Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Care sunt cauzele homosexualității?

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#181
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Cred ca veti gasi interesant articolul: Scientists Discover Evolutionary Advantage For Homosexuality.

#182
doctorulx

doctorulx

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.06.2015
Confuzia normelor dintr-o societate. Lipsa de auto-disciplina prin nerespectarea tradiției. Nu exista cauze genetice specifice.

#183
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postdoctorulx, on 15 iunie 2015 - 19:51, said:

Confuzia normelor dintr-o societate. Lipsa de auto-disciplina prin nerespectarea tradiției. Nu exista cauze genetice specifice.
Ar fi interesant de aflat cum ati ajuns la aceste concluzii. Cat despre influentele genetice, ei bine... ce stim din cercetare este ca ele exista: http://www.iflscienc...ual-orientation. Ca orice manifestare psihologica (personalitate, inteligenta, interese vocationale etc) a omului, si orientarea sexuala are o baza genetica. Recomand un raport care sumarizeaza 50 de ani de cercetare: http://www.assaf.co....-sexuality1.pdf.

Edited by Victor2311, 16 June 2015 - 00:16.


#184
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
APA [The American Psychological Association] Praises Supreme Court Decision Affirming Right to Same-Sex Marriage

"The brief argued that scientific evidence strongly supports the conclusion that homosexuality is a normal expression of human sexuality; that gay men and lesbians form stable, committed relationships that are equivalent to heterosexual relationships in essential respects; that same-sex couples are no less fit than heterosexual parents to raise children, and that their children are no less psychologically healthy and well-adjusted; and that denying same-sex couples access to marriage contributes to the negative treatment of lesbian, gay and bisexual people."

http://www.apa.org/n...x-marriage.aspx

#185
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015
Am copii de crescut și dacă la maturitate vreunul dintre ei ar prefera persoane de același sex nu l-aș trimite la exorcizare și nici nu l-aș trimite la parada gaypride.
L-aș învăța în continuare bunul simț de a-și ține preferințele chiloțești pentru sine, fără să-i fie rușine de ele și fără să se mândrească cu ele.
Ar fi același lucru și dacă ar avea preferințe hetero, aia cu rușinea religioasă/mândria modernă că te călărești de plăcere e la fel de degeaba.

Ce lipsește ființei sociale după atâtea mii de ani este inabilitatea de a recunoaște altuia dreptul la demnitate.

#186
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Parerea mea e ca explozia din ultima perioada a LGBT provine si de la poluarea excesiva. S-a observat tulburari de sexualitate la speciile de pesti din zonele poluate. Si plasticele ce le folosim zi de zi emana substante similare cu hormonii feminini.

#187
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt șanse mari să nu aflăm adevărul despre homosexualitate din cauza presiunilor politice marxiste

http://inqueery.com/...osexuality.html

#188
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
O dai în conspiraţiosnime tembele...adevărul e că homofobii ca dumneata nu suportă existenţa homosexualilor.
Aveţi o existenţă amară şi aruncarea cu noroi în minorităţi e singura voastră plăcere în viaţă. :)

#189
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Bine ca nu arunca cu caca :D Sper sa te fure tiganii, ca si aia e minoritati :P

#190
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015
Tinkerbelle, ce este minoritar la homosexualitate? Este doar o alegere conștientă: omului îi vine să se călărească cu o persoană de același sex și nu se abține.
Heterosexualitatea este tot o alegere, în egală măsură, omului îi vine să ceva cu cineva de sex opus și nu se abține. Pedofilie, zoofilie, necrofilie ... tot alegeri și alea.  

Omul matur emoțional își asumă alegerile și se bucură de ele, nu își pune pene și face circ din alegerea sa.
Unui astfel de om îi respect alegerea, dar nu îl voi felicita pentru ea și nici nu-i voi acorda merite speciale.

Homofobia este o frică la fel ca toate celelalte, se poate trata. Deci de unde drama ta cu aruncatul cu noroi, așteptai să se ridice o statuie?

#191
Sendstorm

Sendstorm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2009
Nu am găsit în acest topic o cauză a homosexualității pe care să o pot accepta așa că am decis să-mi expun și eu părerea.
Dacă homosexualitatea era o boală, s-ar fi găsit demult gena homosexualității (s-au făcut multe cercetări pe această temă), așa cum au fost găsite genele răspunzătoare de  cancerul de sân, de declanşarea maladiei Parkinson,  care predispun la boala Alzheimer, etc. o mulțime de boli.
Homosexualitatea este un comportament sexual deviant, deși acum se preferă termenul de orientare sexuală, pentru că „deviant” nu sună atât de bine la fel cum este violența, depresia, alte devieri psihice și la fel cauzele homosexualității trebuie căutate în natura (tipul) energiei individuale a persoanei. Această energie în diferite interpretări este denumită psihică, divină, vitală.
Mai multe despre cauzele comportamentului gay puteți citi aici: http://geocociug.wor...m/sexualitatea.
Deci homosexualii nu subt vinovați de orientarea lor sexuală pentru că ei nu au făcut o alegere conștientă, dar aceasta nu înseamnă că societatea nu trebuie să impună anumite limite acestui comportament și să-i accepte în totalitate.
De exemplu, ni se spune că  cuplurile  homosexuale trebuie să aibă dreptul de a înfia copii. Bine, dar de drepturile copilului de ce nu vorbește nimeni? Un copil oare nu are dreptul de a fi crescut într-o familie heterosexuală?
Pentru că există multe cazuri când copii sun dați cuplurilor homosexuale în detrimentul celor tradiționale. Iar cazul familiei Barbu, când 2 copii, în decembrie 2014, au fost luați de la părinții lor de către Consiliului din Haringey, o suburbie a Londrei, și plasați unui cuplu de homosexuali, este cu totul halucinant.
Copilul nu este o păpușă care poate fi dată oricărui cuplu, doar pentru că partenerii care formează acest cuplu cred că astfel își vor întări familia. Copilul este o persoană, un om în dezvoltare care are de acum anumite idei și concepte care nu pot fi șterse oricât ar dori unele persoane.
Dar despre asta altă dată cred că m-am abătut de la temă. Ceia ce am vrut să spun este că drepturile unei persoane trebuie să țină cont de drepturile celorlalți oameni. Nu există drepturi fără limite.

#192
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Psihice-hormonale. Părerea mea..

#193
Sendstorm

Sendstorm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2009

View Postcaiuscorneliu, on 31 octombrie 2016 - 13:33, said:

Psihice-hormonale. Părerea mea..

Hormonii acționează la nivelul fizic al corpului, ei pot face să-ți crească părul pe piept, să-ți crească sânii, penisul, etc., dar ei nu dau orientarea sexuală. La fel și psihicul. Cazul David Reimer este unul exemplar: La vârsta de 22 luni i-au fost îndepărtate testiculele și penisul și a fost educat ca o fetiță (el nici nu știa că a fost născut băiat), dar el așa și nu și-a schimbat orientarea sexuală și când a aflat adevărul a ales să devină bărbat.
Și nu și-a schimbat orientarea chiar dacă a primit estrogen...

#194
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostSendstorm, on 02 noiembrie 2016 - 13:54, said:


Hormonii acționează la nivelul fizic al corpului, ei pot face să-ți crească părul pe piept, să-ți crească sânii, penisul, etc., dar ei nu dau orientarea sexuală. La fel și psihicul. Cazul David Reimer este unul exemplar: La vârsta de 22 luni i-au fost îndepărtate testiculele și penisul și a fost educat ca o fetiță (el nici nu știa că a fost născut băiat), dar el așa și nu și-a schimbat orientarea sexuală și când a aflat adevărul a ales să devină bărbat.
Și nu și-a schimbat orientarea chiar dacă a primit estrogen...
Hormonii actioneaza si la nivel psihic, chiar mai repede si mai profund decat la nivel fizic. Dar este adevarat ca administrati dupa nastere nu au niciun efect asupra identitatii de gen sau orientarii sexuale a persoanei respective. Cazul David Reimer dovedeste ca IDENTITATEA DE GEN este innnascuta. Orientarea sexuala este doar in subsidiar aici. https://en.wikipedia...ki/David_Reimer

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate