Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Parter plus mansarda - casa familiei mele

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#19
kendy

kendy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2007

View PostV_i_c_t_o_r, on 24th February 2011, 09:28, said:

Undeva la 6 euro.

Asta e pret de Bucuresti? sau alt oras?
Eu am gasit cu 7 euro + tva. Parca e cam multisor

#20
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai iti doresti factura pe intreaga suma ? Zii sa-ti taie factura pe 100 de euro si sanatate.  :notangel:

Victore da' nu-i prea frig afara sa te apuci de luni ? Ma mananca si pe mine da' parca totusi as mai astepta un pic  :confuzzled:
In alta ordine de idei, am si eu oferta de fier ucrainean la 2,7 cu transport inclus si nu stiu ce sa fac, o fi bun n-o fi bun.....ei zic ca au certificate de calitate.....ca-mi taie de unde vreau eu o bucata sa ma duc la laborator......nu stiu ce sa fac  <_<

#21
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostInginerul_bv, on 24th February 2011, 19:49, said:

Pai iti doresti factura pe intreaga suma ? Zii sa-ti taie factura pe 100 de euro si sanatate.  :notangel:

Victore da' nu-i prea frig afara sa te apuci de luni ? Ma mananca si pe mine da' parca totusi as mai astepta un pic  :confuzzled:
In alta ordine de idei, am si eu oferta de fier ucrainean la 2,7 cu transport inclus si nu stiu ce sa fac, o fi bun n-o fi bun.....ei zic ca au certificate de calitate.....ca-mi taie de unde vreau eu o bucata sa ma duc la laborator......nu stiu ce sa fac  <_<
Nu a vrut treaba cu factura (ce credeai ca nu am intrebat?  :)  ), asa ca am cerut-o.
Luni vin materialele si muncitorii isi vor face o baraca (cu scanduri ce ulterior vor fi utilizate la alte cofraje). Marti incepe trasarea, decopertarea. Mi-au spus ca nu au treaba cu frigul, sunt obisnuiti. Pana se va ajunge la etapa turnarii betonului va fi cald bine. Totul este sa nu fie mai rece de 5-6 grade (nici noaptea).
Despre fierul ucrainean am auzit (de la diversi muncitori si chiar si azi de la depozitul de materiale) ca ar fi mai tare si ca se rupe mai usor, fiind recomandat la alt tip de constructii (gen drumuri...). De unde vei sti ca-ti taie din fier ucrainean? Ca doar nu scrie pe bara "Made in...". In ziua de astazi nu mai poti avea incredere.

#22
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Pai si mie imi ofereau fier turcesc cu certificat... dar parca nu m-am increzut. Daca mergi la laborator este alta treaba.

#23
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai nu ca mi-au zis sa-mi aleg eu de unde vreau de la ei din curte mostre sa le duc la laborator.

#24
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
numai eu gasesc fier beton cu 2.85 :((

#25
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Pana la completarea jurnalului cu lucrari executate va voi impartasi din smecheriile tip "alba-neagra" practicate de unele firme ce vand materiale de constructii, smecherii "prinse" in urma vizitelor facute la numeroase astfel de societati:
1. pretul fierului - nicio firma nu vinde fierul la greutatea din STAS ci, de regula, la greutatea maxima a acestuia (in defavoarea clientului), dand vina pe rolele de la laminor (sic!) care ar fi vechi, defecte, decalibrate. Sfatul meu - solicitati o valoare medie a greutatii (intre minim si maxim).
2. caramida - unii "baieti destepti" afiseaza preturi, pentru un anumit tip de caramida, sub pretul minim al pietii. Acest pret este calculat la suprafata zidita a viitorului perete (suprafata mai mare deoarece intre caramizi intra si mortar)... Intrebati de pretul unei bucati (bucata este cea mai buna unitate de masura).
3. se cere garantie pentru paletii din lemn pe care se livreaza materialele (caramida, saci de ciment etc.), cu precizarea ca se restituie garantia (unii cer 50-60 ron de palet) la inapoierea acestora. Cand intrebi amanunte, afli ca trebuie sa-i duci tu inapoi sau sa platesti transportul daca vine sa ii ia cu masina lor. Atentie la negocierea "garantiei".
Cam atat deocamdata despre smecherii...

#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
genul asta de negustori sper sa-i vad in faliment cat mai curand

#27
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
In legatura cu pct.2, mie imi dadeau preturi la bucata toti, si le-am cerut in mod special pret/mc de zidarie, pentru ca eu nu pot calcula altfel necesarul. Sau ma rog, as putea sa calculez si la numar de bucati, dar sunt calcule mai laborioase si mi-e lene. Sau puteam sa inmultesc pretul lor cu 55 buc/mc (pentru sortimentul de caramida care l-am cumparat), dar de ce sa ma chinui, sa calculeze ei :coolspeak:
In alta ordine de idei, te invidiez ca incepi luni. Eu nu mai am rabdare deloc, deloc, deloc. :deadtongue: Cred ca ma mut la socri pana e gata casa, ca nu mai suport traiul la bloc. Pana si cainele e mai fericit la curte :thumbup:

Edited by Inginerul_bv, 26 February 2011 - 11:58.


#28
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Eu am stat 3 ore acolo cat timp s-a masurat greutatea fierului. Se pune frumos un cantar in carlig si se masoara. Cat cantareste, atata se plateste. Care-i problema?...

#29
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
aia de acolo au cantar, dar sunt multi care nu vor sa-ti cantareasca. Si eu sunt adeptul cantarului chiar daca trebuie sa stau 3 ore cum a spus si Victor ca sa vad cantarite 5 tone de fier.

Edited by septimiu80, 26 February 2011 - 13:01.


#30
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostInginerul_bv, on 26th February 2011, 11:55, said:

In alta ordine de idei, te invidiez ca incepi luni. Eu nu mai am rabdare deloc, deloc, deloc.
Invidia poate fi mai mare, pentru ca muncitorii mei nu au mai avut rabdare si mi-au spus ca s-au dus de azi...  :D
Au curatat zapada de pe teren, au trasat si au inceput "sa traga" o cazma... Stam cu teama sa nu ne fure peste noapte scandurile batute pentru balizare. De luni baietii se vor stabili acolo, intr-o baraca, pentru ca pe aici prin partea Bucurestiului se fura in draci.
Apropo de furat - asta vara am fost la mare la bulgari, in Obzor. Erau o multime de constructii aflate in stadiul de 15-50%, neimprejmuite, nepazite, abandonate, unde puteai sa vezi paleti intregi de caramida, scandura, fier, nisip, pietris. Nimeni nu fura nimic! Aveti curaj sa le lasati asa in Romania? In cateva ore ar disparea toate materialele! Concluzia - bulgarii sunt inaintea noastra ca nivel de educatie, seriozitate si respect.
Adaug si cateva poze de azi, de la fata locului, afara fiind zero grade Celsius.

Attached Files



#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
asa bai nene ,mai vedem si noi o sapa ceva ca de gargara suntem satui
hai ,BAFTA MAXIMA NEA VICTOR ,si cat mai putine probleme pe parcurs iti doresc
si nu uita treaba cu pozele ---------ai promis-----------

Edited by petre69, 26 February 2011 - 15:46.


#32
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Oau esti primul de pe forum care deschide sezonul in construcții pe anul asta...(nu interioare)
dorel ce misto adidasi are..albi. :D

#33
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Posthot, on 26th February 2011, 15:53, said:

dorel ce misto adidasi are..albi. :D
Are baiatu' asta niste maini, zici ca este excavator ori ca s-a nascut cu cazmaua in mana. Eu as fi lesinat dupa 5-6 cazmale sapate... Se vad oamenii  obisnuiti cu astfel de activitati.  :D

#34
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007

View Posthot, on 26th February 2011, 15:53, said:

Oau esti primul de pe forum care deschide sezonul in construcții pe anul asta...(nu interioare)
dorel ce misto adidasi are..albi. :D


Mai sunt 2 zile si incep si eu sa torn poze cu Dorei  :coolspeak:

#35
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Saptamana viitoare trebuie sa caut statie de betoane... Imi poate recomanda un coleg?
Pentru egalizare voi avea nevoie doar de 1,5 mc - oare imi aduce asa putin?

#36
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View PostV_i_c_t_o_r, on 26th February 2011, 15:40, said:

Concluzia - bulgarii sunt inaintea noastra ca nivel de educatie, seriozitate si respect.
Ii si lasa statul mai relaxati!Am luat o masina de la ei pt scule,etc,si stii cat costa asigurarea la ei ? 80 E pe an!
La noi e triplu!
Pe noi ne iubeste statul rau de tot!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate