Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Laptele de vaca

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Intrebarea e pusa in titlu.... inclin sa cred toate studiile si articolele gasite care sustin in unanimitate faptul ca laptele de vaca este rau pentru copiii sub 3 ani. Si totusi, exista urma aia de indoiala ca poate e mult marketing acolo si adevarul nu-i chiar asa. Indoiala mea provine strict din faptul ca noi toti am crescut cu lapte de vaca si daca ma uit in jur nu mi se pare ca am fi chiar atat de bolnavi/anemici/vai de capul nostru.

#2
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 codruta, on 7th March 2011, 21:37, said:

Indoiala mea provine strict din faptul ca noi toti am crescut cu lapte de vaca si daca ma uit in jur nu mi se pare ca am fi chiar atat de bolnavi/anemici/vai de capul nostru.

Pai noi am crescut fara parabenii din johnson baby, fara E-urile din produsele pentru copii, fara cola, etc.

Iar vacutele de lapte nu pasteau in Elvetia, ca sa faca ciocolata buna.

Asa ca decit danone&co pasteurizat si uht, de o mie de ori mai bine ceva lapte de vaca "de casa".

#3
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
pai ia-o logic: cate femei cunosti, sa fi alaptat 3 ani? si ce se intampla cu copiii care n-aveau acces la laptele de mama, pe vremuri, cand nu existau atatea surogate si chimicale??? aia ce mancau? treceau direct la mici si bere? e drept, era lapte de vaca, de la tara, nu de la hyper-super-market...  poate par sadic, dar decat sa lasi un copil sa fie alaptat de-o mama ca mananca la fast-fooduri americane, mai bine-l duci la birt de mic...  :)

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Fata mea a baut lapte de vaca de la varsta de 1 an pana la 3 ani. Multa lume spunea sa-l indoi cu ceai, cu apa, dar nu am facut-o. Nu a avut nicio problema, este perfect sanatoasa si dezvoltata armonios.

Eu iti recomand laptele de vaca, daca ai de unde sa-l iei.

#5
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Da i lapte de vaca linistita mai bine decat lape praf care contine E-uri aluminiu si alte rahaturi, iar daca are  3 ani incearca sa i substitui laptele si cu mancare treptat.

#6
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Se recomanda formulele de lapte in locul laptelui de vaca. Si daca citesti argumentele pro formula de lapte ..... te ia cu tremurici. Danone nu cumpar ever. Oricum sursa de lapte de vaca de la tara n-am asa ca eu ma refeream doar la laptele din comert, mai exact la cel de la dozatoare.

#7
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 codruta, on 7th March 2011, 23:07, said:

Se recomanda formulele de lapte in locul laptelui de vaca. Si daca citesti argumentele pro formula de lapte ..... te ia cu tremurici. Danone nu cumpar ever. Oricum sursa de lapte de vaca de la tara n-am asa ca eu ma refeream doar la laptele din comert, mai exact la cel de la dozatoare.

daca il fierbi, nu-i bai.
E oricum mai sanatos decit cel din plastic sau carton cu aluminiu.

#8
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
acum, eu nu stiu la ce dozatoare te referi, dar stiu ca-n Ardeal, exista dozatore de unde poti lua lapte proaspat, asa cum a fost el muls, verificat si razverificat. ala e lapte adevarat, exact ca cel de tara, de la o vaca sanatoasa. si daca tot ai adus vorba de danone, stiu ca-i prost, dar exista TNUVA, mult mai prost. decat tnuva, mai bine-i dai sa bea petrol lampant. :D daca si-n Cluj, dozatorul sau "vaca de inox", e cea ce cred eu, poti sa-i dai linistita. pe langa ca e lapte de tara, mai e si controlat sanitar-veterinar. plus ca e racit, deci tinut proaspat. e cel mai curat si sanatos lapte.

#9
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 korsar, on 7th March 2011, 23:42, said:

si daca tot ai adus vorba de danone, stiu ca-i prost, dar exista TNUVA, mult mai prost. decat tnuva, mai bine-i dai sa bea petrol lampant. :
Lista-i mult mai lunga cu nume proaste.
Problema e la numele "bune", care deseori nu sint decit ceva mai putin proaste decit cele chiar de proasta calitate (si nu ma refer aici la procesul tehnologic, la curatenie sau la standardele de calitate aplicate)

Oricum in Ardeal aveti mai multe variante rezonabile, nu chiar pline de chimicale (monor,harghita,mandra, etc).

Oricum, la lapte ( si nu numai la lapte) atentie si la ambalaj : nu bidon de plastic (se stie ca PET-urile tinute la rece degaja ceva gen cianhidrii- atentie la biberoanele tinute in frigider sau bagate la microunde!!!!!), nu cutie de carton cu folie de Al la interior ( Aluminiul e dovedit ca provoaca parkinson la cobai!Apropo, stiti voi care este ingredientul principal la deodorantii solizi- acele stickuri? Aluminiu!!! :naughty: )

Cred ca proba este foarte simpla, si o puteti face si voi acasa : luati din laptele dulce pe care il doriti si lasati o cana cu lapte afara in frigider pentru o zi : daca nu se schimba nimic (nu se "prinde"), cel mult se amaraste peste citeva zile doar, este "excelent". Puteti face aceasta proba cu zuzu :naughty: E inert total.

#10
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 codruta, on 7th March 2011, 21:37, said:

Intrebarea e pusa in titlu.... inclin sa cred toate studiile si articolele gasite care sustin in unanimitate faptul ca laptele de vaca este rau pentru copiii sub 3 ani. Si totusi, exista urma aia de indoiala ca poate e mult marketing acolo si adevarul nu-i chiar asa. Indoiala mea provine strict din faptul ca noi toti am crescut cu lapte de vaca si daca ma uit in jur nu mi se pare ca am fi chiar atat de bolnavi/anemici/vai de capul nostru.
eu de la 7 luni i-am dat lapte de vaca

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Proteinele din laptele de vacă nu pot fi digerate complet de copiii sub un an, ceea ce poate duce la sângerări intestinale și de aici la anemii. Peste un an, no problem.

#12
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 adadoi, on 8th March 2011, 14:31, said:

Proteinele din laptele de vacă nu pot fi digerate complet de copiii sub un an, ceea ce poate duce la sângerări intestinale și de aici la anemii. Peste un an, no problem.
ok, asa o fi, nu te contrazic, stii tu mai bine. dar ma racaie intrebarea cum mama zmeilor am trait noi astialalti, cand nu erau atatea formule de lapte praf si ne alaptau cat ne alaptau si pe urma, treceam pe laptele de vaca ca n-aveam ce face?

#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 red-rose, on 8th March 2011, 16:17, said:

ok, asa o fi, nu te contrazic, stii tu mai bine. dar ma racaie intrebarea cum mama zmeilor am trait noi astialalti, cand nu erau atatea formule de lapte praf si ne alaptau cat ne alaptau si pe urma, treceam pe laptele de vaca ca n-aveam ce face?

am trăit cu o ușoară anemie, n-am murit din asta, că nu se moare. Adevărul e că și bunică-mea făcea baie la gârlă când era mică, mânca pită cu corcodușe, lucra la câmp cu sapa de la 8 ani... și n-a murit.
Ia vezi, cum stai acuma cu stomacul? o gastrită mică, o esofagită de reflux, nește hiperaciditate mai des decât prevede legea?

#14
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
oare acum 100 de ani ce beau copii cand ii intarcau mamele sau cand mamele nu aveau suficient lapte ?
Sunt oameni care cred ca apa de chiuveta nu e potabila, asa ca nu ma mai mira nimic

#15
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
acu' 100 de ani oamenii beau liniștiți apă din orice baltă cu broaște, că nu se inventase giardia.

#16
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007

 adadoi, on 8th March 2011, 16:36, said:

acu' 100 de ani oamenii beau liniștiți apă din orice baltă cu broaște, că nu se inventase giardia.

pai da,ca cea mai buna apa este cea venita direct din pamant [ filtrele de apa sunt din carbuni],nu cea de la robinet tinuta prin rezervoare si tevi ruginite si imbogatita cu clor........ ^_^

#17
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 adadoi, on 8th March 2011, 16:21, said:

am trăit cu o ușoară anemie, n-am murit din asta, că nu se moare. Adevărul e că și bunică-mea făcea baie la gârlă când era mică, mânca pită cu corcodușe, lucra la câmp cu sapa de la 8 ani... și n-a murit.
Ia vezi, cum stai acuma cu stomacul? o gastrită mică, o esofagită de reflux, nește hiperaciditate mai des decât prevede legea?

adadoaie, n-am. oi fi io mai "sanatoasa". habar n-am

 adadoi, on 8th March 2011, 16:36, said:

acu' 100 de ani oamenii beau liniștiți apă din orice baltă cu broaște, că nu se inventase giardia.
si io am baut apa din baltile de pe drum sau din sant

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ignorance is bliss :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate