Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Alergie ciudata

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
marius_ivan

marius_ivan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.03.2010
Am 24 de ani si am deja cativa ani buni de cand ma chinuie un fel de alergie, cu care am tot mers pe la medici dar nu au putut sa ii dea de hac.

O sa incerc sa prezint cam toate detaliile pe care mi le amintesc si ce am luat etc.
Cel mai important ar fi cred faptul ca am mancarimi ale scalpului foarte mari.
Mancarimile astea ale scalpului , si ale spatelui au inceput pe la vreo 16-17 ani cred, cu toate ca daca stau sa ma gandesc bine am mai avut si inainte dar nu asa de insuportabile. Apoi tot prin perioada aceea am avut o durere in piept, la plamani, imi amintesc ca am mers la cabinetul de la liceu m-a ascultat si am stat cateva zile acasa si am facut ceva tratament. Apoi am mers la facultate si avand mancarimi foarte mari ale scalpului si o bubita pe bratul stang am mers la un cabinet de dermatologie, mi-a dat niste pastile si o crema pt bubita, la vreo ora nu imi venea sa cred ca nu mai am mancarimile. Am luat pastilele si totul a fost in regula. Cum terminam tratamentul revenea. Am mers apoi la o alta doctorita pentru ca nu am mai mers la Cluj la facultate. Iarasi tratamente cu pastile, acelasi rezultat. Am tot facut tratament fara sa mai merg la doctori cu Alerid. Cum le terminam cu reveaneau mancarimile.

Prin 2007 m-am imbolnavit destul de rau. Simptome: furnicaturi ale degetelor de la maini si picioare, si furnicaturi sezut, deficultati de inghitire, slabit aprox 7 kg intr-o saptamana (nu puteam deloc sa mananc), si mai apoi iarasi o durere la plamani. Am mers la Iasi, am fost internat la neurologie, mi s-au facut doar analize ( sange, ceva la ochi, ceva cu un fel de casca pe cap cu multe fire...electroencefalograma cred ca se numeste, testare de viteza a nervilor sau cum se numeste ( unde mi s-a spus ca nu au mai vazut asa rezultate - slabe), si la urma o scanare CT). Diagnostic la externare : polineuropatie senzitivo-motorie.

M-au trimis acasa si am facut tratament cu Milgama si nu ma stiu ce, am scapat de furnicaturi si m-am facut bine. Am inceput sa ma ingras inapoi.
Am mai facut tratamentul cu Alerid de unul singur cand incepeau mancarimile.
In toata perioada aceasta nu prea mi s-a schimbat vocea (am voce cam feminina)...si simt des nevoia sa-mi dreg vocea (dupa ce fac asta am voce cum zic eu ca ar trebui sa fie). Pentru asta am mers anul trecut la un medic ORL, i-am explicat treburile,
diagnostic: Rinita alergica, tratament cu niste pastile la care le-am uitat numele sau cu Alerid. In fiecare luna la control de vreo .. 5-6 ori, deja m-am plictisit si am renuntat. Am incercat cat de cat sa ma abtin de la pastile, am cam in fiecare zi mancarimi dar le ignor/sunt cam obisnuit.

Un lucru pe care era sa uit sa-l precizez ar fi ca prin 2008 am inceput sa am probleme cu vorbitul in sensul ca ma cam balbaiam - am senzatia ca mi-a crescut limba si mi-a aparut un fel de contur la buza de jos, la inceput dupa ce mancam sau beam, iar mai apoi a ramas asa. Si acum tot asa e.

Cam asta cred ca ar fi. Sper sa fi fost explicit si sper sa primesc ceva sfaturi, scuze pentru textul lung si multumesc pentru timpul pe care l-ati acordat.

#2
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Un test pentru depistarea alergenilor ai facut? De asemenea incearca sa elimini alte cauze gen infectii cu paraziti intenstinali, sau datorate unor virusi sau bacterii. Iti slabesc imunitatea si poti deveni sensibil la diverse. Daca zici ca mancarimile le ai strict in zona scalpului, incearca sa schimbi produsele de ingrijire pentru par, poate esti sensibil la ceva din compozitia lor.

#3
marius_ivan

marius_ivan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.03.2010
Analize pentru paraziti intestinali am facut anul trecut 3 consecutive la interval de 1 saptamana, dupa ce am luat Colebil. Au fost negative. De la sampon sigur nu e pentru ca de atata vreme am folosit diverse tipuri si in plus uneori am mancarimi si pe spate.

Test pentru alergii inca nu am facut pentru ca ultimul doctor la care am fost a zis ca sunt foarte scumpe si ca sa cumpere si sa le tina degeaba nu-i convine. Mda.

#4
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postmarius_ivan, on 7th March 2011, 00:32, said:

Analize pentru paraziti intestinali am facut anul trecut 3 consecutive la interval de 1 saptamana, dupa ce am luat Colebil. Au fost negative. De la sampon sigur nu e pentru ca de atata vreme am folosit diverse tipuri si in plus uneori am mancarimi si pe spate.

Test pentru alergii inca nu am facut pentru ca ultimul doctor la care am fost a zis ca sunt foarte scumpe si ca sa cumpere si sa le tina degeaba nu-i convine. Mda.


Du-te la un medic alergolog, nu la dermatologie. Aia au si teste si stiu ei si ce analize sa-ti dea sa mai faci. Colebilul nu te ajuta in cazul parazitilor intestinali. Eventual mai cere opinia si unui alt dermatolog ca sa excluda mancarimea ca fiind adatorate unei boli de piele.

#5
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Cele mai bune analize serologice care nici nu costa asa mult cum ti s-a spus , le poti face la Fundeni la dl.dr Gogoase .
Eu am  trecut prin experienta  diagnosticelor serologice acolo si  am fost diagnosticata cu : toxoplasmoza , micoplasmoza giardioza si toxocaroza . Am facut acea subliniere pentru ca , acei patogeni prin actiunea imunosuprimanta pe care o au, pot duce la manifestarile   ciudate  despre care scrii tu.Rinita alergica si furnicaturile le-am avut si eu . Zii multumesc ca nu ti-au aparut pe RMN demielinizari care sa determine neurologul sa te   indoape cu hidrocortizon. Dificultati la inghitire am avut si eu si erau date de neurotoxoplasmoza.
CAUTA INFECTIILE !!!
Nu vreau sa te sperii dar eu stiu un caz in care pe o combinatie  mico+toxo  a aparut  paralizia de faringe . Asta inseamna ca nu mai poti inghitii nimic !!! ( intubare si hranire artificiala )
  Uite tot pe acest forum exista aceste discutii pe care ar fii bine sa le citesti :
http://forum.softped...t...78120&st=18
Ai rabdare si citeste tot .  

Discutia este condusa de un medic cu  multiple competente (userul HBOT) si daca ii vei adresa vreo intrebare in situatia in care nu intelegi ceva , iti va raspunde cu siguranta. ( cand are timp )

Sanatate si astept vesti!

Edited by ditaanca, 07 March 2011 - 06:27.


#6
malcioi

malcioi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2009
Salut,
Vad ca ai fost diagnosticat cu aceeasi boala ca si mama mea. Din spusele tale initial te-ai facut bine (banuiesc ca poti merge fara problem)
Cum a evoluat boala la tine? Esti ok, ce tratament ai urmat?
Intreb deoarece la mama parca din ce in ce mai rau este cu toate analizele si medicamentele prescrise de medic
Astept vesti
Mersi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate