Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Curvia si homosexualitatea permise in Sfanta Scriptura?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,438
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 16 ianuarie 2019 - 17:21, said:

ceea ce se iarta foarte greu este uciderea unui om, practicata de tine.
Nu omor, nu am omorât pe nimeni și nici nu am de gând. Nici nu curvesc. Nu fumez. Nu am niciun păcat. De aceea, sunt aici ca să te ajut pe tine să te pocăiești.

 Dude_2nd, on 16 ianuarie 2019 - 17:18, said:

est5e un pacat mai mic, mult mai usor iertabil decat a ucide un om. Posted Image
Deci nu. Este un păcat mai mare decât uciderea.(1Cor.6:18)

#38
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:21, said:

Dacă ești serios, îți alegi o fată, o curtezi, apoi dacă acceptă, vă căsătoriți. Abia apoi poți întreține relații sexuale. Orice relație sexuală în afara căsătoriei este un păcat foarte mare.

Si faptele firii pamantesti sunt cunoscute si sunt acestea: preacurvia, curvia, necuratia, desfranarea, (Gal.5:19)

și abia apoi urmează:

21. pizmele, uciderile, betiile, imbuibarile si alte lucruri asemanatoare cu acestea. Va spun mai dinainte, cum am mai spus, ca cei ce fac astfel de lucruri nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu.
:D

abia apoi urmeaza? :lol:

"Acum, daca nu preacurvesti, dar ucizi, te faci calcator al Legii. (Iac.2:11)"

trebuie sa te pocaiesti de acele ganduri ucigase de oameni. Ucigatorii de oameni sunt sub Lege, sub pedeapsa ei, caci ea ii condamna la moarte:"Legea nu este facuta pentru cel neprihanit, ci pentru cei faradelege si nesupusi, pentru cei nelegiuiti si pacatosi, pentru cei fara evlavie, necurati, pentru ucigatorii de tata si ucigatorii de mama, pentru ucigatorii de oameni, (1Tim.1:9)"

Posted Image pocaieste-te!Posted Image

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:24, said:

Nu omor, nu am omorât pe nimeni și nici nu am de gând. Nici nu curvesc. Nu fumez. Nu am niciun păcat. De aceea, sunt aici ca să te ajut pe tine să te pocăiești.
pe topicu despre Crestin in armata ai ucis un om. "Acum, daca nu preacurvesti, dar ucizi, te faci calcator al Legii. (Iac.2:11)"Posted Image "Caci, Cel ce a zis: "Sa nu preacurvesti", a zis si: "Sa nu ucizi"."Posted Image

trebuie sa te pocaiesti, mai ales ca in Noul Legamant NU e necesar neaparat sa fi facut, ci doar sa fi gandit si sa fi fost de acord cu uciderea, si esti un ucigas. :)

#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,438
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 16 ianuarie 2019 - 17:22, said:

curvarii sunt iertati de Isus, pe modelul femeii prinsa in adulter. Posted Image
Orice păcătos este iertat, dacă se pocăiește. Curvarul nepenitent, nu va fi iertat în veci!
Măi omule, tu faci parte din următoarea categorie:

Si nu s-au pocait de uciderile lor, nici de vrajitoriile lor, nici de curvia lor, nici de furtisagurile lor. Apoc 9:21

#40
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:24, said:

Deci nu. Este un păcat mai mare decât uciderea.(1Cor.6:18)
"Caci, Cel ce a zis: "Sa nu preacurvesti", a zis si: "Sa nu ucizi". Acum, daca nu preacurvesti, dar ucizi, te faci calcator al Legii. (Iac.2:11)"

thank you very much!
sa nu ai tupeu sa incriminezi pe doi care se iubesc, cand tu ai luat viata unui om!Posted Image

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:26, said:

Orice păcătos este iertat, dacă se pocăiește. Curvarul nepenitent, nu va fi iertat în veci!
dar ucigasul - recte tu - care in loc sa se pocaiasca in penitenta, isi argumenteaza in fel si chip fapta glorioasa? Posted Image

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:26, said:

Măi omule, tu faci parte din următoarea categorie:

Si nu s-au pocait de uciderile lor, nici de vrajitoriile lor, nici de curvia lor, nici de furtisagurile lor. Apoc 9:21
ce este pe primul loc in lista pacatosilor, Dark? Posted Image Nepocainta de uciderile lor. aia care sade in tine, in timp ce ii acuzi pe altii...ca fumeaza. :lol:

Edited by Dude_2nd, 16 January 2019 - 17:29.


#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,438
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 16 ianuarie 2019 - 17:27, said:

sa nu ai tupeu sa incriminezi pe doi care se iubesc, cand tu ai luat viata unui om!Posted Image
N-am omorât pe nimeni, nici nu am pus vreodată mâna pe o armă, de niciun fel.
Cei doi care se iubesc, să se căsătorească, abia apoi pot face sex. Dacă ei fac sex fără să se căsătorească, nesocotesc pe Dumnezeu!

Citește și pocăiește-te:

De aceea, omorati madularele voastre care sunt pe pamant: curvia, necuratia, patima, pofta rea si lacomia, care este o inchinare la idoli. (Col.3:5)

căci:

6. Din pricina acestor lucruri vine mania lui Dumnezeu peste fiii neascultarii.

#42
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:29, said:

N-am omorât pe nimeni, nici nu am pus vreodată mâna pe o armă, de niciun fel.
Cei doi care se iubesc, să se căsătorească, abia apoi pot face sex. Dacă ei fac sex fără să se căsătorească, nesocotesc pe Dumnezeu!
pe topicu despre Crestin in armata ai ucis. Ai zburta creieri unui om, dupa care ti-ai intocmit calea de indreptatire inaintea lui Dumnezeu. Ca boarfele ordinare:"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti! Chiar si la nelegiuire te deprinziPana si pe poalele hainei tale se afla sangele sarmanilor nevinovati pe care nu i-ai prins facand nicio spargere.Si, cu toate acestea, tu zici: "Da, sunt nevinovat! Sa se intoarca acum mania Lui de la mine!" Iata, Ma voi certa cu tine, pentru ca zici: "N-am pacatuit!""Posted Image

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,438
  • Înscris: 16.03.2004
Și eu pot spune, ca și Pavel, cu privire la tine:

Ma tem ca, la venirea mea la voi, sa nu ma smereasca din nou Dumnezeul meu cu privire la voi si sa trebuiasca sa plang pe multi din cei ce au pacatuit mai inainte si nu s-au pocait de necuratia, curvia si spurcaciunile pe care le-au facut. (2Cor.12:21)

of, of...!!!

 Dude_2nd, on 16 ianuarie 2019 - 17:29, said:

ce este pe primul loc in lista pacatosilor, Dark? Posted Image Nepocainta de uciderile lor. aia care sade in tine, in timp ce ii acuzi pe altii...ca fumeaza. Posted Image

Curvarii.

#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:30, said:

Cei doi care se iubesc, să se căsătorească, abia apoi pot face sex. Dacă ei fac sex fără să se căsătorească, nesocotesc pe Dumnezeu!
acest pacat este unul mult mai neinsemnat pe langa cel al uciderii unui om. :)
casatoria este relativa, oricum. David este un exemplu care a avut nu doar mai multe neveste, ci si amante/tiitoare.

ucigatorii de oameni intotdeauna au stiut, de la bun inceput sa-si intocmeasca caile lor rele, asa cum o faci si tu, dand vina pe altii:"Sunt eu pazitorul fratelui meu?" (Fac.4:9)"
curvarii insa au fost iertati de Domnul Isus, curvia fiind un pacat foarte mic comparativ cu uciderra, luarea unei vieti de om. :)

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:35, said:

Curvarii.
"nu s-au pocait de uciderile lor, nici de vrajitoriile lor, nici de curvia lor, nici de furtisagurile lor. Apoc 9:21"

voila. :)

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,438
  • Înscris: 16.03.2004
Deci tu vrei să fii ca David, cu o mie de țiitoare? David era sub altă lege.

Mat 19:4. Drept raspuns, El le-a zis: "Oare n-ati citit ca Ziditorul, de la inceput i-a facut parte barbateasca si parte femeiasca
5. si a zis: "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de nevasta sa, si cei doi vor fi un singur trup"?
6. Asa ca nu mai sunt doi, ci un singur trup. Deci, ce a impreunat Dumnezeu, omul sa nu desparta."
7. "Pentru ce, dar", I-au zis ei, "a poruncit Moise ca barbatul sa dea nevestei o carte de despartire si s-o lase?"
8. Isus le-a raspuns: "Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa.
9. Eu, insa, va spun ca oricine isi lasa nevasta, afara de pricina de curvie, si ia pe alta de nevasta preacurveste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste."

#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
in plus, Cetatea cea credincioasa a ajuns o curva...cum?asa:  "...Era plina de judecata, dreptatea locuia in ea, si acum e plina de ucigasi!

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,438
  • Înscris: 16.03.2004
Creștinește este așa:

Totusi, din pricina curviei, fiecare barbat sa-si aiba nevasta lui si fiecare femeie sa-si aiba barbatul ei. (1Cor.7:2)

 Dude_2nd, on 16 ianuarie 2019 - 17:36, said:

curvarii insa au fost iertati de Domnul Isus

Dimpotrivă, păcatul sexual a fost mai restrâns!

#48
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:37, said:

Deci tu vrei să fii ca David, cu o mie de țiitoare? David era sub altă lege.
si uciderile de oameni erau permise tot sub acea alta lege, desi tu spui ca uciderile sunt acceptabile astazi, sub "legea noua".
in consecinta, daca uciderile sunt acceptabile astazi, inseamna ca si sutele de tiitoare sunt acceptabile. :)

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:39, said:

Creștinește este așa:

Totusi, din pricina curviei, fiecare barbat sa-si aiba nevasta lui si fiecare femeie sa-si aiba barbatul ei. (1Cor.7:2)
si daca mergi pana la capat, crestineste e asa: "Caci, Cel ce a zis: "Sa nu preacurvesti", a zis si: "Sa nu ucizi". Acum, daca nu preacurvesti, dar ucizi, te faci calcator al Legii. (Iac.2:11)"

Posted Image

nu uita: a fi ucigator de oameni nu este mai prejos decat a fi un curvar. Desi, intre noi fie vorba, curva a fost iertata de Isus, pe cand ucigatorii in frunte cu Iuda, nu. :)

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,438
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 16 ianuarie 2019 - 17:40, said:

sutele de tiitoare sunt acceptabile. Posted Image
Da, bine,

Casatoria sa fie tinuta in toata cinstea, si patul sa fie nespurcat, caci Dumnezeu va judeca pe curvari si pe preacurvari. (Evr.13:4)

Dacă ai și alte femei pe lângă soție, ori dacă mergi la o femeie cu care nu ești căsătorit, ești curvar.

#50
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:39, said:

Dimpotrivă, păcatul sexual a fost mai restrâns!
in aceeasi masura cu cel al uciderii:"Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu ucizi; oricine va ucide va cadea sub pedeapsa judecatii."Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei."

Posted Image

vezi Dark? Posted Image in timp ce acuzi pe altii indreptatindu-te pe tine, de fapt de afunzi si mai tare in condamnare. Posted Image

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:43, said:

Dacă ai și alte femei pe lângă soție, ori dacă mergi la o femeie cu care nu ești căsătorit, ești curvar.
"Cel ce a zis: "Sa nu preacurvesti", a zis si: "Sa nu ucizi". Acum, daca nu preacurvesti, dar ucizi, te faci calcator al Legii. (Iac.2:11)"

aqi inteles acum, Dark? Posted Image fiindca ai zburat creierii acelui om, esti la fel de vinovata ca o curva care incearca sa supravietuiasca curvind pe bani. Posted Image
partea buna e ca exista iertare si pentru tine, secretul fiind sa te pocaiesti. Sa recunosti raul facut, si sa nu-l mai repeti: scrie-ti asta in mintea si inima ta. Posted Image
continuand sa nu-ti recunosti pacatul, continuand sa ti-l argumentezi a proasta, nu faci decqat sa-ti inrautatesti situatia, cu pasi repezi spre pacatul de neiertat, hula impotriva Duhului Sfant. ceea ce, pentru un crestin cu pretentii ar fi un mare pacat...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 January 2019 - 17:50.


#51
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dude_2nd, on 16 ianuarie 2019 - 17:36, said:

casatoria este relativa
Casatorie relativa? Posted Image
Dude, ma ingrijorezi...

#52
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 penticostalul, on 16 ianuarie 2019 - 17:54, said:

Casatorie relativa? Posted Image
Dude, ma ingrijorezi...
totu-i sub control Sfinte, nu te ingrijora de nimic :D
"Si apoi, cine dintre voi, chiar ingrijorandu-se, poate sa adauge un cot la lungimea vietii lui? (Luc.12:25)"Posted Image

#53
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
De altfel cred si Dark degeaba da cu ciocul, la Referendum, #boicot ... Posted Image

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:24, said:

Nu omor, nu am omorât pe nimeni. Nici nu curvesc. Nu fumez. Nu am niciun păcat.
Vezi ca si minciuna e pacat, Darkule.
Ca sa nu mai vorbesc despre binecunoscutu-ti pacat, care te insoteste ca un stigmat pe frunte-ți: zgarcenia hâdă.

Edited by penticostalul, 16 January 2019 - 18:04.


#54
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 16 ianuarie 2019 - 17:30, said:

De aceea, omorati madularele voastre care sunt pe pamant: curvia, necuratia, patima, pofta rea si lacomia, care este o inchinare la idoli. (Col.3:5)
da, dar vezi tu...ai omorat madularele altui om...Posted Image i-ai zburat creierii si acuma faci pe Maica Preacurata. :) In loc sa-ti recunosti pacatu oribil si sa te pocaiesti, jurand ca nu vei mai face o astfel de fapta odioasa, echivalenta cu curvia pe care o infierezi la altii de langa tine... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate