Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#2017
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

 Daniel_Florici, on 10 octombrie 2013 - 22:20, said:

atomizor?.........inventam noi utilaje pt agricultura?
Complex in toamna la pregatirea patului germinativ, azot in vegetatie la anu

Cum crezi ca ar fi bine sa dau complexele?Imediat dupa ce recoltez porumbul si apoi sa ar/discui/seman sau pe aratura.E vorba de NPK 18-46-0,undeva la 150-200kg/hectar.


Multumesc.

#2018
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

 nelutustoian, on 11 octombrie 2013 - 12:38, said:


Cum crezi ca ar fi bine sa dau complexele?Imediat dupa ce recoltez porumbul si apoi sa ar/discui/seman sau pe aratura.E vorba de NPK 18-46-0,undeva la 150-200kg/hectar.


Multumesc.

Cel mai bine este sa le incorporezi sub aratura de baza.

#2019
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari..

Va rog umpleti-am de sfaturi.....
Si de experienta dvs...
Se da uramtaorea problema..
Am un ha in zona Titu...pe care nu s-a ami pus de 10 ani nimic..buruiana creste, cade se usuca putrezeste...
Din nefericire.....nu am avut timp sa ma ocup de el..
As dori totusi sa incerc sa il utilizez....
Mi s-a recomandat grau su floarea soarelui...
Cum in zona s efura pe rupte..ca sunt multi romi si nu numai.....
Am decis ca graul ar fi cel ami bun...
Inca nu e foarte razziu ..an inteles ca se se mai poate pune,...mai ales ca pe joi astetpam niste ceva ploi in zona
Nu am pus niciodata grau..si habar nu am ce si cum
Am citit de 2 zile niste docuemtnatiidar vreu ceva practic....
Aia zic de gunoi de grajd etc...Nu am posibilitate..in zona...
DEci...ce pot face acum
AM inteles ca trebuie arat + dat cu combinatorul...
De pus 280 kg de samanta...( unii recomanda Glosa...) si uniii zic sa nu mai dau cu ingrasaminte caci daca nu s-a platntat nimic...solul ar fi suficient pentru grau..
Pe de alta parte Zona Titu are terenul mai argilos....si uneori mai balteste....(baietii destepti au stricat snaturile de drenaj pentru apa ce erua din loc in loc)...

Ce imi recomandati sa fac...si in ce ordne...
Samnata am gasit pe la Funduldea dar vor 1,8 roni +tva ca sunt persoana fizica....si mai treubie tratat cu insecticid....
Astept PLOAIE de sfaturi si recomandari....
Multumesc,
danny

#2020
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Aratura buna, discuit bine, cu sig vreo 2-3 discuri. Inainte de ultimul disc administrezi ingrasamantul dupa care semanat. Dupa stai cu ochii pe el erbicid + insectofungicid. Plus in mustu zapezii martie uree si in vegetatie azot daca e posibil difazat, la formarea internodului si odata la inspicare cand consumul de azot este maxim pt formarea spicului.

#2021
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

 Daniel_Florici, on 11 octombrie 2013 - 20:55, said:

Aratura buna, discuit bine, cu sig vreo 2-3 discuri. Inainte de ultimul disc administrezi ingrasamantul dupa care semanat. Dupa stai cu ochii pe el erbicid + insectofungicid. Plus in mustu zapezii martie uree si in vegetatie azot daca e posibil difazat, la formarea internodului si odata la inspicare cand consumul de azot este maxim pt formarea spicului.

Inca o data:multumesc!

#2022
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
a avut cineva  grau renata de la saaten union?ce regleje trebuie facute la sup 29 pt semanat grau exotic?eu nu am semanatoare si tractoristul care are nu sunt sigur ca stie cum sa o regleze ca sa bage cantitatea de samanta specificata?

Edited by laurentiu_tepes, 12 October 2013 - 12:24.


#2023
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Ce cantitate vrei sa bagi la ha?

#2024
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

 Daniel_Florici, on 11 octombrie 2013 - 20:55, said:

Aratura buna, discuit bine, cu sig vreo 2-3 discuri. Inainte de ultimul disc administrezi ingrasamantul dupa care semanat. Dupa stai cu ochii pe el erbicid + insectofungicid. Plus in mustu zapezii martie uree si in vegetatie azot daca e posibil difazat, la formarea internodului si odata la inspicare cand consumul de azot este maxim pt formarea spicului.

Dupa aratura sa nu dau cu combinatorul?
Ideea e ca daca dau de mai multe ori cu discul...ma jupoaie nenea de are tractor..
Si asa...in ZOna asta....ma impusca cu niste preturi....
400 roni aratul la ha...400 deiscuit...+ semanat si atele..
In total 5 etape....arat, semanat+sidcuit, 2 x tratamente fitosaniteare + ingrasaminte, cules.....ma duce cam pe la 1400 roni...vb...aia....paropae ca nu mai merita sa il cultiv...:(
Ce bine daca era langa mine si avemam si eu tracotr etc....:(
Ingrasamnt ce imi recomanzi? Ce cantiate?
Cehstia cu Ureea nu e chair asa de simplu..zici sa dau pe zapada?
nu ris sa arda paltna? Nu mai bine cand dau cu ierbicid in primavara, sa dau si cu un foliar? Ce insecticid si fungicid sa dau?
AStept cat mai multe sfaturi....
Multumesc,
danny

#2025
xx-04-xxx

xx-04-xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.05.2012
salutare!
imi cer scuze ca raspund asa de tarziu.....cum zicea si cineva pe pagina cealalta, este vorba de un atomizor chinezesc (3wf-3 scrie pe el) la care pot sa ii pun ca un fel de sita sub bazin prin care curge ingrasamantul direct in tubulatura pe unde sufla aer si este aruncat afara....sper ca ati inteles explicatiile mele de baltaPosted Image Posted Image .....si nu, nu il folosesc la hectare doar la 43 de ari.
P.S. merci Daniel_Florici pentru raspuns.

#2026
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
Credeti ca este suficient 285 - 290Kg, Glosa, MMB 40, G 94,  P 99.5, semanat astazi?

#2027
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

 alexvoc, on 12 octombrie 2013 - 22:31, said:

Credeti ca este suficient 285 - 290Kg, Glosa, MMB 40, G 94,  P 99.5, semanat astazi?

Salut,
ce inseamna "MMB 40, G 94,  P 99.5" ?
290 kg de seminte la ha?
danny

#2028
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 rodanny, on 12 octombrie 2013 - 18:33, said:


Dupa aratura sa nu dau cu combinatorul?
Ideea e ca daca dau de mai multe ori cu discul...ma jupoaie nenea de are tractor..
Si asa...in ZOna asta....ma impusca cu niste preturi....
400 roni aratul la ha...400 deiscuit...+ semanat si atele..
In total 5 etape....arat, semanat+sidcuit, 2 x tratamente fitosaniteare + ingrasaminte, cules.....ma duce cam pe la 1400 roni...vb...aia....paropae ca nu mai merita sa il cultiv...Posted Image
Ce bine daca era langa mine si avemam si eu tracotr etc....Posted Image
Ingrasamnt ce imi recomanzi? Ce cantiate?
Cehstia cu Ureea nu e chair asa de simplu..zici sa dau pe zapada?
nu ris sa arda paltna? Nu mai bine cand dau cu ierbicid in primavara, sa dau si cu un foliar? Ce insecticid si fungicid sa dau?
AStept cat mai multe sfaturi....
Multumesc,
danny

Astea sunt preturile lucrarilor, inca zi merci ca sunt decente fata de alte zone unde-s duble chiar. Combinatorul dupa aratura e frectie la picior de lemn si nimeni nu se baga direct in aratura, ca il rupe tot.Neaparat disc sa rupa bolovanii. 1400 ron ca sa infiintezi o cultura de grau nu e pe departe nici cea mai exorbitanta suma. Ureea nu arde, de asta se da in mustul zapezii. Foliarul nu tine loc de ingrasaminte solide, are efect pe durata scurta. Ca sa dai un fungicid bun poti merge pe falcon, erbicid sekator si insecticid lamdex, acum depinde de buzunarul fiecaruia.
Daca vrei sa mai sameni grau grabeste-te, mai ai o saptamana la dispozitie sa faci toate astea. Ingrasamant un 18-46, 12-52, sau daca nu 20-20-0. Cauta ceva cu fosfor ajuta la dezvoltarea radacinilor. Spor la munca si lasa forumul, da-i bataie pe camp!

#2029
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Daca dau cu complex dupa semanat, cam peste o luna e vreo problema?

Am avut arat din primavara si a crescut multa buruiana . Dau doar trei discuri si seeaman. Credeti ca e nevoie sa il ierbicidez acum toamna?

#2030
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Trebuie neaparat incorporat complexul........de erbicidat vezi cum decurge situatia, urmaresti dupa ce rasare daca are buruieni!

#2031
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Salut @Daniel_Florici...
Multumesc de sfaturi...
Atunci sa inteleg ca e de ajuns cu aratul + discuit +semanat...sa vad daca pot da doua discuieli.....
Acum intrebare..
Samant inteleg ca e tratata doar cu fungicid..si ar trebui tratata si cu insecticid...
Fiind vb doar de 240 kg....apropos imi ajung, cu ce sail tratez si cum?
Stiu ca fosforul e pentru ramificatie...radcina...
Sa vad ce comeplx gasesc...cam ce cantitate imi recomanzi..si cam al ce productie sa ma astept pentru cantitatea respectiva de ingrasamant?
E weekend de asta sap pe forum...icnerc sa invat d ela unii care au experienta..
In plus eu am 1 ha...de grau si mai am 1 pe care vreau sa pun porumb...
Nasapa cu graul ca e departe de casa...:D vreo 70 km....si nu am ce sa fac....dar am zis ca e pacat sa il mai tin nelucrat....
Acum invat..la porumb am inceput si acolo sainvat..terenul pt porumb l-am luat in primavara....dar sa ramanem pe domeniul grau.....
Deci..te rog daca imi poti spune, ma rept..din nou, ce cantiate de complexe sa bag acum....
In afara de arat +discuit+semanat ce mai trebuie de facut?
Ingrasamantul il pot da cu un atomizor care stie si granule?
\Din cele purtate in spate....3wf-3 sau alte modele...3wf-18 etc...?
A folosit cineva?
dar in primavara ce munci ar mai treubi facute?
Va multumesc al toti....
Cu stima,
Danny

#2032
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

 rodanny, on 13 octombrie 2013 - 00:01, said:


Salut,
ce inseamna "MMB 40, G 94,  P 99.5" ?
290 kg de seminte la ha?
danny

MMB40 = masa a o mie de boabe 40g
G94 = Germinatie 94%
P99.5 = Puritate 99.5%

Norma la semanat glosa este 450-500 boabe/m^2 => 180-200kg samanta /99.5 /94 = 215kg la ha. 290 mi se pare mult.

#2033
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013

 rodanny, on 13 octombrie 2013 - 00:01, said:


Salut,
ce inseamna "MMB 40, G 94,  P 99.5" ?
290 kg de seminte la ha?
danny

Exact la hectar m-am referit. MMB=masa a o mie de boabe, G=germinati, P=puritate. Sunt necesare pentru a afla densitatea in kg.
Ar fi trebuit sa intreb: este suficient in jur de 650 boabe germinabile pe metru patrat, la timpul asta, avand umiditate si terenul pregatit bine?

 savantu, on 13 octombrie 2013 - 10:16, said:


MMB40 = masa a o mie de boabe 40g
G94 = Germinatie 94%
P99.5 = Puritate 99.5%

Norma la semanat glosa este 450-500 boabe/m^2 => 180-200kg samanta /99.5 /94 = 215kg la ha. 290 mi se pare mult.

Vreu sa fie suficient, ca e posibil sa se piarda ceva boabe, semanat aproape de sfarsitul epocii.
500 boabe sunt putine... am semanat baza 250kg/ha

#2034
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
@savantu, el a vrut sa puna 650 boabe...un calcul arat ca ii trebuie 260 kg, daca nu punem si procentul de rasrire si procentul de puritate...
Daca le calculam..da spre 280 kg....
Dar 650 nu e prea des?
Care e norma ?


Mai revin cu intrebare dinou...pot folosi atomizor pentru a imprastia granule?

Danny

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate