Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ascunderea nr de inmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
ma refeream la situatia in care pretul masinii este : negociabil (fara suma afisata)

VAND BMW E46 2.0i
Dotari : Clima bizonica
ABEIES , A/C ,ESEPE
AIRBEG,CD PLEYER
AN 2003 KM 50.000
PRET: NEGOCIABIL
TEL: 0722.xxx.abb

Edited by polizei, 06 March 2011 - 14:18.


#20
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
vad ca s-a deviat de la subiect.. in fine nu mai conteaza, eu m-am lamurit, credeam ca exista un motiv mai intemeiat/inteligent pt practica asta, dar.... presupunearea e falsa :P

#21
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 the_beast, on 6th March 2011, 16:33, said:

vad ca s-a deviat de la subiect.. in fine nu mai conteaza, eu m-am lamurit, credeam ca exista un motiv mai intemeiat/inteligent pt practica asta, dar.... presupunearea e falsa :P


De obicei samsarii sunt cei ce sterg numerele masinii pentru ca poti da de anuntul proprietarului de pe cartea de identitate si vezi pretul pus de el si, mai ales, kilometri reali, asta la masinile inmatriculate.
Asa ca nu-i de mirare sa cumperi masina de la samsar si sa primesti fisa fiscala si cartea cu alt nume, plus kilometri mai putini.

Cel mai grav e s-o vezi in poza cu lovituri, poza proprietarului, si tu s-o cumperi nezgariata. ;)

#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 polizei, on 6th March 2011, 14:17, said:

ma refeream la situatia in care pretul masinii este : negociabil (fara suma afisata)

VAND BMW E46 2.0i
Dotari : Clima bizonica
ABEIES , A/C ,ESEPE
AIRBEG,CD PLEYER
AN 2003 KM 50.000
PRET: NEGOCIABIL
TEL: 0722.xxx.abb

Suni si zici ca ai o hartie de Doi Negociabili si intrebi daca are sa-ti dea rest un Negociabil.

#23
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
buna asta :lol:

#24
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Am mai vazut masini care au anumite imbunatatiri, cum ar fi un detector remote sau un DVD player camuflat in parasolar, care nu sunt vizibile, in mod normal, dar care-ar putea fi tentante pt. unii; daca detectorul din bara e mai dificil de saltat, cu DVD-ul e chiar simplu, asa ca prefera sa nu stie toata lumea de respectivele dotari - nu ca i-ar cauta cineva in mod special masina prin tot orasul ca sa-i fure lui DVD-ul, dar, trecand intamplator pe langa ea, intr-o parcare, isi aminteste numarul...

Sau poate-a sicanat de curand pe cineva in trafic, si prefera sa nu fie chemat la o vizionare a masinii de respectivul.   :lol:

#25
stere1

stere1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2011
NU VA UITATI DUPA O MASINA AL CAREI NUMAR DE INMATRICULARE ESTE ASCUNS/ACOPERIT IN POZELE ANUNTULUI !!!

Dupa numarul de inmatriculare se poate vedea istoricul unei masini atat la service, acolo unde face reviziile, cat si la politie si circa financiara.
Daca masina a rulat ca masina de firma sau taxi atunci asta se poate clarifica usor. Nu poti sa o folosesti ca taxi spre exemplu fara ca politia rutiera sau administratia financiara sa stie acest lucru.
Numarul de inmatriculare se acopera pentru ca sa nu poti face o verificare rapida a masinii, fiind nevoie sa suni mai intai.

Hai sa luam un exemplu pe viu. La acest link e un anunt cu o masina care este in acest moment de vanzare:
http://www.autovit.r...-C26226959.html

Am atasat si pozele. Fiind vorba de un anunt public cu poze puse la dispozitia publicului, acestea pot fi copiate si pe un alt forum public atata timp cat am precizat sursa. (In fond ii fac reclama vanzatorului nu?)
Numarul masinii este: B-92-MNV

Cautand in licentele publice de taxi aceasta masina apartine dlui. MINOVICI DUMITRU cu licenta numarul 871.
http://numeredemasin...m/info/B-92-MNV
(Si sunt convins ca ii apartine acelui domn pentru ca MNV=MINOVICI.)

Masina a fost pe taxi.
Dansul in anunt pune 78.700 km ori o masina care a fost pe taxi din 2008 are peste 400.000km.
Deci masina nu valoreaza 3200 negociabil ci 2000 negociabil.

DE ACEEA SE ACOPERA NUMERELE LA MASINI IN ANUNTURI!!


LEGE PENTRU CINE CUMPARA O MASINA SH DE GENUL LOGAN

CERI ALUIA CARE SPUNE CA E PRIMUL PROPRIETAR SA VEZI ACTELE MASINII SI IL INTREBI UNDE S-AU FACUT REVIZIILE. APOI VERIFICI REVIZIILE LA FIRMA RESPECTIVA. O REVIZIE COSTA CATEVA MILIOANE DECI N-ARE SCUZA DACA NU APAR. IN PLUS DE ASTA REVIZIILE SE VERIFICA SI DUPA NUMARUL DE INMATRICULARE.
APOI CU NUMARUL DE INMATRICULARE CERI INFORMATII LA ADMINISTRATIA FINANCIARA SI POLITIA RUTIERA. DACA PROPRIETARUL SAU CEL CARE O VINDE NU ESTE DE ACORD, ATUNCI PA SI LA REVEDERE.
(UNII MAI PUN LA ANUNT "PRIMUL PROPRIETAR" DESI NU AU ACEASTA CALITATE DAR O FAC DOAR PENTRU A PRIMI TELEFOANE DE LA POTENTIALI CUMPARATORI.)

Attached Files


Edited by stere1, 08 October 2012 - 22:30.


#26
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Da` ai cautat ceva de ai gasit un taxi! Posted Image

#27
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
eu daca as da un anunt de vanzare as ascunde si eu numarul de inmatriculare. nu vreu sa vada toti retardatii numarul meu de la masina intr-un anunt. Eventual numarul de inmatriculare + VIN-ul masinii se poate comunica la telefon sau pe mail.

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Foarte bine. Dar nu ne-ai explicat de ce sa nu vada toti numarul? Ce se intampla daca il vad?

#29
stere1

stere1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2011

 ccf_cristi, on 09 octombrie 2012 - 09:07, said:

Da` ai cautat ceva de ai gasit un taxi! Posted Image

Aaa si tu tot Prahova? Posted Image
Pot sa-ti zic vecine.

Fratele meu e plin de taxiuri transformate brusc in masini de ocazie. Full.
Nu trebuie sa cauti mult. Eu am deja ochiul format si pe loc simt daca e pe bune sau nu.
Loganuri mai noi, gen dupa 2008, nu prea gasesti la ocazie. Cine ar vinde o masina relativ noua daca a intretinut-o bine si a avut grija de ea?
Pe praful asta nu sunt multi care sa vanda doar ca sa isi ia una noua.

Eu am postat ca sa stie si un cumparator de buna credinta inainte sa dea banii. Se dau tepe grupa mare.

#30
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 stere1, on 08 octombrie 2012 - 22:29, said:

NU VA UITATI DUPA O MASINA AL CAREI NUMAR DE INMATRICULARE ESTE ASCUNS/ACOPERIT IN POZELE ANUNTULUI !!!

Dupa numarul de inmatriculare se poate vedea istoricul unei masini atat la service, acolo unde face reviziile, cat si la politie si circa financiara.
Daca masina a rulat ca masina de firma sau taxi atunci asta se poate clarifica usor. Nu poti sa o folosesti ca taxi spre exemplu fara ca politia rutiera sau administratia financiara sa stie acest lucru.
Numarul de inmatriculare se acopera pentru ca sa nu poti face o verificare rapida a masinii, fiind nevoie sa suni mai intai.

Hai sa luam un exemplu pe viu. La acest link e un anunt cu o masina care este in acest moment de vanzare:
http://www.autovit.r...-C26226959.html

Am atasat si pozele. Fiind vorba de un anunt public cu poze puse la dispozitia publicului, acestea pot fi copiate si pe un alt forum public atata timp cat am precizat sursa. (In fond ii fac reclama vanzatorului nu?)
Numarul masinii este: B-92-MNV

Cautand in licentele publice de taxi aceasta masina apartine dlui. MINOVICI DUMITRU cu licenta numarul 871.
http://numeredemasin...m/info/B-92-MNV
(Si sunt convins ca ii apartine acelui domn pentru ca MNV=MINOVICI.)

Masina a fost pe taxi.
Dansul in anunt pune 78.700 km ori o masina care a fost pe taxi din 2008 are peste 400.000km.
Deci masina nu valoreaza 3200 negociabil ci 2000 negociabil.

DE ACEEA SE ACOPERA NUMERELE LA MASINI IN ANUNTURI!!


LEGE PENTRU CINE CUMPARA O MASINA SH DE GENUL LOGAN

CERI ALUIA CARE SPUNE CA E PRIMUL PROPRIETAR SA VEZI ACTELE MASINII SI IL INTREBI UNDE S-AU FACUT REVIZIILE. APOI VERIFICI REVIZIILE LA FIRMA RESPECTIVA. O REVIZIE COSTA CATEVA MILIOANE DECI N-ARE SCUZA DACA NU APAR. IN PLUS DE ASTA REVIZIILE SE VERIFICA SI DUPA NUMARUL DE INMATRICULARE.
APOI CU NUMARUL DE INMATRICULARE CERI INFORMATII LA ADMINISTRATIA FINANCIARA SI POLITIA RUTIERA. DACA PROPRIETARUL SAU CEL CARE O VINDE NU ESTE DE ACORD, ATUNCI PA SI LA REVEDERE.
(UNII MAI PUN LA ANUNT "PRIMUL PROPRIETAR" DESI NU AU ACEASTA CALITATE DAR O FAC DOAR PENTRU A PRIMI TELEFOANE DE LA POTENTIALI CUMPARATORI.)

FABULATII . MAJORITATEA CELOR CARE AU NUMARUL ASCUNS PE INTERNET, LE AU FIZIC PE MASINI ATUNCI CAND TE DUCI SA LE VIZIONEZI !  POTI FACE ORICE VERIFICARE VREI DUPA AIA !

Repet , tine de confidentialitatea fiecarei persoane afisarea numarului pe internet . Cand il suni pe cel cu numarul neafisat si te duci sa-i vezi masina , va avea cu siguranta numarul de inmatriculare. In momentul in care nu are numarul de inmatriculare fizic, ar putea fi o problema.

Sunt zeci/sute  de motive pentru care unii nu doresc afisarea numarului pe internet . Multe persoane(mai ales cunoscute) care iti vad anuntul incep cu tot felul de fabulatii/speculatii

Unele dintre motive ar fi:
1.sa nu vada vecinii  sau rudele apropiate (te feresti de gura lumii)
2.sa nu vada angajatii (poate ai probleme financiare la firma , iti vinzi S-klasse-ul si din cauza asta unii angajati ar in panica din cauza incertitudiinii locului de munca )
3.sa nu vada persoanele care ar putea sa-ti faca rau
4.masina poate e primita cadou sau e mostenita de la cineva si vrei sa nu vada toti ca ai scos-o la vanzare.
5.ai probleme cu ANAF care te urmareste si nu doresti sa stie ca mai ai si alte masini scoase la vanzare(care au fost trecute initial pe numele altor persoane)
6.sa nu ramana urme pe internet care din diverse motive te-ar putea afecta in viitor . Sa luam exemplul unui deputat urmarit penal pentru deturnare de fonduri ( cei care-l ancheteaza sa nu mai stie ca el/rudele au detinut 4-5 masini de lux care valorau cateva sute de mii de euro)
7.sa nu vada persoanele carora ai sa le dai bani (si nu vrei sa le dai .....sau poate te urmaresc camatarii)
8.sa nu vada toti retardatii mintali si toti libidinosii (in eventualitatea in care esti fata , te-a vazut vreun libidinos prin oras ....iar acum recunoscand numarul masinii pe internet, iti ia numarul de telefon si incepe sa te agreseze cu telefoanele)
9.sa nu caute toti forumistii pe toate site-urile numarul masinii si sa faca ei investigatii gen unde muncesc , ce mananc si ce f.t .... (exemplu : cazul de fata M. Dumitru)
10.ETC

In toate situatiile prezentate mai sus pot fi masini intretinute corespunzator fara probleme si cu numar de inmatriculare vizibil la fata locului.

Edited by polizei, 09 October 2012 - 13:13.


#31
stere1

stere1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2011

 slai, on 09 octombrie 2012 - 10:36, said:

Foarte bine. Dar nu ne-ai explicat de ce sa nu vada toti numarul? Ce se intampla daca il vad?

Absolut CORECT !!!!!!!

Daca e sa fie corect omul ar trebui sa aiba dovezile de la Politia Rutiera si de la fiscal cu istoricul masinii.
Daca a fost masina de firma hai mai treaca mearga, dar daca a fost taxi sau masina de scoala de soferi nu are sens sa o mai cumperi. Sau ma rog la un pret mai mic.
Si este iarasi edificator sa vezi unde au fost facute reviziile. Daca omul a facut o revizie la 120000km si masina pe care o vinde are 80000 atunci clar e ceva in neregula.
Cunosc cazuri cand un "fraier" a cumparat masina fara sa verifice asta si ulterior la verificare a descoperit ca masina avea kilometrajul dat inapoi.

Anuntul de mai sus, care l-am postat ca un fel de test, sigur 99.99% se incadreaza la asa ceva. Asa ceva are un nume si se cheama inselaciune.
Culmea e ca nici vanzatorii nu prea cunosc legile clar si spre exemplu te poti duce sa cumperi masina si sa faci o plangere penala ulterior.
In cazul asta vanatorul devine vanat. Ca sa iti retragi plangerea poti cere compensatii si ala s-a ars.
Ca sa fie edificator pe contractul de vanzare cumparare se specifica numarul declarat de kilometri si clasica expresie de final "sustin ca datele declarate mai sus sunt corecte".

Dovezile astea se pot sa nu le puna online dar sa specifice ca le are si sa le prezinte potentialului cumparator.
Asa pe neve nu mai ai incredere in nimeni.

#32
tim5475

tim5475

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 128
  • Înscris: 23.07.2007

 stere1, on 08 octombrie 2012 - 22:29, said:

Hai sa luam un exemplu pe viu. La acest link e un anunt cu o masina care este in acest moment de vanzare:
http://www.autovit.r...-C26226959.html

Am atasat si pozele. Fiind vorba de un anunt public cu poze puse la dispozitia publicului, acestea pot fi copiate si pe un alt forum public atata timp cat am precizat sursa. (In fond ii fac reclama vanzatorului nu?)
Numarul masinii este: B-92-MNV

Cautand in licentele publice de taxi aceasta masina apartine dlui. MINOVICI DUMITRU cu licenta numarul 871.
http://numeredemasin...m/info/B-92-MNV
(Si sunt convins ca ii apartine acelui domn pentru ca MNV=MINOVICI.)

Masina a fost pe taxi.
Dansul in anunt pune 78.700 km ori o masina care a fost pe taxi din 2008 are peste 400.000km.
Deci masina nu valoreaza 3200 negociabil ci 2000 negociabil.

DE ACEEA SE ACOPERA NUMERELE LA MASINI IN ANUNTURI!!



Foarte tare site-ul asta! Posted Image

http://numeredemasin.../info/BH-82-QEZ

Attached Files



#33
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am uitat sa mentionez ca pe google streetview in aproape toata Europa , din motive de confidentialitate pe langa numerele masinilor sunt chiar si case blurate (la cerere).In Germania sunt blurate aprox 5% din totalul caselor. Fiecare are dreptul la initimitate(2. Cadru limitat, cerc restrâns, familial. 3. (La pl.) Lucruri, chestiuni personale. – Din fr. intimité.)

Si pe site-ul mobile Germania am vazut o gramada de masini fara numere, cu numere sterse sau cu ziar pe ele .Mi-a trebuit mai putin de 1 minut sa gasesc unul cu numarul sters in Germania . Anuntul Aici

Stergerea numarului de inmatriculare nu reprezinta neaparat ceva suspect ci mai degraba tine de intimitatea fiecaruia.

Attached Files


Edited by polizei, 09 October 2012 - 13:48.


#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Si eu am sters numarul din anunturi cand mi-am vandut masina, desi n-aveam nimic de ascuns.  Dar masina a stat parcata-n bulevard, cu numere pe ea si cu afise in geamuri.
Poate ca i s-a parut unuia (justificat sau nu, nici nu mai conteaza) ca i-am taiat calea, de exemplu, si, fiind mai nebun, vrea sa-mi dea foc la masina sau sa-mi rupa picioarele.  De ce sa-i usurez asta ?  Gaseste intamplator masina pe net, isi aduce aminte de intamplare si ma suna sa cumpere masina...

Si pe "Jurnal de Bord" am sters din poze numerele masinii pe care-am luat-o in loc.  Atat numerele vechi, ale fostului proprietar, cat si numerele actuale...

#35
stere1

stere1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2011

 polizei, on 09 octombrie 2012 - 12:51, said:

FABULATII . MAJORITATEA CELOR CARE AU NUMARUL ASCUNS PE INTERNET, LE AU FIZIC PE MASINI ATUNCI CAND TE DUCI SA LE VIZIONEZI !  POTI FACE ORICE VERIFICARE VREI DUPA AIA !

Repet , tine de confidentialitatea fiecarei persoane afisarea numarului pe internet . Cand il suni pe cel cu numarul neafisat si te duci sa-i vezi masina , va avea cu siguranta numarul de inmatriculare. In momentul in care nu are numarul de inmatriculare fizic, ar putea fi o problema.

Sunt zeci/sute  de motive pentru care unii nu doresc afisarea numarului pe internet . Multe persoane(mai ales cunoscute) care iti vad anuntul incep cu tot felul de fabulatii/speculatii

Unele dintre motive ar fi:
1.sa nu vada vecinii  sau rudele apropiate (te feresti de gura lumii)
In schimb pe Facebook arati tot? Hai sa fim seriosi societatea spre care ne indreptam e una fara cash si cu transparenta totala.
De ce ai avea ceva de ascuns?

2.sa nu vada angajatii (poate ai probleme financiare la firma , iti vinzi S-klasse-ul si din cauza asta unii angajati ar in panica din cauza incertitudiinii locului de munca )
Sau poate vinzi S-ul ca l-ai omorat la liniute. Cunosc caz cu un tip (politician si persoana publica in Moldova) care vindea o masina scumpa drept de noua si am gasit pentru cumparator dovezile ca masina era la liniute. Culmea si pe YouTube pentru ca "smecherul" vroia sa vada lumea cat e de tare.

3.sa nu vada persoanele care ar putea sa-ti faca rau
Posted Image  Asta sa stii ca asa e! Ai "dusmani" pe modelul nu ma cauta tu, ca te caut eu si tot te gasesc. Si evident nu-ti rup picioarele ci iti rup masina.

4.masina poate e primita cadou sau e mostenita de la cineva si vrei sa nu vada toti ca ai scos-o la vanzare.
Sa stii ca m-am gandit la asta, masina chiar e un breloc si daca te intreaba rudele sau iubitul care ti-a facut-o cadou poti sa spui:
E pe undeva pe aici, nu stiu unde am lasat-o. Posted Image

5.ai probleme cu ANAF care te urmareste si nu doresti sa stie ca mai ai si alte masini scoase la vanzare(care au fost trecute initial pe numele altor persoane)
Asta da, este un motiv serios. Daca un vanzator mi-ar spune asa ceva l-as aprecia mai mult decat gogosile de mai sus.

6.sa nu ramana urme pe internet care din diverse motive te-ar putea afecta in viitor . Sa luam exemplul unui deputat urmarit penal pentru deturnare de fonduri ( cei care-l ancheteaza sa nu mai stie ca el/rudele au detinut 4-5 masini de lux care valorau cateva sute de mii de euro)
internetul nu uita niciodata. Degeaba te feresti, daca ai ajuns pe internet tot aia e.
Si asta e un motiv plauzibil.

7.sa nu vada persoanele carora ai sa le dai bani (si nu vrei sa le dai .....sau poate te urmaresc camatarii)
Am intalnit cazul unui camatar care s-a luat in oras dupa o masina crezand ca e proprietarul care datora bani.
Camatarul a oprit masina in trafic si a discutat cu cumparatorul de buna credinta.
Tu ce crezi ca ar gandi un camatar care are o discutie cu cumparatorul si stie ca nu a primit niciun telefon cu privire la banii datorati?
Eu cred ca ar creste nitel "interest"-ul sau iti iei adio de la 2 degete pentru a alina egoul ranit al camatarului.

8.sa nu vada toti retardatii mintali si toti libidinosii (in eventualitatea in care esti fata , te-a vazut vreun libidinos prin oras ....iar acum recunoscand numarul masinii , iti ia numarul de telefon si incepe sa te agreseze cu telefoanele)
Vax! In ziua de azi nu mai exista libidinosi. Exista libidinoase foarte frumoase si atat de profesionale incat ofera dependenta. Se numesc dame de companie si sunt extraordinare. Iar pentru libidinosii bankrupted exista p0rn. Desi am vaga impresie ca unul care nu isi permite macar 100ron pentru o piersicuta ar mai avea timp sa fie si libidinos. Asta e adevarul, stresul financiar omoara erectia bai baiatule!
Posted Image
In plus de asta stii ca telefoanele sunt inregistrate acum nu? Poti sa suni si cu numar ascuns, reteaua stie cine esti.
O plangere cu inregistrarea convorbirii poate crea multe probleme unui "libidinos". Eu pariez pe libidinosi, astia sunt destepti, retardatii in schimb pot sa se arda.

Motivul e pueril.

9.sa nu caute toti forumistii pe toate site-urile numarul masinii si sa faca ei investigatii gen unde muncesc , ce mananc si ce f.t .... (exemplu : cazul de fata M. Dumitru)
Suna a ofticat. Vezi tu, asa va fi viitorul fie ca vrei, fie ca nu vrei tu. Cand vinzi masina sa se cunoasca pana si pe unde ai mers cu ea pe Google Maps. TOT! Tu sustii pozitia unuia care vrea sa insele. Eu nu pot fi de acord cu asta. Fiecare are dreptul sa stie pe ce da banii.
Libidinosul mi se pare simpatic in comparatie cu un escroc care profita de pe urma unui cumparator de buna credinta.
Acel om a muncit pentru banii aia, poate are copii, poate el se bazeaza pe masina pe care o cumpara.

10.ETC
Banuiesc ca ai zis sa faci o lista de 10 puncte dar la nr. 10 te-a parasit creativitatea.
Accept acest motiv.

In toate situatiile prezentate mai sus pot fi masini intretinute corespunzator fara probleme si cu numar de inmatriculare vizibil la fata locului.

Atata timp cat circuli cu masina pe strada numarul e la vedere. In fond nu conteaza numarul masinii, conteaza ca un cumparator de buna credinta sa se documenteze cu privire la trecutul masinii.
Daca ascunzi numarul ca esti cautat de lege, fisc sau camatari, atunci sunt de acord. Insa astea sunt cazuri rare. FOARTE RARE!
Majoritatea sunt foste taxi-uri, masini de firma fugarite prin tara toata ziua si abia 5% daca intra la cautat de ANAF, camatari sau pentru delapidare.
Istoricul fiscal al masinii, istoricul reviziilor in cazul primului proprietar si istoricul de la rutiera sunt un must have. Daca nu ai nimic de ascuns atunci le poti oferi mai ales ca un cumparator il poti convinge clar cu asta.

Insa oricum ai da-o, cine ascunde numarul, chiar are ceva de ascuns. Numarul e scris pe masina (doh) si il vad toti. Deci daca il ascunzi e clar un motiv. Ca e unul mai serios sau pueril asta ramane de vazut. Dar ai ceva de ascuns!



#36
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

 stere1, on 09 octombrie 2012 - 14:34, said:

Insa oricum ai da-o, cine ascunde numarul, chiar are ceva de ascuns. Numarul e scris pe masina (doh) si il vad toti. Deci daca il ascunzi e clar un motiv. Ca e unul mai serios sau pueril asta ramane de vazut. Dar ai ceva de ascuns!
Da, bine, cum zici tu!... Au ceva de ascuns daca isi mascheaza numarul!
Multumit?!

Edited by ccf_cristi, 09 October 2012 - 14:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate