Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

pentru comercializare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
valianu

valianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2011
salut ,vreau sa va intreb si va rog sa-mi raspundeti cei care  cunosc .........sunt in faza de achizitionare a terenului pt constructia unor sere,intrebarea mea este - exista aspecte  avantajoase  sau nu in pozitionarea unui teren????
-serele vreau sa l-e construiesc pe o suprafata de 2500 mp ,este aceasta suprafata  suficienta pentru o activitate de productie si comercializare??????/
-sunt deschis  si la alte sfaturi ,idei,pentru a putea incepe,  la care eu poate nu m-am gandit  desi studiez aceasta posibila afacere de ceva timp ..... .......
-exista mai multe variante de a steriliza solul .....vreau sa produc bio....... modalitatile pt sterilizarea solului bio sunt cam scumpe ,ma intreb ce variante cunoasteti .
-as vrea sa-mi spuneti cei care cunoasteti  cateva posibilitati de incalzire a serelor ,caut pe cele mai ieftine pentru inceput dar si cu rezultate ,...........asta pt ca toate cheltuielile vor fi  suportate  din buzunarul meu pana la accesarea  vreunui fond nerambursabil.....
  
    va multumesc                astept raspuns

#2
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
ce fel de sera?

de unde o cumperi?

uita de bio

revin cu detalii

#3
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
In general e recomandat ca terenul sa fie orientat cat mai aproape de directia N-S.In ce priveste rentabilitatea, cam de la 2000m acoperiti se poate considera afacere profitabila.In sera daca nu bagi prafuri nu prea faci treaba,asa ca asta cu bio nu cred sa mearga.Pt incalzire cea mai ieftina mi se pare soba cu lemne,talaj,rumegus.

#4
valianu

valianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2011
vreau ca in sere sa cresc legume variate  si ceva capsuni  nu m-am gandit la flori mmm tatonez terenul vreau sa vad ce merge mai bine...
serele le construiesc  singur (ocupatia generala constructii civile  etc)...am facut  si ceva calcule de materiale  si proiecte de constructie ale lor imi trebuie doar un impuls ,poate si ceva  consiliere  din partea unui inginer(pentru a cultiva ) pt inceput..........
pentru incalzire si eu ma gandeam la soba cu rumegus macar pt  inceput  dar cred ca  sistemul trebuie totusi un pic mai complex(adaugat) pentru a imprastia caldura pe toata suprafata serei (la soba centrul fierbinte e locatia sobei  si de acolo se imprastie caldura  si aerul este din ce in ce mai rece cartre extremele serei)...
.....va multumesc pt raspunsuri ......dar cred ca insist totusi pe bio .....dar nu cunosc suficiente metode de stropire  etc.........mai astept sfaturi  !!!!

Edited by valianu, 03 March 2011 - 18:37.


#5
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
o sa postez un mesaj de pe un alt forum scris de Dl. Costel Prohib unul din patronii Marcoser.

Quote

Multumesc pentru interventie, iar in legatura cu sera si infiintarea culturilor de legume putem colabora cu cea mai mare placere. De curand am terminat de construit o sera tot pe o suprafata asa de mica (1080 mp) si la ajuns pe respectivul proprietar in jur de 35 euro/mp construit, invelit cu folie profesionala si sistem de irigare. In total l-a costat cam 1,5 miliarde de lei, si desi stia cat il va costa a avut marea ambitie sa o construiasca totusi. Cu acesti bani in Romania se poate construi de 1ha de solar cu toate dotarile posibile, inclusiv sera de rasaduri, iar profiturile generate de 1ha de solar nu se compara niciodata cu cele obtinute pe 1000mp. Cu cat suprafata de sera este mai mica cu atat costul pe mp se mareste, fata de 1000mp, 1ha poate ajunge pana la jumatatea costului pe mp. Fiind construita pe travee (sera tip tunel nu poate fi mai mare de 10 m latime) si fiind acoperita cu folie profesionala cu garantie multianuala (pana la 6-7 ani durata de viata), iarna este obligatorie prezenta unui sistem de incalzire chiar daca nu se cultiva nimic, pentru a putea topi zapada depusa pe sera. Exista desigur si varianta sa ne punem in genunchi si sa ne rugam sa nu fie dloc zapada dar exista riscul sa ne tocim genunchii si in acelasi timp sa se rupa si sera. Standardele constructive necesare in Romania sunt foarte sus datorita vitezei mari a vantului si a cantitatii de zapada depuse. Cu cat sera trebuie sa reziste la un vant mai puternic si la incarcatura de zapada mare cu atat cantitatea de metal necesara creste fantastic de mult si implicit costul. De asemenea trebuie retinut aspectul ca ROMANIA NU ARE CLIMAT NECESAR PRODUCTIEI DE LEGUME PE SEZON RECE IN CRITERII DE RENTABILITATE SI PROFIT !!!
Si sa explic de ce: luam de exemplu tomatele, care au nevoie pentru dezvoltare de un minim de 17°C (temperatura solului - foarte important de retinut), iar pentru coacere minim 24°C. Daca in exterior sunt -15°C, iar in sera trebuie asigurata o temperatura de 20°C, asta inseamna ca sistemul nostru de incalzire trebuie sa acopere o diferenta de 35°C!!! Cu toate masurile luate pentru economisire a costului energiei (folie dubla cu perna de aer cald, folie cu aditivi IR, combustibili relativi ieftini, sisteme de incalzire cu randament foarte bun) costurile doar cu energia depasesc cu mult chiar pretul de vanzare existent la acea ora pe piata. Sistemele vechi de sere dinainte de '90 erau special construite in apropierea marilor orase pentru a beneficia de agentul termic al orasului, iar in momentul cand orasele au taiat aceasta sursa aproape toate serele au intrat in faliment, iar cele care supravietuiesc inca (LEOSER, BERCENI, Barlad) nu fac legume propriu zis in timpul iernii ci cat mai timpuriu posibil, dar in conditiile in care in 2 saptamani in comuna Matca, judetul Galati apar primii castraveti pe piata cu investitii poate de zece ori mai mici decat in cazul serelor si isi permit sa vanda cu orice pret este pe piata se pune intrebarea unde este rentabilitatea si profitul productiei de legume in sere in sezonul rece???
Singurul atu pe care il au aceste sere este desfacerea asigurata in lanturi de supermarketuri (accesul fermierilor la aceasta piata de desfacere tinde spre 0 momentan datorita neasocierii fermierilor) cu un pret relativ bun sau fac export la un pret bun, in rest daca vorbim in termeni de productivitate, timpurietate, calitate, rentabilitate si profit productia de legume in solarii (culturi in sol nu pe substrat) in ROMANIA este multa mai eficienta decat in sere.
Cu stima,
Costel

-------------
cateva sfaturi in general:

-investitia intr-o sera pleaca de la 50-100 Euro/mp ! sunt patit.....
-nu va apucati de treaba fara casacaval-as putea repeta sfatul asta o pagina intreaga, nici eu n-am ascultat si-acum le trag
-turcii vand cate 20 de tiruri de plastice pe zi in Voluntari (pentru necunoscatori-plastice=rosii,castraveti,ardei,PATRUNJEL  :blink: ,MARAR  :blink:  ) nu inteleg de ce tot se da in sus cu BIO - ca sa vinzi bio iti trebuie CERTIFICARE ,asta inseamna ca o firma CUNOSCUTA trebuie sa vina la tine acasa pe cheltuala ta (mancare,bauturica,femei,lautari ...  :D  ) sa te verifice + plata taxa anuala + plata emitere certificat + bla + bla
-incalzire la soba nu se poate face in sera comerciala daca iti permiti doar o soba atunci fa solar nu sera.
-incalzirea cu lemne este ieftina doar daca sunt furate sau daca le cumperi la tir sa zicem un minim cinci tiruri-ca sa-i convingi sa-ti vanda pe cei ce vand la prima
mana
-caldura in sera nu se poate face fara lumina artificiala si fara aport de CO2(poate doar pentru rasaduri-si atunci de ce sera?=solar cu soba)


scuze pentru mesajul "incurajator"

#6
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005

View Postvalianu, on 3rd March 2011, 18:30, said:

vreau ca in sere sa cresc legume variate  si ceva capsuni  nu m-am gandit la flori mmm tatonez terenul vreau sa vad ce merge mai bine...
serele le construiesc  singur (ocupatia generala constructii civile  etc)...am facut  si ceva calcule de materiale  si proiecte de constructie ale lor imi trebuie doar un impuls ,poate si ceva  consiliere  din partea unui inginer(pentru a cultiva ) pt inceput..........
pentru incalzire si eu ma gandeam la soba cu rumegus macar pt  inceput  dar cred ca  sistemul trebuie totusi un pic mai complex(adaugat) pentru a imprastia caldura pe toata suprafata serei (la soba centrul fierbinte e locatia sobei  si de acolo se imprastie caldura  si aerul este din ce in ce mai rece cartre extremele serei)...
.....va multumesc pt raspunsuri ......dar cred ca insist totusi pe bio .....dar nu cunosc suficiente metode de stropire  etc.........mai astept sfaturi  !!!!


mda si eu m-am ambalat prea tare...credeam ca e vorba de un proiect de sera profi...sunt mai nou venit pe aria de agicultura si nu prea am rabdare :unsure:

sfat=solar
incalzire=lemne=generator de aer cald = vezi termofarc -improvizezi un burlanel cu gauri si gata caldurica

#7
valianu

valianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2011
:huh:   :confuzzled:  adevarat spui in legatura cu serele si diferentele de temperatura   :huh:  ce e drept  si eu m-am gandit la asta dar.... varianta cu  solarii ajutate  cu o soba pt o cultura timpurie  este  mai viabila, ce  e drept mi-a trecut asta prin minte.........  :huh:
multumesc de sfaturi  nu incurajatorare  dar reale ,... ........ ......daca  o sera trebuie incalzita iarna chiar daca nu se cultiva doar pt a topi eventuala zapada ce se intampla cu folia de pe solar iarna  cand ninge......se strange? sau se incalzeste si solarul pt a topi zapada ??????

Edited by valianu, 03 March 2011 - 23:27.


#8
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
dupa intrebari vad ca esti la "inceputul inceputurilor" primul sfat este sa accesezi Google cu "sere si solarii","cultivarea legumelor in solarii","cultura in solarii","irigatii" etc.etc. si incepe sa citesti,nu tot ce citesti iti va fi folositor,poate pentru a ajunge la o informatie mai "pretioasa" trebuiesc citite patru pagini de "porcarii" sau zece.

cat despre incalzire-solariile nu se incalzesc decat ca protectie impotriva inghetului,incalzire permanenta se face doar pentru rasaduri-acum se poate aplica si teorema="cate bordeie atatea obiceie"

succesuri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate