
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Articolul e scris cu picioarele...

Quote

Peste jumătate dintre români recunosc că au dat mită pentru a obține un loc de muncă atât în mediul bugetar, cât și în cel privat, relevă cel mai recent studiu întocmit de site-ul de recrutare Myjob.ro.

Potrivit cercetării efectuate online, 8,95% dintre repondenți au menționat că au fost nevoiți să ofere diferite atenții pentru a se angaja în sistemul bugetar, față de 2,96% care au fost în aceeași situație, dar în mediul privat.
Adica 9%+3% fac jumatate dintre romani? :D

#10
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009

View PostJJOne, on 30th April 2011, 20:20, said:

Adica 9%+3% fac jumatate dintre romani? :D

nu s-au luat in calcul copiii care doar invata, batranii care asteapta pensia ,
si femeile care n-au nevoie sa dea spaga, o iau ele altfel.

#11
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu nu cunosc pe nimeni care sa fi dat spaga sa se angajeze la privat. Iar daca lumea se inghesuie si da spaga sa se angajeze la stat, inseamna ca statul ofera niste salarii si conditii de munca bune, deci foarte desele proteste ale bugetarilor sunt nejustificate.

#12
JulianYorke

JulianYorke

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.08.2011
la banii mei...

oricum 99% dintre cei angajati la privat sunt niste cretini cu acte...si, ceea ce e mai rau, cu diploma

#13
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

View PostJulianYorke, on 27th September 2011, 12:43, said:

oricum 99% dintre cei angajati la privat sunt niste cretini cu acte...si, ceea ce e mai rau, cu diploma

Hai lasa-ne, tu esti patron din nastere cu creier de Einstein, suficient siesi?

On: intr-un loc de munca capatat prin spaga n-ai viata lunga sau departe n-ajungi. Decat daca te-nhaitezi in clica de la locul de munca respectiv.

Edited by andreim77, 27 September 2011 - 12:09.


#14
JulianYorke

JulianYorke

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.08.2011
Da, ne cunoastem de undeva sau ai ghicit?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate