Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RCS/RDS decodoare de cablu HD cu iesire component?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004
RCS/RDS au si decodoare de cablu HD cu iesire component sau 15 pini (vga)? Din ce am vazut pana acum, pare ca au numai hdmi, scart si composit.

M-ar interesa iesirea component (cu mufe rca sau 15-pin) pentru a conecta un proiector XGA cu o astfel de intrare (15-pin YpbPr), spre cu ajutorul unui cablu component la vga http://ep.yimg.com/c...e_2144_15778781

Multumesc!

Edited by Gotul, 25 February 2011 - 13:54.


#2
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Humax-ul HD nu are. Alte decodoare HD nu au cei de la rcs. Ar mai fi IPTV-ul, dar nu cunosc conectica - cred ca este similara. Stiu ca exista ceva gen HDMI to VGA dar e mai scump decat un cablu:

http://www.amazon.com/gp/product/B002SFT3Z...PWNB0A68P9BB70K

Edited by cristi0304, 25 February 2011 - 14:25.


#3
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004

View Postcristi0304, on 25th February 2011, 14:19, said:

Humax-ul HD nu are. Alte decodoare HD nu au cei de la rcs. Ar mai fi IPTV-ul, dar nu cunosc conectica - cred ca este similara. Stiu ca exista ceva gen HDMI to VGA dar e mai scump decat un cablu:

<a href="http://www.amazon.co...02SFT3ZI/numele hotului e:pd_lpo_k2_dp_sr_1?pf_rd_p=1278548962&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B001OLCHJ6&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=0H31DPWNB0A68P9BB70K" target="_blank">http://www.amazon.co...0A68P9BB70K</a>

Multumesc mult pentru raspuns, Cristi. 40 de dolari nu ar fi atat de mult pentru un convertor hdmi la vga, daca as gasi in tara in magazine sau online, prin romania sau europa, sa iasa mai putin in total. De la amazon america e posibil sa mai platesc si taxa de import...

Te mai intreb ceva, daca esti dragut:

- am vazut pe forum la IPTV o poza cu boxul dat de RDS si ar avea component out (banuiesc ca scoate semnal digital, nu analogic). Daca il conectez cu un cablu la mufa de VGA/YpBPr (intrare analogica), ce rezolutie crezi ca pot obtine (sau poate nu merge deloc)?

Edited by Gotul, 25 February 2011 - 15:04.


#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
gasesti cabluri care fac conversia de la hdmi la vga pe ebay, vin din china si cu tot cu transport te costa vreo 3 dolari, nu platesti nici taxe cand le iei

Edited by onlyone, 25 February 2011 - 15:08.


#5
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View PostGotul, on 25th February 2011, 15:03, said:

Multumesc mult pentru raspuns, Cristi. 40 de dolari nu ar fi atat de mult pentru un convertor hdmi la vga, daca as gasi in tara in magazine sau online, prin romania sau europa, sa iasa mai putin in total. De la amazon america e posibil sa mai platesc si taxa de import...

Te mai intreb ceva, daca esti dragut:

- am vazut pe forum la IPTV o poza cu boxul dat de RDS si ar avea component out (banuiesc ca scoate semnal digital, nu analogic). Daca il conectez cu un cablu la mufa de VGA/YpBPr (intrare analogica), ce rezolutie crezi ca pot obtine (sau poate nu merge deloc)?

Cel mai bine intri acolo si pui intrebarea, din pacate nu stiu, la Ploiesti nu a ajuns IPTV-ul RDS. Eventual poti incerca un PM la Doru (Petrescu) - boss-ul de pe acolo. Sigur te ajuta.

Edited by cristi0304, 25 February 2011 - 15:13.


#6
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004

View Postonlyone, on 25th February 2011, 15:07, said:

gasesti cabluri care fac conversia de la hdmi la vga pe ebay, vin din china si cu tot cu transport te costa vreo 3 dolari, nu platesti nici taxe cand le iei

dupa cate stiu, cablul hdmi to vga nu face conversia de la digital la analogic (pentru asta trebuie convertor), el functioneaza doar daca intrarea de tip "vga/YPbPr" e facuta sa poate primi semnal digital. - a vazut cineva cum si la ce foloseste un astfel de cablu simplu?

Edited by Gotul, 25 February 2011 - 15:14.


#7
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View PostGotul, on 25th February 2011, 15:13, said:

dupa cate stiu, cablul hdmi to vga nu face conversia de la digital la analogic (pentru asta trebuie convertor), el functioneaza doar daca intrarea de tip "vga/YPbPr" e facuta sa poate primi semnal digital. - a vazut cineva cum si la ce foloseste un astfel de cablu simplu?

Asa stiu si eu... dar poate gresesc.

#8
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004
Daaaa, iata si cateva explicatii pentru cum si de ce nu poate merge un astfel de cablu simplu:

http://www.hdtvsuppl...-vga-cable.html

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Da, se pare ca m-am pripit, scuze

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate