Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#5365
viliam

viliam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.10.2013
Nu mai stiu,sa verific.In toamna nu am vazut vreo diferenta intre el si alte sole.

#5366
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Am vazut multe astfel de manifestari in primavara aceasta datorita secetei cu recuperare usoara dupa venirea ploilor, dar oricum productia este redusa cu numar mic de boabe .

#5367
mcmarian12

mcmarian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 22.09.2014
care mai este pretul la grau?
in oltenia 136 euro/t mi se pare cam mic dupa toate intemperiile de anul asta

#5368
sarbujr

sarbujr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.03.2017
Salut! Sunt novice in cultivarea grâului și încă nu am apucat să-l erbicidez. Începe să inspice și vreau să știu dacă il mai pot erbicida atât de târziu și cu ce. Mulțumesc anticipat!

#5369
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Nu il mai erbicidezi in acest stadiu.

#5370
sarbujr

sarbujr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.03.2017
Dar dacă nu il erbicidez mi de strica combina de 3 ori pe zi. Dacă l-aș erbicida , as pierde mult?

#5371
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Bagi niste total cand incepe el sa se usuce, 2-3 l/ha ca desicant.

#5372
sarbujr

sarbujr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.03.2017
Și nu de intampla nimic cu graul?

#5373
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ba da, ti-l usuca uniform. Dar tratamentul acesta il faci cand incepe sa se usuce graul in mod natural, cu rolul de a usca si buruienile care eventual te-ar incurca la treierat.
Eu l-as da cu 2 saptamani inainte de treierat.
Dar asta o faci numai la culturile pentru consum, nu si la cele semincere (daca vrei sa-ti pastrezi samanta pentru la anul).

Eu nu ii inteleg pe cei ce asteapta frunza stindard ca sa erbicideze. E deja prea tarziu.

Edited by medelin992, 17 May 2017 - 12:03.


#5374
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Si practic o sa mananci niste glifosat + probleme cu gestatia la animale. Nu ai vrea sa te trezesti cu avorturi spontane sau ca vomiti laptele baut dupa ce dai tarate din astea la vaci sau se reacții autoimune. Utilizarea ca desicant neautorizat a glifosatului a fost unul din argumentele pentru care nu se mai dorea prelungirea si inca nu a fost trnasata aceasta problema.
http://agrointel.ro/...a-la-bruxelles/

glifosat care trebuie retras de pe piata (vandut pana se epuizeaza stocurile in termen de 1.5 ani)
https://www.stiriagr...osat-39937.html

#5375
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Oricum nemtii stropesc in felul acesta toata orzoaica pt bere.

Sunt produse omologate din cele fara talowamina pe desicare. Si nu mergi la doza mare, dai si tu mai putin. Respectii timpi de pauza si nu ai probleme.
Pentru toate aceste doze si omologari se fac teste, atat in camp cat si in laborator, atat la doze reduse, cat si la doze dublate. Daca reiese ca nu sunt probleme de ce sa nu folosesti?
Tu crezi ca oricine poate pune pe eticheta desicarea fara teste de reziduri in produse, dupa 2-7-15-40 zile dupa aplicare? Sunt foarte stricte si serioase aceste teste.
Doza redusa cu 14 zile inainte de recoltare si esti safe.

#5376
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Cat de reudusa?
Cum rezolva problema omului [buruienile]? In 14 zile raman tot verzi, abia atunci incep sa isi piarda vigoarea si o parte din umiditate, abia dupa 21 de zile incepe uscarea propriuzisa mai ales ca sunt buruieni mari, mature, care s-ar putea sa nu reactioneze (sau sa reactioneze limitat) la o doza redusa de glifosat. plus de asta semintele buruienilor respective tot le va colecta in grau
Ca desicant il dai pentru a forta maturarea graului si pentru a avea uniformitate, Cand te apuci sa dai doar pentru ca ai buruieni s-ar putea sa nu ai rezultatul dorit.

#5377
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Omul poate face ce vrea, noi ne-am spus opiniile.
Pe la noi prin sud-est se mai obisnuieste sa erbicidam graul cand da costreiul in el. Asta se intampla cand nu recoltezi la timp, ai rizomi in sol si ploi multe. Nu stiu pe ce doze merg, banuiesc ca doze omologate normale pentru perene, dar reusesc sa usuce buruienile problema astfel incat sa nu imprumuti umiditate la recoltare.

Omul poate face ce vrea, noi ne-am spus opiniile.
Pe la noi prin sud-est se mai obisnuieste sa erbicidam graul cand da costreiul in el. Asta se intampla cand nu recoltezi la timp, ai rizomi in sol si ploi multe. Nu stiu pe ce doze merg, banuiesc ca doze omologate normale pentru perene, dar reusesc sa usuce buruienile problema astfel incat sa nu imprumuti umiditate la recoltare.

#5378
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Eu unul nu am vazut pe nici un produs actual, care contine glifosat si comercializat in Romania, recomandarea de folosire ca desicant si dozajul la hectar. M-ai facut sa nu mai beau bere la vara, trec pe tuica la gheata.

#5379
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Taifun de la Adama.

#5380
giumitica

giumitica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.06.2011
Salutare! Dupa lucerna doresc sa seman grau.Cam care sunt cheltuielile pe hectar,nu am utilajele mele.... Si cam cat se castiga pe hectar?

#5381
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

 giumitica, on 04 iunie 2017 - 20:17, said:

Salutare! Dupa lucerna doresc sa seman grau.Cam care sunt cheltuielile pe hectar,nu am utilajele mele.... Si cam cat se castiga pe hectar?
Se castiga maxim diferenta intre ce ai plati si utilajele tale
Daca nu le ai esti cu diferenta aia pe minus

#5382
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

 giumitica, on 04 iunie 2017 - 20:17, said:

Salutare! Dupa lucerna doresc sa seman grau.Cam care sunt cheltuielile pe hectar,nu am utilajele mele.... Si cam cat se castiga pe hectar?
In mod normal ar trebui sa ai cheltuieli de vreo 2750RON ha si presupunand o productie de 5-7t ( depinde de an ) ai castiga undeva intre 3000 respectiv 3750 RON, functie de pretul graului ( 0,55-0,6 RON/kg ).

Ce inseamna cheltuieli ?
-arat 350
-discuit x 2 400
-fertilizat 50  + ingrasamant NPK 200kg 400 RON
-grau 200kg C1 tratat 400 RON
-erbicidat 150 ron + erbicid 40 RON ( Helmstar )+ Zamir 100RON + Cyperguard 15RON
-fertilizat 50 + 300kg azot 450 RON
-recoltat 350 ron

Total estimativ 2750. In cel mai prost caz iesi pe 0, in cel mai bun castigi 1000 RON la ha. De obicei, balanta spre inclina spre varianta mai prost, legile lui Murphy. Nu iau in calcul subventie / arenda.
Cu utilajele tale, costurile de lucrari se reduc la o treime, dar acolo si in plus depreciere. Chiar si asa, concluzia ar fi ca fara utilaje proprii ( macar lucrarile generale arat, discuit, semanat, fertilizat ) nu prea merita.

Edited by savantu, 05 June 2017 - 19:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate