Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Supravietuire extrema

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
FlowerOfLifePinealGland

FlowerOfLifePinealGland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.02.2011
Am sa incep prin a ma exprima cat mai direct:
Vreau sa plec in munti si sa locuiesc permanent acolo intr-o maniera extrem de simplista in conditiile extrem de dure, naturale ale muntilor din Romania departe de lumea civilizata. Planul este simplu, a-l pune in practica este extrem de greu: Cere cunostinte, indemanare, intelepciune, puritate si nu numai; Plec permanent in munti si trebuie sa ma descurc sa supravietuiesc. Acest plan fiind spus vreau sa va spun si motivul acestei determinari: Consider ca a ajunge intr-adevar la divinitate presupune a renunta la confortul oferit de societatea civilizata si de a ma apropia de natura. Acestea fiind spuse daca exista vreo persoana sau mai multe cu mintea deschisa care gandeste la fel si vrea sa infaptuim acest plan impreuna ar fi ideal;Motivatia acestei sau acestor persoane trebuie sa fie pur spirituala si de nici o alta natura.Nu conteaza varsta si nici un alt criteriu, doar sa aiba motivul spiritual. Totodata nu conteaza de ce religie este si nici de ce etnie sau nationalitate. Ne vom trata ca oameni egali in infaptuirea acestui plan deci nimeni dintre noi nu va fi sef sau superior. Poate cei care citesc acest mesaj vor crede ca sunt un copil care nu cunoaste ce spune..Nu am sa incerc sa combat nici o abordare ofensiva asadar, ar fi in zadar sa va obositi sa ma insultati sau sa criticati doar de dragul comentariului. Criticile care sunt constructive totusi le voi citi cu binevoire;
Acest plan este in teorie (in constructie) si va fi executat abia la sfarsitul lunii Martie a anului 2012; deci este timp pentru dezbateri si strategii in ceea ce priveste planul. Sunt dispus sa raspund la orice intrebari sunt relevante cu acest plan si va multumesc daca imi veti oferi sugestii relevante.

Am sa continui prin a preciza din nou ca acest plan trebuie neaparat infaptuit in modul cel mai simplist posibil, deci strict si limitat la supravietuire si dezvoltare spirituala si nu de confort. Daca nu vor fi si alte persoane similare sa facem acest plan impreuna, il voi infaptui singur deci este decis. Ma exprim in acest mod, poate ciudat pentru voi pentru ca altfel nu-mi pot face cunoscuta intentia intr-un mod direct..
Deci, voi incepe prin a spune ca m-am gandit la acizitionarea unui costum special de neopren pentru conditii extrem de friguroase si la un sac de dormit de tip mumie si bine-nteles la unele unelte absolut necesare construirii unei mici yurte din lemn. Cred ca ideal ar fi ca locatia ideala ar fi la o altitudine cat se poate de mare si cat mai aproape de o sursa de apa ca un izvor cu apa potabila. E mult de vorbit pe aceasta tema deci, ce s-o mai lalai, E cineva interesat sa facem asta impreuna?

Edited by FlowerOfLifePinealGland, 25 February 2011 - 02:48.


#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View PostFlowerOfLifePinealGland, on 25th February 2011, 02:42, said:

Poate cei care citesc acest mesaj vor crede ca sunt un copil care nu cunoaste ce spune
Poti sa stii!

Dau pariu ca nu o sa rezisti nici macar o saptamana acolo!

Sfat: Ignora vocile care iti spun sa pleci in munti sa te purifici!

Edited by dan84, 25 February 2011 - 03:02.


#3
FlowerOfLifePinealGland

FlowerOfLifePinealGland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.02.2011
Cum spuneam, nu am de gand sa raspund ofensivei cu o atitudine ofensiva; Am sa va rog pe restul sa ignorati comentariile nerelevante.

#4
reallast

reallast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 02.02.2008
Sunt interesat ! e ideea ta ? cati trilulilu suntem pana acum ?

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Inainte sa va avantati in creierii muntilor, incercati sa stati macar o saptamana intr-o padure. Luati-o treptat. Faceti cursuri de supravietuire, excursii extreme si apoi mai vedeti, ca altfel aveti sanse maxime sa va intalniti cu divinitatea mai repede decat va imaginati.

#6
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010
putem merge mai multi ? ce munti vrei sa mergem ?

#7
FlowerOfLifePinealGland

FlowerOfLifePinealGland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.02.2011

View Postreallast, on 25th February 2011, 03:28, said:

Sunt interesat ! e ideea ta ? cati trilulilu suntem pana acum ?

Salut, ma bucur ca esti interesat. E ideea mea, nu ca ar conta. Momentan suntem doar doi nebuni, ca nu am postat de mult acest topic.
Am sa il verific zilnic si am sa incerc sa contribui cu sugestii legat de cum putem face planul sa fie functionabil.
Oricum este timp pana la sfarsitul lui Martie 2012, atunci as vrea eu sa il pun sau sa-l punem in aplicare.
O tema pentru acasa pentru mine imi voi da..si anume voi urmari toate episoadele de tip Survivor pe care le gasesc pe net; Poti sa faci si tu asta daca vrei, ne va ajuta probabil intr-un fel sau altul.

View PostConsigliero, on 25th February 2011, 03:37, said:

putem merge mai multi ? ce munti vrei sa mergem ?

Salut,
Sa nu ma intelegi gresit, nu fac eu nici o regula, nu sunt seful nimanui, deci mergem oricati ne strangem si cati suntem hotarati, dar ca sa-ti raspund la intrebare inca nu stiu pe ce munte ar fi ideal sa ne ducem, poate aveti si voi sugestii. Am sa ma interesez unde ar fi cel mai bine, ca momentan nu prea cunosc muntii asa de bine.

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View PostFlowerOfLifePinealGland, on 25th February 2011, 03:43, said:

O tema pentru acasa pentru mine imi voi da..si anume voi urmari toate episoadele de tip Survivor pe care le gasesc pe net;
STRONG! Eu zic ca deja esti pe jumatate pregatit si daca te mai si calesti bine...pe net... vei fi absolut pregatit sa REZISTI acolo!
Eventual poti sa joci si un joc de alpinism, sau de genul. :thumbup:

View PostFlowerOfLifePinealGland, on 25th February 2011, 03:43, said:

Am sa ma interesez unde ar fi cel mai bine, ca momentan nu prea cunosc muntii asa de bine.
Recomand m-tii Fagaras! :thumbup:

Edited by dan84, 25 February 2011 - 04:15.


#9
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Interesant, sunt curios cati adepti vor exista.

Edited by LycoSs, 25 February 2011 - 04:01.


#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Primiti si fete in grup?

#11
FlowerOfLifePinealGland

FlowerOfLifePinealGland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.02.2011

View PostTipiric, on 25th February 2011, 03:55, said:

Primiti si fete in grup?
Dap orice om e binevenit, inca odata nu fac eu reguli aici si defapt nimeni nu face reguli.



Ignorati sarcasmul acelora care vor lua drept amuzament topicul. Ca sa revin la topic si sa incurajez orice descurajat, vreau sa va reamintesc ca destui oameni au trait in acesti munti ca pustnici si au supravietuit multi ani. Sa va zic si cate ceva despre mine: Ma numesc Gabriel si am 28 de ani si sunt credincios, dar nu in sensul ca urmez o religie anume, ci in sensul ca, cred in divinitate. Realitatea este ca toate religiile contin o parte de adevar, dar acel adevar este cenzurat prin diferite metode;Eu doresc sa caut acel adevar si sa ajung la acea divinitate si sper ca si voi doriti asta. Si cred ca la divinitate se poate ajunge fiind in armonie si aproape de natura, nu departe de ea, de aceea acest plan nebun.

Edited by FlowerOfLifePinealGland, 25 February 2011 - 04:18.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Toate ca toate dar sa nu le dai de lucru la salvamontisti ca au destul :coolspeak:

#13
FlowerOfLifePinealGland

FlowerOfLifePinealGland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.02.2011

View Postandreic, on 25th February 2011, 04:27, said:

Toate ca toate dar sa nu le dai de lucru la salvamontisti ca au destul :coolspeak:

Am sa incerc  :peacefingers:

Edited by FlowerOfLifePinealGland, 25 February 2011 - 04:33.


#14
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postandreic, on 25th February 2011, 04:27, said:

Toate ca toate dar sa nu le dai de lucru la salvamontisti ca au destul :coolspeak:
Nici o sansa. Fiind "fii ai naturii" nu or sa ia la ei nici un telefon mobil ca altfel integrarea in absolut nu mai are loc. In plus o sa ii manance dihaniile inainte de a apela telepatic numarul de urgenta!

#15
FlowerOfLifePinealGland

FlowerOfLifePinealGland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.02.2011
Pentru cei eventual interesati de acest plan, trebuie sa stiti ca nu vreau sa formez o noua religie sau ceva de genul, dar am specificat ca ideal ar fi ca cei interesati sa fie motivati de o dorinta de dezvoltare spirituala ca sa nu se existe anumite conflicte de interese. Sunt o persoana interesata de meditatie, dar nu ma pot numi adept yoga neaparat, sunt interesat de adevarul continut in dogme religioase, dar nu sunt adeptul unei religii anume. Fiecare are dreptul sa fie liber, sa gandeasca ce vrea.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostFlowerOfLifePinealGland, on 25th February 2011, 02:42, said:

........ conditiile extrem de dure, naturale ale muntilor din Romania departe de lumea civilizata..........

unde o sa gasesti asa ceva?
muntii romaniei sunt destul de circulati. ciobani, turisti, sate de munte etc.
acolo unde nu vine civilizatia, pur si simplu nu gasesti resursele necesare supravietuirii (apa, de exemplu).

#17
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
succes! doneaza-mi toate gadgeturile tale electronice ca nu mai ai ce face cu ele.

#18
FlowerOfLifePinealGland

FlowerOfLifePinealGland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.02.2011

View Post_Smiley_, on 25th February 2011, 08:29, said:

unde o sa gasesti asa ceva?
muntii romaniei sunt destul de circulati. ciobani, turisti, sate de munte etc.
acolo unde nu vine civilizatia, pur si simplu nu gasesti resursele necesare supravietuirii (apa, de exemplu).

Nu m-am referit ca vreau sa fug de oameni, altfel nu as cauta alti oameni ca mine..Ideea era sa plec departe de zonele industriale, aproape de natura si sa nu fiu taxat pentru ca traiesc! Taxat de legi care nu sunt respectate de toti..Intr-o lume normala nu as avea nici o problema cu societatea, dar este evident pentru toti ca societatea noastra nu functioneaza pe baza corectitudinii..deci nu este absurd a spune ca este anormala.

View Postiulik17d, on 25th February 2011, 08:57, said:

succes! doneaza-mi toate gadgeturile tale electronice ca nu mai ai ce face cu ele.

Multumesc :D Gadgeturi electronice nu prea am multe si pe cele pe care le am, le voi da celor din familia mea..Singura exceptie fiind telefonul pe care vreau sa-l iau cu mine impreuna cu un incarcator solar universal; Telefonul l-as folosi doar ca sa comunic ocazional cu cei din familie si pentru cazuri de urgenta.



Si sa revin la topic..M-am gandit multa vreme si principala problema care trebuie rezolvata pentru acest plan este Frigul..Temperaturile extrem de scazute pe timp de iarna si in unele nopti..Sunt unele zone unde se spune ca 7, 8 luni pe an este zapada si temperaturile sunt destul de scazute in aceste luni. Ultimul lucru pe care as vrea sa-l patesc este sa fac pneumonie deci..Tocmai de aceea am spus ca m-am gandit la un costum gros, special din neopren..Din acest material sunt facute costumele speciale pentru scufundari in apa extrem de rece. Aceste costume nu sunt chiar ieftine, mai ales cele mai groase care au un pret destul de mare..O alta problema ar fi hrana..trebuie sa studiez in primul rand care ciuperci sunt comestibile si care nu, care radacini sunt comestibile si hranitoare. Pentru cei care sunt descurajati si li se pare acest plan imposibil de realizat..ganditi-va ca oamenii nu au trait intotdeauna in confortul actual..Stramosii romanilor au traiit in acesti munti si s-au descurcat..Nu zic ca este usor, dar zic ca nu este imposibil..

Edited by FlowerOfLifePinealGland, 25 February 2011 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate