Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Virusi cu gramada pe Android!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
:D Eu vad lucrurile altfel, si asta datorita faptului ca am vazut destule lucruri care sa imi deschida ochii cu privire la mersul treburilor.
Sunt atatea exemple la noi in tara, prin care totul se rezuma la "furat" incat nu mai ai cum sa traiesti cu impresia ca se face ceva pentru binele nostru.
Iti respect parerea, insa eu vad lucrurile altfel. :)

#20
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
De acord cu tine... si nimeni nu face nimic pentru altcineva gratis - in cazul de fata companiile de antivirusi vor sa vanda, nu sa ne ajute pe noi, nu sunt atat de naiv. Doar nu-si deschide cineva firma sa cheltuie bani. Dar nu vreau sa extind salbaticia in acumulare a patronului/politicianului roman pentru toata lumea. Lucrez la fisc de 11 ani si am vazut si eu destule, crede-ma, stiu despre ce vorbesti.
Na, mai am un dram de speranta (macar de la japonezi  :P).
Atat timp cat sunt destule aplicatii free/ad de antivirus (de exemplu AVG pentru Android sau chiar Avast pentru PC), refuz sa cred asa ceva.
Parerea mea este ca totusi, conducand piata terminalelor mobile (smartphone, sa ne intelegem), Android a inceput sa fie bagat in seama de cei care fac virusi. Si nu o sa avem parte de "pseudo-virusi" ca pe Symbian (care eventual distrugeau sistemul de operare sau pierdeai datele) ci de troieni, back-doors si alte chestii periculoase care vor fura parole, conturi si alte asemenea. Deja circula enorm de multe date "sensibile" prin retelele mobile (banking, password vaults in cloud, documente in cloud etc) si cred ca astea sunt si vor fi in continuare tinta atacurilor.

#21
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Sunt convins de faptul ca virusii nu sunt in totalitate creeati de firmele producatoare de antivirusi. Sunt destule persoane care au nevoie de informatii sensibile, asa cum ai spus si tu mai sus.
Dezvoltarea internet-bankingului si a tranzactiilor online, de pe telefoanele mobile, nu este decat o usa deschisa pentru cei care creeaza virusi/troieni.
Ok, sunt si antivirusi free, dar trebuie luat in considerare si faptul ca un antivirus free, nu este altceva decat o mica tentatie pentru programele complete.
:)

#22
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Da si nu... poate, dar pana acum eu nu simt nevoia sa cumpar un antivirus pentru Android (am AVG free). Diferenta intre free si payed nu ma intereseaza. Vom vedea insa (Kaspersky vine cu o versiune payed only, cu vreo 20 si ceva de dolari).
Si uite ca in sfarsit, mitul Linuxului cel virus-proof de prabuseste. Trebuie doar sa existe destul interes si malware-ul apare, fara indoiala (sa zicem malware, termenul de virus mi se pare ca nu exprima corect despre ceea ce discutam aici, fiind doar o parte a malware-ului). Tot userul saracu e cel mai vinovat, ca de fiecare data (pe buna dreptate).

#23
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
O discutie despre securitatea Android cu un reprezentant Kaspersky.
Poate lamureste cate ceva.
Nu stiu daca am voie sa "embed" filmuletul aici dar ii pun un link (e de pe canalul youtube Kaspersky)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hHv5LXxy5GE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate