Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Diferenta Canon EF 50mm f/1.8 II si Canon EF 50mm f/1.4 USM

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Doresc sa-mi achizitionez unul dintre aceste doua obiective. Diferenta la pret e considerabil de mare si as dor sa aflu daca merita aceasta diferenta. Nu cred ca este data doar de USM. O fi in principal din cauza f/1.8 vs. f/1.4 ? Ce stiti despre ele ? Eu din pacate nu am avut pana acuma decat obiectivul de kit astfel incat nu prea stiu mai nimica despre alte obiective si din pacate nici nu am avut de la cine sa imprumut sau sa ma joc si eu un pic.. :(

Multumesc frumos

:thumbup:

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View Postsebalos, on 7th March 2011, 09:17, said:

f/1.8 vs. f/1.4

Citeste aici.

#3
Aurex

Aurex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.01.2005
Pai in primul rand e vorba de diferenta intre un plastic chior un pic mai prost ca si constructie fizica decat obiectivul de kit( totusi bun optic)  si un obiectiv din "alta liga"...

#4
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 08.01.2010
gandeste-te daca ai nevoie de focala asta. La interior e prea lunga (echivalent 80mm pe film) iar in exterior prea scurta. Pentru mine. Eu am mers pe 35mm si 70mm+.
F 1.4 are micro USM care e predispus la stricat, e soft pana pe la f2. Cea f 1.8 e un obiectiv mediocru ca sharp, bokeh, AF, constructie.
Vezi si 85mm f1.8 sau Sigma 50mm care se zice ca e cel mai bun obiectiv de 50mm, dar doar daca gasesti unul bun altfel e loterie/nebunie.
Am folosit varianta ieftina 1.5 ani e singurul obiectiv care mi-a dat err 99 pe un 450d. Am si ratat fotografii, dar am si fotografii la care tin foarte mult cu el.
Daca ai buget mergi pe f1.4 sau 85mm care e foarte bun in comparatie.

#5
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007

View PostCumulus, on 7th March 2011, 16:23, said:

gandeste-te daca ai nevoie de focala asta. La interior e prea lunga (echivalent 80mm pe film) iar in exterior prea scurta. Pentru mine. Eu am mers pe 35mm si 70mm+.
F 1.4 are micro USM care e predispus la stricat, e soft pana pe la f2. Cea f 1.8 e un obiectiv mediocru ca sharp, bokeh, AF, constructie.
Vezi si 85mm f1.8 sau Sigma 50mm care se zice ca e cel mai bun obiectiv de 50mm, dar doar daca gasesti unul bun altfel e loterie/nebunie.
Am folosit varianta ieftina 1.5 ani e singurul obiectiv care mi-a dat err 99 pe un 450d. Am si ratat fotografii, dar am si fotografii la care tin foarte mult cu el.
Daca ai buget mergi pe f1.4 sau 85mm care e foarte bun in comparatie.

In Cazul acesta cred ca am sa merg pe 1.4.

Multumesc frumos pentru sfaturi :)

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Vezi si alternativele. 85/1.4 de la baietii aia cu ochii mici de la Samyang mi-a placut. N-are AF (oricum la astea ieftine vaneaza de numa numa) dar e foarte solid si imaginile arata bine.

P.S. De unde esti? Sunt sigur ca exista ceva magazine destul de aproape de tine unde sa incerci niste obiective.

#7
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007

View PostAlexIP, on 7th March 2011, 17:41, said:

Vezi si alternativele. 85/1.4 de la baietii aia cu ochii mici de la Samyang mi-a placut. N-are AF (oricum la astea ieftine vaneaza de numa numa) dar e foarte solid si imaginile arata bine.

P.S. De unde esti? Sunt sigur ca exista ceva magazine destul de aproape de tine unde sa incerci niste obiective.

Mai stau cateva zile in Iasi. din pacate 85 e prea lung pentru un mic studiou improvizat intr-o sufragerie..... :(

#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Diferente esentiale EF50 f/1,4 vs. f/1,8:
- diafragma maxima;
- numar de lame la diafragma cu influenta asupra elementelor OoF;
- viteza de focalizare
- manual focus override la EF50 f/1,4
- constructie generala;
- EF50 f/1,8 ia frecvent praf sub lentila frontala (nu e foarte grav);
- pret

EF50 f/1.4 merita numai pe body de tip +xxD, care au AF central cu precizie sporita pentru obiective cu diafragma mai mare decat f/2,8. Pe body low-end focalizarea automata la diafragme mai deschise de f/2,8 e imprecisa cu ambele obiective.

Edited by calexe, 07 March 2011 - 23:02.


#9
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postcalexe, on 7th March 2011, 22:44, said:

EF50 f/1.4 merita numai pe body de tip +xxD, care au AF central cu precizie sporita pentru obiective cu diafragma mai mare decat f/2,8.

...in schimb 50/1.8 o da in boscheti cu focusul pe orice body :)

(scuze calexe ca m-am folosit de postul tau)

#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostCumulus, on 7th March 2011, 16:23, said:

...
Sigma 50mm care se zice ca e cel mai bun obiectiv de 50mm, dar doar daca gasesti unul bun altfel e loterie/nebunie.
...
Nu e loterie. Mergi la sigur. Adica:
- Precizia AF variaza in timp, aparent cu temperatura. Asta tine de constructie, nu de lot.
- Focus shift. Si asta tine de constructie, nu de lot.
- HSM instabil. Asta o fi de lot, nu stiu exact.
- Pe manual e aproape excelent ;). "Aproape" intrucat tot nu scapi de focus shift.
"In rest, optic e superb", asa cum zic majoritatea review-urilor. Probabil facute de oameni care fotografiaza mire de test. Un review serios, care confirma propriile mele constatari ar fi acesta: http://www.the-digit...ens-Review.aspx.

View Postmiromulus, on 7th March 2011, 22:47, said:

...in schimb 50/1.8 o da in boscheti cu focusul pe orice body :)
Mai, asa o fi. Eu m-am jucat vreo 10 de minute cu un EF50 f/1,8 al unui amic pe o terasa la o bere. Pe 7D a fost ok acel exemplar. E drept ca n-am facut teste sofisticate. Am auzit de multi oameni care nu sunt multumiti de acest obiectiv. Poate ca or avea dreptate, nu stiu. Cert e ca toate EF 50 f/1,8 (4-5 buc.) pe care le-am vazut aveau praf sub lentila frontala. Nu stiu daca influenteaza imaginea, dar cred ca te racaie pe suflet.

#11
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

View Postcalexe, on 7th March 2011, 23:01, said:

.... Am auzit de multi oameni care nu sunt multumiti de acest obiectiv. Poate ca or avea dreptate, nu stiu. Cert e ca toate EF 50 f/1,8 (4-5 buc.) pe care le-am vazut aveau praf sub lentila frontala. Nu stiu daca influenteaza imaginea, dar cred ca te racaie pe suflet.

Eu m-am jucat cu amandoua, din pacate nu mi-a trecut prin cap sa le folosesc in aceleasi conditii.
50 cu 1.4 l-am folosit in conditii de luminozitate slaba iar 50 cu 1.8 l-am folosit intr-o incapere cu lumina naturala.
Eu am fost multumit de rezultate cu ambele obiective, m-a derutat prima data cand am auzit zgomotul la focus facut de 50 cu 1.8.
Le-am folosit pe ambele de pe la 2.2 pana pe la 3.5. Asa la prima vedere nu am vazut diferente intre imaginile facute cu cele doua obiective.
Pe aria de critica, la Portrete, sunt imaginile. Ruga sub clar de luna e cu 50 cu 1.4, Fata in negru/rosu e cu 50 cu 1.8.
In concluzie (strict pentru mine), am cumparat 50 cu 1.8 acum iar in viitor voi lua Canon 85 cu 1.8.

#12
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Pana la urma am facut comanda la F64 pt 50 1.4. Sper sa fi facut alegerea cea buna. Vreau sa ma tina cat mai mult si sa-l pot folosi cu incredere si pe viitorul (sper) ff.

Multumesc la toata lumea de sfaturi. Mi-ati fost de ajutor


:thumbup:

#13
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Mi-a ajuns ieri coletul. Ce pot sa spun dupa primele incercari... Se cunoaste in primul rand ca e un obiectiv f bine lucrat, ingrijit si nu pare de proasta calitate. Ca si fotografii... e diferenta f mare intre obiectivul de chit si el. De la culari, la focus, contrast, aberatii , etc. Sunt f multumit. Sper sa nu-mi para rau ca l-am achizitionat.

Multa bafta !

#14
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
Sa-l folosesti cu folos.
L-as fi luat si eu, dar acum n-au fost bani decat pentru 1.8

#15
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Pentru cei care aveti sau ati avut Canon EF 50mm f/1.4 USM :la 1.4/1.8 este consecvent in focus?
Am obiectivul Canon EF 50mm f/1.8 II insa sunt nemultumit din cauza inconsistentei in focus si as vrea un obiectiv fix de 35/40/50 mm cat mai luminos (de preferinta 1.8), pentru Canon 6D.
Puteti sa-mi sugerati ceva si de la alti producatori ?

#16
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Sper ca m ales ce trebuie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate