Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#1927
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Tot asa e si la mine ploua, ploua si iar ploua doar de doua zile nu a plouat si deja in seara asta iar a dat cu galeata... nu prea cred ca o sa seman graul prea curand.
Semanatoarea asteapta sa bage pe el in pamant dar asta e ...
Attached File  IMG_3132.JPG   250.73K   97 downloads
Attached File  IMG_3128.JPG   212.21K   93 downloads
Attached File  IMG_3131.JPG   220.84K   93 downloads

#1928
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
La unii prea multa ploaie si la atii deloc! Semanam in tarana...

#1929
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013

 savantu, on 26 septembrie 2013 - 15:58, said:

Baza Apache, densitate recomandata ?

Cu cat ai cumparat kg de grau apache baza? si de unde lai cumparat?

#1930
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

 alexvoc, on 26 septembrie 2013 - 07:05, said:

Nu ies bolovani prea mari, foarte putini la prima trecere. Dupa 2 sau 3 ramane terenul pregatit. Da exact, 200kg uree in vegetatie. Ma gandesc la adancimea asta de 12, daca nu a fost arat, nu intra mai mult...sa inteleg ca nu ar fi nici o problema?

Da, este o adancime acceptabila pentru grau. In acelasi mod voi semana si eu numai ca ceva mai mari bolovanii. Voi merge mai incet sa nu distrug semanatoarea.

#1931
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am inceput astazi la grau, pregatit terenul cu freza, a iesit ok.

#1932
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 adrian883, on 21 mai 2013 - 23:16, said:

Da, exoticul este fotografia din mijloc.
Cat a dat exoticul?

#1933
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

 paulpetrila, on 26 septembrie 2013 - 18:47, said:

Merg anul asta pe glosa baza, 280 kg/ha. Cat credeti ca pot sa ma intind cu semanatul graului? nu de alta, da inca e necules porumbul de pe teren, si nici vremea nu ma prea ajuta, toarna cu galeata.

Pana la 10 octombrie este perioada optima. Dupa aceasta data, se spune ca fiecare zi de interziere ne penalizeaza cu 100kg/ha la productie.

#1934
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011
Si la mine ploua de rupe... Care e pretul graului de seminte la voi in zona? Azi am fost la un targ, preturile erau cam de 2,8 lei graul C1 si 2,5 C2.

#1935
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Eu am cumparat Ariesan C1 cu 2 lei/kg.La mine in zona doar din asta gasesc si un soi austriac cu norma redusa.Probabil la anul o sa caut mai bine si o sa iau altceva daca asta nu da randament,dar sper sa dea.
Am reusit sa seman graul sambata,numai bine ca de azi iar a inceput sa ploua,pamantul e plin de apa,dar acum samanta e in pamant :)

#1936
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

 JFLagro, on 26 septembrie 2013 - 20:57, said:

Cu cat ai cumparat kg de grau apache baza? si de unde lai cumparat?
6ron si de la Limagrain RO.

Culturile principale or sa fie Apache C1 si Exotic C1 desi am cateva retineri in a planta aceste soiuri in unele terenuri foste parloage ( probabil un soi autohton ar fi mai adecvat ? ).

Edited by savantu, 30 September 2013 - 07:24.


#1937
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Salut baieti.Vreau sa va intreb ceva.Nu prea ma pricep bine cu semanatoarea de paioase SUP 29 si vreau sa va intreb sa fiu mai sigur.
Am pinioanele D puse la ea,iar soiul de grau(Glosa) pe care vreau sa-l seman cere norma de semanat 270-280 de kg/ha.
Eu ca sa il seman la norma asta ce reglaje trebuie sa-i fac?
Sa pun la D-1 ca sa imi dea 288 kg/ha?
(Nu as vrea sa schimb pinioanele D cu C cum mi-au spus unii).
Iar subarele sa fie intermediare si maneta aia de la mijloc sa o fixez la primele 2 crestaturi?

Edited by Ravasy, 30 September 2013 - 08:40.


#1938
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

 Ravasy, on 30 septembrie 2013 - 08:39, said:

Salut baieti.Vreau sa va intreb ceva.Nu prea ma pricep bine cu semanatoarea de paioase SUP 29 si vreau sa va intreb sa fiu mai sigur.
Am pinioanele D puse la ea,iar soiul de grau(Glosa) pe care vreau sa-l seman cere norma de semanat 270-280 de kg/ha.
Eu ca sa il seman la norma asta ce reglaje trebuie sa-i fac?
Sa pun la D-1 ca sa imi dea 288 kg/ha?
(Nu as vrea sa schimb pinioanele D cu C cum mi-au spus unii).
Iar subarele sa fie intermediare si maneta aia de la mijloc sa o fixez la primele 2 crestaturi?

Da, merge asa. Spor la treaba! Aici ploua tare, cred ca vom continua semanatul abia peste o saptamana.

#1939
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Vin cu o informatie noua...am desfacut capacul de la viteze unde am gasit doua pinioane.
Unul era cu 30 de dinti(pinionul din mijloc) si altul era cu 28 de dinti(pinionul din stanga sus).Asta e D?
C nu are cum sa fie ca acele doua pinioane trebuia sa fie la fel din cate am inteles.
Iar ca sa fie D trebuia sa fie un raport de 3:1 ceea ce 28 si 30 nu prea sunt in raportul asta.



Am sunat acum la un magazin de piese si mi-a spus ca D trebuie sa aiba doua pinioane unul mare cu 45 de dinti si unul mic cu 15 dinti.
Ce am eu nu stiu ce distributie e...
Sa zicem ca cumpar aceste pinioane de 45 si de 15 trebuie sa mai am alte reglaje sau sa mai schimb alte pinioane din partea aia exterioara unde e lantul?
Sau ramane doar:
pinioane de 45 si 15,maneta in pozitia D-1,maneta de la mijloc la 2 crestaturi si subarele sa fie la intermediar?
De fapt da ma ca 45 si 15 sunt in raport de 3:1

Edited by Ravasy, 30 September 2013 - 09:38.


#1940
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Pune  C-ul la 18 si crestatura la 3 sau 4 si iti baga aproape 300kg. N-am semanat niciodata cu D-ul, a fost deajuns cu ce reglaj am spus, ba chiar am avut observatii ca prea des l-am semanat, si tot Glosa era.

#1941
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Eu nu intelg de unde preturi asa mari la samanta C1 sau C2 care se obtin in cantitati mari. La samanta baza mi separe ok pretul, dar la aceste doua inmultiri este exagerat. Prefer sa cumpar samanta baza si sa ma duc cu soiul respectiv 5-6 ani cu samanta din productia proprie.
Toamna aceasta am  semanat sambata tot din hambar Boema, productie proprie 2012 ( am mers pe C 17 la semanatoare, fata de C 16 anul trecut ) . In comert samanta, certificata, ar fi C2 acum. Anul acesta, din aceasta samanta, mi-au iesit 7,2 T/Ha la stas fara sa ii fac nimic special, fata de 2012 cu 1,7 T/Ha, excluzand fertilizarea  cu balegar de la combinatul de porci realizata inaintea araturii.
Dropia baza m-a dezamagit partial anul acesta (comparativ cu Boema), dar nu il abandonez, mai incerc pe o alta parcela, peste o saptamana insamantarea dupa ce trec ploile. Ma tenteaza Izvor, dar anul viitor probabil o sa il incerc.
Probabil osa ziceti ca sunt un pic conservator cultivand soiurile romanesti, dar nu vad diferente vizibile intre cele straine si cele romanesti.

#1942
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013

 Ravasy, on 30 septembrie 2013 - 08:39, said:

Salut baieti.Vreau sa va intreb ceva.Nu prea ma pricep bine cu semanatoarea de paioase SUP 29 si vreau sa va intreb sa fiu mai sigur.
Am pinioanele D puse la ea,iar soiul de grau(Glosa) pe care vreau sa-l seman cere norma de semanat 270-280 de kg/ha.
Eu ca sa il seman la norma asta ce reglaje trebuie sa-i fac?
Sa pun la D-1 ca sa imi dea 288 kg/ha?
(Nu as vrea sa schimb pinioanele D cu C cum mi-au spus unii).
Iar subarele sa fie intermediare si maneta aia de la mijloc sa o fixez la primele 2 crestaturi?

Eu am semanat anul acesta Glosa cu MMB 42 si cu maneta la C18, iar maneta de la funduri mobile la 3 in jur de 285kg.

#1943
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011
De complexe aproape ca am facut rost, as vrea sa pun si niste triticale. Avuti idee pe unde gasesc in Timisoara triticale de seminta?

#1944
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
Astazi intentionam sa recoltez 12 ha porumb boabe.Aseara am fost la parcela,i-am facut umiditatea=13,5 ,dar dupa aceea a inceput sa ploua.Ploua in continuu si acum. Problema este ca pe aceasta parcela trebuie sa pun grau-LITERA ,de la Fundulea.Dilema mea este daca in jud. Buzau ar fi tarziu pt.acest hibrid de grau in conditiile in care imediat ce-mi va permite vremea voi recolta porumbul si voi pregati terenul pt.semanatul graului.Recoltatul porumbului si pregatirea terenului le-as putea face in 4 zile(daca permite vremea)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate