Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Cu masina prin Belgia si Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Vara aceasta vreau sa fac cu masina Peugeot 308 1.6 HDI o excursie de cca doua saptamani in Belgia si Olanda. Astept sugestii, pareri, despre ruta, locuri de cazare si parcare, zone pentru alimentarea cu motorina, mai ales prin Olanda, unde se pare ca e mai scumpa, locuri de vizitat. Caut cazari gen buget, dar dotate cu internet wi-fi si daca se poate parcare gratuita. Multumesc anticipat pentru sugestii!

Edited by scoty, 27 February 2011 - 19:26.


#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Topicurile despre Belgia si Olanda le-ai citit? :habarnam:

Un sfat de inceput, planuieste-ti transportul de la o locatie la alta in afara orelor de varf. Asta inseamna ca intre 6:00 si 9:30 si apoi de la 15:00 pana la 19:00 sa eviti pe cat posibil transportul cu masina in timpul saptamanii -_-

#3
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostDev, on 27th February 2011, 19:43, said:

Topicurile despre Belgia si Olanda le-ai citit? :habarnam:

Un sfat de inceput, planuieste-ti transportul de la o locatie la alta in afara orelor de varf. Asta inseamna ca intre 6:00 si 9:30 si apoi de la 15:00 pana la 19:00 sa eviti pe cat posibil transportul cu masina in timpul saptamanii -_-

Am citit topicurile despre Belgia si Olanda, dar acolo in afara de obiective de vizitat, si poate ceva despre cazari, nu gasesc alte informatii pentru ca majoritatea celor care scriu pe aceste topicuri au folosit ca mijloc de deplasare avionul sau alte mijloace de transport, cu masina personala ai multe avantaje dar si dezavantajul ca trebuie sa doarma si ea undeva si cand tu stai la masa trebuie sa stea si ea undeva sa te astepte, ori aceste locatii daca nu esti inspirat poate sa coste mai mult decat masa sau camera de hotel. Cand ai spus ca trebue sa evit traficul in afara orelor de varf te referi la Belgia si Olanda sau traficul de pe autostrada in general, am mai mers pe autostrazile din EU si probleme am avut doar duminica seara in apropierea marilor orase in rest nu. Astept in continuare idei mai ales de la cei care au mers cu masina in aceste doua tari. Multumesc

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ma refeream la traficul total dar in special pe autostrazi. Nu-i placut sa fii in masina la orele alea in Randstad (Dordrecht - Rotterdam, R'dam-A'dam, Haga - A'dam, R'dam - Utrecht, Utrecht - A'dam), nici spre sud, Breda - Eindhoven, Antwerpen - Brusseles.
Acuma, depinde si cum esti obisnuit. Daca 1-2 ore in plus in trafic nu te deranjeaza n-ar fi o problema majora. Dpmdv e masochism. De asemeni in perioada de vara e aglomerat vineri seara, sambata dim si duminica seara. :D

Despre parcari, hmm, trebuie sa stii ce vrei. Mergi cu masina toata ziua - caz in care platesti ce parcare gasesti la fata locului - sau lasi masina, iei un mijloc de transport in comun/picioarele la spinare si atunci poti alege parcarea.

Hotelurile din centrul oraselor nu prea au parcari. Cele de la periferie da, dar atunci trebuie sa rezolvi transportul intre locatii.
In fiecare oras sunt parcari gratis sau ieftine, in Antwerpen e unedeva pe malul apei, la o distanta relativ mica de periferie, in Brugge parcarea din gara e f ieftina si iti da si bilete de bus pana in centru, despre parcarile din Amsterdam, Rotterdam si Haga s-a discutat pe topicul cu Olanda.

Daca n-ai un plan exact despre ce vrei sa vizitezi e cam ciudat sa intrebi de parcari. Or fi ele mici tarile dar parcari sunt suficiente. Te ajuta cu ceva daca'ti zic ca in nu stiu ce satuc din Friesland e gratis? :)

Edited by Dev, 28 February 2011 - 08:07.


#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Si ca sa fiu si de ceva mai mult ajutor, poti verifica aici pretul carburantilor:
http://brandstofprijs.nl/

Scrii orasul, alegi tipul de carburand si dai click. :) Primesti numele benzinariei, adresa si pret.

Sau aici:
http://www.goedkooptanken.nu

Alegi oras/codul postal si cauti.

#6
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Postscoty, on 27th February 2011, 19:25, said:

Vara aceasta vreau sa fac cu masina Peugeot 308 1.6 HDI o excursie de cca doua saptamani in Belgia si Olanda. Astept sugestii, pareri, despre ruta, locuri de cazare si parcare, zone pentru alimentarea cu motorina, mai ales prin Olanda, unde se pare ca e mai scumpa, locuri de vizitat. Caut cazari gen buget, dar dotate cu internet wi-fi si daca se poate parcare gratuita. Multumesc anticipat pentru sugestii!


Dupa ce-ti faci un traseu, cu obiective , cu cazari (ma refer la orase) atunci poate te putem ajuta mai mult. Noi nu putem sa-ti facem traseul si sa-ti inpunem anumite obiective.

Cum spunea si Dev , te ajuta sa-ti spun ca in Bruxelles parcarea costa de-ti trece cheful ? Eu de exemplu , am parcat in fata hotelului si trebuia sa platesc undeva la vreo 24EURO/zi. Atata doar ca fiind parcare publica , am mers pe mana receptionerului (dealtfel un baiat super valabil) si am platit doar 2 ore pentru prima zi , dupa care am lasat biletul in geam. Am avut noroc, dar asta nu inseamna ca e corect si nici ca e de urmat... :nonobad:

#7
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postmasinistu, on 28th February 2011, 11:03, said:

Dupa ce-ti faci un traseu, cu obiective , cu cazari (ma refer la orase) atunci poate te putem ajuta mai mult. Noi nu putem sa-ti facem traseul si sa-ti inpunem anumite obiective.

Cum spunea si Dev , te ajuta sa-ti spun ca in Bruxelles parcarea costa de-ti trece cheful ? Eu de exemplu , am parcat in fata hotelului si trebuia sa platesc undeva la vreo 24EURO/zi. Atata doar ca fiind parcare publica , am mers pe mana receptionerului (dealtfel un baiat super valabil) si am platit doar 2 ore pentru prima zi , dupa care am lasat biletul in geam. Am avut noroc, dar asta nu inseamna ca e corect si nici ca e de urmat... :nonobad:
Traseul ar fi urmatorul, cu mentiunea ca pot fi mici modificari in functie de bugetul existent la inceputul lunii iulie: Piatra Neamt - Paprika - Kolln - Den Haag - Amsterdam - Brugge - Ostende - Bruxelles - Luxemburg - Vienna - Piatra Neamt. Cazare voi cauta la Paprika, Koln, Den Haag, Brugge, Vienna, in functie de timp si bani.
Caut in general hoteluri cu parcare sau in apropiere de P+R, chiar daca nu sunt in centru voi sta la periferie iar pentru plimbat prin orase voi folosi mijloacele de transport in comun caci stiu din proprie experienta ca parcarea cu ora in marile orase te usuca de bani. Astept in continuare sugestii.

Edited by scoty, 28 February 2011 - 16:13.


#8
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Aveti idee de parcari in Haga, se poate pe strada, cat costa?
multumesc

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Unde in Haga? Preturile si posibilitatile de parcare difera in functie de zona.

In centru e in jur de 2 euro jumate pe ora pe strada. Si 2-4 euro in parcari.

https://www.prettigp...art/#!Den_Haag/

La linkul ala poti vedea unde sunt parcarile si cat costa in functie de ziua saptamanii si ora la care vrei sa parchezi.

#10
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Multumesc. In centru vreau, la Palatul Pacii, Vredespaleis! O sa stam vreo 3-4 zile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate