Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

KAVALA și împrejurimi - fără Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#127
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna seara. Astazi ne-am intors din vacanta, mai scurtuta decat deobicei. As vrea sa astern doar cateva impresii si sfaturi acum, fiindca e foarte proaspat in minte..
A. capitolul plaje:
1. Plaja Ammolofoi - extrem de aglomerata de la un capat la celalalt. Marti dimineata, pe la 9 am gasit putin mai liber, am ocupat 3 sezlonguri pentru care am "servit" 1 frappe si un suc, iar o sticla de apa de 1/2 l am primit-o gratis = 11 euro tot. Pe la pranz s-a aglomerat foarte mult, subscriu in totalitate la ce a scris Dana. Am si plecat dealtfel. Am mai incercat odata, joi, dar in zona "libera", aveam de acasa umbrela si scaunele - a fost mai bine. Apa frumoasa, dar nu, nu poti s-o compari Ovidiu cu superba Elafonisos din Peloponez (parerea mea).
2. Vrasidas beach - am ajuns dimineata, pe la 8.30. Nu era aproape nimeni (vreo 2 cu rulote, atat). Mai faina decat Ammolofoi, mai dupa gustul meu. Insa dupa 11 s-a aglomerat si acolo.
3. Nea Peramos beach - draguta
4. Iraklitsa beach - draguta
"Dragute" - adica nu m-au dat pe spate, dar ok. Nisip fin, apa curatica.
5. Am cautat de am capiat plaja aia de 5 puncte, Paralia Mirtofitou si am gasit o plaja intinsa, salbatica, cu nisip si pietre; pietre si in mare; desi parea tentant, pietrele alea din apa nu am avut cu ce sa le "atac', uitasem papucii acasa.
B. capitolul cazare: Iraklitsa Beach hotel - 2 stelute - nu aveam asteptari mari, insa am avut 2 mari inconveniente: camera foarte mica si un zgomot de afara enervant (noaptea mai ales). Iar despre greci poti sa spui ca li se potriveste clar refrenul lui Connect - R - "Eu vara nu dorm"
C. Mancare:
1. taverna Paradiso - buna mancare, recomand; si la buzunar e bunuta; vineri a fost seara greceasca cu muzica live, chiar a fost o atmosfera placuta, desi noi eram dincolo de gard fiindca n-am facut rezervare si deci n-am putut intra. Dar am ascultat de pe plaja.
2. ultimul restaurant de langa port Stou Sarri - bunisor, dar ne-a cam scuturat portofelul;
3. penultimul restaurant tot din port - mai ok preturile si am mancat binisor;
Grija mare fiindca am gasit "la munca" conationali de-ai nostri. Isi trimit progenitura cu o jucarie de acordeon si cu un pahar in care iti arata sa-i pui banii. A luat-o din start sotul meu pe romaneste, normal ca ne-a raspuns si a zbughit-o la mama-sa.
Am fost in Nea Peramos la magazinul Elaikos - nu mai au ulei de masline. Au zis ca a fost o productie slaba, ca a dat gheata si ne-a invitat la sfarsit de octombrie cand se face noua productie.
Daca va intereseaza sa luati ceva masline, noi am fost vineri in targ la Eleftheroupoli unde am gasit vreo cateva precupete. Am luat din 2 locuri, dar mai bune au fost de la o doamna care nu avea multe feluri de masline, ci doar una si buna. Vacante frumoase!

#128
luka

luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.11.2003

View Postnehotarata, on 25 iulie 2022 - 10:52, said:

... dar parca n-am gasit nicio informatie despre pietele comerciale (farmer's market) din zona.

Pe 15 august la intrare in Nea Peramos dinspre Iraklitsa unde este o bisericuta si un parculet
pe dreapta se organizeaza un fel de balci si market local de St Maria.

#129
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 15.09.2009

View Postluka, on 10 august 2022 - 19:40, said:

Pe 15 august la intrare in Nea Peramos dinspre Iraklitsa unde este o bisericuta si un parculet
pe dreapta se organizeaza un fel de balci si market local de St Maria.

Poate mai intereseaza pe cineva. Azi e ultima zi de targ, dar este in partea opusa, la iesire din Nea Peramos, la cetate.

#130
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
O intrebare de sezon ( :D ) : A fost cineva in Kavala de Revelion?

#131
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Buna idee, numai sa nu ninga fiindca atunci cred ca e cam dificil de trecut de Bulgaria !

#132
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 23.03.2015
Celor care stau in Nea Iraklitsa le recomand sa incerce mancarea de la Pentanostimo, este un fast food mic, afacere de familie cu mancare gatita cu bun gust (mancare gatita nu gyros/cartofi prajiti etc)
Portiile sunt imense, eu nu reuseam sa mananc o portie intreaga.
Iar preturile absolut decente, 6.5 EUR portia.

#133
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAdrianHH, on 10 iulie 2023 - 10:52, said:

O intrebare de sezon ( Posted Image ) : A fost cineva in Kavala de Revelion?
Ei bine, am rezervat un apartament in centru, in port cu vedere fix spre cetate pt 2 nopti(30.12-01.01). Gazda m-a asigurat ca restaurantele sunt deschise si ca se organizeaza si seri cu muzica live. Revin cu impresii atunci.

Edited by AdrianHH, 27 July 2023 - 09:55.


#134
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Kalo Hronia !
Am revenit din Kavala, a fost minunat.
Sa imi scot pozele din telefon si postez impresii.

#135
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Am revenit cu impresiile despre acest mini-concediu de Revelion in Kavala(3 zile/2 nopti : 30.12-01.01.2024).
Detalii despre drum am postat aici
https://forum.softpe...8#entry30505546

Am rezervat in vara un apartament in centrul orasului, pe booking.com cu 162euro/2 nopti(apartament cu pat dublu+canapea extensibila, chicineta si vedere (panoramica) spre cetate. Ne-am propus un mini-city-break in care sa combinam de toate si nu musai focusati pe ceva anume.
Voi face o paranteza(si un pic pe fast-foward) :
Din cercetarile de pana in momentul plecarii si experienta acestor zile am descoperit(fara suprindere Posted Image ) ca "sarbatoarea" Revelionului este traita altfel in Grecia si anume mai linistit.
In general grecii se focuseaza pe sarbatorile religioase(cele Pascale, cele de Craciun) si mai putin pe Revelion, in ideea ca felul nostru de a sarbatori cu mese intinse, feluri servite pana dimineata, bautura cat cuprinde etc nu prea se regasesc acolo. Oamenii programeaza iesitul in oras pe data de 31 ziua si/sau seara cu multe zile inainte. Tavernele se pre-ocupa deci, asa ca in afara de cateva baruri care tin deschis pana aproape de ora 00:00, nu prea veti gasi agitatie in noaptea dintre ani, de fapt veti vedea ca "bate vantul" pe strazi. A doua zi, pe 1 ianuarie se iese la taverne de dimineata la cafea si ulterior la pranz din nou in numar mare. Unii greci vor prefera sa mearga la rude, eventual cu ceva "dulce" pregatit in casa(prajituri, placinte, etc)- asta cel putin trag concluzia din ce am vazut acolo.
Iar despre noapte dintre ani: iese o parte din populatie pe malul marii in zona pietonalei sa observe focul de artificii dinspre cetate dar se retrag ulterior linistit. Strazile raman curate, fara resturi de artificii , sticle sparte, etc. Practic, ceva civilizat. Nici prin oras nu am vazut artificii, petarde sau alte pocnitori, doar pe cateva zone de pe deal cateva artificii mai mari lansate si cam atat.
Revenind la poveste :
Kavala a ramas pt noi o locatie inca nedescoperita pana acum, in ciuda faptului ca am colindat Grecia in lung si in lat. O singura data in 2009 am facut un popas de 2h cu autocarul(in drum spre Thassos), moment cand am facut o oprire de 1h la cetate pe repede-inainte intr-o dimineata cam racoroasa de august Posted Image + o mica vizita la un magazin de blanuri(pe care l-am mai vizitat in 2017 pe "retur" din Halkidiki -moment cand am luat si o haina) si o alta oprire de 1h pt masa in 2015 pe drum intre Lefkada si Kărdjali.
Bun. Am ajuns sambata 30 decembrie in jur de 12.15 in parcarea de aici
https://www.google.r...nlntz?entry=ttu
Este o parcare gratis, erau 2 locuri libere.
Ca o alta paranteza : locurile de parcare in centru sunt greu de gasit, de obicei se apeleaza la parcarile contra-cost care sunt multe dar chiar si acelea pot fi pline(de obicei locuri se gasesc la cele supra-etajate). O particularitate e ca mai peste tot se va cere cheia masinii, eu am refuzat politicos sambata cand am avut nevoie, grecul de la paza a inteles si m-a lasat "pe avarii" 30minute gratis.
Am ales acea parcare pentru ca am fost initial la un Masoutis pt cumparaturi pt zilele acelea si pt acasa(pe 1 ianuarie cand a fost returul, magazinele erau anuntate inchise).
Apoi a urmat o mica plimbare pe plaja Rapsani
https://www.google.r...b22th?entry=ttu
Attached File  1.jpg   246.7K   17 downloads

Am contactat gazda, apartamentul urma sa fie gata pe la 14.30, asa ca am fugit la cel mai renumit Gyros din oras : SAVVAS(cel putin in viziunea unei prietene de-a noastre care a vizitat Kavala si imprejurimile in vara)
https://www.google.r...x5z_q?entry=ttu
Intr-adevar , i-am dat dreptate, a fost delicios. Doua zile, pe 30 si 31, l-am vazut pe Savvas muncind singur toata ziua in picioare, coada era mereu de minim 5-6 persoane(e un fel de one-man-show acea gyroserie). Mai greu cu parcarea , incercasam aici
https://www.google.r...w4dz1?entry=ttu
dar si aici era povestea cu lasatul cheii(grecii am observat cat am stat pe avarii ca o foloseau la greu, fara probleme).
si apoi ne-am dus spre cazare : Panorama Junior Suites(o gasiti pe booking).
Situata pe una din extremele zonei de promenada din centrul orasului, intr-un bloc la etajul 5(ultimul) cu vedere directa la cetate, mare, oras, ce sa mai , priveliste aproape 270 grade.
E in blocul de aici :
https://www.google.r...756ln?entry=ttu
Ca o noua paranteza : la final, gazda ne-a spus ca daca rezervam direct ne poate oferi un discount consistent in cazul unei rezervari directe, probabil asa vom face data viitoare.

Revin cu partea a II-a.

Edited by AdrianHH, 05 January 2024 - 18:03.


#136
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Buna ziua!
Parcarea in timpul cazarii ati facut-o tot in parcari cu plata? Vad pe booking ca nu ofera ei parcare, scrie ceva de street parking.
Pe Maps vad ca imi da locatia cazarii la cateva strazi distanta, pe booking imi da locatia unde ati pus dumneavoastra blocul.
La date de contact nu am gasit pe google nicio adresa de mail. Aveti dumneavoastra ceva de la gazda?
Multumesc, astept continuarea povestii.

#137
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Partea a II-a.
Dupa circa 2h de lenevit in apartament si minunat la privelistea de pe geam am plecat sa luam cina.
Am ales Restaurant Sousouro
https://www.google.r...j4lsq?entry=ttu
Odata ce am intrat, dat comanda si cascat putin ochii in jur ne-am dat seama ca acolo fusesem si in 2015, uitasem complet de atunci Posted Image
Mancarea a fost pe masura. Odata cu asta am aflat ca pt a doua zi totul e rezervat si ca in general pe seara se cam inchide devreme.
Am plecat apoi pe jos pe stradutele adiacente(multe fiind pietonale) unde am mai intrebat asa in treacat referitor la ziua de 31, cam acelasi raspuns peste tot : e full, nu avem sa rezervam, etc. Am mai hoinarit vreo 1h pe stradutele pitoresti, ne-am oprit sa luam si ceva dulce(erau multe cofetarii deschise) si am ajuns in piata centrala unde era pregatita scena(unde prinsesem o formatie mai devreme) , patinoar, bradul, fantana arteziana, mai multe casute de lemn(targ de sarbatori), etc.
Attached File  3.jpg   185.12K   27 downloads
https://www.google.r...i6656?entry=ttu
Ne-am mai plimbat pe faleza si am admirat pescarii care isi pregateau navoadele(erau multe vase pescaresti "garate" chiar la mal care plecau dimineata in larg sa pescuiasca).
Chiar la baza blocului unde am stat era magazin de desfacere, peste proaspat(ca idee, mai tot ce era expus avea preturi de 6-10E/kg).
Seara ne-am retras mai devreme ca ne resimteam dupa drum dar mai ales dupa o perioada de raceala pe care am avut-o cu totii in zilele anterioare.
Attached File  4.jpg   96.47K   36 downloads

View Postdcn, on 08 ianuarie 2024 - 12:03, said:

Buna ziua!
Parcarea in timpul cazarii ati facut-o tot in parcari cu plata? Vad pe booking ca nu ofera ei parcare, scrie ceva de street parking.
Pe Maps vad ca imi da locatia cazarii la cateva strazi distanta, pe booking imi da locatia unde ati pus dumneavoastra blocul.
La date de contact nu am gasit pe google nicio adresa de mail. Aveti dumneavoastra ceva de la gazda?
Parcarea intr-adevar, pe booking apare ca ne-inclusa. Insa pe la comentarii mai multe persoane au relatat ce am "patit" si noi, adica am fost ajutati de gazda sa li/ni se gaseasca gratis un loc. Pe noi ne-a anuntat telefonic ca e gata de venit si ca ne asteapta in strada cu locul de parcare pregatit. Din momentul in care am ajuns, acolo a ramas masina pana la plecare, locul a fost chiar pe colt, primul de "sub bloc". Gazda ne-a spus ca locurile pe care le-am marcat cu verde pe harta asta sunt gratis(inclusiv in zona din josul pozei).
Intr-adevar, pe zona "liniilor" de obicei era cam plin dar se elibera un loc daca stateai 5-10 minute(asta ce am observat eu din balcon). In parcarea din zona din chenarului verde, erau mai multe locuri trasate cu galben(de obicei asta e culoare locurile rezervate firmelor, etc) dar gazda a zis ca poate parca oricine fara probleme.
Attached File  Cazare.png   4.01MB   37 downloads
Cazarea a fost cea din chenarul galben din poza de mai sus sau cea de mai jos
Attached File  2.jpg   422.49K   33 downloads
https://www.google.r...i8192?entry=ttu
Pe booking nu se ofera mailul cazarii(sau telefonul) decat dupa ce se face rezervare si chiar si atunci, mailul se face prin serverele booking(nu mail-to-mail) asa ca e de preferat metoda contactului telefonic direct. Noi dupa rezervare am tinut legatura pe whatsapp(ca atunci am primit telefonul ei).
Am gasit-o si pe facebook :
https://www.facebook...majuniorsuites/
...(va urma)

Edited by AdrianHH, 08 January 2024 - 17:27.


#138
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Am găsit și eu pagina de Facebook, numărul de acolo este cel bun pe care îl aveți și dumneavoastră?
Eu am făcut simulare pe booking și în perioada în care vrem sa mergem as avea de plătit 3300 de lei pe 7 nopți. Poate reușesc să rezerv cu mai puțin.
Va mulțumesc pentru postări, așa am aflat de această locație și am văzut ce așezare și priveliști minunate are.

#139
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
In ziua 2 am plecat cu forte proaspete la plimbare.
Zona "chenarului verde"
Attached File  5.jpg   286.15K   29 downloads
Biserica Sf. Nicolae
Attached File  6.jpeg   182.32K   28 downloads
Cartierul Panagia(centrul vechi)
Attached File  7.jpeg   240.97K   22 downloadsAttached File  9.jpeg   321.19K   19 downloadsAttached File  11.jpeg   335.92K   16 downloadsAttached File  13.jpeg   173.69K   16 downloadsAttached File  15.jpeg   140.96K   22 downloads
Stradutele deja se aglomerasera, tavernele erau cam pline deja de la pranz.
Am facut o oprire la o cofetarie care comercializa celebrele fursecuri cu migdale(Kourabie)-au fost delicioase(bineinteles ca am luat si pt acasa Posted Image ) !!!
Attached File  8.jpeg   288.25K   25 downloadsAttached File  10.jpeg   267.26K   27 downloads
Imaretul
Attached File  12.jpeg   294.03K   25 downloads
Zona de langa Moscheea Halil Bey
Attached File  16.jpeg   249.08K   15 downloadsAttached File  17.jpeg   157.5K   14 downloads
https://www.google.r...i6656?entry=ttu

View Postdcn, on 08 ianuarie 2024 - 18:19, said:

...numărul de acolo este cel bun ..?
Acela e numarul de telefon.

Edited by AdrianHH, 09 January 2024 - 13:29.


#140
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Dupa "urcusul" printre strazile pitoresti, am ajuns la cetate intr-un final.
Am platit 4 Euro(tarif de iarna) pt fiecare adult si iar biletul pt copil a fost gratis.
Cetatea nu s-a schimbat prea mult, "scena de lemn" era in stare de degradare, dar treptele erau renovate. In rest, fata de acum 14 ani, decat mici diferente(o "alee" de beton "plantata" in perimetrul sudic cam grosier si cam atat. Turnul era pitoresc insa era pt maxim 6 persoane(scria la intrare), cand am intrat la baza am numarat deja 8-9 persoane la "vedere" plus cei de pe acoperis, am preferat sa nu urc.
In continuare, plimbarea pe marginea zidurilor cetatii se face cu maxima atentie(lipsa completa balustrade, "cadere" de 2-5 m pe alocuri)-un mare mare minus as zice, mai ales aici.
Altceva de vizitat mai era doar camera fostei bucatarii transformata intr-un depozit de munitie pt tunurile cetatii( mai precis o sala 98% goala la subsol cu acea" munitie" inghesuita intr-un colt") si ulterior in inchisoare.
Foarte putine panouri informative din pacate.
Per total, foate fotogenica de jos sau din departare insa lipsita de lucruri de vazut inauntru in afara de privelistea extraordinara in toate directiile.
Nu stiu, speculez : poate si din cauza faptului ca a fost (re)cladita de otomani(dupa ce o distrusesera initial ca sa o cucereasca)- zic asta dupa ce am vazut si castelul lui Ali Pasha de langa Parga(cam aceeasi situatie).
Attached File  18.jpeg   312.1K   20 downloadsAttached File  19.jpeg   280.21K   20 downloadsAttached File  20.jpeg   318.14K   20 downloadsAttached File  21.jpeg   372.96K   22 downloadsAttached File  22.jpeg   326.72K   24 downloadsAttached File  23.jpeg   324.36K   22 downloadsAttached File  25.jpeg   321.55K   20 downloads

Edited by AdrianHH, 11 January 2024 - 17:24.


#141
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

 AdrianHH, on 09 ianuarie 2024 - 13:17, said:

Am facut o oprire la o cofetarie care comercializa celebrele fursecuri cu migdale(Kourabie)-au fost delicioase(bineinteles ca am luat si pt acasa Posted Image ) !!!
Attached File  10.jpeg   267.26K   43 downloads
Ma uitam prin pozele din Edirne(apr 2023) si am descoperit(de-abia acum(atunci nu mi-a sarit in ochi)) ca si turcii se bucura de fursecurile alea Posted Image ( Magazinul cu reclama din stanga-sus a imaginii de mai jos) :
Attached File  20230415_170739.jpg   383.09K   44 downloads




....
Revin cu restul povestii.

Edited by AdrianHH, 17 January 2024 - 00:09.


#142
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Dupa vizita in cetate am "coborat" sa luam masa.
Am "ochit" Taverna To Araliki
https://www.google.r...i6656?entry=ttu
Ne-am bucurat de soare si de faptul ca ne-au confirmat ca vom prinde o masa doar sa asteptam(deci, povestea cu "totul e full azi, totul e cu rezervare etc nu prea tine apa aici). Am stat cam 5minute si s-a eliberat o masa afara. Vremea era frumoasa, soare, asa ca a fost perfect. Vedere : chiar in fata Imaret-ului Posted Image
Attached File  28.jpeg   192.36K   26 downloadsAttached File  27.jpeg   251.1K   26 downloads
Se cam lasase greu mancarea asa ca am decis sa nu ne intoarcem la cazare ci sa hoinarim putin. Am luat-o la pas prin Panagia spre far. Ne-am oprit pt poze si o cafea la Kafe Briki ( Καφέ μπρίκι)
https://www.google.r...i3456?entry=ttu
Attached File  29.jpeg   140.62K   22 downloadsAttached File  30.jpeg   140.47K   21 downloads
(in departare Biserica Adormirii Maicii Domnului)
Attached File  31.jpeg   218.19K   19 downloads

Edited by AdrianHH, 17 January 2024 - 11:08.


#143
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Nu am uitat de topic, insa sunt prins cu serviciul mai mult perioada asta.
Alte poze din centrul vechi-Panagia, cetatea, Biserica Adormirea Maicii Domnului, Cafe Briki.
Attached File  IMG_20231231_134042776_HDR.jpg   724.26K   24 downloadsAttached File  IMG_20231231_134120730.jpg   387.95K   24 downloadsAttached File  IMG_20231231_134140255.jpg   281.03K   23 downloadsAttached File  IMG_20231231_134301422.jpg   560.16K   24 downloadsAttached File  IMG_20231231_140113958_HDR.jpg   559.31K   21 downloadsAttached File  IMG_20231231_140127035_HDR.jpg   478.26K   15 downloadsAttached File  IMG_20231231_140246800_HDR.jpg   267.22K   16 downloadsAttached File  IMG_20231231_140557811.jpg   494.94K   15 downloadsAttached File  IMG_20231231_140723662.jpg   282.27K   29 downloadsAttached File  IMG_20231231_144434449_HDR.jpg   223.9K   33 downloadsAttached File  IMG_20231231_144808100.jpg   452.73K   29 downloadsAttached File  IMG_20231231_170103650.jpg   536.69K   18 downloadsAttached File  IMG_20231231_170352254.jpg   180.94K   20 downloadsAttached File  IMG_20231231_172204044.jpg   182.32K   20 downloadsAttached File  IMG_20231231_172336584.jpg   266.55K   18 downloadsAttached File  IMG_20231231_174232523.jpg   264.29K   18 downloadsAttached File  IMG_20231231_174240044.jpg   417.97K   16 downloadsAttached File  IMG_20231231_174247806.jpg   268.22K   17 downloadsAttached File  IMG_20231231_174253015.jpg   264.48K   13 downloadsAttached File  IMG_20231231_174309356.jpg   280.35K   13 downloads

#144
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Si ali luat si Sapun cu lapte de magarita ? :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate