Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Ingrijirea parului

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#19
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Chiar nu am idee de unde poti face rost de petrol.  :D La benzinarie?

#20
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
:lol: Pe vremuri, bunica mea isi lua de la o sonda de titei. Trebuie sa fie in stare relativ pura, fara aditivi si alte chestii. Ma si vedeam tragand motorina cu furtunul din rezervorul masinii  :naughty:

#21
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Exista masca cu petrol deja preparata, de la vivanatura. Are si alte uleiuri in compozitie. Am folosit eu, e buna.

#22
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Cum ar fii sa mergi la benzinarie si sa ceri petrol si sa te intrebe pentru ce vrei? Si tu sa zici ca pentru masca pentru par.  :lol:

#23
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Buna dimineata! Am gasit o masca noua pentru par, cu menta.
Mod de preparare: fierbe o cana de frunze de menta intr-un litru de apa timp de 20-25 de minute. Strecoara amestecul si aplica solutia obtinuta pe par dupa samponare. Clateste bine parul.
Cum vi se pare?

Inca una, pentru par cu matreata (asta pare interesanta):
Amesteca 50 ml ulei de jojoba, patru picaturi de ulei de eucalipt, patru picaturi de ulei de lavanda, patru picaturi ulei de rozmarin. Ia doua, trei linguri din acest amestec, incalzeste usor si aplica pe pielea umeda a capului si pe parul umed, spalat in prealabil.

Acopera capul cu o folie de plastic si cu un prosop. Lasa sa actioneze o ora si apoi spala si clateste parul.

#24
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Voi cum va spalati pe cap? Eu fac asa: dau cu apa pe par, aplic putin sampon, masez, clatesc. Mai aplic inca o data sampon si masez, dupaia clatesc. Cum ar veni un fel de prespalare + spalare. :)

#25
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Doar cand e foarte imbacsit il samponez de 2 ori. Eu il am uscat la varfuri si samponez numai scalpul si jumatatea de sus a parului, ajuta foarte mult. Apoi las balsamul si la sfarsit clatesc cu apa cat de rece suport, cu doua linguri de otet de mere.

Eu am alta intrebare. Este cineva pe aici care foloseste bigudiuri si stie a-mi raspunde la niste intrebari?
- cat de umed trebuie sa fie parul cand le aplici?
- ce produs e bine sa folosesti pe par inainte de a-l pune pe bigudiuri?
- a doua zi, pot sa umezesc parul putin seara, si sa pun iar cateva bigudiuri?

#26
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ca tot vorbesti de bigudiuri, ai auzit de cele electrice, incalzite? Nu-mi dau seama cum sunt incalzite, ca nu am folosit, dar pare a fii ceva interesant.  :scratchchin:

#27
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Da, am auzit, nu ma pasioneaza.

#28
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Fetelor (si baietilor), folositi piaptanul des? Eu nu prea, decat rar. Prefer sa-mi folosesc degetele pentru a ''pieptana''parul. :P

#29
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Il folosesc doar dupa spalare. Atat.

#30
Kartusica

Kartusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.09.2009

 Oscilatrix, on 3rd March 2011, 16:50, said:

Doar cand e foarte imbacsit il samponez de 2 ori. Eu il am uscat la varfuri si samponez numai scalpul si jumatatea de sus a parului, ajuta foarte mult. Apoi las balsamul si la sfarsit clatesc cu apa cat de rece suport, cu doua linguri de otet de mere.

Eu am alta intrebare. Este cineva pe aici care foloseste bigudiuri si stie a-mi raspunde la niste intrebari?
- cat de umed trebuie sa fie parul cand le aplici?
- ce produs e bine sa folosesti pe par inainte de a-l pune pe bigudiuri?
- a doua zi, pot sa umezesc parul putin seara, si sa pun iar cateva bigudiuri?

Nu le folosesc foarte des, dar voi incerca sa iti explic cum fac eu.
- le aplic pe par dupa ce il usuc, cand parul nu este nici uscat de tot nici umed - aici depinde de tipul de par. La mine se onduleaza foarte usor si rezista destul de bine.
- de cele mai multe ori nu aplic nimic pe par, dupa ce le scot si aranjez parul aplic uneori fixativ pentru a se pastra ondulat mai mult timp sau spuma/ceara pentru a aranja varfurile.
- noaptea prind lejer parul in varful capului ca sa nu dorm pe el. Dimineata il umezesc putin si aplic doar spuma dupa care il usuc putin.

#31
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 copil_Cuminte19, on 2nd March 2011, 18:33, said:

Fiti atente/atenti ce masca pentru par, cu usturoi si petrol!  :lol:  
Masca cu petrol si usturoi
cand eram mica, am luat paduchi de la o tiganca si ca sa ma scape de ei, bunica-mea m-a tuns scurt si mi-a dat cu gaz de cateva ori timp de 3 saptamani. maica-mea pretinde ca de atunci mi s-a indesit parul nevoie mare. imi amintesc ca putea infiorator si ustura ca naiba.
azi am citit despre o masca de par cu avocado
1 avocado bine copt,  curatat de coaja,
sucul unei jumatati de lamai si
2 linguri smantana sau iaurt

Toate ingredientele se amesteca intr-un blender, apoi se aplica masand  pe parul uscat. Se infasoara cu un prosop cald sau o casca de baie. Se lasa 20 - 30 min, timp in care se savureaza un ceai cald si muzica preferata. Parul se clateste cu apa calda, apoi se spala.

#32
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ai dreptate, si eu am auzit ca se folosea pentru indepartea paduchilor.

#33
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
masca cu ulei de ricin amestecat cu galbenus de ou

#34
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 copil_Cuminte19, on 4th March 2011, 14:57, said:

Fetelor (si baietilor), folositi piaptanul des? Eu nu prea, decat rar. Prefer sa-mi folosesc degetele pentru a ''pieptana''parul. :P
Da, il pieptan o data la cateva ore cand e drept. Nu-mi place ca mi se aduna in suvite si nu mai arata asa frumos. Cand il fac pe bigudiuri il las in pace normal.
Alta intrebare. Exista o diferenta reala intre a folosi un sampon special pentru par vopsit sau un sampon normal? Chiar se duce mai greu culoarea, isi pastreaza luciul etc ?

Edited by Oscilatrix, 04 March 2011 - 17:46.


#35
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Parerea mea e ca sampoanele mai scumpe sau de la farmacie care sunt pentru par vopsit sunt diferite fata de cele pentru par ''nevopsit''. In schimb, astea din comert nu cred ca au nimic deosebit.  :scratchchin:

Edited by copil_Cuminte19, 04 March 2011 - 18:04.


#36
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

 copil_Cuminte19, on 4th March 2011, 18:04, said:

Parerea mea e ca sampoanele mai scumpe sau de la farmacie care sunt pentru par vopsit sunt diferite fata de cele pentru par ''nevopsit''. In schimb, astea din comert nu cred ca au nimic deosebit.  :scratchchin:

Intr-adevar, n-au nimic deosebit. Strategie de marketing.
Eu oricum, de ani buni n-am mai folosit sampon pentru par vopsit. Folosesc doar pentru par deteriorat, deoarece nu mi-l incurca foarte tare.
Btw, daca stiti vreun tratament pentru par predispus la incurcare, let me know.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate