Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Network Mode : Dual Mode vs UMTS vs GSM?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
roXKARL

roXKARL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.03.2011
Salut!  :D Recent am cumparat un Nokia 5800 XM si as vrea sa stiu pe care din cele 3 moduri disponibile ale telefonului acesta emite mai multe radiatii electromagnetice (are SAR mai mare)? Daca il tin pe Dual Mode si imi arata sus 3G inseamna ca emite doar pe UMTS sau si pe GSM? Daca emite pe amandoua nu e mai nociv pentru sanatate? :huh:

#2
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Depinde de zona ta, pe ce retea si ce tip, 2G sau 3G ai semnal mai puternic, atunci telefonul va emite cu putere mai mica. Eu il tin numai si numai pe 3G.

Edited by copil_Cuminte19, 07 March 2011 - 20:15.


#3
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
In dual mode, emite modul UMTS cu prioritate iar cand nu mai e semnal se comuta pe GSM automat. Sa stii ca valoarea maxima SAR se refera la toate radiatiile emise de telefon (bluetooth + wifi + umts/gsm). Nu cred ca trebuie sa-ti faci prea mari probleme, suntem inconjurati de radiatii sa nu crezi ca numai telefonul emite radiatii :)

#4
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

View PostFlorinbv, on 7th March 2011, 20:16, said:

In dual mode, emite modul UMTS cu prioritate iar cand nu mai e semnal se comuta pe GSM automat. Sa stii ca valoarea maxima SAR se refera la toate radiatiile emise de telefon (bluetooth + wifi + umts/gsm). Nu cred ca trebuie sa-ti faci prea mari probleme, suntem inconjurati de radiatii sa nu crezi ca numai telefonul emite radiatii :)
Asa e.
Initiator, nu trebuie sa te ingrijorezi in privinta emisiilor de radiatii, sunt prea ''slabe'' pentru a te afecta negativ cu ceva.

#5
roXKARL

roXKARL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.03.2011
Stau in Targu Jiu am dat pe GSM am semnal 6-7 linii  ^_^ , am dat pe UMTS tot 6-7 linii  ^_^ , deci pe amandoua am semnal egal, problema e care din cele 2 (UMTS, GSM) emite mai multe radiatii? :confuzzled:
Eu am inteles de pe la cunoscuti ca sunt periculoase radiatiile astea, si cica ar fi periculos si sa locuiesti intr-un bloc care are antene deasupra. :huh:

Uite ce zic unii doctori: http://www.go4it.ro/...ctorii-2669286/

Edited by roXKARL, 07 March 2011 - 20:33.


#6
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Eu zic mai degraba sa te gandesti ce mod al retelei alegi sa-l folosesti, 2G sau 3G. :D Nu-ti mai fa griji inutile in privinta radiatiilor.

#7
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View PostroXKARL, on 7th March 2011, 20:23, said:

Stau in Targu Jiu am dat pe GSM am semnal 6-7 linii  ^_^ , am dat pe UMTS tot 6-7 linii  ^_^ , deci pe amandoua am semnal egal, problema e care din cele 2 (UMTS, GSM) emite mai multe radiatii? :confuzzled:
Eu am inteles de pe la cunoscuti ca sunt periculoase radiatiile astea, si cica ar fi periculos si sa locuiesti intr-un bloc care are antene deasupra. :huh:
Nu stiu care frecvente sunt mai nocive 900MHz (GSM) sau 2100MHz (UMTS) dar pot sa-ti recomand sa-l tii pe GSM daca nu ai o optiune de internet mobil pt. ca te tine mai mult bateria.

#8
roXKARL

roXKARL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.03.2011
Mersi tuturor de raspunsuri, o sa il pun pe GSM only deoarece nu folosesc internet pe el. :peacefingers:

#9
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Ideea e asa: SAR se exprima in W/kg. Greutatea se considera o chestie standard, puterea este cea maxima radiata.
Inteleg ca tu vrei sa obtii o valoare efectiva mai mica: solutia cea mai simpla: te ingrasi.
Lasand gluma la o parte, teoretic GSM poate emite mai tare decat UMTS (cnf. standard). Mai mult (nu ma pricep f. bine), la orice initiere de comunicatie, GSM incepe sa emita cu putere maxima, apoi scade pana la nivelul agreat cu reteaua (unul din motivele pentru care un difuzor bazaie la inceput langa telefon, apoi mai incet sau deloc). Dimpotriva, WCDMA obtine free space loss-ul BTS-ului si incepe de acolo sa negocieze puterea cu BTS-ul.

In timpul convorbirii insa depinde de nevoia de putere in fiecare caz; cum dragii nostri mobili au pus impreuna GSM 900 si WCDMA 2100, iar pierderea in spatiu este mai mare in 2100, evident ca in WCDMA la aceeasi distanta fizica, telefonul trebuie sa emita ceva mai tare (aprox. 25%).
Pe de alta parte, retelele GSM au inerent o capacitate mai mica decat WCDMA, sunt mai multe telefoane GSM only, ceea ce duce la o supraincarcare. De aceea intr-o zona bine densificata o sa ai surpriza ca de multe ori in varf de trafic nu te atasezi la BTS-ul cel mai apropiat fizic (ca putere) ci la cel mai apropiat care e liber si care poate sa necesite putere mai mare decat ar fi nevoie pana la site-ul WCDMA cel mai apropiat care probabil e liber.

In concluzie pentru un singur punct e practic imposibil de estimat fiindca depinde de atat de multi parametri. Nici macar sa te apuci sa masori nu e relevant, fiindca in timp in zona unde te invarti, reteaua se mai reconfigureaza, profilul de trafic se schimba in timp etc.


Tot ce pot eu sa-ti recomand: ia-ti o casca cu fir (mai exista?) si tine telefonul cat mai departe de tine: tinut la ureche, mai mult de jumatate din puterea emisa se descarca la tine in cap/mana.

#10
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Daca ai pe Voda, tine-l pe 3G.

#11
roXKARL

roXKARL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.03.2011

View Postcristutzu, on 8th March 2011, 19:23, said:

Daca ai pe Voda, tine-l pe 3G.

Am Orange ce imi recomanzi? :confuzzled:

#12
LightingZX

LightingZX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2011

View Postmtest, on 8th March 2011, 17:30, said:

Tot ce pot eu sa-ti recomand: ia-ti o casca cu fir (mai exista?) si tine telefonul cat mai departe de tine: tinut la ureche, mai mult de jumatate din puterea emisa se descarca la tine in cap/mana.

(da, exista), dar daca folosesti hansfree cu fir sa ii pui si magnet pe fir, ca radiatiile urca Link1 google link

daca vorbesti mai mult de 30min pe zi, ia-ti o casca bluetooth si tine telefonul pe masa, langa geam, unde are vedere catre o celula si/sau semnal bun.

sau iti faci o asigurare de sanatate buna, sa acopere si viitoarele afectiuni (posibil) cauzate de radiati.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003

View PostroXKARL, on 7th March 2011, 21:23, said:

Stau in Targu Jiu am dat pe GSM am semnal 6-7 linii  ^_^ , am dat pe UMTS tot 6-7 linii  ^_^ , deci pe amandoua am semnal egal, problema e care din cele 2 (UMTS, GSM) emite mai multe radiatii? :confuzzled:
3G-ul lucreaza cu puteri mici.

View PostFlorinbv, on 7th March 2011, 21:35, said:

Nu stiu care frecvente sunt mai nocive 900MHz (GSM) sau 2100MHz (UMTS) dar pot sa-ti recomand sa-l tii pe GSM daca nu ai o optiune de internet mobil pt. ca te tine mai mult bateria.
Teoreic frecventa cu cat e mai inalta e mai nociva dar sunt factori de luat in considerare, in GSM de lucreaza cu 2W daca semnalul emic, pe cand in 3G terminalele portabile abia ating 250mW sau 150mW depinde de clasa.

#14
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Scuze ca "dezgrop" un topic, ce-i drept, nu asa de vechi, dar de ce pe 3G telefonul consuma mai repede bateria, chiar daca nu ii folosit internetul orange?( am un Nokia E5).
Si un motiv pentru care sa-l tii pe 3G la orange ar fi HD Voice:D.

#15
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Daca stai doar in oras si folosesti netul/apel video tine-l pe UMTS only, daca nu folosesti netul/apel video/calatoresti prin tara tine-l pe GSM only. Dual Mode consuma mult mai repede bateria deoarece utilizeaza si GSM si UMTS in acelasi timp. :peacefingers:

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGabyyy93, on 26th July 2011, 23:07, said:

Daca stai doar in oras si folosesti netul/apel video tine-l pe UMTS only, daca nu folosesti netul/apel video/calatoresti prin tara tine-l pe GSM only. Dual Mode consuma mult mai repede bateria deoarece utilizeaza si GSM si UMTS in acelasi timp. :peacefingers:
Nu poate sa utilizeze in acelasi timp si umts si gsm :) Problema cu dualmode este ca el sta pe gsm acolo unde nu e 3g dar il cauta perioric pe 3g, scaneaza si asta consuma oleaca mai mult, daca mergi in zone prost acoperite si lasi gsm only ai economia maxima.

#17
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postandreic, on 27th July 2011, 03:28, said:

Nu poate sa utilizeze in acelasi timp si umts si gsm :) Problema cu dualmode este ca el sta pe gsm acolo unde nu e 3g dar il cauta perioric pe 3g, scaneaza si asta consuma oleaca mai mult, daca mergi in zone prost acoperite si lasi gsm only ai economia maxima.

Daca sunt in oras unde am UMTS si il tin pe Dual Mode, telefonul nu mai cauta GSM? Din practica am observat ca daca tin mana pe antena si scade semnalul UMTS sub 2 linii trece automat pe GSM inainte sa se piarda de tot semnalul 3G. E normal?

Edited by Gabyyy93, 27 July 2011 - 11:43.


#18
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Pe modul dual, telefonul ''prefera'' 3G-ul, daca scade semnalul sub o anumita limita, te trece pe 2G.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate