Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Durata transfer bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pirlinho

pirlinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.02.2004
Imi spune si mie cineva cat dureaza un transfer bancar intre 2 conturi de la doua banci romanesti diferite, situate in orase diferite? 24 sau 48 de ore?

Multumesc anticipat.

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
48h

#3
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
Next question....cat dureaza un transfer bancar swift intre doua banci din doua tari diferite (strainatate si Ro) care nu sunt corespondente?

Scenariu: se trimit 1000 euro din banca A din Congo sa zicem. Ei ajung la banca B corespondenta a lor din Frankfurt, care ii trimite la banca lor corespondenta din Romania C, care ii trimite la banca D din Romania....unde se dorea sa si ajunga banii.

Intrebare: cati bani se pierd in punctele B si C? (comisioane)

Edited by lkv, 31 August 2005 - 09:32.


#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

lkv, on Aug 31 2005, 10:31, said:

Next question....cat dureaza un transfer bancar swift intre doua banci din doua tari diferite (strainatate si Ro) care nu sunt corespondente?

Scenariu: se trimit 1000 euro din banca A din Congo sa zicem. Ei ajung la banca B corespondenta a lor din Frankfurt, care ii trimite la banca lor corespondenta din Romania C, care ii trimite la banca D din Romania....unde se dorea sa si ajunga banii.

Intrebare: cati bani se pierd in punctele B si C? (comisioane)
cat dureaza: depinde cum comanzi. Poti da ordinul in TODAY si banii ajung in aceeasi zi (dar te costa de te rupe) sau o poti lasa in SPOT (ceea ce inseamna 2 zile float bancar). Daca bancile insa nu se prea cunosc si deconteaza prin banci corespondente, poti sa te astepti la intarzieri si suprize neplacute.

cat costa: mai mosule, nu suntem cititori in stele. Fiecare banca cu comisioanele sale. De obicei toata afacerea probabil te costa in jur de 50-70 EUR... cel putin asta din experienta mea de pana acum.

#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
In medie durata tranzactiei e 12 zil elucratoare
Comisioane>> asta nu se poate deduce, e dependent de fiecare banca

#6
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
La mine a durat de vineri pana joi la BCR, comision 60 euro.

Edited by dpar, 31 August 2005 - 23:21.


#7
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
@dpar
60 de euro din 1000? mult...pai western union are vreo 50-60 la suma asta.
Daca nu sunt indiscret...din ce tara ai trimis si stii cumva prin cate banci au trecut sa ajunga aici?

@glumetu
Iti dai seama ca nu ma interesa o suma exacta ma interesa o aproximare. Mi se par insa foarte mari costurile descrise acolo. Si nu ma intereseaza foarte repede e posibil sa plec si caut o modalitate cat mai ieftina de a trimite bani de acolo aici (pot sa ajunga si peste 1 saptamana nu ma intereseaza ca in contul meu ajung)

Pentru ca m-am gandit in felul urmator:

Din cate m-am interesat la Western Union pentru sume ce variaza pe la 1000-1500 euro/usd comisionul e de 4%
Ca sa trimiti prin swift te costa cam 0,5-1% operatiunea propriu-zisa, apoi te mai costa ulterior in tara un 0,5% sa ii ridici din banca. Daca incep sa se mai piarda si prin banci corespondente sume de natura celor mentionate de voi, atunci e mai avantajos Western Union, unde ajung si in 10 minute, lucru care se contrazice cu ce stiam eu...ca e mai ieftin sa trimiti din cont in cont.

Edited by lkv, 01 September 2005 - 09:42.


#8
p_mark

p_mark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.09.2005
Caz concret acum citeva luni:
- am primit din canada 307.50 USD, transfer SWIFT.
- banca din canada ceva gen NovaScotia(e si o regiune/stat pe acolo) , banca din Ro Raiffeisen.
- a durat 3 zile lucratoare, de vieri pina miercuri.
- omul acolo a platit un comision de $15 in afara de cei 307.50 (am scan dupa hirtia completata de el la banca)
- cind m-am dus sa ridic banii, la mine au ajuns 302.50 , i-am intrebat de diferenta.. . au zis ca atit a ajuns etc... nu prea m-a multumit raspunsul dar asta e.


PM

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate