Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

prostata

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
liviu73

liviu73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.07.2009
mi-am facut un ecograf si mi-au iesit rezultatele; omogena, mas. 40 mm in ax transvers., contur regulat, delimitare neta , fara ascita. mi s-a spus, in urma acestor rezultate ca am hipertrofie benigna de prostata grad II. Va rog sa-mi spuneti e asa grav avand in vedere ca am 38 ani

#2
The_Listeneritza

The_Listeneritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 08.02.2011

View Postliviu73, on 6th March 2011, 15:18, said:

mi-am facut un ecograf si mi-au iesit rezultatele; omogena, mas. 40 mm in ax transvers., contur regulat, delimitare neta , fara ascita. mi s-a spus, in urma acestor rezultate ca am hipertrofie benigna de prostata grad II. Va rog sa-mi spuneti e asa grav avand in vedere ca am 38 ani
Liviu, esti cam tanar pentru o astfel de problema. Cu toate astea se poate remedia.
Hipertrofia benigna de prostata apare de obicei dupa varsta de 60 de ani.
Nu prea multa lume isi pune insa intrebarea de ce. Medicii in general spun ca "este normal" dupa o anumita varsta. Cu toate astea, un dezechilibru in organism, nu survine decat in urma unei greseli.
Una din cauze este lipsa zincului.
"Zincul este esential pentru prostata
Exact cum tiroida are nevoie de iod iar maduva spinarii trebuie sa aiba fier, prostata nu poate functiona adecvat fara zincul corespunzator. Glanda prostatei contine mai mult zinc decat orice alt organ din corp. Zincul este un metal care lasa urme, necesar doar in cantitati foarte mici, dar un deficit de zinc poate conduce la probleme medicale majore. Aproximativ 10-14 miligrame sunt recomandate in dieta zilnica, iar majoritatea celor care au un regim alimentar natural vor lua suficient zinc din alimentele pe care le consuma. Asa cum este utilizat de organism, zincul se gaseste in concentratie mare in sperma si in lichidul seminal. Creierul trebuie si el sa aiba zincul corespunzator pentru a tine gandirea organizata si echilibrata.

Activitatea sexuala excesiva poate conduce la golirea rezervelor de zinc care poate fi urmata atat de imbolnavirea prostatei cat si de tulburari mentale si neurologice, toate functiile care depind de disponibilul adecvat de zinc. Multi pacienti cu prostata care au consumat alimente bogate in zinc sau au luat suplimente de zinc, raporteaza ameliorarea simptomelor iar unii pacienti cu hipertrofie benigna de prostata realmente au inregistrat o reducere a dimensiunii prostatei luand zinc, si multora li s-a redus congestia in cazul bolii cronice de prostata. Zincul este aproape inexistent in alimentele rafinate, prelucrate. Daca solul este sarac in zinc, fructele si legumele crescute pe el vor prezenta acelasi deficit. Alimentele bogate in zinc includ urmatoarele : nuci, seminte de dovleac, seminte de floarea soarelui, tarate de grau, germeni de grau, drojdie de bere, ceapa, melasa, mazare, fasole, linte."

O alta cauza este estrogenul, in exces evident. Adica o dereglare hormonala care in general apare la femei si barbati dupa o anumita varsta, moment in care creste foarte mult riscul de cancer la san, endometru, prostata.
Ce face estrogenul?
Pe langa, reglarea multor functii in organism , inclusiv fixarea calciului in oase, estrogenul este FACTOR DE CRESTERE. Stimuleaza receptorii sanului si al endometrului sa creasca, iar o supra-stimulare in ani de zile duce la cancer de san, endometru, prostata.

Prin urmare ar fi bine sa fii putin atent la sursele de estrogen din alimentatie. Aceste surse sunt carnea tratata cu hormoni de crestere si laptele de la vacile tratate cu hormoni de crestere. De asemenea laptele de vaca contine in mod natural hormoni de crestere pentru ca, sa nu uitam ca vitelul trebuie sa ajunga la o greutate uriasa in putin timp. Motiv pentru care laptele de vaca nu este indicat spre consumul uman...

Soia este un tratament in sine foarte eficace in prevenirea cancerului de prostata si a reducerii prostatei. Contine fitoestrogeni care bareaza receptorii estrogenici fara insa a-i stimula.

In general este indicat consumul de produse ce contin fitoestrogeni cum ar fi spirulina, soia, frunze de papadie, gref rosu, patrunjel, polen.

#3
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
Din pacate constat ca subiectul nu este suficient dezbatut! Nu vorbesc neaparat de cele discutate pe forumuri (unde in majoritate participantii sunt tineri) . Ci in general, in viata cotidiana.

Se pare ca femeile discuta mai mult despre problemele lor de sanatate inclusiv cele care tin de organele genitale.
Barbatii - cred ca din motive de superorgoliu- nu discuta si nici nu sunt interesati de subiectele mai delicate. Consecintele sunt destul de multe si semnificative. Inclusiv cele care tin de sex. Mai apoi nici toti  medicii urologi - sau chiar medicii de familie (care sunt in majoritate femei) - nu abordeaza totalitatea problemelor legate de prostata.

#4
rony_anonimus

rony_anonimus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.07.2008
As vrea sa ma operez de prostata in Germania, imi recomanda cineva un spital , si cam la ce pret s-ar ridica operatia ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate