Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Simptome sarcina

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
beauty_renaissance

beauty_renaissance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2011
Ma numesc Denisa si tocmai am aflat ca sunt insarcinata acum 2 saptamani. Probleme este ca eu locuiesc in Anglia de un an dar pana acum nu am avut nici o problema medicala deci nu m-am obosit cu documentele necesare pentru a putea vedea un doctor cand e nevoie.
Avand in vedere calculele dupa prima zi de ciclu e posibil sa fiu aprox in 5-6 sapt.
La inceput am avut gretzuri puternice, nu am vomitat ci doar senzatia de greatza, imi era foarte foame mai mereu , manacam de 6-7 ori pe zi...ca un animal .
De cateva zile senzatiile de greatza au inceput sa dispara treptat, inca mai simt dar doar usor nu ca inainte, mananc mai rar...ideea e ca totul pare sa revina la normal.
E normal sa se intample asa ? e prima data cand sunt insarcinata si ne dorim enorm ca micutul sa fie bine dar ma alarmez din orice.
Va rog mult un mic sfat mi-ar fi de mare ajutor pana pot rezolva cu documentele necesare sa vad un medic .
La ce simptome ar trebui sa ma astept? E normal sa ma simt mai bine?

#2
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010
Daca vrei sa aflii mai multe , dute la urgente si zii ca te doare si nu te va costa nimic si iti vor da sfaturi ... si te vor ajuta cu retete ...

Edited by Bravegirl, 02 March 2011 - 14:58.


#3
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006
Da, este normal.
Greata este unul din simptomele cele mai des intalnite in prima parte a sarcinii. Este la fel de normal sa dispara si sa te simti mai bine.
Oricum, neaparat rezolva cu actele si mergi sa fii luata in evidenta, pentru a beneficia de toate controalele necesare si obligatorii pe parcursul sarcinii.
Renunta (daca este cazul) la alcool, tigari si cafea. Incearca sa ai o dieta echilibrata.
Ai mare grija ce medicamente iei pana reusesti sa ajungi la un medic !!! Nu lua nimic, iar daca este neaparat necesar, OBLIGATORIU sa intrebi un medic.
Succes !

#4
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Da, e normal  ce simti. Greturile nu sunt la fel tot timpul. Te inteleg ca ti-e teama pt puiul tau, ca imediat iti vin idei in cap. Daca nu ai dureri, sangerari, discomfort, stai linistita si bucura-te de minunea din burtica. Trebuie sa ajungi neaparat la medic ca sa faci un consult de specialitate si un set de analize. Sarcina usoara!

#5
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Felicitari pentru sarcina!

In Romania (nu stiu daca si in alte parti) se prescrie la gravidele in primele saptamani (nu mai stiu pana cand) administrarea de acid folic. In Romania se da fara reteta, nu stiu care e situatia in Anglia.

#6
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
am aflat si eu ca sunt insarcinata...s-ar putea sa fiu in 5 saptamani
dar nu am niciun simptom...incep sa ma ingrijorez

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu te îngrijora, bucură-te :D

la prima sarcină nici eu n-am avut nici un simptom. La a doua, pe toate, din fericire la intensitate minimă - dar e posibil ca între timp să fi învățat să le recunosc și/sau doar să mi se pară că le am.

Edited by adadoi, 31 October 2011 - 09:03.


#8
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

 adadoi, on 30th October 2011, 21:01, said:

nu te îngrijora, bucură-te :D

la prima sarcină nici eu n-am avut nici un simptom. La a doua, pe toate, din fericire la intensitate minimă - dar e posibil ca între timp să fi învățat să le recunosc și/sau doar să mi se pară că le am.
m-am mai linistit!!!
multumesc! :thumbup:

#9
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 aria_cluj, on 31st October 2011, 09:00, said:

am aflat si eu ca sunt insarcinata...s-ar putea sa fiu in 5 saptamani
dar nu am niciun simptom...incep sa ma ingrijorez

Zic si eu sa te bucuri, ca io am avut mai multe, o vreme n-am mancat decat corcoduse verzi si n-am baut decat cel mai acru suc de lamaie...

Edited by Deria_Leena26, 05 November 2011 - 22:46.


#10
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Pana la o luna a fost totul ok...aproximativ.  nu mai voia proteina animala ( se apropia si Craciunul oricum si am luat o pauza), in schimb voia acrituri, fructe, sucuri, etc...de Craciun ( cand am si aflat ca e acolo), am bagat fara riscuri salata boeuf, piftie, etc...pana cu 1-2 zile inainte de Revelion, cand...s-a stricat "kalimera"...am mancar seara cu pofta ciorba de perisoara acra ( zeama de varza) si...( bne, si nainte mai trebuia sa iau fie panzcebil, fie kebene plus, fie nedis...aveam dintotdeauna simptome de reflux gastro-esofagian, plus/minus colon iritabil, cand si cand...)...
In ajun de revelion mi-am refacut provizia de ceaiuri, mi-am luat gaviscon si am dat nedis -uk ( pantoprazol) lui tata...era prea crunt sa sufar de stomac cu pastilele " interzise" asupra mea ( si asa am lua-o pe ultima cu o zi inainte sa aflu...)... parea sa ma lase, totusi, am putut manca un carnat de oaie fff uscat si subtire, cu nitica urda& branza burduf...pt seara ( derevelion) mi-am preparat o crema de avocado cu urda& smantana, dar...si am mai ciugulit ceva din ce facuse soacra-mea...dar adoua zi, am luat-o de la capat...
Dimineata de obicei n-am nimic...chiar mi-e foame. Insa dupa ce mananc - incep arsurile; trec arsurile-incepe greata ( spre seara), iar in final - simt ca ma doare " de foame"- ca o ghera in stomac, durerile caracteristice de ulcer....
Astept cu nerabdare sa primesc ( daca se va intampla) " dezlegare" de la vreun doctor ( wich one, care iti poate da asa ceva, ginecologul, medicul curant sau doar gastroenterologul, dc e cazul) pt ranitidina/omeprazol si chiar metoclopramid...cu toate ca al meu sot nu prea e de acord, zice ca " daca se intampla ceva nasol tocmai la tine ( la copilul nostru)????
Dureri de ovare am in continuare, din pacate, si am avut inca de la conceptie...no-spa nu prea am luat, pt ca nu imi face deloc bine la stomac ( il amorteste de tot si tine tot continutul acid+ gazos pe loc, incetineste drenarea si tranzitul intestinal :( )... cu tranzitul, iar o problema ca...nu prea e...si din pacate nu ma mai atrage sa mananc nimic din ce mancam inainte, fructe, legume, sucuri, shake-uri...( mi-e putin sila si cand le vad in poza si citesc pe net despre raw-veganismele atat de admirate cu putin timp in urma...
Unde mai pui ca se intampla frecvent ( zilnic) sa simt ca " ma scurg", desi...e totul in regula, dar ma sperii si fug sa vad ce se intampla...
In rest, daca stau pe afara si ma plimb, e mlt mai bine, nu ma mai doare nimic, decat ovarele daca ma plimb prea mult...
Cu psihicul, ce sa zic? Tot ma enervez, desigur, poate chiar mai rau, ba chiar am ai inceput sa ma obraznicesc, sa ripostez...ma deranjeaza ca altii par sa se bucure mai mult dcat mne, de parca pt ei vine copilul ( si eu care credeam ca mai mult pt mine, dar, in fine, nici un copil nu vine pe lume sa satisfaca neimplinirile si frustrarile parintilor sau bunicilor... )...mi-e frica ca or sa vrea sa mi-l ia, etc...dar daca nu m-am mai vazut cu acele persoane care m-au sufocat de revelion, recte soacra-mea si cumnata-mea, mi-a mai trecut. Eu una nu le-as fi spus asa curand, le-as mai fi lasat sa astepte...
in mare se pare ca incearca ( copilul) sa ma scoata din depresie, ma scoate la plimbare, ma face sa ma imbrac frumos, ma parfumez, chiar mi-am cumparat lucruri...
Astazi m-am cam suparat ca am fost la spital, aveam stabilit cu dr sa ma vada la 7,30, dar am uitat tel acasa, pana la urma l-a chemat alta pacienta, a vazut-o pe ea, apoi a pkecat la raport si eu a tb sa pkec la serviciu la mne, pe la 8,30 nu am mai putut sta :(....si nu am pace pana nu il vad ca ii bate inima si ma asigur ca se dezvolta ok...(ca dc nu ar fi asa, Doamne fereste, numai eu as fi invinovatita ca nusunt in stare, ca am facut efort, ca am luat medicamente, ca am mancat mancare stricata, etc...de parca a fost ideea mea sa astept pana la 36 de ani si saajung atat de aproape de pensie& menopauza...ca sa nu mai vb de epuizare si depresie..dar sper ca daca s-a milostivit Dumnezeu de mine, acum in ceasul al 13-lea, nu il voi fac sa se razgandeasca si sa-mi ia darul inapoi...si nici eu sa fiu atat de proasta sa nu pot sa il tin si sa-l ingrijesc cum trebuie...)

#11
Ciule

Ciule

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2020
Bună seara! În 10 martie am avut un contact sexual neprotejat... Iubita mea a luat preventiv o pastila de a doua zi în 11 martie. Ei nu ii vine ciclul regulat și normal ii vine între 20-25... Ea venit după 12 zile de la contactul sexual, adică în 22 martie, după 2 zile ce s-a terminat ciclul a făcut un test de sarcina care a ieșit negativ, după alte 2 zile a mai făcut unul care tot asa a ieșit... Este posibil sa fie însărcinată? Întreb pentru ca are niște stări de oboseala cam mari și o arde pe stomac

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Stai liniștit, nu e însărcinată. Pentru liniștea voastră, poate sa mai facă un test de sarcina mâine, dar sa respecte întocmai instrucțiunile de utilizare.
Și nu mai faceți sex fără prezervativ, pilula de a doua zi este dăunătoare pentru organism, se poate administra maxim de 2-3 ori pe an.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCiule, on 10 aprilie 2020 - 01:10, said:

...
Mai bine și-ar pune implant subcutan, nu mai aveți nici griji din astea, nici nevoie de prezervativ, nici surprize neplăcute etc.
Plus ca la unele paciente se reduce sau chiar dispare și menstruația.

#14
FlowAnd

FlowAnd

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2021
Buna! Am și eu o întrebare! Sunt graviduțe care au avut in sarcina gustul schimbat ? Cum ați trecut peste? Eu nu pot sa mănânc mai orice toate au același gust oribil. Sunt in ultimul trimestru și auzisem ca se poate întâmpla dar in primul trimestru….

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate