Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#2035
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View Postalexvoc, on 13 octombrie 2013 - 10:30, said:

Exact la hectar m-am referit. MMB=masa a o mie de boabe, G=germinati, P=puritate. Sunt necesare pentru a afla densitatea in kg.
Ar fi trebuit sa intreb: este suficient in jur de 650 boabe germinabile pe metru patrat, la timpul asta, avand umiditate si terenul pregatit bine?

Vreu sa fie suficient, ca e posibil sa se piarda ceva boabe, semanat aproape de sfarsitul epocii.
500 boabe sunt putine... am semanat baza 250kg/ha

Eu am semanat baza si C1 la 170kg/ha, Exotic si Apache, soiuri care infratesc satisfacator. Chiar si cu soiuri autohtone, Alex C1 nu am trecut de 220kg/ha.

View Postrodanny, on 13 octombrie 2013 - 10:40, said:

@savantu, el a vrut sa puna 650 boabe...un calcul arat ca ii trebuie 260 kg, daca nu punem si procentul de rasrire si procentul de puritate...
Daca le calculam..da spre 280 kg....
Dar 650 nu e prea des?
Care e norma ?

Norma este 450-500 la m^2.

Quote

Mai revin cu intrebare dinou...pot folosi atomizor pentru a imprastia granule?

Danny

Nu. A lucra suprafete de marimea un ha manual este crunt si ineficient.

Imagini de la pregatirea pt. grau, ieri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_qBbluinGSI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-QhdgLFhnMg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Merg pe sistemul o trecere cu discul mare + o trecere cu cel mic. Parcelele din filmulet le-am semanat in aceeasi zi cu Apache C1, 170kg/ha.

Edited by savantu, 13 October 2013 - 12:38.


#2036
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
@savantu nu te baga in seama pe ce nu cunosti. Nu a zis ce soi pune a spus doar grau
Daca soiurile pe care le seamana compania unde esti tu cer o densitate scazuta, altele au o densitate normala asa ca nu te juca cu banii omului tu fiind angajat pe post de troll.

Un hectar de grau il dai cu ingrasemant ( azot/uree), manual, in aproximativ 2-4 ore. Nu ai nevoie decat de ingrasemant transportat in capul locului, o galeata, un cutit sa desfaci sacii, o pereche de manusi subtiri de gradinarit ( dintr-un brico/piata daca tii la manichiura) si poate o pereche de cizme.

#2037
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari
care e diferenta intre samanta baza si C1 ?
una infrateste mai mult si alta mai putin?

Foarte tare @savantu imi place jucaria ta..te invidiez
dar sigur tu ai mult teren de lucat...eu care am doar 1 ha...+ 1ha...:D
ai zis ca dai intai cu discul mare dupa care cu discul mic....scuze....dar nu ma prind...cu acelasi utilaj....faci 2 treceri inainte cu un disc duap are la a doua cu alt disc?
trebuie schimabat utilajul remorcat?

Oare sa dau cu polifosfat duap plug inainte de arat?
Sau dau cu complex inainte de arat?
Multumesc,
danny

#2038
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
am vrut sa zic ceva pe baza de posfor,,,
superfosfat simplu sau cereafos..

http://www.cich.ro/CEREALFOS-40.php

danny

#2039
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Cand am zis mai devreme ca ma costa in jur de 1400 era vb doar de manopera munci...nu si imputuri..adica ingrasaminte, samanta, tratamente etc...
La un simplu calcul totul ma duce la peste 2300 roni :(
Nu stiu de ce nu vi se pare foarte mult?
Mie mi se pare.....
Danny

#2040
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

View PostDaniel_Florici, on 12 octombrie 2013 - 18:06, said:

Ce cantitate vrei sa bagi la ha?
am gasit exotic c2 sa cumpar cu 1,5 lei/kg.
nu stiu ce cantitate/ha.cat recomanzi.sau alti useri care au semanat exotic,cat ati semanat?
cu 500 kg cat pot semana?
va rog sa imi spuneti si reglajul la sup 29 ca sa fiu sigur ca tractoristul baga cantitatea dorita,nu sa merg pe bajbaite

#2041
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am mers cu 200kg la exotic.

#2042
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Asta inseamna ca trebuie sa aiba raportul C (cele doua pinioane de la cutie sa fie egale)  si sa puna maneta in gaura 14, iar asa trebuie sa-ti bage cam 200/207 kg/ha.

Edited by SaS_100, 13 October 2013 - 21:02.


#2043
adrian883

adrian883

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.02.2013
La exotic am mers pe 230 kg la ha.(samanta cu mmb 46).

#2044
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
cam inexacta afirmatia pe care ai spus-o, ai uitat de fundurile mobile, de subare, si faza cu 2 pinioane egale e banala. Hai sa nu punem oamenii in ceata si sa le dam informatii pe care se pot baza.
Deci pt a nu stiu cata oara pun acele afurisite de tabele cu reglajele pt SUP. Eventual pt cei cu suflet le pot da si o adresa daca vor sa fie recunoscatori,accept orice numai "carne" sa nu fie

Attached Files

  • Attached File  SUP1.pdf   423.55K   54 downloads
  • Attached File  SUP2.pdf   501.06K   34 downloads
  • Attached File  SUP3.pdf   851.25K   26 downloads
  • Attached File  SUP4.pdf   538.14K   22 downloads
  • Attached File  SUP5.pdf   988.84K   25 downloads
  • Attached File  SUP6.pdf   1021.25K   28 downloads


#2045
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
@savantu,cat ai dat pe scula aia dupa fiat si cum ii zice exact?isi merita banii

#2046
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View PostIdI1, on 13 octombrie 2013 - 15:17, said:

@savantu nu te baga in seama pe ce nu cunosti. Nu a zis ce soi pune a spus doar grau

Cata agresivitate domnul meu, de unde pana unde ne tragem de sireturi ? Inainte sa sari ca ars, macar ai bunul simt si citeste posturile din topic, altfel te agiti degeaba.

View Postalexvoc, on 12 octombrie 2013 - 22:31, said:

Credeti ca este suficient 285 - 290Kg, Glosa, MMB 40, G 94,  P 99.5, semanat astazi?

El a pus 700 de boabe la m^2. Producatorul soiului cat si cartile de specialitate recomanda 450-500. Din partea mea poate sa puna si 1500 de boabe la m^2, eu doar am zis ce zice "manualul".

Quote

Daca soiurile pe care le seamana compania unde esti tu cer o densitate scazuta, altele au o densitate normala asa ca nu te juca cu banii omului tu fiind angajat pe post de troll.

Sunt angajatul meu si ma joc pe banii mei, acuzele tale sunt aberatii de autobaza. Eu doar am spus omului ce recomanda producatorul ! Poti sa pui cat crezi, poti sa o faci ca la carte, poti sa faci cum doresti. Nu vad cu ce am gresit spunand valoarea de referinta !

View Postar85gyl, on 13 octombrie 2013 - 22:26, said:

@savantu,cat ai dat pe scula aia dupa fiat si cum ii zice exact?isi merita banii

Ii un disc Maschio Gaspardo, model Presto 3m. A fost cam ~9000 cu TVA. Eu am luat mai multe utilaje si pretul a fost cu discount, luat separat s-ar putea sa fie mai scump.

#2047
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007

View Postsavantu, on 14 octombrie 2013 - 10:07, said:

Cata agresivitate domnul meu, de unde pana unde ne tragem de sireturi ? Inainte sa sari ca ars, macar ai bunul simt si citeste posturile din topic, altfel te agiti degeaba.
Orice parere contrara este agresivitate? Arata unde scrie utilizatorul ca pune in pamant soiul tau si  Posted Image

El a pus 700 de boabe la m^2. Producatorul soiului cat si cartile de specialitate recomanda 450-500. Din partea mea poate sa puna si 1500 de boabe la m^2, eu doar am zis ce zice "manualul".

http://www.incda-fun...le/75/75.13.pdf
incearca de la pagina 11 ( sau 239 daca ai acces la tot documentul ).  Imi perimit sa fiu la moda si sa dau copy paste din documentul de mai sus

Quote

Din analiza rezultatelor experimentale obținute s-a constatat căcele mai mari producții au fost obținute în cazul tuturor soiurilor, prin utilizarea la însămânțarea desimilor de 450 b.g./m2 și, respectiv, 600 b.g./m2, semănate la distanța între rânduri de 12,5 cm.


La 700 b/m2 se incadreaza in zona de 600 b.g./m2   ( impuritati + boabe negerminabile )

Sunt angajatul meu si ma joc pe banii mei, acuzele tale sunt aberatii de autobaza. Eu doar am spus omului ce recomanda producatorul ! Poti sa pui cat crezi, poti sa o faci ca la carte, poti sa faci cum doresti. Nu vad cu ce am gresit spunand valoarea de referinta !

Ai scris omului doar jumatatea de adevar care ti-a convenit ( cea despre soiul pe care il vinzi ), nu si faptul ca la alte soiuri densitattile ( sau norma in Kg/Ha ) difera pot fi mai mari sau mai mici la fel si daca se seamana C1 sau C2.


Ii un disc Maschio Gaspardo, model Presto 3m. A fost cam ~9000 cu TVA. Eu am luat mai multe utilaje si pretul a fost cu discount, luat separat s-ar putea sa fie mai scump.

Daca doar citesti prospecte nu inseamna ca le stii pe toate.
Poate te treci putin si pe la scoala

Este sarbatoare si mai bine ma duc la butoiul de must :band: :drunk:

#2048
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View PostIdI1, on 14 octombrie 2013 - 11:06, said:

Orice parere contrara este agresivitate? Arata unde scrie utilizatorul ca pune in pamant soiul tau si  Posted Image

Pai i-am recomandat eu densitatile pe care le folosesc la soiul Glosa pe care il are  ? Pe baza normei de semanat la soiul Glosa, calculatia arata ca ar trebui sa foloseasca 215kg.

View Postsavantu, on 13 octombrie 2013 - 10:16, said:

MMB40 = masa a o mie de boabe 40g
G94 = Germinatie 94%
P99.5 = Puritate 99.5%
Norma la semanat glosa este 450-500 boabe/m^2 => 180-200kg samanta /99.5 /94 = 215kg la ha. 290 mi se pare mult.


Evident esti incapabil sa urmaresti o discutie logica si sa intelegi niste concepte simple.



Iar cum prostii se dau de gol, vin cu dume rasuflate :

Quote


Din analiza rezultatelor experimentale obţinute s-a constatat căcele mai mari producţii au fost obţinute în cazul tuturor soiurilor, prin utilizarea la însămânţarea desimilor de 450 b.g./m2 şi, respectiv, 600 b.g./m2, semănate la distanţa între rânduri de 12,5 cm.

Eu zic 450-500, el vine si zice 450-600.
Cireasa de pe tort ii aplicabilitatea "rezultatelor" :



Quote

au fost efectuate experienţe privind mărirea coeficientului
de înmulţire al seminţelor din soiurile noi, în fazele iniţiale de cultivare a
acestora (P ă c u r a r şi T i a n u, 1974; P ă c u r a r şi G uma n i u c, 1980;
P ă c u r a r şi S t a n, 1981; S ă u l e s c u şi colab., 1979).
În acest scop au fost luate în studiu câteva variante experimentate cu 5 soiuri
de grâu de toamnă (Dacia, Iulia, Ceres, Fundulea 29 şi Lovrin 32), soiuri care în
perioada respectivă prezentau un mare interes pentru agricultura ţării.

Variantele studiate au cuprins distanţe diferite între rânduri la însămânţare
(12,5 cm – martor şi 25,0 cm; număr de boabe germinabile semănate la m2 (150,
300, 450 şi 600), care corespundeau unor cantităţi diferite de sămânţă, în kg/ha
(60, 120, 180, 240).
Studiul a fost organizat trei ani consecutiv, în câteva cicuri, încheiat cu calculul
producţiei obţinute în fiecare an şi a mediei acestora, ceea ce a dat posibilitatea
stabilirii coeficientului mediu de înmulţire a seminţelor pentru fiecare
variantă.



Deci experimente cu soiuri din anii '70, Dacia 1971, Iulia 1974, Ceres 1974, Fundulea 29 1979  (!!!!) sunt relevante pt soiul Glosa inregistrat in 2005. 30 de ani de genetica a produs fix pix dupa tine.


Ne iei pe toti de prosti nesimtitule ? Sustii o prostie si apoi faci spagatul mai ceva ca Badea sa o acoperi si inevitabil orice prost se da de gol aruncand link-uri la intamplare fara sa citeasca ce citeaza.

Repeta dupa mine - norma de semanat recomandata pentru soiul Glosa este 450-500 boabe/m^2 => la specificatiile date de el avem 180-200kg samanta /99.5 /94 = 215kg la ha ca recomandare. Avand in vedere ca mai pierzi si la capete, ajungi la 220kg. De acolo la 290kg ii cale lunga, insa cum am zis anterior fiecare poate folosi ce cantitati doreste. Eu aplic recomandarile producatorului indiferent de soi si ma asigur ca are ingrasamintele si tratamentele necesare.
Nu merg dupa ureche ca si tine, ca la noi toti sunt "destepti".

Quote

Ai scris omului doar jumatatea de adevar care ti-a convenit ( cea despre soiul pe care il vinzi ), nu si faptul ca la alte soiuri densitattile ( sau norma in Kg/Ha ) difera pot fi mai mari sau mai mici la fel si daca se seamana C1 sau C2
Cum am zis, esti incapabil sa citesti si sa intelegi ce am scris. Nu am recomandat densitati universale, ci exact pe specificul soiului utilizat. Nu ma astept sa pricepi ce spun.

Quote

Daca doar citesti prospecte nu inseamna ca le stii pe toate.
Poate te treci putin si pe la scoala  
Scoala te invata sa te indoiesti de ceea ce stii. Altfel spus, daca nu o faci degeaba, la final vei  stii cat de putin stii din varii domenii. "Destepti" ca tine, care arunca prospectul si fac cum stiu ei ( de la semanat pana la medicamente) ii plina tara. Experti care se pricep de la fotbal la politica si la nave spatiale.

Quote

Este sarbatoare si mai bine ma duc la butoiul de must Posted Image Posted Image
Poate ti se aprinde un bec dupa cateva pahare si te mai iluminezi.

#2049
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
sa vad daca am inteles:
subarele sunt cate unul pt fiecare rand?    pt grau trebuie ridicate doar pana la jumatate?
maneta aceea din spate din mijlocul semanatorii trebuie pusa la a 2-a crestatura sau a 3-a(numarand de jos in sus)?
pt 220 kg/ha(atat mi-a recomandat omul de unde am cumparat samanta) trebuie c 15?cum stiu care este pozitia corecta?numar de la stanga la dreapta o gaura de sus una de jos?
poate pe unii o sa va enerveze postarea mea dar n-am de unde sa ma documentez.

#2050
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
nu este nevoie sa  suferi asa rau si sa  troll-ezi. O invitatie  catreregulamentul forumului unde injuriile si atacul la persoana cica nu fac bine userului

Link-uri catre rezumatele unor studii recente publicate in 20011 si 2012 in care ai si respectivele soiuri:
Norma de semanat, in ambele studii:

Quote

densitatea de 550 boabe germinabile/m2

http://www.incda-fun...ale/80/80.3.pdf
http://www.incda-fun...ale/79/79.2.pdf

Experienta din fata calculatorului sau cu prospectul in fata = zero,  fara practica.

Nu scoteam eu peste 7 tone la hectar de grau, media, cu cheltuieli minime daca luam de bun tot ce zboara. Sunt useri pe care ii apreciez foarte mult pe acest forum de la care am avut de invatat si ii respect, te rog nu insista pentru ca si eu am gresit uneori fata de altii si mi-am acceptat greseala, nu poti avea tot timpul dreptate.
Daca zici ca tu semeni dupa un "manual" te invit sa il postezi sau sa scanezi doua trei pagini  care le consideri tu importante.

PS. Peste o luna-doua te invit sa ne sfadim pe aria de porumb unde o sa vreau un hibrid cu  ceva caracteristici, sa stii ca daca dai atunci un sfat bun nu ma jenez sa il pun in practica.

#2051
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Calm baieti ca armata-i lunga! Atata zarva pt o nimica toata, tind sa cred ca amandoi dati dovada de intelepciune si flexibilitate in exprimare.

#2052
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

View PostDaniel_Florici, on 14 octombrie 2013 - 15:53, said:

Calm baieti ca armata-i lunga! Atata zarva pt o nimica toata, tind sa cred ca amandoi dati dovada de intelepciune si flexibilitate in exprimare.
daniel,e bine cum am scris eu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate