Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#1873
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012

 ar85gyl, on 06 septembrie 2013 - 09:17, said:

Multumesc,o sa caut eticheta de la sac sa vad exact de care e,germinatia unde se poate face?
Pui la incoltit un anumit numar de boabe si apoi numeri cate au incoltit si vezi procentul...

#1874
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Sa le pun umede banuiesc sau in apa?

Edited by ar85gyl, 06 September 2013 - 10:53.


#1875
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012
Intr-o farfurie de unica folosinta pui 2 servetele de hartie (cele de sters pe maini), pui 100 boabe grau, nu le alegi pe cele mai frumoase, si pui apa pana se acopera boabele. In fiecare zi intretii apa cat sa fie bine umede servetelele. Spor mult!

#1876
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Mersi luni o sa fac experimentul,la semanatoarea sup 29 cum sa o reglez sa imi bage peste 300kg?daca stie cineva?

Am gasit ceva reglaje ,vreau doar sa intreb ce inseamna subar din caseta de distributie deschis inter mediar?

#1877
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012

 ar85gyl, on 06 septembrie 2013 - 15:42, said:

Mersi luni o sa fac experimentul,la semanatoarea sup 29 cum sa o reglez sa imi bage peste 300kg?daca stie cineva?

Am gasit ceva reglaje ,vreau doar sa intreb ce inseamna subar din caseta de distributie deschis inter mediar?
Cu D2 mergi cu 306 kg/ha, da nu te baza 100% pe ce zice tabelul, verifica inainte de lucru. Subarele sunt clapetele alea de plastic din spate, deasupra rotilor distribuitoare din plastic. Ele culiseaza in sus si in jos si le blochezi dupa cum iti zice tabelul de reglaj.

#1878
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
Dintre cei cu experienta, cand ar trebuie sa aplic un complex daca am avut floarea soarelui? Daca dau un disc greu si apoi aplic complexul apoi alt disc greu si inca unul usor daca mai e nevoie, o fi bine? Eu sunt din sud si pe aici e seceta cam mare. Cam sunt necesare 2 discuri grele. E prima data cand vreau sa dau complex la grau. Rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere.

#1879
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013

 paulpetrila, on 06 septembrie 2013 - 17:21, said:

Cu D2 mergi cu 306 kg/ha, da nu te baza 100% pe ce zice tabelul, verifica inainte de lucru. Subarele sunt clapetele alea de plastic din spate, deasupra rotilor distribuitoare din plastic. Ele culiseaza in sus si in jos si le blochezi dupa cum iti zice tabelul de reglaj.
Si cum verifici cat iti baga la ha inainte de lucru ? Eu am doar C-ul pot sa seaman ovaz cu el ? Ce parere aveti este suficient 193 de kg la ha ?

#1880
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
Poti verifica ce cantitate de samanta baga in felul uramator: masori cu o ruleta circumferinta rotii si inmultesti cu 3.6m (latimea de lucru la sup 29). Obtii cati metri patrati face la o singura infartire. Ca sa faci pe 1 ar. se imaprte 100 la cat ti-a dat prima inmultire si obtii cate ture trebuie sa dai manual la roata pentru a face un ar. Daca asezi o folie jos si cantaresti samanta vezi ce cantitate ti-a bagat la un ar. Restul iti dai seama singur. Eu asa am facu la rapita. Sa ma corecteze cineva daca am gresit.

Edited by alexvoc, 06 September 2013 - 21:26.


#1881
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

 alexvoc, on 06 septembrie 2013 - 17:23, said:

Dintre cei cu experienta, cand ar trebuie sa aplic un complex daca am avut floarea soarelui? Daca dau un disc greu si apoi aplic complexul apoi alt disc greu si inca unul usor daca mai e nevoie, o fi bine? Eu sunt din sud si pe aici e seceta cam mare. Cam sunt necesare 2 discuri grele. E prima data cand vreau sa dau complex la grau. Rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere.

    Se pot administra ingrasamintele complexe imediat dupa eliberarea terenului de cultura premergatoare urmata de incorporarea cu grapa cu discuri GDM 4,7 sau GD 6,4. Cred ca in sud este suficienta o singura trecere cu un disc greu. Din cate stiu solul este ceva mai nisipos. In preziua semanatului se trece la pregatirea patului germinativ cu un disc usor de tipul GD 3,2.

#1882
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013

 Old-Farmer-09, on 07 septembrie 2013 - 13:18, said:


Se pot administra ingrasamintele complexe imediat dupa eliberarea terenului de cultura premergatoare urmata de incorporarea cu grapa cu discuri GDM 4,7 sau GD 6,4. Cred ca in sud este suficienta o singura trecere cu un disc greu. Din cate stiu solul este ceva mai nisipos. In preziua semanatului se trece la pregatirea patului germinativ cu un disc usor de tipul GD 3,2.

Cum se incorporeaza coplexele? Cu un disc GD3.2 o fi bine? Am o sola in care am avut F.S. si am dat deja un disc greu aveam si raritat si nu se imprastiau bine complexele.

#1883
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Daca este pregatit bine, ii poti da un combinator,ca sa nu-l mai rascolesti mult, asa eviti evaporarea apei, daca nu ii dai disc.

#1884
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
A cultivat cineva soiurile Apache si Izvor?
Cum sunt aceste soiuri?
Am inteles ca soiul Apache are boabele cam sistave...
Orice sugestie e binevenita.

Multumesc!

#1885
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Eu am cultivat soiul arlequin, care este foarte asemanator cu apache. Este un soi de grau furajer, cu capacitate de productie mare. Daca nu ai nevoie de gluten foarte mare, ti-l recomand cu incredere. Eu am obtinut la c1 lejer 6.000kg/ha, dar la marii fermieri am vazut si productii de 8.ooo

#1886
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

 daniel_tandara, on 11 septembrie 2013 - 17:02, said:

A cultivat cineva soiurile Apache si Izvor?

Multumesc!
Anul asta pun si eu Izvor, e rezistent la seceta. Ca si punct slab,  am observat ca nu e chiar foarte rezistent la cadere.

#1887
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu merg tot pe exotic, am avut o experienta frumoasa cu el.

#1888
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Auzisem ca Apache sta prost la capitolul greutate hectolitrica. Cred ca seamana foarte mult cu Petur, l-am avut anul trecut, capacitate mare de productie, dar greutate hectolitrica 72-73. Boabele erau sistave si am fost penalizat la vanzare.
Vreau ceva pretabil pentru panificatie.
Poate ma reprofilez pe Boema sau Izvor si poate Exotic (am citit ca e nemaipomenit pentru panificatie bun pentru productii ridicate).
Chiar daca l-am mai cultivat in trecut, as vrea sa va intreb ce impresie v-a facut Boema ca si soi, referitor la productii. Mie ca si productii mi s-a parut mediu, sau poate nu am ajuns sa-l cunosc indeajuns. Ce am remarcat la el, calitatile de a fi panificabil si oarecare rezistenta la seceta.

 cristiflb, on 11 septembrie 2013 - 18:30, said:

Anul asta pun si eu Izvor, e rezistent la seceta. Ca si punct slab,  am observat ca nu e chiar foarte rezistent la cadere.

Cat despre Izvor, am citit si eu ca e rezistent la seceta, panificabil, dar oare cum sta la capitolul productii?
Daca nu e prea rezistent la cadere, mai lucram cu regulatori de crestere in primavara.

Edited by daniel_tandara, 11 September 2013 - 19:29.


#1889
fermiera

fermiera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 07.05.2013
La Apache am avut greutate hectolitrica intre 74 si 77  in conditiile in care l-am recoltat dupa doua ploi de cate 30 de litri fiecare . Ii facusem MH inainte de ploi si avea inte 77 si 80 . La mine in zona se cultiva mult Apache , fermierii sunt multumiti de el .

#1890
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009

 daniel_tandara, on 11 septembrie 2013 - 19:24, said:

Auzisem ca Apache sta prost la capitolul greutate hectolitrica. Cred ca seamana foarte mult cu Petur, l-am avut anul trecut, capacitate mare de productie, dar greutate hectolitrica 72-73. Boabele erau sistave si am fost penalizat la vanzare.
Vreau ceva pretabil pentru panificatie.
Poate ma reprofilez pe Boema sau Izvor si poate Exotic (am citit ca e nemaipomenit pentru panificatie bun pentru productii ridicate).
Chiar daca l-am mai cultivat in trecut, as vrea sa va intreb ce impresie v-a facut Boema ca si soi, referitor la productii. Mie ca si productii mi s-a parut mediu, sau poate nu am ajuns sa-l cunosc indeajuns. Ce am remarcat la el, calitatile de a fi panificabil si oarecare rezistenta la seceta.



Cat despre Izvor, am citit si eu ca e rezistent la seceta, panificabil, dar oare cum sta la capitolul productii?
Daca nu e prea rezistent la cadere, mai lucram cu regulatori de crestere in primavara.
daca vrei pt panificatie iti recomand astardo 80.4 81 masa hectolictrica, 32 34 gluten, ca productie la mine s-a asezat la 4400 kg/ha, dar cum am mai zis nu am respectat densitatea, la cel de la care am achizitionat samanta si care a respectat densitatea s-a asezat la 5600 kg/ha, si la noi in nord a fost un an greu pt grau cum am mai explicat ..........
tot el mi-a propus si izvor, din cele spuse de el nu are caderea asa de mare ca ariesanul.......

Edited by s3ekon, 11 September 2013 - 22:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate