Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

sfaturi pt un led tv, 32"

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Intr-adevar face miscarea mai fluida dar de multe ori in mod ciudat ,telenovelistic .Oricum pe monitor il tii la 60Hz. Mai important e sa aibe 24p motion TV-ul decat nu stiu cate j'de mii de Hz.

Edited by edigee, 09 March 2011 - 00:12.


#20
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postedigee, on 9th March 2011, 00:11, said:

Intr-adevar face miscarea mai fluida dar de multe ori in mod ciudat ,telenovelistic .Oricum pe monitor il tii la 60Hz. Mai important e sa aibe 24p motion TV-ul decat nu stiu cate j'de mii de Hz.

24p motion cam toate tv-urile full led o au :thumbup: ,iar diferenta de frecventa de 200hz fata de cea de 50hz ai s-o vezi si la imagini in carouri,costume de haine,sau plasa portii la fotbal,cand cel de 50hz,te enerveaza rau de tot :thumbdown:

Edited by Viorelsolar, 09 March 2011 - 09:47.


#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
E perfect adevarat ,dar asta se intampla in cazul transmisiei TV. In cazul cuplarii la calculator ,unde de obicei frecventa e de 60Hz ,100HZ nici nu e prea indicat. mai bine 120Hz daca se poate. 24p motion e foarte importanta pt. ca majoritatea filmelor au 23,976fps. Se obtine 2+1/2 adica 2x24+1/2x24 adica exact 60(Se mai cheama 3:2 pulldown). Astfel teoretic filmul va rula teoretic fara sacadari ,frame-drops. La fel si pe 120Hz. 100HZ e perfect pt. filme cu 25fps.

Edited by edigee, 09 March 2011 - 10:07.


#22
Bobyllee

Bobyllee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 11.09.2006
Sa-ti impartasesc din experienta mea: din 2006 am renuntat la varianta traditionala formata din unitate + monitor. Din curiozitate si nu numai. Notebook-ul a fost de 13" iar display-ul extern (stiti bine pt ce) a fost un tv de 30". La scurta perioada a fost inlocuit de o plasma de 42" (o alegere foarte proasta condusa de naivitatea egoista). tv-ul de 30" il tineam la maxim 1.5m (1366x768) si de cele mai multe ori stateam cu coatele pe birou pt a ajunge mai aproape de ecran. O rezolutie mai mica(1152 se afisa prost, deci urmatoarea era 1024) era o experienta la fel de proasta precum 1366x768 pe plasma de 42". Ideea e ca nu m-am impacat bine cu tv-ul ca monitor extern si l-am folosit doar pt filme.

Trecerea la un display mai mare la vremea respectiva (2007) a fost o experienta placuta doar pt filme si unele jocuri caci in browsing ...... HORROR! aveam aceeasi problema cu care se confrunta Alice si in care ma regasesc eu in prezent. Display mult prea mare comparativ cu o rezolutie mica. Plasma de 42" (era plasma, nu lcd) soporta rezolutia maxima 1366x768, iar distanta optima era culmea... tot 1.5m. Ce am facut ? am revenit la cel de 30".

Din 2008 am schimbat tv-ul de 30" cu un samsung LE32M86BD mai mult pt ca are hdmi,dvi,intrare optica, refresh 100hz si multe alte porcarii folositoare. In momentul de fata stau la mai putin de 1m de el pe rezolutia 1366x768(vga). In functie de cat de obosit sunt, aleg rezolutia si distanta potrivita fata de display. Mai mult ma oboseste monitorul de la birou(24" 1920x1080 la 30-50cm distanta) decat tv-ul de acasa.



Mergi in magazinele mari si roaga un angajat sa-ti prezinte un desktop pe tv-ul dorit la distanta la care crezi ca vei sta in fata sa si formeaza-ti o parere. un 5 lei va ajuta considerabil ^^

#23
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Ieri am avut ocazia sa testez pc-ul meu, la un amic care si-a cumparat recent un lcd tv de 32"
Pot sa zic ca mi-a placut cum s-a vazut, de jocuri / filme nici nu mai vorbesc. Nu e cu mult mai mare in comparatie cu monitorul meu actual ( 24" , 1920 x 1200, 16:10 )
Daca ma voi decide pt un tv de 32", eventual o sa stau putin mai departe, comparativ cu distanta ce o folosesc cu monitorul actual. Consider ca e o alegere mult mai buna un lcd de 32" decat un monitor de 27 cu panel TN, unghiuri proaste, etc
Sau as putea proceda si altcumva : imi pastrez actualul monitor, si-mi iau un tv de 32 sau mai mare, numai si numai pt filme / jocuri
In cazul asta cred ca ar trebuie sa ma gandesc la un tv de la 37" in sus
Ce parere aveti ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate