Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#991
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
mie intotdeauna mi-au iesit noptile (in masa), probabil noaptea viitoare o sa ai noroc Posted Image

bafta !

Edited by fr0ggybv, 04 June 2016 - 20:53.


#992
q_tavy

q_tavy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.01.2008
Sambata dimineatza s-a produs minunea si jumatate din oua erau deja gaurite. Au iesit 21 din 25. Unul a avut ceva problems si a cedat. Restul vioi foc. Am luat o veioza si un bec spot Rosu de 40w si acum au caldura destula. La un moment erau toti lesinati de somn pe langa bec. Sunt cei mai comici.


Edited by q_tavy, 09 June 2016 - 16:54.


#993
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Vreau sa va intreb daca ati incercat sa puneti oua intr-un incubator (din-asta ordinar.. cleo) pe timp de iarna, si cum ati reusit. De ce..

Pentru ca eu tocmai am incercat, si am o umiditate ridicol de joasa in incubator.
Intai am cumparat alti senzori - unul digital, unul analog. Stiu ca primul fu defect pentru ca si acum arata in camera 13%, in timp ce al nou imi arata 38%. INSA, ambii senzori au afisat 10% odata lasati in incubator peste noapte.

Am scos pui anul trecut, am invatat multe, stiu ce-i de facut. Dar traiesc cu impresia ca universul e suparat pe mine si nu vrea sa reusesc.. chiar un inteleg ce se intampla!

Va rog ajutati-ma daca aveti o explicatie. Insa din experienta proprie, va rog fara speculatii si teorie de internet, daca se poate.
Multumesc

#994
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Update la situatie, azi am aplicat niste masuri extreme: umplut jos cu apa calda. Acum (peste 1 1/2h) am picaturi de condens pe capac si umiditate ~60%. Sa speram ca se mentine la cat imi trebuie ~40% chiar daca ar fi nevoie sa pun apa de trei ori pe zi, vreau neaparat sa reusesc. Va tin la curent.. mi-a venit inima la loc intre timp.

Edited by fodur, 15 January 2017 - 14:31.


#995
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Explicatia e simpla.
Aerul din casa e uscat...
Umiditatea aerului depinde de temperatura si dependenta asta e extrem de abrupta.
Adica acelasi aer cu axeeasi cantitate de valori in el va avea umiditatea relativa injumatatita daca e incalzit cu 10 grade, sa zicem de la 20 la 30 de grade.
Daca aerul din camera are umiditate de, sa spunem, 60%, la 20 de grade care e o temperatura normala acum, in incubator aerul ala va avea umiditate doar un sfert , practic se injumatateste o data la 30C si apoi inca o data la 40C cat are aproximativ in invubator...
Adica ajungi la 15% grosier vorbind.

La fel aerul de afara, daca are umiditate de 60% la 0C, la 20 in casa va avea 15% adica ti se usuca mucoasele.
Daca afara aerul are 100% umiditate la 0C, in cada aerul ala va avea 25%....daca afara sunt -10C, in casa aerul care la axea temperatura are 100%  va avea 12,5%.

Cand aerisesti camera sau cand deschizi incubatorul tu achimbi aerul, adica bagi aer din afara incintei , rece, care odata incalzit va scadea in umiditate.

Deci solutia e sa deschizi rar incubatorul si sa il izolezi pt a crea microclimat stabil acolo dar si sa ai grija ca in camera cu incubatorul sa ai aer cu umiditate macar normala, 60%...adica sa pui un vas cu apa pe soba dau calorifer.

Umiditatea despre care se vorbeste se cheama umiditate relativa, ea e de fapt  un raport intre niste marimi fizice si nu o marime fizica ca sa ma exprim simplu...adica nu e o " cantitate" ci e raportul dintre 2 cantitati...
Cati vapori de apa incap intr-um volum de aer oarecare?
Sa zicem 1m cub de aer...la 0 grade sa spunem ca intra 10g de apa....mai multa apa daca pui nu se mai evapora, va ramane in stare lichida...
Daca incalzesti aerul la 10C, acel aer mai cald va putea gazdui dublu, adica 20g de apa sub forma de vapori.
La 20C 40 de grame, se dubleaza cu fiecare 10C...la 30C aerul va primi 80g apa....
In jos, la -10C doar jumatate din cele 10g vor ramane vapori, 5 gdeci vapori iar 5 g vor condensa si vor deveni lichid....la -20 cele 10g initiale vor fi 2.5g vapori si 7.5g lichid...


Deci variatia temperaturii unui volum de aer influenteaza foarte agresiv capacitatea acelui aer de a gazdui apa sub forma de valori si de aceea variatia umiditatii aerului e foarte mare comparativ cu variatia temperaturii...
E natural, nu e nimic ciudat, cand exista diferente mari de temperatura diferentele de umiditate sunt foarte, foarte mari.


De aia vara cand scoti berea din frigider, sticla se umple de broboane de apa ....de aia se formeaza abur iarna in masina... umiditatea din aer intalneste aer rece aflat imediat langa suprafetele reci si capacitatea aerului de a pastra umiditatea sub forma de vapori scade dramatic, o mare parte din valori " nu mai au loc si condenseaza, apa trece in stare lichida....
  Tot de aia iarna ne deshidratam mai rau decat vara...
Vara traspiram si pierdem apa din corp...iarna nu transpiram si am crede ca nu e nevoie sa ne hidratam...
Dimpotriva...vara, aerul e cald si lrin respiratie practic pierdem foarte putina apa, aerul are 30C si corpul are 37....

Iarna insa, inhalam aer rece...la 0C...chiar daca la acea temperarura umiditatea aerului e maxima, 100%, ajuns in plamani el se incalzeste la 38C....sa spunem ca nu chjar la temperatura corpului dar 20-30 tot are aerul expirat.
Incalzindu-se, umiditatea sa scade de la 100 la 25%..
Acel aer in plamani va primi deci apa....din plamani, care sunt umezi...
Noi astfel pierdem apa din corp, foarte multa...
Cand expiram aerul de 30 de grade incarcat cu vapori, sa zicem ca de la 25% umiditate initiala ajungem doar la 50% in timlul unei respiratii de cateva secunde....acel aer cu 50% la 30C expirat se raceste instantaneu iar la 0C adica doar a opta parte din vapori vor ramane in stare gazoasa, restul de vapiri condenseaza...adica noi expiram " aburi", parca am fuma....

Cam asta e treaba cu umiditatea, e simplu, variatia temperaturii unui volum de aer  inseamna o variatie mult mai mare a capacitatii aerului de a primi apa in stare gazoasa si de aici variatiile mari ale acestui indice numit Umiditate Relativa sau UR.



#996
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Multumesc mult pentru mica lectie de fizica, pe care incep sa o inteleg.
Intrasem in panica din cauza unui higrometru clar defect.

In alta ordine de idei, as vrea sa gasesc niste aparate de masurat certificate si de calitate, nu astea chineze cu marje grase de eroare si "pentru uz caznic"..

Edited by fodur, 15 January 2017 - 20:19.


#997
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Buna seara. V-am lipsit? :))  Anul trecut n-am mai intrat in aventura asta a incubarii, insa anul asta trebuie sa-mi iau revansa :)
Pe 31 voi pune din nou in functiune masinaria. Dar de data asta m-am updatat Posted Image Posted Image  Voi pune doua incubatoare, insa fara closca deoarece nu m-au multumit ''serviciile'' ei in niciun an, asadar am decis sa pun doua incubatoare a cate 41 de oua fiecare ( Cleo 5 ). Il am pe cel de acum 4 ani si astazi am mai cumparat unul. Pentru ca nu vreau sa dureze prea mult stransul oualor si sa risc sa pun oua vechi, intr-un incubator voi pune ouale gainilor mele, iar in celalalt voi pune oua de la persoana de la care le-am cumparat si initial cand am inceput sa cresc gaini.
Am 30 de gaini si 2 cocosi, sper ca in circa 5 zile sa strang 41.

#998
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Normal ar fi sa strangi macar 100 de.oua in perioada asta daca au mancare ok.

#999
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
MultumescPosted Image

Anul asta ma simt mult mai relaxat si mai stapan pe mine. Am invatat din experientele ( si greselile ) anilor trecuti si sigur ma voi descurca mult mai bine. O sa-mi fie putin mai greu ca va trebui sa ''mosesc'' doua incubatoare, insa sigur o sa fie ok.

#1000
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Pai stii cum faci?
Pleci de acasa in ziua ecloziunii. Vii noaptea si ce e vioi e vioi, ce nu...asta e, "legea giunglei" :D  :D

#1001
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Asa voi face Posted Image

Ma bucur sa va regasesc si acum la 3 ani distanta, aici, Parinte. M-ati ajutat enorm anii anteriori.

#1002
cj79raa

cj79raa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.01.2010
Bună ziua. Mă pregătesc să pun pentru prima dată la incubat 102 ouă. Am două incubatoare cu capacitate de 51 fiecare cu întoarce semiautomata.
Am câteva nelămuriri la care sper să mă ajutați. Pe de o parte am informațiile care vin în cartea tehnică a incubatorului iar pe de altă parte  informațiile luate de pe site-ul de unde am luat incubatoarele.
1. Temperatura la care trebuie ținute cu 24 de ore înainte de a fi puse în incubator.
Attached File  20170323_131018.jpg   53.42K   28 downloads
Attached File  Screenshot_20170323-130622.jpg   52.14K   28 downloads

2. Umiditatea.
Attached File  20170323_132758.jpg   94.34K   31 downloads
Attached File  Screenshot_20170323-133105.jpg   24.01K   23 downloads

După care să mă iau? Voi cum procedați.
Mulțumesc.

#1003
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Din putina mea experienta cu manualul cleo, e poate cea mai frustranta si imbecilica bucatica de hartie, nu are explicatii nici clare nici ordonate. Documenteaza-te aprofundat din backyardchickens, de pe-aici ..de peste tot.

In primul rand te intereseaza temperatura, mai ales sa fie constanta. La gaina cea perfecta e 37.8 grade celsius; iti trebuie cateva termometre, ideal analogice ca sa te ghidezi dupa ele si sa calibrezi incubatorul - atentie, temperatura se ia exact de deasupra oului.
Nu recomand sa ii schimbi locatia ori sa il pui intr-o camera cu variatii de temperatura (noaptea ori ziua). Temperatura camerei sa fie peste 20 grade si sub 32 grade, il pui la umbra si departe de orice sursa de cald ori frig.

Inainte de incubare, 12 ore fac aclimatizare: nu le las la 15 grade, ci le aduc la o temperatura mai mare, eventual cea a camerei, dar neaparat sub 27 grade.
Primele doua zile nu trebuiesc intoarse; umiditatea relativa o mentin la 50-55 (adaugi apa zilnic), poate fi si la 40 (depinde de coaja oului, de marime etc); din ziua 18 trebuie marita la 65-75 (ea sare de 80 cand ies din ou, las-o asa)
Ideal trebuiesc intoarse usor la cateva grade de 3-5-7 ori pe zi. Scriu pe incubator ziua si ora, innumar din ziua 1: a doua zi la aceeasi ora incepe.. ziua a doua.
Din cate am inteles cele cu programe scad temperatura in ultimele zile, si la gaini dar mai ales la curci si rate.

edit:
Ouale venite in colet, trebuie lasate la odihnit 24 ore cu varful in jos. Ele au fost agitate si deranjate de drum, depinde si de impachetare si grija cu care au fost manuite. Multe vor veni cu sacul de aer detasat, daca au suferit conditii de drum precare; ele au inca sanse bune sa produca pui, dar nu poti spera la mai mult de 50%.
Ouale care arata diferit - lungi, mici, bombate, deformate etc - eu nu le pun. Evit si ouale marmorate, cu picatele translucide inchise la culoare acolo unde-i coaja mai subtire - ala-i un defect major dupa mine, e semn fie de stres/aglomeratie ori boli gen bronsita ori micoplasmoza. In lumina lanternei vezi multe cu astfel de "pistrui", insa daca sunt vizibile in lumina zilei, atunci eu le scot din calcul.
Atentie: in functie de rasa, ouale au un standard de greutate! ca sa nu zic de culoare si forma.

Edited by fodur, 25 March 2017 - 20:36.


#1004
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 parintele, on 19 martie 2017 - 14:58, said:

Pai stii cum faci?
Pleci de acasa in ziua ecloziunii. Vii noaptea si ce e vioi e vioi, ce nu...asta e, "legea giunglei" :D  :D
Pe acest principiu ma ghidez si eu, imi pare rau sincer de banii irositi (nu cred ca este o afacere, sa dai banii pe incubator, sa dai banii pe oua, pe curentul electric, deloc de neglijat si apoi sa nu iasa nimic sau 2-3 pui), sunt utilizator pentru prima oara al unui incubator, deja sunt in ziua a 11'a, nu am verificat ouale inainte sa le pun la incubator cu becul, momentan urmaresc instructiunile din manual dar legea junglei se va aplica, nu cred ca este vreo metoda 100% sigura care sa functioneze, nu ai cum sa pui 50 de oua si sa scoti 50 de pui din care sa ajunga 50 de gaini/cocosi adulti. E o pasiune si asta cu incubatorul, tin minte prin anii 90 cand eram copil, tatal meu i-a adus bunicii un incubator si ma uitam curios, nu intelegeam ce este acel aparat, pana atunci vazusem doar closca cum scotea puii apoi ii proteja, puii care supravietuiau cresteau , ajungeau gaini/cocosi, pac ciorba facuta afara pe soba. Sper intr-o buna zi sa ajung si eu sa am closti pe care sa le pun sa scoata pui, cati or iesi, restul la pisica pentru ca asa este legea junglei.Ouale pe care le-am cumparat sunt de gaini pitice, probabil ca am sa tin de, decor daca o sa iasa, daca nu raman cu paguba.O seara placuta la toti oamenii pasionati.

Attached Files



#1005
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 GradinarulUrban, on 25 martie 2017 - 22:38, said:

Pe acest principiu ma ghidez si eu, imi pare rau sincer de banii irositi (nu cred ca este o afacere, sa dai banii pe incubator, sa dai banii pe oua, pe curentul electric, deloc de neglijat si apoi sa nu iasa nimic sau 2-3 pui), sunt utilizator pentru prima oara al unui incubator, deja sunt in ziua a 11'a, nu am verificat ouale inainte sa le pun la incubator cu becul, momentan urmaresc instructiunile din manual dar legea junglei se va aplica, nu cred ca este vreo metoda 100% sigura care sa functioneze, nu ai cum sa pui 50 de oua si sa scoti 50 de pui din care sa ajunga 50 de gaini/cocosi adulti.

E o pasiune si asta cu incubatorul, tin minte prin anii 90 cand eram copil, tatal meu i-a adus bunicii un incubator si ma uitam curios, nu intelegeam ce este acel aparat, pana atunci vazusem doar closca cum scotea puii apoi ii proteja, puii care supravietuiau cresteau , ajungeau gaini/cocosi, pac ciorba facuta afara pe soba. Sper intr-o buna zi sa ajung si eu sa am closti pe care sa le pun sa scoata pui, cati or iesi, restul la pisica pentru ca asa este legea junglei.Ouale pe care le-am cumparat sunt de gaini pitice, probabil ca am sa tin de, decor daca o sa iasa, daca nu raman cu paguba.O seara placuta la toti oamenii pasionati.
E fascinant postul asta, ai o adevarata arta in a reusi sa ridici ignoranta la nivel de filozofie!

NU. Gresit.

Puii nu se  bat intre ei ce-i prostia aia cu legea junglei? e vorba ca in mod natural cei puternici vor iesi din ou, cei slabi mai greu.

Tocmai ai comparat natura cu un joc de alba-neagra. Asculta, amice, natura nu triseaza.
E vorba de parametrii fizici, e vorba de ambient si principiile impuse de natura! Bieniteles ca poti obtine 100% din oua daca sunt fertile si in buna conditie.

Nu induce lumea in eroare cu tampeniile tale, ca iroseste bani si ies 2-3 pui! Tu ai venit sa descurajezi pe cei pasionati sa creasca animale nu sa incubeze. Incubatul e o metoda la indemana care aduce grija si stres.. nu e placut nci macar la final,. cand il opresti cu ultimul pui abia uscat.

Daca n-aveti ceva punctual si pozitiv de zis incepatorilor, nu stiu de ce ocupati spatiul forumului. Aici e vorba de niste vietuitoare, nu de conversatii de bodega gen ..pariuri sportive.

Edited by fodur, 28 March 2017 - 08:41.


#1006
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu n-am nevoie de stres, cred ca sunt multi ca mine care doresc sa doarma linistiti noaptea, de altfel acelora li se adreeaza experimentul meu. Ce rost are sa te stresezi in viata ? Unde ajungi ? Ii rog pe incepatori sa nu ia consideratie de posturile mele "filozofice" !
Multumit ? Amice ?

#1007
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 GradinarulUrban, on 28 martie 2017 - 10:11, said:

Ii rog pe incepatori sa nu ia consideratie de posturile mele "filozofice" !
Multumit ? Amice ?
Ca sa innmoi tonul, am sa zic da.

In alta ordine de idei, stresul e inteles gresit - pentru ca cine il priveste ca fiind pozitiv are numai de castigat. Nu insinua ca numai nepasatorii dorm bine noaptea: daca vrei sa dormi linistit vino seara obosit si pune capul pe perna. Busteanul din Twin Peaks e mai treaz, o garantez.

#1008
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Acum 2 ore am pus ''ligheanele''( cum ii place Parintelui sa spuna ) sa mearga in gol pana maine dimineata. Unul e la 38*, altul la 37,9*.
Maine dimineata pun si ouale. Doamne ajuta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate