Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contracte de munca pe perioada determinata

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ADE789

ADE789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.02.2007
Salut,

Am si eu o curiozitate:

Lucrez de peste 5 ani, dar doar pe contracte scurte, pe perioada determinata. Mai mult, am un venit bunicel, care-mi permite sa platesc lejer rate chiar si la credite mai mari de 57.000Euro. M-am dus insa la cateva banci din oras sa intreb daca ma incadrez sau nu pentru un astfel de credit si mi s-a spus mereu ca, desi am un venituri foarte bune, suficiente ptr. a cere suma maxima la Prima Casa, ei nu accepta oameni cu contracte de munca pe perioada determinata. Mi se pare ciudat ca dau usor cu piciorul unor clienti ca mine, mai ales ca in Constanta navigatorii sunt in general acceptati la astfel de credite si au o situatie similara: contracte pe perioada determinata si salarii foarte mari (cateva mii bune de euro pe luna).

Stie cineva vreun caz de credit prin programul Prima Casa acordat unei persoane care are doar contracte de munca pe perioada determinata ?

Multumesc !

Edited by ADE789, 01 March 2011 - 22:27.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Psihologia bancherilor este simpla: ei iti dau un credit pe o jumatate de viata si tu le garantezi ca ai bani sa le platesti in mod cert doar un an. Cum ei lucreaza numai cu numere, rezultatul este simplu... si logic.

-!

#3
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View PostADE789, on 1st March 2011, 22:25, said:

Stie cineva vreun caz de credit prin programul Prima Casa acordat unei persoane care are doar contracte de munca pe perioada determinata ?

Multumesc !
NU ! Nu vei obtine vreodata un credit care sa se intanda mai mult de perioada determinata.

#4
ADE789

ADE789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.02.2007

View PostiDorin, on 2nd March 2011, 00:24, said:

NU ! Nu vei obtine vreodata un credit care sa se intanda mai mult de perioada determinata.

Te inseli. In Constanta stie toata lumea exemplul navigatorilor, care in general lucreaza pe contracte de munca pe perioada determinata. Eu nu am auzit inca de vreun navigator care sa fi fost refuzat de banci. Dimpotriva, cunosc cazuri bune de navigatori care si-au luat case/apartamente cu credite de la banci. De ce pe navigatori ii accepta la creditul de Prima Casa (ptr. ei fac in general derogare de la conditiile uzuale), iar pe altii cu venituri bune nu ?

Prin Vest, daca nu ma insel, sunt ff putini cei care se pot lauda cu contracte de munca pe perioada nedeterminata. Iar in marile orase de la noi, majoritatea celor care castiga binisor (de la 1000euro in sus) lucreaza in general pe contracte de colaborare sau contracte de munca pe perioada determinata.

Edited by ADE789, 02 March 2011 - 08:21.


#5
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
tu ai dreptate ADE...oricum cu atat mai mult ar trebui sa accepte astfel de contracte...ca acum Statul e cel care gireaza...deci ei oricum nu au nimic de pierdut

#6
ADE789

ADE789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.02.2007

View PostSudsemnatu, on 2nd March 2011, 14:06, said:

tu ai dreptate ADE...oricum cu atat mai mult ar trebui sa accepte astfel de contracte...ca acum Statul e cel care gireaza...deci ei oricum nu au nimic de pierdut

Stiu ca am dreptate, dar aia de la banci inteleg cam greu. E suficient sa faci un tur pe la cateva filiale ca sa redescoperi ce angajati de doi bani sunt peste tot in sistemul bancar. Si te doare capul cand vezi cata importanta isi dau unii, desi doar muta hartii dintr-o parte in alta si mai apasa cate un Enter ca sa iasa vreo simulare de credit. Nu intru in detalii referitoare la tot felul de perle emanate de consilierii intalniti ...

Asta e. Eu le-am zis care e situatia mea. Daca se desteapta un pic la cap, o sa ma caute ei pe mine. Eu nu mai am nici un chef sa pierd timp cu tot felul de afoni care nu inteleg ca clienti mai buni decat cei cui venituri nete ca-n Vest si stabile (am derulat mai multe contracte pana acum si am avut continuitate) se gasesc cam greu. Ei prefera in general bugetari cu contracte pe perioada nedeterminata, specie care se va reduce la maxim si la noi, asa cum e si-n tarile dezvoltate din Vest.

Edited by ADE789, 06 March 2011 - 21:38.


#7
laura_22

laura_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 25.03.2009
La BCR accepta cu contract pe perioada determinata,insa iau in calcul numai 75% din venit.Cel putin la noi asa a fost...aceasta regula a fost introdusa odata cu Prima Casa 3.Deci merita sa incerci!

#8
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View PostADE789, on 6th March 2011, 09:37, said:

Stiu ca am dreptate, dar aia de la banci inteleg cam greu. E suficient sa faci un tur pe la cateva filiale ca sa redescoperi ce angajati de doi bani sunt peste tot in sistemul bancar. Si te doare capul cand vezi cata importanta isi dau unii, desi doar muta hartii dintr-o parte in alta si mai apasa cate un Enter ca sa iasa vreo simulare de credit. Nu intru in detalii referitoare la tot felul de perle emanate de consilierii intalniti ...

Asta e. Eu le-am zis care e situatia mea. Daca se desteapta un pic la cap, o sa ma caute ei pe mine. Eu nu mai am nici un chef sa pierd timp cu tot felul de afoni care nu inteleg ca clienti mai buni decat cei cui venituri nete ca-n Vest si stabile (am derulat mai multe contracte pana acum si am avut continuitate) se gasesc cam greu. Ei prefera in general bugetari cu contracte pe perioada nedeterminata, specie care se va reduce la maxim si la noi, asa cum e si-n tarile dezvoltate din Vest.
confirm si eu ca se poate sa iei credit PC  de la bcr ,chiar daca ai perioada contractuala determinata
conditia tb sa fie ,sa fi fost reinnoit contr de munca cel putin o data de la data initiala!
mult succes!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate