Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Femeia la volan

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
4546 replies to this topic

#37
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

inana, on Aug 30 2005, 19:40, said:

Ah.. si virajul la stanga  :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>


:coolspeak:

#38
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Nu le apreciez deloc! Discutii man vs woman au mai fost gramada, dar viata de zi cu zi nu a reusit decit sa imi consolideze parerea pe care o am: minim 90% sint catastrofe. Probabil ca e intr-adevar si ceva genetic, dar ma irita cumplit lipsa oricarei dorinte din partea lor de a se autoperfectiona, de a invata din greseli. Pur si simplu nu gindesc!

Este adevarat ca sint o gramada de barbati cretini si nesimtiti, dar procentual nu incape nici o comparatie intre cele doua sexe.

Si inca o chestie si mai revoltatoare: din cele sa zicem 10 procente dintre femei care conduc bine, cam jumatate sint de un tupeu si de o nesimtire uluitoare! :angry: Repet: ele conduc foarte bine, dar incalca regulile cu buna stiinta, si inca la modul cel mai grosolan si insolent! Si azi am avut 2 bucati in trafic...dar mie lehamite sa le mai descriu si sa ma enervez din nou! :puke:

#39
Addnann

Addnann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.08.2005
:coolspeak: Un topic adevarat.

Sa va spun. Viitoarea mea sotie a dat de 2 ori examenul. I data nu l-a luat pentru ca nu a vazut care e "prima la dreapta"!!?  :w00t:

A devenit reprezentant medical si vreau sa spun ca e jale pe sosele. Cele mai tari depasiri si in mai viteza treceri ea le face.

Acum avem farmacie. Nu mai umbla de vreun an pe strazile patriei. Si-a mai pierdut din instincte dar tot vijie cu Audi-ul (cind il prinde!) prin Iasi cu ceva km /h peste limita (deh ... are 2 pedale si 180CP!) - apropos ... de ce se bucura asa tare femeile cind dau de tiptronic? sau orice alta cutie automata? :P

In schimb felicitari celui care a spus ca au o dorinta nebuna de a nu se perfectiona, iar chestiunea cu incalcat regulile cu buna stiinta e adevarata. Eram in dreapta, a vazut ca e rosu, i-am zis ca e rosu ... a trecut fara probleme, a oprito poilitia, dar ... minune! Sa vezi ca nu a patit nimic! Ehhh ... " domnisoara .. sa fiti mai atenta ... hi hi hih ... huh hu huh ... etc." Oricum mie imi convine. Mi-a rezolvat toate radarele cind e cu mine in masina (cam prosti nenii astia de barbati politisti, nu credeti? Un zimbet si .... au uitat de ce te-au oprit).

#40
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
hmmm ... apreciez ca sunt un sofer bun ... si incerc sa o invat pe nevasta-mea sa conduca in acelasi stil ... A inceput sa prinda, dar. .. exista un dar ... Poate oi fi eu mai perfectionist din fire, poate nici ea nu a mers prea mult. Din cand in cand insa ... mai face cate o duma: ba tureaza motorul aiurea, ba franeaza pe ultimii metri, ba nu schimba vitezele ... :(

Addnanne: si totusi, ti se par corecte "iesirile" logodnicei?! Din pacate, ce am vazut prin Bucuresti in ultimii ani m-a mai linistit cu sustinerea femeii. O gramada de reprezentanti de vanzari, carora li s-a pus masina pe mana, li s-au dat cheile de la sonda ... si la macel! Atentie, respect, mila in trafic?! Ce limba-i aia?! Daca opresc cateva secunde sa las un amarat sa iasa in trafic, mai ca nu coboara din masina sa-mi bage unghiile in gat ... iar cand trec pe langa mine dupa, zici ca-s printesele sultanului din Brunei, cu cine stie ce Bentley, si nu cu un amarat de Matiz sau Penar.

La drum?! Huh?! Depasire pe orice portiune, preferabil in curba sau in panta, ca se grabesc fetele ... Am mai povestit si in alte locuri cum am scapat de diverse participante la mustata! :( ...

In fine ... e loc pentru toata lumea ... Cand nu e, mai moare cate un nevinovat, mai crapa un spoiler ... ca deh, sunt femei si-s persecutate. A mai fost un topic cu si despre femeile la volan, poate n-ar fi rau sa-l cititi si pe ala inainte ...

PS: (si femei, si barbati, desi tot femeile-s mai multe): De ce dracului nu foloseste lumea Hands-Free-uri?! Io nu inteleg ... Io am distrus vreo 4 pana acum, da' is sub 20 de lei unu' ... La o medie de 1 buc / an nu cred ca e asa un capat de tara! Am vazut indivizi / individe care numa' ca nu scoteau capu' pe geam sa se vada modelul "adevarat" de telefon pe care il au! Chiar asa multi marlani sunt in tara asta?!

#41
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

TIC, on Aug 30 2005, 17:37, said:

Jesus.... da-ti o palma peste gura!!!!!

Unde o sa vezi un ambuteiaj sa stii ca in mijloc e o femeie!!! Ea nu stie regulile! Singura regula pe care o stie, care este si o scuza, este: nu a vazut idiotu' ca am intrat eu!!! ... acum imi vine in minte doar Pauneasca!!!!

<{POST_SNAPBACK}>


Am revenit. Ma doare capul, cred ca de la prea mult suc :)

Voiam sa spun ieri asta dar berea ma chema ...

In general situatiile dintre soferi se rezolva cu usurinta in momentul in care exista respect.
Acest respect dispare cu desavarsire in momentul daca unul din soferi este de sex feminin. Nu de putine ori, cu sotia mea la volan am observant comportamente aberante, blocari ale masinii intr-o intersectie, soferul respectiv ranjind in asteptarea unei manevre din partea sotiei mele, el nefacand nimic sa a o ajute intr-un fel.

Sunt mult mai multe, nu am timp sa le explic pe toate acum, insa pe ansamblu, am observat ca barbatii la volan fac tot ce e posibil sa puna soferitele in situatii limita sau imposibile. Pacat.

#42
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Noroc ca nevasta-mea are rau de masina si mai mult merg singur cu masina.
Ca fapt divers, in drumul spre servici am doua strazi linistite care sunt folosite de instructori pentru parcari laterale & intoarceri in 3 miscari. De ani de zile am vazut  ca atunci cand la volan sunt femei(fete) circulatia se blocheaza atunci cand respectivele intorc masina, parcarea pe lateral dureaza o vesnicie. Barbatii se descurca mai bine. Desigur, mai sunt si exceptii dar destul de rare.

#43
Irulan

Irulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.11.2003
OK. Am inteles argumentele voastre ... ale barbatilor. Si sunt de acord ca majoritatea femeilor nu vor sa se perfectioneze. Insist ca e vorba de educatie si obisnuinta nu de faptul ca nu ar fi in stare.

Oricum eu am adaugat topicul asta in ideea ca in curand, sper, voi fi si eu soferita si as fi vrut sa vad dinainte cam ce ma asteapta.

Intrebare: Ati vorbit de perfectionat ... care credeti ca sunt greselile cele mai frecvente pe care le face o femeie la volan sau care sunt chestiile pe care ar trebui sa se axeze ea pt a fi o mai buna soferita?

#44
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Atentie distributiva, viziune in spatiu, macar putina viziune tehnica.  :peacefingers:

#45
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Si sa nu intre in panica.

#46
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

Inginerul, on Aug 31 2005, 10:43, said:

Si sa nu intre in panica.

<{POST_SNAPBACK}>



Aste este foarte important. De asemenea, sa nu trateze usor condusul. Este o responsabilitate mare. Sa se concentreze la condus nu la machiaj, la intalniri, la alte tampenii.


Ahh, si sa nu vorbeasca la telefon in timp ce conduc. Daca nu se poate, macar sa foloseasca hands-free.

Edited by johnny bravo, 31 August 2005 - 10:52.


#47
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Muierea la volan? Ar trebui interzisa prin lege! Acuzata de terorism!

#48
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Africanul, on Aug 31 2005, 10:53, said:

Muierea la volan? Ar trebui interzisa prin lege! Acuzata de terorism!

<{POST_SNAPBACK}>


Corec'!!! Cel mai bun sfat pt. o femeie este sa devina soferita buna in NFSU, acasa, frumos, in fatza tzompului.... si sa nu iasa pe strada cu basinile astea de soferita meseriasa in cap! Trebuie sa stie ca ele nu vor conduce bine niciodata!

#49
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Vizual intotdeauna. Tehnic, mai putin.

#50
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Addnann, on Aug 30 2005, 21:01, said:

A devenit reprezentant medical si vreau sa spun ca e jale pe sosele. Cele mai tari depasiri si in mai viteza treceri ea le face.

<{POST_SNAPBACK}>


La noi e invers: eu sunt maniacul. Al vitezei, bineinteles, ca de depasit depasesc numai atunci cand o pot face in siguranta. Nu de alta dar am depasit o data pe unul, si in fata aveam un tir la vreo 20 de metri, noroc cu demarajul solenzicai ca daca aveam dacie veche eram ingeras. Dupa care m-am potolit. Viteza pe la 140-150, chiar si 170 cand e ok dar depasiri doar cand se pot face in siguranta. Accidente: doar unul pana acum, cand a intrat unul pe rosu in intersectie si eu in el de se plangea omul cum am reusit eu cu solenza sa-i fac praf aripa + portiera la Opel vectra si eu sa am doar farul spart + capota foarte putin indoita.

Edited by dixy, 31 August 2005 - 11:12.


#51
Irulan

Irulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.11.2003

Africanul, on Aug 31 2005, 10:53, said:

Muierea la volan? Ar trebui interzisa prin lege! Acuzata de terorism!

<{POST_SNAPBACK}>


Tu esti dintre persoanele acelea care detesta o groaza de lucruri dar nici nu este de acord sa se faca ceva ca sa se imbunatatzeasca situatia.
Ideea e ca eu am raspuns destul de politicos la posturile ... uneori chiar mai rautacioase ale barbatilor asa ca ai putea sa dai dovada de putina bunavointa.

In plus nu are rost sa iti doresti sa existe o asemnea lege ... oricum nu o sa se intample ... asa ca mai bine va obisnuiti cu ideea ...

Ma gandeam ca ar fi frumos daca voi care sunteti asa meseriasi in ale sofatului ne-ati oferi noua ..."novicelor" putin din vasta voastra experienta.

#52
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003

Irulan, on Aug 31 2005, 10:24, said:

...

Intrebare: Ati vorbit de perfectionat ... care credeti ca sunt greselile cele mai frecvente pe care le face o femeie la volan sau care sunt chestiile pe care ar trebui sa se axeze ea pt a fi o mai buna soferita?

<{POST_SNAPBACK}>


Propria mea lista:
1. Orice manevra trebuie precedata de o semnalizare corespunzatoare si de ASIGURARE
2. Pastrarea benzii de mers cind drumul are curbe sau sufera variatii la nr de benzi
3. O atentie sporita la semnele de circulatie, in special in intersectiile nesemaforizare sau la care nu functioneaza semaforul
4. Constientizarea faptului ca pîna si Trabantul poate ajunge la 50-60km/h, si o poate face in mai putin de 1 minut
5. Exercitii multe de parcare a masinii, in special pentru constientizarea dimensiunilor masinii. Se poate face o intoarcere in 3 miscari pe o strada cu latimea egala cu a masinii + 2 m...

Punctele 1, 2 si 3 le recomand cu caldura si la peste 30% din barbati.

#53
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
O teorie proprie: Femeia este o fiinta delicata, Masina este un morman de fiare, o bruta, ceea ce insemana ca o bruta se poate intelege cu alta bruta - barbatul. Femeia daca vrea sa mearga cu masina ar fi bine sa-si angajeze sofer.
Avantaje:
- la dispozitia ei pentru cumparaturi
- poate sa se uite in oglinda tot drumul
- poate sa vorbeasca cu 2 telefoane in acelasi timp
- nu se ia nimeni de ea cand este cu un barbat in stanga!!!
- poate obtine si alte vantaje XXX, daca barbatul nu este la nevoie!

Dezavantaje:
- nu gasesc niciunul!!!!

See ya!

#54
Irulan

Irulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.11.2003
Ai auzit de frumoasa si bestia?
Daca nu ... te angajez sofer ... ramane sa negociam cum te platesc :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate