Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#1837
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Da, asa e, scarificatul ajuta, dar daca prind o perioada de 2-3 saptamani cu ploi care cumuleaza peste 150 litri/mp, pot sa am si scarificare, incepe sa imi balteasca apa. Am panza freatica la aproximativ un metru in mod normal, in conditii secetoase cum e acum, panza freatica e cam la 2 metri adancime. Si cand am parte de ploi abundente urca panza freatica de zici ca nu-i adevarat.
E terenul foarte foarte jos.

Edited by daniel_tandara, 15 August 2013 - 08:26.


#1838
zeo_win

zeo_win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.12.2009
dar in ce zona lucrezi daniel?

#1839
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Tulcea.

#1840
zeo_win

zeo_win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.12.2009
aha...daca spune-ai ca esti din tulcea nu mai interveneau toate intrebarile mele

#1841
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
Pai zi asa.

#1842
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012

View Postdaniel_tandara, on 15 august 2013 - 10:37, said:

Tulcea.

View Postdaniel_tandara, on 15 august 2013 - 10:37, said:

Tulcea.
Nu merge sa cultivi orez? Chiar ieri am vazut in zona Brailei.

#1843
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Trebuie amenajata suprafata sa fie inundabila.
Suprafata, din 1987, ca de atunci a fost desecata si indiguita, e facuta pentru cereale si oleaginoase.
Stiu cum arata o orezarie. E un mediu propice pentru a fi inundabil.
Eu sunt multumit cu cultura mare, cereale si oleaginoase. Cand e seceta suprafata e 100% irigabila. Sunt inconjurat de canale.
Cand e exces de umiditate, asta e, fac ceva mai putin.

#1844
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Ar merge grau dupa floare clearfield semanata in parlog, sau ar merge mai bine porumb la primavara? Am vazut grau semanat in parlog si era foarte slab...

#1845
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
E riscant.
Pulsarul are remanenta pentru grau, mai ales ca din cate am inteles si la voi a fost o perioada secetoasa.

#1846
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
pe ce samanta mergeti anul viitor?
merita Apache-ul pretul un pic mai mare? Ceva experiente cu el?

#1847
fermiera

fermiera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 07.05.2013

Am avut Apache 2 ani la rand . La seceta s-a comportat mai bine decat alte soiuri straine , iar rezistenta la boli a fost buna chiar si cu un singur tratament . Calitaile de panificatie sunt destul de reduse , dar poti obtine intre 5 si 6 to /ha intr-un an cu precipitatii medii  .Pentru noi anul acesta a fost unul prost pentru grau , dar totusi Apache-ul a facut peste 4,5 to . Norma de semanare este de 160kg/ha , asa ca pretul un pic mai mare se justifica .



#1848
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012

View Postfermiera, on 22 august 2013 - 14:42, said:

Am avut Apache 2 ani la rand . La seceta s-a comportat mai bine decat alte soiuri straine , iar rezistenta la boli a fost buna chiar si cu un singur tratament . Calitaile de panificatie sunt destul de reduse , dar poti obtine intre 5 si 6 to /ha intr-un an cu precipitatii medii  .Pentru noi anul acesta a fost unul prost pentru grau , dar totusi Apache-ul a facut peste 4,5 to . Norma de semanare este de 160kg/ha , asa ca pretul un pic mai mare se justifica .


De unde ai luat samanta de Apache?

#1849
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012

View Postfermiera, on 22 august 2013 - 14:42, said:


Norma de semanare este de 160kg/ha , asa ca pretul un pic mai mare se justifica .


Ati mers cu 160 sau mai mult ?

#1850
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Anul asta la mine a fost foarte rar lanul de grau LG, chiar daca a fost toamna buna, parca nu a infratit deloc. As merge la toamna cu Glosa si Ariesan cu 280-300 kg/ha, oare gresesc?

#1851
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
stiu ca a dat katlin ceva info despre Glosa, Boema, etc dar la cate pagini s-au adunat deja e prea mult de cautat :)

@paul
am citit un interviu cu Musca, zicea ca teoria cu infratitu' nu mai e valabila pentru vremurile actuale, pt soiurile intensive de acum...
ai semanat mai tarziu? sau n-a avut apa de la inceput si ti-a iesit mai tarziu si n-a apucat sa infrateasca?

eu vreau sa elimin unul dintre Glosa, Boema si Apache si sa merg pe celelalte doua...

#1852
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

View Postgvest, on 23 august 2013 - 11:55, said:

stiu ca a dat katlin ceva info despre Glosa, Boema, etc dar la cate pagini s-au adunat deja e prea mult de cautat Posted Image

@paul
am citit un interviu cu Musca, zicea ca teoria cu infratitu' nu mai e valabila pentru vremurile actuale, pt soiurile intensive de acum...
ai semanat mai tarziu? sau n-a avut apa de la inceput si ti-a iesit mai tarziu si n-a apucat sa infrateasca?

eu vreau sa elimin unul dintre Glosa, Boema si Apache si sa merg pe celelalte doua...

Ai avut semanat anul acesta Glosa? Ce productie ai obtinut la el, cu ce norma de semanat si ce cantitate de ingrasamant?

#1853
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
@gvest
a avut conditii perfecte in toamna, a rasarit frumos, a si infratit ceva, dar la recolta am numarat in jur de 300 spice...anul trecut am avut apache, nici macar n-a apucat sa rasara toamna, dar a infratit in primavara foarte frumos si productiv.
De asta ma gandeam sa nu mai am grija infratitului, sa seman mai mult din start, da mi-e frica sa nu ma trezesc cu o multime de spice mici si prapadite...

#1854
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012

View PostPelasg, on 23 august 2013 - 13:31, said:

Ai avut semanat anul acesta Glosa? Ce productie ai obtinut la el, cu ce norma de semanat si ce cantitate de ingrasamant?
Nu, dar as vrea sa incerc, vad ca-i laudat si folosit de cei mari. Am avut Alex si ceva de la un vecin care mi-a zis ca are recolta dupa samanta de la un neamt din zona (dar nu mai fac experimente din astea).
Cred ca merg pe Glosa si Apache anul viitor.

Edited by gvest, 23 August 2013 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate