Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Manuale de service si carti tehnice

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
967 replies to this topic

#793
alinirimescu

alinirimescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2008
pentru colegii ce cauta manuale de reparatii auto vedeti acest site  http://www.manualeauto.ro/
eu am luat de la ei manualul pentru Passat si e destul de detaliat pt cei care vor sa repare bijuteriile acasa.
explica si in paralel are si imagini cu partile la care se intervine

#794
Siconi

Siconi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.12.2007
Prietene, multumim pentru pont, chiar daca e pe bani. Din cate vad eu, nu e o avere asa mare si se poate amortiza rapid costul. Problema e ca nu au pentru toate masinile care circula prin tara. De exemplu, Daewoo Tacuma (2002) nu exista deloc, indiferent de an. La capitolul Daewoo se afla Matiz si Tico.
Pentru restul de masini ce facem?!

#795
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
De la inceputul acestui tread trebuia specificat- Manuale de service si carti tehnice- M O C A.

#796
Siconi

Siconi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.12.2007
Pai nu stiu cum sa iau afirmatia ta: ironie sau precizare generica?!

Oricum ar fi, manualele pe care le-am pus eu la dispozitie mi-au intraf foarte greu in posesie si le-am pus la dispozitia celor interesati, aici pe forum,  ghici cum?! M O C A .

La fel ca mine au procedat si altii, unii chiar au dat bani pe ele si le-au facut apoi publice, culmea, tot M O C A  pentru ca TU si EU si ALTII ca noi sa putem beneficia de ele.

Eu nu vorbesc de cazul meu (poate ca imi permit sa dau 90-100 RON pe manualul de care am nevoie, desi nu l-am gasit in lista respectiva; si nu e vorba doar de lista aia de pe site-ul respectiv), vorbesc de cazul fiecaruia, in general, pentru ca pe lumea asta nu sunt numai eu si nu ma intereseaza numai de mine. Asta inseamna sa ai spirit de echipa si sa fi coleg.

Doresc sa fie recitit postul meu anterior pentru a se intelege ca singura mea nemultumire este ca nu am gasit manualul de care am nevoie. In rest, ma bucur ca altora le va fi de folos intrucat nu toti au masini mai rare.

Ideea era de a nu fi ironic, ci partener la acest topic, coleg am zice noi.

Numai bine tuturor si sper sa va gasiti manualele de care aveti nevoie.

P.S.: Eu, pentru Clio MK1, abia am gasit ce cautam, asta dupa vreo 2 ani de cautari si scotociri. Acum sunt mai linistit ca am tot ce imi trebuie, chiar daca e in poloneza sau franceza (traiasca Google Translate si alte dictionare).

#797
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Afirmatia facuta de mine mai sus era doar o afirmatie si atat....o idee....daca tu interpretezi intr-un fel anume,e problema ta.....
Daca cineva are curiozitatea sa citeasca mai tot acest topic....o sa vada ca exista destule cereri de manuale reparatie si nu numai,ale unor asa zis 'forumisti' care au decat un(1) singur post......
In cazul meu,mi-am permis si inca mai i-mi permit sa fac astfel de achizitii....au fost cazuri,destule pot spune,cand a trebuit sa scanez zile la rand,cu multa rabdare, un manual anume,pentru ca nu-l gaseam la vanzare.
Ideea este ca daca nu ofer 'cava' moca,asta nu inseamna ca nu sunt   'citez din postul de mai sus... ironic, ci partener la acest topic, coleg am zice noi
Bafta....

#798
balshoi

balshoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.02.2011
ma poate ajuta cineva cu o schema distributie la un Opel corsa b 1.5 diesel ?[fara turbo]
precizez ca am mai schimbat distributii la motociclete,chiar si pe curea,la auto insa niciodata.
am un corsa b 1.2 benzina,al muierii defapt,si distributia mi-au schimbat-o neshte 'mecanici',am vazut cum au facut - au facut  semne cu  oja de unghii,m-au luat scurt 50 e - no coment,au pus-o bine,insa de data asta mi-au cerit 100 e,dc???
am un disesl corsa a cu enginul cam gata,masina desi are 10 ani de romania,tabla arat ff ok,nu necesita interventii,fapt ce m-a determinat sa investesc in continuare in ea,motorul asta lasandu-ma mereu pe drum. am gasit un motpor de corsa b [acelasi] cu pompa cu ambrea cu tot la 6 mil negociabil.inainte sa-l montez sus i-as schimba tate cele,printtre care si distributia.
asadar,v-as fi pe deplin recunoscator daca m-ati putea ajuta,goagalu n-a vrut nici cum.

Va multumesc!!    :worthy:

#799
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Schema si indicatiile de montare/demontare:

Attached File  Corsa_B1.jpg   108.3K   76 downloadsAttached File  Corsa_B2.jpg   61.22K   65 downloads

Spor!

#800
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 Siconi, on 13th January 2012, 07:19, said:

De exemplu, Daewoo Tacuma (2002) nu exista deloc, indiferent de an.
Exista, dar nu am voie sa pun aici link-ul...

#801
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Exista PM.....  :notangel:

#802
inpro

inpro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.03.2007
Poate cineva sa ma ajute cu un manual de reparatii pt. Smart Forfour 1.3 benzina?

#803
mh91and

mh91and

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2012
un manual de service pt iveco daily 2001,2800 [email protected] se poate

#804
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
pentru un stivuitor linde model E16P o carte tehnica cine are, platesc daca este nevoie. multumesc!

#805
Robert21

Robert21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2007
As dori un manual de service pentru Opel corsa D in orice limba numai rusa sa nu fie. Multumesc anticipat! id de mess: [email protected]

Edited by Robert21, 30 March 2012 - 20:03.


#806
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010
Salutare! Ma puteti ajuta cu un manual pentru Opel vectra b din 1997 in limba romana ? Va multumescc mult !

#807
Mikkhail

Mikkhail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2009
Salut prieteni!
Un sfat /ajutor pentru un manual de service pentru un Opel Corsa 1.2 benzina 4/5 usi - model 2001?
Multumesc.

#808
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Asta o fi bun? :)

Edited by calinkgb, 02 June 2012 - 09:59.


#809
lvnatic

lvnatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.05.2010
Un manual pentru Seat Leon 1P din 2007, 1.9 TDI are cineva? Sau o sursa de unde sa-l iau?

#810
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Arunca un ochi pe aici
Poate gasesti ceea ce trebuie. Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate